Zaciatocnicka
28.05.07,13:07
Dobry den,
autopozicovna, platitel DPH chce odpredat fyzickej osobe - nepodnikatelovi osobne auto. Ako bude tato operacia prebiehat z pohladu DPH?
Ak uz tu takato otazka bola, poprosim link.
Vdaka:)
betka
28.05.07,13:16
Z pohľadu autopožičovne, pri nákupe tohto automobilu mala autopož. nárok na odpočítanie DPH:
(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

Predaj znamená pre ňu zdaniteľný obchod - dodanie tovaru, pričom pri predaji vystaví FA podľa par. 71 a uvedie na nej ZD, daň a cenu spolu. T.j. predaj auta podlieha dani, je predmetom dane-dodanie tovaru.
JAJA11
28.05.07,13:18
Dobry den,
autopozicovna, platitel DPH chce odpredat fyzickej osobe - nepodnikatelovi osobne auto. Ako bude tato operacia prebiehat z pohladu DPH?
Ak uz tu takato otazka bola, poprosim link.
Vdaka:)

Záleží od toho, či pri kúpe toho auta bola DPH uplatnená alebo nie. Ak bola DPH uplatnená, potom sa aj pri predaji musí DPH odviesť.
Peterka
28.05.07,13:22
Ak nebola odpočítaná DPH pri kúpe, potom predaj auta bez ohľadu či ho predávam platiteľovi alebo neplatiteľovi je oslobodený od DPH podľa § 42.
vlčica2
31.05.12,12:46
Dobrý, viem, že sa tu toho už veľa popísalo, ale potrebujem konkrétne poradiť... sme s. r. o. platcovia DPH.. kupujeme osobný automobil od s. r. o. platca DPH, pričom nám vystavili faktúru bez DPH. My sa to auto chystáme hneď predať ďalej... vystavím faktúru tiež bez DPH? prosím Vás, ak s tým niekto máte skúsenosti... Ďakujem;)
JAJA11
31.05.12,12:50
Dobrý, viem, že sa tu toho už veľa popísalo, ale potrebujem konkrétne poradiť... sme s. r. o. platcovia DPH.. kupujeme osobný automobil od s. r. o. platca DPH, pričom nám vystavili faktúru bez DPH. My sa to auto chystáme hneď predať ďalej... vystavím faktúru tiež bez DPH? prosím Vás, ak s tým niekto máte skúsenosti... Ďakujem;)

Podľa mňa. vy už musíte auto predať s DPH :o
Tweety
31.05.12,12:50
Dobrý, viem, že sa tu toho už veľa popísalo, ale potrebujem konkrétne poradiť... sme s. r. o. platcovia DPH.. kupujeme osobný automobil od s. r. o. platca DPH, pričom nám vystavili faktúru bez DPH. My sa to auto chystáme hneď predať ďalej... vystavím faktúru tiež bez DPH? prosím Vás, ak s tým niekto máte skúsenosti... Ďakujem;)
Ak ste platiteľmi, MV predávate s dph.
azla
05.06.12,17:14
Dobrý, viem, že sa tu toho už veľa popísalo, ale potrebujem konkrétne poradiť... sme s. r. o. platcovia DPH.. kupujeme osobný automobil od s. r. o. platca DPH, pričom nám vystavili faktúru bez DPH. My sa to auto chystáme hneď predať ďalej... vystavím faktúru tiež bez DPH? prosím Vás, ak s tým niekto máte skúsenosti... Ďakujem;)

Ak Vám platiteľ Dph predal OA bez Dph, tak to bolo možné iba v tom prípade, že použil oslobodenie od dane podľa § 42. Toto by aj malo byť na faktúre uvedené.
On v minulosti kúpil s Dph, ale nemal nárok na odpočet, lebo zákon to neumožňoval, preto môže využiť §42.

Vaša spoločnosť musi k predaju OA uplatniť štandardne Dph, lebo vy už nemáte dôvod na neuplatnenie.
bredikova
10.06.12,07:59
Auto sme kupovali ako neplátca DPH, po čase sme sa stali plátcami DPH a teraz keď je auto už odpísané, tak ho predávame. Ako budeme postupovať z hladiska DPH. Vytavujem faktúru s DPH?
Tweety
10.06.12,08:00
Auto sme kupovali ako neplátca DPH, po čase sme sa stali plátcami DPH a teraz keď je auto už odpísané, tak ho predávame. Ako budeme postupovať z hladiska DPH. Vytavujem faktúru s DPH?
Áno, s dph.
bredikova
10.06.12,08:03
:)Dík za takú rychlú odpoveď.