risko
28.05.07,11:44
Co mam vlastne rozumiet pod fiktivnou firmou,je to zalozenie firmy,ake su podmienky a co vsetko do toho zapada? Kto mi poradi?
účtovník 007
28.05.07,11:03
No ak Ti prišla emailom príručka, tak v takej sú príklady uvedené na fiktívnej (vymyslenej) firme. Ale iba ako príklady. Nemôžu Ti ukázať ako sa má účtovať, na konkrétnej firme. Ale to si nanpísal, že sa jedná o fiktívnu firmu z príručky. Tá Ti má slúžiť iba ako návod na ďaľšie účtovanie riadnej firmy.
Richard
28.05.07,12:07
V rámci zákonných možností poznám dva typy fiktívnych firiem:

1. firma používaná v teoretických príkladoch a na školeniach :)
2. Niekedy býva takto označovaná aj firma, ktorá je na území SR zriadená z rôznych dôvodov (zákonných) a vlastne nemá na Slovensku činnosť. Takáto firma má prenajatú adresu a niekoho kto ju tu oficiálne zastupuje (externe).

-----------------
P.S.: príspevky ktorými ste sa tu vzájomne urážali som vymazal Porada nerieši mimozákonné možnosti, ale ak existujú reálne a zákonné možnosti, nie je potrebné diskutujúcich urážať a pod.
Nie je potrebné za takýmito otázkami vidieť podvod (ak sa naň niekto exaktne nespýta - ovšem aj vtedy sa dá slušne odpovedať, že sa tu takéto možnosti nepreberajú...)
Orsz
28.05.07,17:37
Má táto téma niečo spoločné so stavbou? :eek: Hľadám a neviem nájsť dôvod takéhoto zaradenia témy :rolleyes:

Asi si chce postaviť fiktívnu firmu :D .
5-ko
29.05.07,06:25
Co mam vlastne rozumiet pod fiktivnou firmou,je to zalozenie firmy,ake su podmienky a co vsetko do toho zapada? Kto mi poradi?


ako to suvisi s temou STAVBA??? mimotemy

Toto som tu uz napisal ale niekto mi to zmzal :eek:
daniela1109
29.05.07,06:39
Ja som skôr túto otázku zakladatela témy pochopila takto:
Keby som sa napr. chcela niekde zamestnať a nevedela by som o tej firme nic, načo by som si mala dat pozor, akoby som zistila, že s tou firmou nieje niečo v poriadku, či ide o takzvanú "fiktívnu firmu".

A na toto by ma veru zaujímala odpoveď.
misomiso
29.05.07,06:45
P.S.: príspevky ktorými ste sa tu vzájomne urážali som vymazal

Joj - zas som nieco premeskal.:)
daniela1109
29.05.07,07:05
nie si sám
risko
29.05.07,07:54
Ja som skôr túto otázku zakladatela témy pochopila takto:
Keby som sa napr. chcela niekde zamestnať a nevedela by som o tej firme nic, načo by som si mala dat pozor, akoby som zistila, že s tou firmou nieje niečo v poriadku, či ide o takzvanú "fiktívnu firmu".

A na toto by ma veru zaujímala odpoveď


superDaniela presne si tu pointu pochopila ako ja konecne sa niekto nasiel poradit,Dakujem Ti pekne.
risko
29.05.07,08:00
Asi si chce postaviť fiktívnu firmu


presne tak na stracej nozke bude idealna a pevna stavba nie?co ty nato odbornik
Gabi03
29.05.07,08:03
Ja som skôr túto otázku zakladatela témy pochopila takto:
Keby som sa napr. chcela niekde zamestnať a nevedela by som o tej firme nic, načo by som si mala dat pozor, akoby som zistila, že s tou firmou nieje niečo v poriadku, či ide o takzvanú "fiktívnu firmu".

