asma
29.05.07,06:45
Dobrý deň, na porade som nová ale veľmi sa páči vaša spolupráca, mám otázku:
Pri nákupe drobného hmotného majetku do 30 tis. Sk na faktúru - poštovné je treba účtovať zvlášť na poštovné alebo pripočítať k cene drobného hmotného majetku. Sme RO - základná škola.
Ďakujem za odpoveď.
raya1
29.05.07,05:07
Dobrý deň, na porade som nová ale veľmi sa páči vaša spolupráca, mám otázku:
Pri nákupe drobného hmotného majetku do 30 tis. Sk na faktúru - poštovné je treba účtovať zvlášť na poštovné alebo pripočítať k cene drobného hmotného majetku. Sme RO - základná škola.
Ďakujem za odpoveď.

Podobný prípad : nábytok do 30000,- Sk a dovoz 500,- Sk
kvet
30.05.07,04:26
Podľa ustanovenia § 25 zákona o účtovníctve sa hmotný majetok s výnimkou hmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou a tiež zásoby s výnimkou zásob vytvorených vlastnou činnosťou oceňujú obstarávacou cenou. Obstarávacou cenou sa rozumie cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním (napr. dopravné, poštovné a pod.).

Z uvedeného vyplýva, že obstaraný DHM, ktorého obstarávacia cena je do 30000,- Sk, sa podľa vnútorného predpisu zaúčtuje buď na majetkový účet 028, alebo 112, alebo priamo do spotreby 410, ale súčasťou jeho ceny za ktorú sa obstaral budú aj náklady spojené s jeho obstaraním, t.j. poštovné.

Pre úplnosť informácie ešte uvediem, ak by súčasťou faktúry za vykonané služby (napr. fa. za odvodz komunálneho odpadu) bolo napr. poštovné, v takomto prípade by sa poštovné účtovalo samostatne.

Prajem pekný deň.
raya1
30.05.07,04:37
Ďakujem za vysvetlenie, ešte doplním, že dovoz realizovala iná firma, takže bola druhá faktúra- ale to asi nemení na veci, však ?
Vďaka !
asma
30.05.07,05:04
Ďakujem za informáciu, môj názor bol taký istý ako mal kvet - ešte raz díky
kvet
30.05.07,06:52
Ďakujem za vysvetlenie, ešte doplním, že dovoz realizovala iná firma, takže bola druhá faktúra- ale to asi nemení na veci, však ?
Vďaka !

Presne tak, nie je rozhodujúce kto dopravu realizoval. Sú to náklady spojené s obstaraním majetku.
ErikaVac
02.06.07,12:05
Dobrý deň. A ako postupujem v prípade, že kúpime učebné pomôcky a na faktúre je viac položiek plus poštovné. Poštovné rozrátam na každú položku alebo zaúčtujem samostatne?
asma
04.06.07,04:35
V takomto prípade ja poštovné vydalím počtom kusov učebných pomôcok a sumu pripočítam k obstarávacej hodnote jednotlivých kusov.