Richard_B
29.05.07,07:12
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Kupujeme byt do podielového spoluvlastníctva. Sme traja a tak sme sa dohodli, že každý budeme mať tretinový podiel. Chcem sa spýtať či každý z týchto podielov musí byť predaný za rovnaku cenu alebo to záleží na dohode? Ďakujem.
Jozef I
29.05.07,05:43
Kúpna cena jednotlivých podielov nemusí byť rovnaká, ide len o vzájomnú dohodu. Ale trochu nerozumiem. Ak sa kupuje byt od niekoho za cenu napr. 900 000,- a kupujúci sú traja, nevidím dôvod deliť sumu na rozdielne časti, ked podiel na byte bude rovnaký t.j. 1/3. Pri kúpe bytu/domu sa predáva celá časť za cenu xy a nie za tri ceny. V prípade že potom jeden majiteľ chce predať svoju tretinu, tú si môže predať za cenu akú bude chcieť. Ale ak je jeden majiteľ ktorý predáva, tak sa predáva za celú jednu sumu. Ako sa na túto sumu zložia kupujúci (akým pomerom) je čisto už na nich. Ale podielnikmi budú všetci rovnako 1/3.
Chobot
29.05.07,06:54
Kúpna cena jednotlivých podielov nemusí byť rovnaká, ide len o vzájomnú dohodu. Ale trochu nerozumiem. Ak sa kupuje byt od niekoho za cenu napr. 900 000,- a kupujúci sú traja, nevidím dôvod deliť sumu na rozdielne časti, ked podiel na byte bude rovnaký t.j. 1/3. Pri kúpe bytu/domu sa predáva celá časť za cenu xy a nie za tri ceny. V prípade že potom jeden majiteľ chce predať svoju tretinu, tú si môže predať za cenu akú bude chcieť. Ale ak je jeden majiteľ ktorý predáva, tak sa predáva za celú jednu sumu. Ako sa na túto sumu zložia kupujúci (akým pomerom) je čisto už na nich. Ale podielnikmi budú všetci rovnako 1/3.

Ja to chápem tak, že každý bude vlastniť 1/3, ale na kúpnu cenu sa poskladajú rozdielne, napr. tých 900.000 poskladajú tak, že jeden dá 400.000, druhý 300.000 a tretí 200.000. Predávajúcemu je to jedno, kto koľko dá, on bude chcieť dostať 900.000.
Richard_B
29.05.07,06:54
Ďakujem za odpoveď. Sumy za jednotlivé podiely potrebujeme mať rôzne kvôli zdokladovaniu účelového použitia úveru braného cez stavebnú sporitelňu. Problém je v tom, že sa brali dva úvery a v jednom prípade treba zdokladovať 380 000,- a v druhom 350 000,-. Na zvyšok predajnej ceny bytu bol vklad tretej osoby vo výške 150 000,- (preto traja vlastníci). V kúpnej zmluve teda môže byť napísané, že byt sa kupoval do podielového vlastníctva, kde sú traja vlastníci a každý vlastní 1/3 bytu s tým že 1. kupujúci za svoj podiel zaplatil 380 000,- ; 2. kupujúci za svoj podiel zaplatil 350 000,- a 3. kupujúci za svoj podiel zaplatil 150 000,-? Vedeli by ste mi napísať, ktorý zákon rieši práve túto problematiku?
Jozef I
29.05.07,07:13
Presne tak to treba dať do zmluvy. Nerieši to žiaden zákon, lebo sa jedná o zmluvný vzťah medzi vami a o vašu dohodu o platbe. Ale ak to tak dáte do zmluvy bude to úplne postačovať pre vydokladovanie úveru. Tak ako sa tam píše že kupujúci zaplatí kúpnu cenu vo výške xy , tak vy tam budete mať uvedené vaše jednotlivé platby a celkovo napr. tých 900 000,-.
Chobot
29.05.07,07:15
Ďakujem za odpoveď. Sumy za jednotlivé podiely potrebujeme mať rôzne kvôli zdokladovaniu účelového použitia úveru braného cez stavebnú sporitelňu. Problém je v tom, že sa brali dva úvery a v jednom prípade treba zdokladovať 380 000,- a v druhom 350 000,-. Na zvyšok predajnej ceny bytu bol vklad tretej osoby vo výške 150 000,- (preto traja vlastníci). V kúpnej zmluve teda môže byť napísané, že byt sa kupoval do podielového vlastníctva, kde sú traja vlastníci a každý vlastní 1/3 bytu s tým že 1. kupujúci za svoj podiel zaplatil 380 000,- ; 2. kupujúci za svoj podiel zaplatil 350 000,- a 3. kupujúci za svoj podiel zaplatil 150 000,-? Vedeli by ste mi napísať, ktorý zákon rieši práve túto problematiku?

Prevod vlastníctva bytov rieši viacero zákonov, napr. Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, Katastrálny zákon a zmluvy sú riešené v Občianskom zákonníku. Takto podrobne to ale v žiadnom zákone usmernené nenájdeš. Pokiaľ tá zmluva splní zákonom dané náležitosti, môžeš do nej uviesť kopec iných nepodstatných vecí. Kataster nebude zaujímať, kto koľko bude povinný zaplatiť za nehnuteľnosť, pre neho je podstatné, aby tam boli iné podstatné veci.

Keďže to bude viacstranná zmluva (asi štvorstranná, lebo budú 4 účastníci), môžete si v zmluve kľudne uviesť, kto koľko musí predávajúcemu uhradiť. Voči katastru to nebude záväzný údaj, ale upraví sa tým vzťah medzi predávajúcim a jednotlivými kupujúcimi. Táto zmluva vlastne nahradí tri samostatné zmluvy, ktoré by inak upravovali kúpno predajný vzťah medzi predávajúcim a každým kupujúcim individuálne.

Prípadne aj tak tomôžete spraviť - tri samostatné zmluvy, každá na 1/3 spoluvlastníckeho podielu za rozdielne ceny. Ale z hľadiska nákladov bude výhodnejšia tá spoločná zmluva.
Aňuška
29.05.07,07:28
Poprosila by som Vás o radu:
Za slobodna som mala družstevný 1-izbový byt.
Počas manželstva som ho odkúpila do osobného vlastníctva
a po dohode s manželom bol vyňatý z bezpodielového spoluvlastníctva,
teda list vlastníctva je písaný len na mňa.
Teraz by som ho chcela vymeniť za väčší. Budem ten nový byt
znova musieť vyňať z bezpodielového vlastníctva? A čo v prípade,
ak manžel nebude súhlasiť? Je nejaká možnosť, ak by som dokázala,
že prostriedky na doplatenie rozdielu hodnoty bytu som nadobudla
ako slobodná?
Ďakujem za Vaše rady.
Richard_B
29.05.07,08:49
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše odpovede.