fanatik00
02.02.05,14:34
Ahoj, neviete mi niekto poradit, potreboval by som vediet ako sa zdanuju, resp. zauctuju operacie na Forexe (obchodovanie s devizami). Nikde v zakonoch som nedokazal najst o tomto zmienku, aky je to druh prijmu. Ci sa pri tom postupuje podla paragrafu 6 (nakladanie s majetkom), 7 (kapitalove prijmy), alebo 8 (ostatne prijmy). A ci sa z tohoto druhu prijmu platia odvody socialne a pod.

Dakujem
luebchenko
02.02.05,14:20
Fanatik, to bude asi iný label :D. Ale skús sa opýtať priamo na DU - majú tam všade takú kanceláriu "pre styk s verejnosťou" kde ti poradia - len si daj presne vyložiť že ktoré paragrafy a prípadne aj prečo. Dá sa zadať aj písomný dotaz na DR SR - možno aj mailom, neviem, adresa je Nová ulica č. 13, 975 04 B.Bystrica. V živote som termín Forex nepočula, som rada že si tu takto obzor rozširujeme :p
fanatik00
02.02.05,14:39
Ak si chces rozsirit obzor, tak Forex je skratka z "Foreign Exchange". V podstate je to nieco ako obchodovanie s akciami, ale miesto akcii sa kupuju/predavaju cudzie meny. Da sa o tom vselico najst na internete. Moj problem je ze co som sa pytal uctovnikov co poznam, tak tiez sa v tom moc nevyznaju a nevedeli mi poradit. Asi skusim ten danovy urad, ale obavam sa ze tiez budu na mna len tak kukat ze co sa ich to pytam :)
Shaman
02.02.05,16:38
na urade na teba zavolaju rovno ujov v bielych plastoch :)

by ma zaujimalo ako chces uctovat forexy
zivnostnikovi?
alebo mas o.c.p.?
zisk alebo stratu? - vlastne co sa pytam, vsak podla statistiky vyse 95% obchodnikov na forexe maju stratu...
Richard
02.02.05,17:07
Po rýchlom uvažovaní si myslím, že to nie je predmetom dane z príjmu.
Vychádzam však z predpokladu, že to nerobíš na živnosť /a že to nezakladá titul na vznik živnosti- to teraz neviem narýchlo posúdiť/.

Malo by to byť v §7- príjmy z kapitálového majetku, tak ako je to napr. u úrokov. Nie je to tam, čo má aj logiku... kto by skontroloval, kto, kedy a aké príjmy dosiahol z kurzových rozdielov u fyzických osôb nepodnikateľov....
Takéto príjmy vznikajú ľuďom /ale aj straty/ bez potreby obchodovania na forexe...

Ešte by som na tvojom mieste skontroloval zákon o CP, či náhodou nejakým spôsobom nedefinuje devízy používané na "obchodovanie" ako cenné papiere... čo asi nie....

Ak to robíš s majetkom v podníkaní /napr. na živnosť/, vtedy to spadá pod §6 - nakladanie s obchodným majetkom
fanatik00
03.02.05,06:56
Richard: dakujem, je to zaujimavy nazor, mozno ze su nase zakony trochu pozadu za medzinarodnymi a toto nemaju zadefinovane. Mam zivnostensky list, ale na ine cinnosti, zivnost to nie je a nie som ani o.c.p. Nepouzivam na to peniaze zarobene v zivnosti, ale neviem ci nahodou sa to neberie tak ze cely majetok zivnostnika je brany ako majetok v podnikani? Obchodujem cez americku brokersku firmy a mam u nej zalozeny ucet ako fyzicka osoba - nepodnikatel.

