bambino87
28.05.07,10:25
SZCO podnika od 1.2. 2007, az teraz mi povedal ze chce robit uctovnictvo, a odvadzat pausalne vydavky. netreba to niekde nahlasit?ako presne funguju pausalne vydavky a robenie uctovnictva? viem ze musi odvadzat 40%, nie je remeselnik. dakujem za pomoc
Tweety
28.05.07,10:27
A kam chceš odvádzať tie výdavky? Paušálne výdavky nie sú výdavky na odvod, ale výdavky uplatnené v podnikaní.
Zoltán Kovács
28.05.07,10:28
SZCO podnika od 1.2. 2007, az teraz mi povedal ze chce robit uctovnictvo, a odvadzat pausalne vydavky. netreba to niekde nahlasit?ako presne funguju pausalne vydavky a robenie uctovnictva? viem ze musi odvadzat 40%, nie je remeselnik. dakujem za pomoc

Tak odvádzať 40% (čoho???) nikam nebude. Ak si chce uplatňovať výdavky paušálne z celoročného zdaniteľného príjmu tak to funguje nasledovne:

Zdaniteľné príjmy - 40%príjmov (paušálne výdavky) - odvody do ZP a SP = čiastkový základ dane

Ak si uplatňuje paušálne výdavky tak účtovníctvo sa nerobí, ale robí sa evidencia príjmov, pohľadávok a záväzkov.
Johanka
28.05.07,10:36
SZCO podnika od 1.2. 2007, az teraz mi povedal ze chce robit uctovnictvo, a odvadzat pausalne vydavky. netreba to niekde nahlasit?ako presne funguju pausalne vydavky a robenie uctovnictva? viem ze musi odvadzat 40%, nie je remeselnik. dakujem za pomoc
Výhodou uplatňovania výdavkov percentom z príjmov je to , že sa nevedie účtovníctvo,tzn. daňovník nie je účtovnou jednotkou.
"Fungovanie" paušálnych výdavkov upravuje § 6 Zákona o dani z príjmov v odstavci 10:
(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Jana Acsová
28.05.07,10:36
Prečo paušalista neúčtuje?
http://www.porada.sk/t52082-aby-jednoduche-uetovnictvo-bolo-jednoduche.html

Lebo nie je účtovnou jednotkou.
Johanka
28.05.07,10:37
... alebo čítaj paušálne výdavky ;) .
bambino87
23.07.07,15:10
k tomu to tematu som sa este chcela spytat, ci aj SZČO, ktora podnika v uctovnictve si moze namiesto uctovnictva dat pausalne vydavky? dakujem za odpoved
Pepa
23.07.07,15:12
k tomu to tematu som sa este chcela spytat, ci aj SZČO, ktora podnika v uctovnictve si moze namiesto uctovnictva dat pausalne vydavky? dakujem za odpoved
Môže .
bambino87
23.07.07,15:14
dakujem velmi pekne
.
rickman
26.07.08,09:52
Mozem sa opytat?

Velmi ma zaujima, ako v skutocnosti zivnostnik (pausalne vydavky) preukazuje prijmy. Ma povinnost viest si evidenciu prijimov v casovom slede - ale na to mu staci aj tabulka v Exceli.

Aky je kontrolny mechanizmus v pripade, ze niektore prijmy zamlci? Na podnikanie moze pouzivat aj osobny ucet, v ktorom sa mu miesaju osobne a podnikatelske operacie, ktory je vsak zaregistrovany na DU.

Zivnostnik bude dokazovat DU, ze ide o taku a taku operaciu, alebo DU bude vysvetlovat zivnostnikovi, ze islo o taku a taku operaciu? (suvisiacu s evidenciou prijimov v casovom slede)

d.
Marína
26.07.08,11:35
Mozem sa opytat?

Velmi ma zaujima, ako v skutocnosti zivnostnik (pausalne vydavky) preukazuje prijmy. Ma povinnost viest si evidenciu prijimov v casovom slede - ale na to mu staci aj tabulka v Exceli.
Áno, stačí v exceli. Vedie evidenciu príjmov, pohľadávok a zásob.

Aky je kontrolny mechanizmus v pripade, ze niektore prijmy zamlci?
Krížová kontrola. Pri kontrole tvojho odberateľa si DU môže posvietiť , či si si priznal príjem, ktorý si tvoj odberateľ uplatnil do výdavkov. Okrem toho Zák. o správe daní a poplatkov §32 hovorí o súčinnosti tretích osôb. Pozri si ho.
Na podnikanie moze pouzivat aj osobny ucet, v ktorom sa mu miesaju osobne a podnikatelske operacie, ktory je vsak zaregistrovany na DU.
Je vhodnejšie, ak sa BU používa len na operácie spojené s podnikaním. Príjmy netýkajúce sa podnikania neeviduješ(ak si uplatňuješ tzv paušálne výdavky) alebo eviduješ ako príjmy neovplyvňujúce základ dane.
Zivnostnik bude dokazovat DU, ze ide o taku a taku operaciu, alebo DU bude vysvetlovat zivnostnikovi, ze islo o taku a taku operaciu? (suvisiacu s evidenciou prijimov v casovom slede)
Budeš dokazovať, že príjem na BU nebol príjmom z podnikania a nebol ovplyvňujúcim základ dane.

d.
. .
rickman
26.07.08,16:23
Dakujem Majuska. Tu kontrolu som si predstavoval podobne ako pises. Akurat som si nemyslel, ze Danovy Urad je az do takej miery "Velky brat" :).
Milen
03.08.08,20:42
Chcem sa spýtať, ak budem uplatňovať paušálne výdavky, tak dotáciu z ÚP si dám do príjmu v prvom roku. Do výdavkov si dám len 40% a vlastne 60% dotácie zdaním. Keby som učtovala v JU tak dám do výšky príjmu len použitú dotáciu. Je to tak správne? A ešte budem musieť platiť aj odvody do SP, lebo výška dotácie je 103 tis.?
tinaM
03.08.08,21:02
Chcem sa spýtať, ak budem uplatňovať paušálne výdavky, tak dotáciu z ÚP si dám do príjmu v prvom roku. Do výdavkov si dám len 40% a vlastne 60% dotácie zdaním. Keby som učtovala v JU tak dám do výšky príjmu len použitú dotáciu. Je to tak správne? A ešte budem musieť platiť aj odvody do SP, lebo výška dotácie je 103 tis.?
Je to takto správne.