A na toto by ma veru zaujímala odpoveď


superDaniela presne si tu pointu pochopila ako ja konecne sa niekto nasiel poradit,Dakujem Ti pekne.

mimotemy Risko, upozorňujem ťa, dávaj citácie! Ak nevieš ako, opýtaj sa. ;)
risko
29.05.07,08:14
neviem ako porad
Gabi03
29.05.07,08:25
neviem ako porad

mimotemy Keď niekoho chceš citovať, v jeho príspevku vpravo dole sú rôzne funkcie. Klikneš na "cituj", hneď sa ti otvorí okno na odpoveď a na koniec iba dopíšeš, čo si chcel.
risko
29.05.07,08:45
mimotemy Keď niekoho chceš citovať, v jeho príspevku vpravo dole sú rôzne funkcie. Klikneš na "cituj", hneď sa ti otvorí okno na odpoveď a na koniec iba dopíšeš, čo si chcel.


jasne teraz som to skusila ide to, prepac nevedela som ako sa s tym pracuje dakujem :)
duficek
29.05.07,08:54
temu som si vsimol hned od zaciatku, aj to divadlo co tu prebehlo :(
po richardovom premazani a jeho prispevku sa mala tema radsej zamknut...
daniela1109
29.05.07,09:13
Ja som skôr túto otázku zakladatela témy pochopila takto:
Keby som sa napr. chcela niekde zamestnať a nevedela by som o tej firme nic, načo by som si mala dat pozor, akoby som zistila, že s tou firmou nieje niečo v poriadku, či ide o takzvanú "fiktívnu firmu".

A na toto by ma veru zaujímala odpoveď.





Môže teda na toto niekto odpovedať ??????????????
Gabi03
29.05.07,09:50
Ja som skôr túto otázku zakladatela témy pochopila takto:
Keby som sa napr. chcela niekde zamestnať a nevedela by som o tej firme nic, načo by som si mala dat pozor, akoby som zistila, že s tou firmou nieje niečo v poriadku, či ide o takzvanú "fiktívnu firmu".

A na toto by ma veru zaujímala odpoveď.

Keď idem na nejaký pohovor, pokúšam sa zistiť informácie, ako sa len dá. Najmä internet, prípadne nejakí už ZCi v tej firme. Serióznejšie firmy na začiatku pohovoru zvykievajú predstaviť svoju firmu, a ďalšie otázky v tom momente ohľadne toho ani nie sú potrebné.
Či je to fiktívna firma v pravom zmysle slova, teda vymyslená, neskutočná, sa dá veľmi ľahko zistiť na obchodnom alebo živnostenskom registri aj cez net. ;)
daniela1109
30.05.07,04:47
Takže ked je firma riadne založená, vedie účtovníctvo a na všetkých úradoch je prihlásená tak je všetko v pohode?

A čo ked má v účtovníctve faktúry OF aj DF také " pofiderné" ?
Gabi03
30.05.07,05:04
Takže ked je firma riadne založená, vedie účtovníctvo a na všetkých úradoch je prihlásená tak je všetko v pohode?

A čo ked má v účtovníctve faktúry OF aj DF také " pofiderné" ?

To som nepovedala, že je všetko v pohode. :--- To nemusí ešte znamenať nič, iba to, že je to legálna, teda zákonná firma. A tie faktúry častokrát sa pri nástupnom pohovore nedajú zistiť.
Máš niečo kontkrétne na mysli?
daniela1109
30.05.07,05:58
Nie len sa pýtam "keby".

Ked som mala daňovú kontrolu na DPH tak sa na niektoré /skoro všetky/ faktúry dívali ako keby boli za " vesmírnu kometu" a liezlo mi to na nervy a hlavne to vypytovanie.
Gabi03
30.05.07,06:01
Nooo.... treba dodržiavať zákon, treba ovládať zákon a potom nemôže nikto nič. Toď môj názor. ;)
daniela1109
30.05.07,06:13
Ved nakoniec neuznali jednu faktúru z pohľadu DPH a to ze máme byt radi, ale inak si pochvalovali ze účtovníctvo je pekne vedené.

Ale mne ide o to že nám nechceli uznať faktúry firmiem ktoré uz niesu, alebo sa nemohli k nim dopátrat v krízovej kontrole.

Ide mi o to ze ked môze byt fiktívna firma či môžu byt fiktívne faktúry ?
Ked jeden vyfakturuje, druhý zaučtuje ako DF, uhradia si to, tak v čom je problém?
Dá sa nejak spoznat ze ide o fiktívne faktury?
Ja nejak extra nekontrolujem pri účtovaní za čo je faktúra.
Danila
30.05.07,06:18
Ved nakoniec neuznali jednu faktúru z pohľadu DPH a to ze máme byt radi, ale inak si pochvalovali ze účtovníctvo je pekne vedené.

Ale mne ide o to že nám nechceli uznať faktúry firmiem ktoré uz niesu, alebo sa nemohli k nim dopátrat v krízovej kontrole.