Inac mozno by bolo jasnejsie keby som popisal princip tohoto obchodovania ako funguje v tomto pripade:

Zadam brokerovi prikaz na nakup povedzme 1000 EUR za USD pri kurze 1.30. Broker mi pozicia 1300 USD za urcity urok, nasledne za tieto (uz moje) peniaze kupi 1000 EUR. Tych 1000 EUR mi vsak nevyplati, ale si ich odo mna pozicia a plati mi z nich urok. Po urcitom case zadam prikaz na ukoncenie obchodu. Broker zameni pri aktualnom kurze (napr. 1.31) 1000 EUR za 1310 USD, vratim mu povodnych 1300 USD a mne zostane 10 USD (v pripade ze ze je kurz v moj neprospech, treda nizsi ako povodny, tak mu musim doplatit rozdiel ja). Okrem toho este dostanem od neho urok za to ze som mu pozical EUR a zaplatim mu urok za nim pozicane USD. Takze teoreticky sa tam nepouziva ziadny moj kapital (naklady 0), ovsem prakticky ho broker pozaduje ako 'zaruku' za pozicane peniaze.

Dufam ze to vysvetlenie nie je moc zamotane :)

Shaman: nie som o.c.p. ani nemusim byt, pretoze obchodujem na vlastne triko a nie ako sluzba ci sprostredkovanie. Mas pravdu, Forex je hrozne rizikovy a preto som donho nevrhol vsetok svoj majetok, len sa ucim na par dolarikoch a moje zisky a straty sa rataju na US centy :) Mozno z toho nieco bude a mozno aj nie. V kazdom pripade by som sa rad naucil aj danovu a odvodovu stranku veci aby som vedel ci sa to vobec oplati. Totiz tento vyssie popisany sposob generuje nechutne velky penazny obrat, aby mal clovek zisk/stratu 1 USD denne musi zaobchodovat radovo tisice USD denne a to este ak mu obchody vychadzaju kombinovane (zisky aj straty) tak ich musi urobit omnoho viac. Dufam ze sa z toho neplati DPH :(
Shaman
03.02.05,09:17
Viem co je forex
aj ja som obchodoval
Akurat ze neobchodujes tisice ale stotisice denne... predpokladam, ze robis eur/usd
DPH si ani netusim ako by sa tam dala zakomponovat :D
Ale neviem si predstavit co povies kontrole, ze na zaklade ktoreho predmetu podnikania uskutocnujes danu cinnost. A uz vobec si neviem predstavit, ze ta pochopia a uznaju ti to.

Pretoze FOREX spada pod obchodovanie na kapitalovom trhu a tieto cinnosti mozu vykonavat len subjekty s devizovou licenciou alebo ocp.
No moznoze sa da najst nejaka diera. Ak je, chcem o nej vediet aj ja ;)

