chuda06
28.05.07,13:55
Fyzicka osoba zobrala z banky pozicku na kupu nehnutelnosti, ktora je
urcena na prenajimanie (kancelarske priestory).

Ta ista osoba zaroven vlastni sro, v ktorej je aj konatelom. (sro je
platitelom DPH).

Otazka znie: Fyzicka osoba da do prenajmu tuto nehnutelnost sro-cke za
ucelom spravy. Ako preniest splacanie pozicky tak, aby bola pozicka
splacana z prenajmu pred zdanenim prijmu (aby bola pozicka zahrnuta ako
naklad na spravu nehnutelnosti).

Mozte sa prosim vas k tomuto problemu vyjadrit? Ide hlavne o to, co je
vyhodnejsie z danoveho hladiska a takisto ci je to pravne mozne.


Za kazdu radu vam vopred dakujeme.
DušanČ
28.05.07,12:54
Fyzicka osoba zobrala z banky pozicku na kupu nehnutelnosti, ktora je
urcena na prenajimanie (kancelarske priestory).

Ta ista osoba zaroven vlastni sro, v ktorej je aj konatelom. (sro je
platitelom DPH).

Otazka znie: Fyzicka osoba da do prenajmu tuto nehnutelnost sro-cke za
ucelom spravy. Ako preniest splacanie pozicky tak, aby bola pozicka
splacana z prenajmu pred zdanenim prijmu (aby bola pozicka zahrnuta ako
naklad na spravu nehnutelnosti).

Mozte sa prosim vas k tomuto problemu vyjadrit? Ide hlavne o to, co je
vyhodnejsie z danoveho hladiska a takisto ci je to pravne mozne.
Za kazdu radu vam vopred dakujeme.

FO a s.r.o. sú dva samostatné daňové subjekty, ktoré si vedú samostatné účtovníctvo. Nie je možné ich účtovné prípady navzájom miešať. Samozrejme FO môže výnosy z prenájmu použiť na splátky úveru a platenie úrokov. Z hľadiska účtovného je pre FO výnosom tržba za prenájom a nákladom platené úroky z pôžičky. Splátky pôžičky nemajú vplyv na HV, sú pre FO len záväzkom voči banke. Pre s.r.o. je platenie nájmu daňovým nákladom.
Z právneho hľadiska pri tomto probléme nevidím prekážku, z daňového hľadiska si FO musí spočítať daňový dopad, lebo rozdiel medzi výnosmi z prenájmu a úrokmi z pôžičky sú pri tejto transakcii daňovým základom pre daň z príjmov.
Zoltán Kovács
28.05.07,13:02
FO a s.r.o. sú dva samostatné daňové subjekty, ktoré si vedú samostatné účtovníctvo. Nie je možné ich účtovné prípady navzájom miešať. Samozrejme FO môže výnosy z prenájmu použiť na splátky úveru a platenie úrokov. Z hľadiska účtovného je pre FO výnosom tržba za prenájom a nákladom platené úroky z pôžičky. Splátky pôžičky nemajú vplyv na HV, sú pre FO len záväzkom voči banke. Pre s.r.o. je platenie nájmu daňovým nákladom.
Z právneho hľadiska pri tomto probléme nevidím prekážku, z daňového hľadiska si FO musí spočítať daňový dopad, lebo rozdiel medzi výnosmi z prenájmu a úrokmi z pôžičky sú pri tejto transakcii daňovým základom pre daň z príjmov.

Pre FO daňovým nákladom môžu byť ešte odpisy tej budovy.
Johanka
28.05.07,13:14
FO môže pri príjmoch z prenájmu nehnuteľností uplatniť aj výdavky percentom z príjmov vo výške 40 % ;) .
Treba pozorne prepočítať obidve možnosti uplatňovania výdavkov. Netreba zabúdať ani na ten fakt, že ak by si daňovník uplatnil do výdavkov skutočné výdavky vrátane odpisov, nehnuteľnosť by bola považovaná za obchodný majetok, čo by pri prípadnom predaji nehnuteľnosti "pritvrdilo" podmienky pre možné oslobodenie príjmu z prevodu vlastníctva od dane z príjmov.
chuda06
29.05.07,00:24
Dakujem vsetkym velmi pekne za odpoved. Ak som spravne rozumela, tak je mozne splatky za uver banke povazovat za naklad fyzickej osoby. Cize je takyto model spravny ? Ja ako fyzicka osoba, vlastniaca budovu, toto dam do prenajmu s.r.o. S.r.o mi kazdy mesiac vyplati najomne, ktore vyzbiera od najomnikov a odrata si nakaldy na udrzbu + nejaky maly zisk. Tato sume, mne vyplacana, nie je ale zdanovana. Ja FO s tejto sumu budem platit splatky banke za uver. Na konci roka do danoveho priznania spocitam prijem od s.r.o, odpocitam splatky banke a zvysok je zisk, ktory podlieha zdaneniu . Je tato moja uvaha z pravneho a danoveho hladiska spravna ? Velmi pekne dakujem. S pozdravom ostava ...
DušanČ
29.05.07,05:04
Ako som uviedol v príspevku č. 2, splátky úveru banke nie sú nákladom fyzickej osoby. Sú len znižovaním záväzku voči banke. Nákladom sú len úroky z úveru a ďalšie súvisiace náklady (napr. odpisy).
jajko
10.09.07,12:31
Ahojte,

ja mam prave podobny problem.

Ako FO som si zobral pozicku na kupu nehnutelnosti, ktoru ale teraz prenajimam dalej. Tuto nehnutelnost ale chcem prenajat celu inej firme-spraca, aby sa postarala o spravu, vyber najomenho, udrzbu atd atd... Vsetko co s tym chcem mat spolocne, je vyber zisku, ktory mi bude spravca platit.

Viete mi poradit nejaku zmluvu, ktoru uzavriem medzi firmou-spravcom, co sa o vsetko postara?

Dakujem za rady. :)