Ide mi o to ze ked môze byt fiktívna firma či môžu byt fiktívne faktúry ?
Ked jeden vyfakturuje, druhý zaučtuje ako DF, uhradia si to, tak v čom je problém?
Dá sa nejak spoznat ze ide o fiktívne faktury?
Ja nejak extra nekontrolujem pri účtovaní za čo je faktúra.Toto je už riadna pikoška v celej tejto téme, ktorú som sa veľmi urputne snažila ignorovať.
Monika Kováčová
30.05.07,06:27
Ja nejak extra nekontrolujem pri účtovaní za čo je faktúra.


Toto je tiež extra pikoška. Tu je celý problém, daniela1109 :eek:
daniela1109
30.05.07,06:33
Ale prečo ? ja kontrolujem faktúru z účtovného hľadiska, zaúčtujem ju tam kde treba a auditorka to skontroluje a to je všetko. Ked sa mi niečo nezdá alebo auditorke, tak to povieme sefovi a ked on povie ze to tak má byt, tak to tak ostane, ved on je zodpovedný či nie?
Monika Kováčová
30.05.07,06:39
Ale prečo ? ja kontrolujem faktúru z účtovného hľadiska, zaúčtujem ju tam kde treba a auditorka to skontroluje a to je všetko. Ked sa mi niečo nezdá alebo auditorke, tak to povieme sefovi a ked on povie ze to tak má byt, tak to tak ostane, ved on je zodpovedný či nie?

Prečo? Lebo Zákon o účtovníctve:
§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu

(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,

a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b).


Takže ak kontroluješ s účtovného hľadiska, musíš kontrolovať skutočnosť...
daniela1109
30.05.07,06:49
To mám ist na stavbu a pozriet sa či nám tam to lesenie doviezli ked nám fakturujú napr. prepravu lesenia a az potom sa vrátit do kanclu a zaučtovať?

Ved aj za učtovníctvo je zodpovedný konateľ firmy a nie JA zato ze mu ho vediem a on si dohoduje nezmyselné kšefty !

Strasne ma "potesili vase citácie mojich príspevkov a vase komentáre k nim" !!!

Bud ja sa dneska zle vyjadrujem,zle teoreticky vypytujem alebo vy ste takí vyrypovačný ????!!!!
Monika Kováčová
30.05.07,07:02
Mám právo vyjadriť svoj názor, aj keď je iný ako tvoj, mám právo uviesť odvolávku na zákon. Nemusíš za tým hľadať vyrypovanie.
Ty máš právo sa teoriticky vypytovať, "tešiť sa" z našich komentárov a hrať pri kontrole mŕtveho chrobáka...

Ale verejne presadzovať názor, že neskúmanie skutočnosti účtovného záznamu je oukej, pretože za to zodpovedá konateľ, je prinajmenšom od účtovníka nezodpovedné...
daniela1109
30.05.07,07:09
Mám právo vyjadriť svoj názor, aj keď je iný ako tvoj, mám právo uviesť odvolávku na zákon. Nemusíš za tým hľadať vyrypovanie.
Ty máš právo sa teoriticky vypytovať, "tešiť sa" z našich komentárov a hrať pri kontrole mŕtveho chrobáka...

Ale verejne presadzovať názor, že neskúmanie skutočnosti účtovného záznamu je oukej, pretože za to zodpovedá konateľ, je prinajmenšom od účtovníka nezodpovedné...


Dobre tak mi prosím ta prezrad ako to robís ty s faktúrami ?
A este jedno ako teda spoznás fiktívnu fakturu?
Johanka
30.05.07,07:18
Táto téma je ukážkou, akú podobu nemá mať Porada a nepomôže jej ani občasné premazávanie ( skôr naopak)....
Monika Kováčová
30.05.07,07:28
Dobre tak mi prosím ta prezrad ako to robís ty s faktúrami ?
A este jedno ako teda spoznás fiktívnu fakturu?


... dosť sa nabehám po stavbách... :D
daniela1109
30.05.07,07:37
... dosť sa nabehám po stavbách... :D

a dalej ??????????????????
betka
30.05.07,07:42
Asi by naozaj bolo vhodné tému ukončiť. Johanka sa už vyjadrila o mazaní príspevkov....
Daniela, Monika sa dosť nabehá po stavbách ...;) ver mi, veď je stále od blata, ani účtovať nemá kedy ...:D Monika a keby po stavbách, však???:D ;)