Podla mna by si to vobec nemal pliest do zivnosti...
fanatik00
03.02.05,09:28
Zivnostnik som na ine ucely, ani to nechcem pliest, ale ked clovek podava danove priznanie ako fyzicka osoba typ B, tak niekam tie prijmy musi zapisat. Ak si obchodoval tak asi mas nejake skusenosti s tym? Nevies nieco konkretne poradit?
Obchodovat na forexe sa da aj bez zivnostaku a bez podniku, napr. popri zamestnani, to nie je predmet zivnosti. A robi to ludia aj na Slovensku.
Ak to bude mat vyznam chcem to neskor robit ako s.r.o. ovsem tam myslim treba urobit fintu ze si to nedat ako hlavnu cinnost (resp. vobec si to nedat ako cinnost) a robit s tym ako nakladanie s majetkom.
Shaman
03.02.05,09:34
posli mi tvoje icq do SS a hodime rec ;-)
Richard
03.02.05,10:45
ešte by som si prehodnotil, či sa dajú devízy považovať za nehnuteľný majetok... zisky z jeho predaja môžu byť zdanené...
bepo
03.02.05,13:46
Zdaňovať sa to určite zdaňuje-ak to priznáš.Napr.Bartolemei finance po skončení kal.roku pošle výsledok tvojich obchodov na miestne príslušný DU.V rámci EU si na to DU začínajú dávať pozor aby im ľudia nenosili peniaze do bánk iných štátov a tam nezdaňovali príjmy.
eoneon
28.03.05,18:29
to som dost dobre nepochopil, ja si predsa mozem zaniest peniaze do ktorehokolvek statu a tam ich zdanit, nie?
bepo
28.03.05,19:37
Pokiaľ si cudzinec príp.si Slovák a máš dlhodobý pobyt v zahraničí tak áno.Inak platíš dane na Slovensku aj keď pochádza zdroj príjmu zo zahraničia.
eoneon
30.03.05,15:06
a co taky i:deal tatra banky? to je podobne a zdanuje sa normalne, a vobec nemusis mat povolenie na obchodovanie na kapitalovych trhoch
fanatik00
30.03.05,16:17
a co taky i:deal tatra banky? to je podobne a zdanuje sa normalne, a vobec nemusis mat povolenie na obchodovanie na kapitalovych trhoch
No ak mas miliony :) Minimalna velkost obchodu na i:deal je 1 mil SK. To ako obchodujem teraz tiez nemusim mat povolenie a mozem robit obchody aj pod 1 Sk.
eoneon
30.03.05,16:50
a co riziko krachu obchodnika, u ktoreho mas peniaze? banka je predsa len z tohto hladiska bezpecnejsia, s tym milionom mas pravdu, no ja ho mam :)
fanatik00
31.03.05,05:24
No vidis, tak ja ho nemam. A keby som aj mal, tak ho nevrazim cely do forexu. Samotne obchodovanie mi pride ako ovela vacsie riziko nez to ze krachne moj broker. To ovsem neznamena ze som si vybral nejakeho zaprdeneho brokera z Panamy :) ale seriozneho s viacrocnou historiou, aspon podla mna. Okrem toho, aj brokeri podliehaju dozoru uradu pre financny trh (resp. jeho obdobam v inych krajinach) a vklady klientov drzia na bankovych uctoch znamych bank. No a nakoniec, kedze na i:deal je minimalna velkost obchodu 1 mil, tak s jednym milionom by som mohol urobit iba jeden obchod, ziadne kombinacie, co teraz dost vyuzivam.
pacho
20.04.07,06:33
Pani vidim ze to tu utichlo tak dufam ze to tu trosku rozprudim.
Forexove obchody spadaju pod derivaty. Cize ak obchodujes ako FO tak to zdanujes podla §8 pism k. Pocul som taky nazor ze zdanujes vsetky ziskove obchody bez ohladu na stratove. Cize ak si mal ziskovych obchodov za 1000 usd a stratovych 1500 usd tak si v strate 500 usd ale aj tak musis tych 1000 zdanit. Ja viem je to na hlavu ale vraj je to tak a mam z toho trosku aj zmatok. Vstci brookery maju povinnost posielat reporty z uctov na prislusne organy. Saxo ale napriklad posiela len pociatocny stav uctu a koncovy stav uctu a mapu obchodov neposiela. Dokazne bremeno preukazania nadobudnutia prijmu je ale na danovnikovy takze tu mapu im pri kontrole nakoniec ukazete sami.
Ak sa tomu niekto rozumie tak by to tu mohol trosku ozrejmit lebo mam v tom gulas a zaroven strach ze mi pride dodanenie aj ked som vlstne v strate. Dik moc
gumy
20.09.07,15:54
trebalo by sa priamo opytat napr na saxo podpore

ked som sa tam regol, tak mi napisali aj nejaky link .. alebo dokonca aj cislo na osobneho poradcu

skuste to tak alebo myslim saxo ma aj vlastne forum .. urcite aj ine ..

a este by som sa chcel opytat to, co som sa opytal uz v inej teme na forex.com je vraj registracia zadarmo a je tam pociatocnych 30 dni zadarmo .. len skusanie obchodov a tak ... ma zaujima ci je to naozaj zadarmo a preco musim zadavat pri registracii potom vsetky udaje aj t. cislo ci mi nahodou nezavolaju .. ako asi sa stalo zo saxa, ale som nedvihal lebo o bolo anglicke cislo ... pritom neviem ci by mi to dali zacvakat nahodou, ze to je moje poradenstvo :) .. a tak
fx_guru
16.10.07,14:13
Ja sa zivim Forexom, ale dane som z toho este neplatil. Tiez si o tom musim nieco zistit, kym banka nezacne byt zvedava, ked zrazu presuniem par melonov od brokera. Pytal som sa viacerych "obchodnikov", ale tych dane akosi tiez netrapia, asi nevyhravaju na Forexe take sumy co ja, tak s tym problem nemaju.

