ivan.ander
28.05.07,13:32
potreboval by som poradit, pred tromi rokmi nam svokrovci kupili byt za 500 tis. Sk (maju ho v OV), a ja by som ho chcel aj s manzelkou teraz odkupit od nich za 400 resp. 500 tis. Sk, budú platit daň z príjmu, alebo to mam radsej riesit darovacou zmluvou, ake dokumenty potrebujem na predaj
betka
28.05.07,11:40
Ak majú svokrovci trvalý pobyt v byte po dobu 2 rokov, je príjem oslobodený od dane.
Ak nemajú TP, musia byť vlastníkom nenuteľnosti aspoň pať rokov, aby sa na nich vzťahovalo oslobodenie od dane.

Ak ho kúpite za 500 tis. Sk, máte od nich kúpno-predajnú zmluvu, a nevzťahuje sa na nich oslobodenie. Predmetom dane pre svokrovcov bude- príjem z predaja bytu 500 tis., pričom si môžu uplatniť preukázateľný výdavok za čo byt nadobudli (na základe kúpno-pred. zmluvy), t.j. 500 tis. ZD=0
ivan.ander
28.05.07,11:54
prve dve podmienky splnené niesu, TP mame v tom byte my 3 roky.
takze ak tomu rozumiem tak nebudu platit dan ale DP musia podat, spravne? a musia dat vypracovat znalecky posudok?
Chobot
28.05.07,11:54
potreboval by som poradit, pred tromi rokmi nam svokrovci kupili byt za 500 tis. Sk (maju ho v OV), a ja by som ho chcel aj s manzelkou teraz odkupit od nich za 400 resp. 500 tis. Sk, budú platit daň z príjmu, alebo to mam radsej riesit darovacou zmluvou, ake dokumenty potrebujem na predaj

Pokiaľ z predaja nebudú mať žiadny príjem (teda kúpna cena = predajná cena), tak žiadnu daň neplatia. Pozri si to v tejte téme, kde som to pdrobnejšie vysvetlil:

http://www.porada.sk/t52844-dan-z-prijmu-predaja-bytu.html
Zoltán Kovács
28.05.07,11:56
prve dve podmienky splnené niesu, TP mame v tom byte my 3 roky.
takze ak tomu rozumiem tak nebudu platit dan ale DP musia podat, spravne? a musia dat vypracovat znalecky posudok?

Znalecký posudok myslím si, že nie je potrebný. Cena je stanovená dohodou.
Áno DP musia podať.