A s tym, ze treba zdanovat len ziskove obchody to je TOTALNY NEZMYSEL, pretoze ja mam do mesiaca priemerne 200 ziskovych a 400 stratovych obchodov, som scalper. Tie ziskove su cca 2.4 krat vacsie ako stratove. To by naozaj nemalo zmysel obchodovat s danami.

Mimochodom 95% obchodnikov preraba (vraj uz viac ako 97%), ale zaroven maju obcas velke ziskove obchody, ked sa podari. To maju danit? ;) Ked som zacinal na forexe, vyrobil som na silnom trende z 1000 USD --> 20 tisic USD za par dni a potom klesol naspat. To mam zdanit? ;)
bendži
05.12.07,11:11
Ahojte,

opat ozivujem tuto temu...

moj sef uzatvaral v priebehu tohto roka forex obchody. Robil to vo svojom mene ako fyzicka osoba ale zial i v mene spolocnosti, t.j. za pravnicku osobu. V oboch pripadoch mal obchody ziskove i stratove, v celkovej bilancii mam pocit ze ako fyzicka osoba je v zisku, pravnicka osoba pre dnesny den zatial v strate. Teraz ma nahana s otazkou, akym sposobom sa to ma alebo nema zdanovat, a to v pripade fyzickej i pravnickej osoby.

Vie mi v tomto niekto poradit? Dakujem za kazdu informaciu...

P.S. Este doplnim, sef sa uz radil s nejakym ekonomom, ten mu tvrdil ze ako fyzicka osoba ma zdanovat zisky, ale straty ze vysledok danoveho nijako neovplyvnia (niekto to tu uz v diskusii predo mnou pisal..)
bendži
06.12.07,09:36
Nikto z vás s tým nemá zatiaľ bližšie skúsenosti...?
bendži
07.12.07,14:30
Tak som trochu skusala hladat na nete a v zakone a prisla som zatial na nasledovne:

Forexove obchody predstavuju obchodovanie na devizovom trhu bez fyzickej dodavky, t.j. ide o derivatovy obchod.

Derivatove obchody ako take je mozne najst v zakone o dani z prijmu, a to:

1. v pripade fyzickej osoby
ide o §8 ods. 1 pismeno k) "Ostatnymi prijmami su prijmy z derivatovych operacii"
A nasledne ods. 11 "Pri prijmoch podľa odseku 1 pism. k sa za vydavky povazuju poplatky a ine podobne platby suvisiace s realizaciou derivatovych operacii a vydavky suvisiace s vysporiadanim tychto derivatovych operacii."

Takze fyzicka osoba podla §8 zdani jednoznacne sumu ziskov z tychto obchodov, ale stale mi nie je jasne, ci si z tychto ziskov v danom roku moze zapocitat aj stratove obchody, ci tieto straty su povazovane za poplatky a ine podobne platby.. alebo sem moze dat len nejake bankove poplatky a podobne? A skutocne bude zdanovat len sumu ziskov bez ohladu na stratove obchody?


2. v pripade pravnickej osoby
ide o §19 ods. 2 pismeno o) "Danove vydavky, ktore mozno uplatnit len v rozsahu a za podmienok ustanovenych v tomto zakone su uhrn vydavkov (nakladov) na derivaty do vysky prijmov (vynosov) z derivatov v uhrne za zdanovacie obdobie..."

Opat pravnicka osoba zauctuje (neviem zatial akym sposobom) zisky i straty z jednotlivych obchodov. Zisky podliehaju dani, predpokladam. No mozem podla citovaneho paragrafu uplatnit v danom roku i straty prave do vysky ziskov, ci to opat nie su vydavky na derivaty?..

Dakujem vopred za nazory, je to dost surne a potrebujem s tym pohnut..
Shaman
07.12.07,22:21
zjednodusim odpoved, nechce sa mi to moc vysvetlovat..

strata je uznatelna do vysky zisku - z obchodovania
fyzicka osoba nema narok na zahrnutie inych nakladov spojenych s tymto obchodovanim, pravnicka ano

a obchody uctujes na podsuvahovych uctoch


akurat jeden maly dotaz - co ta uistuje v tom, ze forexove obchody su derivaty? to vobec nemusi byt pravda
a navyse - forex je len vseobecna skratka - vobec ti nehovori nic o type a vysporiadavani obchodov. je to co obchodujes spot? NDF (non delivery forward)? alebo nieco ine? a co je overnight?

ja sam by som sa k tomu postavil uplne z ineho konca. k celemu uctovaniu a evidencii ziskov a strat. ale nevedno co by nato povedal DU, takze nejdem zavádzať...

ale kazdopadne doporucujem pred sviatkami zatvorit obchody a az do noveho roka neobchodovat. nielen kvoli precenovaniu novorocnych open positions ale aj kvoli "nestandartnemu" spravaniu trhu v tomto obdobi ; )

Good Luck
-Dana-
08.12.07,21:55
[quote=Shaman;586138]zjednodusim odpoved, nechce sa mi to moc vysvetlovat..

strata je uznatelna do vysky zisku - z obchodovania
fyzicka osoba nema narok na zahrnutie inych nakladov spojenych s tymto obchodovanim, pravnicka ano

akurat jeden maly dotaz - co ta uistuje v tom, ze forexove obchody su derivaty? to vobec nemusi byt pravda
/quote]

Tým by som si nebola celkom istá, či strata je uznateľná do výšky zisku. Pri právnickych osobách je to jasné, že áno. Pri FO podľa § 8 ods. 8
Výdavky, ktoré prevyšujú príjmy podľa ods. 1 písm. b až f v tomto zdaňovacom období...................................... sa môžu uplatniť v tomto zdaňovacom období do výšky príjmov. Deriváty sú však pod písm k a nie b až f. Okrem kúpnej ceny je možné zarátať len poplatky.
Prečo by nemalo obchodovanie s menami patriť pod deriváty? Cenné papiere to nie sú a opcie tiež nie. Iné ani na výber už neostáva.
Neviem však, či nejakou dodatočnou vyhláškou nezmenili, aby bolo možné započítať aj straty. Zatiaľ sa mi nič nepodarilo nájsť.
kitky
08.12.07,23:58
Chlapci z vlastnej skusenosti vam odporucam www.financnik.cz (http://www.financnik.cz) a vlakno ,ktore vedie SID.Tam sa dozviete vsetko potrebne nielen o forexe ale aj tom ako danit atd. z prvej ruky.
-Dana-
09.12.07,10:12
Je to dobrá stránka, ak budem mať niekedy viac času, tak si ju prečítam. Neviem, ktoré vlákno si mal na mysli, vošla som len do diskusie, kde sa píše o zdaňovaní príjmov, ale ak si tam mám prečítať informáciu, že sa zdaňuje zisk nad 5-násob. živ. minima, tak si o tom môžem pomyslieť svoje. 5-násob. živ. minima sa vzťahuje na príjmy u § 8 písm. a, d až f a zase nie na deriváty, ktoré sú pod písm. k.
kitky
10.12.07,15:58
Je to dobrá stránka, ak budem mať niekedy viac času, tak si ju prečítam. Neviem, ktoré vlákno si mal na mysli, vošla som len do diskusie, kde sa píše o zdaňovaní príjmov, ale ak si tam mám prečítať informáciu, že sa zdaňuje zisk nad 5-násob. živ. minima, tak si o tom môžem pomyslieť svoje. 5-násob. živ. minima sa vzťahuje na príjmy u § 8 písm. a, d až f a zase nie na deriváty, ktoré sú pod písm. k.

Ano je tam rozsiahla debata na temu forex a dane. Je tam zopar borcov, ktori z toho ziju uz pekne dlho a poradia ako to riesia oni. V tomto pripade je lepsie sa spytat na konkretnu vec , ako zdlhavo vyhladavat informacie a nemat istotu, ci to co som nasla je presne to, co hladam.:)
bendži
12.02.08,18:46
Zdravíčko poraďáci,

opäť sa vraciam k téme forexových obchodov, ktoré mi žiaľ nedávajú stále celkom dobre spávať :(

Po konzultácii tejto otázky s daňovým úradom sme dostali informáciu, že u právnickej osoby je strata z forexových obchodov uznateľná v plnej výške ako akákoľvek iná strata právnických osôb vyplývajúca z ich podnikateľskej činnosti, t.j. nielen do výšky zisku z forexových obchodov..toľko info z daňového úradu..

Môj problém zostáva stále v tom, ako tieto obchody zaúčtovať.. Nie je tu niekto, kto už takého obchody riešil? Vopred ďakujem za rady.
stefam
14.12.08,20:48
a este by som sa chcel opytat to, co som sa opytal uz v inej teme na forex.com je vraj registracia zadarmo a je tam pociatocnych 30 dni zadarmo .. len skusanie obchodov a tak ... ma zaujima ci je to naozaj zadarmo a preco musim zadavat pri registracii potom vsetky udaje aj t. cislo ci mi nahodou nezavolaju .. ako asi sa stalo zo saxa, ale som nedvihal lebo o bolo anglicke cislo ... pritom neviem ci by mi to dali zacvakat nahodou, ze to je moje poradenstvo :) .. a tak

Osobne udaje sa zadavaju preto lebo si mozes demo platformu zmenit na live.
Mimochodom ja sa osobne pri testovani platforiem nezabavam: okrem mailu nevyplnim ziaden pravdivy udaj, zbytocne by ma to zdrzovalo. Ci je tam napisana tvoja adresa alebo blbost o to sa nikto nestara ak mas demo platformu.
stefam
18.12.08,16:45
Je mozne ze dan sa memusi odvazdat vobec
stefam
23.01.09,18:07
Za forex sa takmer isto neplati. Obchodovanie na forexe znamená obchodovať na vlastný ucet, je to termínovane (velmi dolezity je tu cas), úrokove aj kurzove obchodovanie.
(Dane sa neplatia ani za futurex. Tam sa obchoduje s opciami).

§ 39
Finančné služby
(1) Oslobodené od dane sú:
l) obchodovanie na vlastný účet alebo na účet klienta pri termínovaných obchodoch a opciách vrátane kurzových a úrokových obchodov.
leverage
04.03.09,20:38
§ 39 ktorého zákona?
ajobs
04.03.09,21:31
Za forex sa takmer isto neplati. Obchodovanie na forexe znamená obchodovať na vlastný ucet, je to termínovane (velmi dolezity je tu cas), úrokove aj kurzove obchodovanie.
(Dane sa neplatia ani za futurex. Tam sa obchoduje s opciami).

§ 39
Finančné služby
(1) Oslobodené od dane sú:
l) obchodovanie na vlastný účet alebo na účet klienta pri termínovaných obchodoch a opciách vrátane kurzových a úrokových obchodov.

stefam, rozlišuješ rôzne typy daní ? Pretože cituješ § zo zákona o DPH, nie o dani z príjmov.
Ja by som považoval príjmy z forexu za príjmy podľa § 8, ods.1, písmeno k) ZDP.
marki
13.11.09,12:15
Hladal som nieco o tomto a nasiel som 2 veci:
http://www.financnik.cz/forum/read.php?13,11508,page=9 (prispevok od nickirout (http://www.financnik.cz/forum/profile.php?13,5942)), pride mi to celkom logicke, takze by som bol rad ak by niekto mohol potvrdit ze je to naozaj tak - teda zdanuje sa rozdiel sum vsetkych uskutocnenych ziskovych a stratovych obchodov za dany kalendarny rok (s tym ze sa nie je mozna danova strata, teda minimalny ciastkovy zaklad dane nebude nizsi ako nula).
Co sa tyka datumov a kurzov, tak viem ze naozaj je na vyber ci pouzit denny alebo mesacny kurz, otazka pri dennom zostava ci pouzit den otvorenia daneho obchodu alebo den uzatvorenia obchodu.

To iste som vyrozumel aj z pdf, ktore mi poslala jedna slovenska spolocnost ( v prilohe). Tam ma akurat zmiatli tie splatky, ale to je asi nieco co sa tyka len opcii.
grammatika
31.03.10,12:41
Hladal som nieco o tomto a nasiel som 2 veci:
http://www.financnik.cz/forum/read.php?13,11508,page=9 (prispevok od nickirout (http://www.financnik.cz/forum/profile.php?13,5942)), pride mi to celkom logicke, takze by som bol rad ak by niekto mohol potvrdit ze je to naozaj tak - teda zdanuje sa rozdiel sum vsetkych uskutocnenych ziskovych a stratovych obchodov za dany kalendarny rok (s tym ze sa nie je mozna danova strata, teda minimalny ciastkovy zaklad dane nebude nizsi ako nula).
Co sa tyka datumov a kurzov, tak viem ze naozaj je na vyber ci pouzit denny alebo mesacny kurz, otazka pri dennom zostava ci pouzit den otvorenia daneho obchodu alebo den uzatvorenia obchodu.

To iste som vyrozumel aj z pdf, ktore mi poslala jedna slovenska spolocnost ( v prilohe). Tam ma akurat zmiatli tie splatky, ale to je asi nieco co sa tyka len opcii.

úžasný príspevok v priloženom linku, klobúk dole pred prispievateľom
Tomo882
13.01.11,17:42
Ahojte, som študent a minulý rok som skončil na Forexe v pluse cca 100 eur, mám povinnosť podať daňové priznanie a odviesť daň? Za každú odpoveď ďakujem.
peter977
11.12.11,15:30
Zdravím poraďáci,

našiel som niečo zaujímavé. Ide o oficiálne vyjadrenie daňového úradu . Dokument je zo stránky www.instaforex.sk
marki
12.12.11,08:46
Hmm a netyka sa forexu prave len posledny odstavec tebou poslaneho dokumentu? Jedna sa o nakup/predaj pri kurze odvodenom od aktualneho kurzu na fin. trhu a vysporiadanie je okamzite, teda do 2 dni od uzavretia obchodu.


V prípade, ak sa jedná o spotový obchod (nákup alebo predaj určitého množstva jednej meny za druhú pri kurze, ktorý je odvodený od aktuálneho kurzu na finančnom trhu), pri ktorom je zabezpečené finančné vysporiadanie obchodu so spotovou valutou do 2 pracovných dní od uzatvorenia obchodu, účtovná jednotka účtuje prostredníctvom účtov pohľadávok a záväzkov ako pri bežnom nákupe a predaji cudzej meny. Spoty sa nezaraďujú medzi deriváty, pri posudzovaní výdavkov sa nepostupuje podľa § 19 ods. 2 písm. o) zákona o dani z príjmov.
Nakoľko forexové obchody nie sú legislatívne upravené, postupy účtovania neriešia konkrétne účtovanie týchto obchodov.
peter977
03.01.12,00:20
Pokiaľ má z Vás niekto firmu a beriete hotovostné vklady od klientov, tak sa vklady prevedu z FO na PO bezúročnou zmluvou o pôžičke.

Následne sa prevod do zahraničia (na účet brokera) zaúčtuje ako nákup cudzej meny.
Pre dátumom splatnosti zmluvy o pôžičke medzi FO a PO sa fin. prostriedky naspäť prevedú na SR zo ziskom(platiť dane treba ak nechcete byť podozrivý) a zaúčtuje sa to ako zisk z predaja cudzej meny. Následne na to sa vyplatí zmluvy o pôžičke.

Toto je účtovný postup ktorý používajú firmy na SR, ktoré nemajú licenciu OCP. Mne trvalo pol roka, kým som sa k tomu dopracoval a mám tento postup aj potvrdený z riaditeľstva daňového úradu. Každopádne môžete poslať oficiálny list na príslušné daňové riaditeľstvo a ak Vám to odobria môžete účtovať podľa toho. Na odpoveď sa čaká tuším 60 dní.(samozrejme, že nemôžete uviesť, že beriete hotovostné vklady od klientov...)
Adammm
02.02.13,23:17
Zdravím,

dane z obchodovania na forexe sa vypĺňajú do kolónky deriváty. V zákone to nie je presne definované, ale osobne to dávam do derivátov