Mica
29.05.07,09:18
Dobry den prajem,

chcela by som sa poradit ohladom jednorazoveho prispevku zo socialky pri narodeni dietata. Nasa byvala zamestnankyna sa na nas obratila s prosbou, ze potrebuje od zamestnavatela potvrdenie, ze v case narodenia dietata vykonavala zarobkovu cinnost. Este som sa v praxi nestretla s takymto pripadom a spolu s kolegynkou mame z toho divny pocit, ako to posudzovat, najma veticku "v case narodenia dietata". Este na zaver ohladom toho potvrdenia, ako by asi malo vyzerat, pripadne, co by malo vsetko obsahovat.

Dakujem velmi pekne a zelam vsetkym krasny den:)
fipina
29.05.07,07:22
Nejde náhodou o to, že v tomto období bola zamestnancom (bez ohľadu na to, či bola PN alebo MD)?
Ja by som dala potvrdenie, že je zamestnaná od.., a PN príp. MD od....
Mica
29.05.07,07:29
Dakujem pekne aj ja si to myslim, len som si to chcela este potvrdit.:)
Chobot
29.05.07,07:32
Dobry den prajem,

chcela by som sa poradit ohladom jednorazoveho prispevku zo socialky pri narodeni dietata. Nasa byvala zamestnankyna sa na nas obratila s prosbou, ze potrebuje od zamestnavatela potvrdenie, ze v case narodenia dietata vykonavala zarobkovu cinnost. Este som sa v praxi nestretla s takymto pripadom a spolu s kolegynkou mame z toho divny pocit, ako to posudzovat, najma veticku "v case narodenia dietata". Este na zaver ohladom toho potvrdenia, ako by asi malo vyzerat, pripadne, co by malo vsetko obsahovat.

Dakujem velmi pekne a zelam vsetkym krasny den:)

Ale neviem, prečo pýta takéto potvrdenie, veď ten jednorazový (aj zvýšený jednorazový) príspevok nie je podmienený trvaním pracovného pomeru poberateľa príspevku. Ten sa dáva každej matke, ktorá splní zákonom stanovené podmienky (aj nezamestnanej).

Nechce ona to potvrdenie na iné účely, len ste sa zel rozumeli?
bendy
01.02.08,14:18
Dobry den, chcela by som sa spytat kto ma narok na jednorazovy prispevok pri narodeni prveho dietata?
Anja111
01.02.08,14:26
Príplatok pri narodení dieťaťa sa zvýšil na 20 440 Sk

01.02.2008 14:58 - BRATISLAVA
Príplatok k príspevku pri narodení prvého dieťaťa sa oddnes zvýšil z 11 000 Sk na 20 440 Sk. Spolu s príspevkom pri narodení dieťaťa vo výške 4 460 Sk tak celková suma, ktorú matka dostane pri narodení prvého dieťaťa, dosiahne 25 000 Sk.

Doteraz dostávali matky - prvorodičky - celkom 15 460 Sk.

Oprávnenou osobou na uplatnenie nároku na príspevok je v prvom rade matka dieťaťa. Otec dieťaťa je oprávnenou osobou vtedy, ak matka dieťaťa zomrela, alebo bolo po nej vyhlásené pátranie, alebo dieťa zveril súd do starostlivosti otca.

Ak dieťa bolo súdom zverené do náhradnej starostlivosti, oprávnenou osobou na uplatnenie nároku na príspevok pri narodení je osoba, ktorej bolo dieťa zverené.

Oprávnenou osobou na príplatok ku príspevku pri narodení dieťaťa je matka, ktorá porodila prvé dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní. Ďalšou oprávnenou osobou môže byť otec takéhoto dieťaťa, ale len v zákone presne vymedzených situáciách, a to ak matka dieťaťa zomrela, bolo po nej vyhlásené pátranie, alebo dieťa bolo zverené do výchovy otca na základe právoplatného rozhodnutia súdu.

Zdroj : TASR
bendy
01.02.08,15:04
Dakujem krasne, no ak by ste mi vedeli povedat, zaujimalo by ma za akych podmienok mozme o ten prispevok ziadat, a ake doklady musime pri ziadosti dolozit.
mysimis
01.02.08,15:16
Lion Topoľčany
01.02.08,15:20
Príplatok pri narodení dieťaťa sa zvýšil na 20 440 Sk

01.02.2008 14:58 - BRATISLAVA

Oprávnenou osobou na príplatok ku príspevku pri narodení dieťaťa je matka, ktorá porodila prvé dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní. Ďalšou oprávnenou osobou môže byť otec takéhoto dieťaťa, ale len v zákone presne vymedzených situáciách, a to ak matka dieťaťa zomrela, bolo po nej vyhlásené pátranie, alebo dieťa bolo zverené do výchovy otca na základe právoplatného rozhodnutia súdu.

Zdroj : TASR

Príplatok k príspevku dostávajú len sociálne slabšie rodiny?
mysimis
01.02.08,15:22
Nie, príplatok ku príspevku dostávajú matky, ktoré porodia svoje prvé dieťa po 01.01.2008 a podajú si žiadosť na tento príplatok. Dieťa sa musí dožiť 28 dní a matka si žiadosť musí dať potvrdiť, že absolvovala lekársku starostlivosť počas tehotenstva.
bendy
02.02.08,09:37
lebo ja som sa docitala nieco ze matka potrebuje potvrdenie ze bola rok pred porodom poistena v zdravotnej poistovni na Sk?
Chobot
02.02.08,21:34
lebo ja som sa docitala nieco ze matka potrebuje potvrdenie ze bola rok pred porodom poistena v zdravotnej poistovni na Sk?

To platí pre tie ženy, ktoré porodia inde než v EU, viď § 3 ods.2 zákon o príspevku:

"(2) Oprávnená osoba, ktorej sa narodilo dieťa v štáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, má nárok na príspevok, ak bola pred narodením dieťaťa najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená v Slovenskej republike. 3b)"
Lydka R
03.02.08,11:02
Nie, príplatok ku príspevku dostávajú matky, ktoré porodia svoje prvé dieťa po 01.01.2008 a podajú si žiadosť na tento príplatok. Dieťa sa musí dožiť 28 dní a matka si žiadosť musí dať potvrdiť, že absolvovala lekársku starostlivosť počas tehotenstva.

Upravím tie dátumy.
Nárok na príspevok vznikol na deti narodené od 1.1.2007. Príplatok bol 11 000 Sk.
Zvýšený príplatok 20 440 Sk platí na deti narodené od 1.2.2008

Samozrejme všetko na prvé dieťa.
Luckacutka
24.02.08,08:08
Dobrý deň,
chcem sa opýtať či mi vzniká nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa ak sa mi narodilo v júli 2006 narodilo prvé dieta, ktoré sa dožilo len 6 hodín, a príplatok som nežiadala a ani som ho nedostala ( nevznikol mi nan nárok) ale teraz sa nám narodilo dieťa, ktoré sa už dožilo 28 dní, žiadala som o príplatok k príspevku, ale úrady nám odmietajú tento príspevok vyplatit pretože to je už druhé dieta. Podla zákona mi však vzniká nárok, pretože sa mi narodilo prvé dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní.
Ďakujem.
Chobot
25.02.08,11:30
Dobrý deň,
chcem sa opýtať či mi vzniká nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa ak sa mi narodilo v júli 2006 narodilo prvé dieta, ktoré sa dožilo len 6 hodín, a príplatok som nežiadala a ani som ho nedostala ( nevznikol mi nan nárok) ale teraz sa nám narodilo dieťa, ktoré sa už dožilo 28 dní, žiadala som o príplatok k príspevku, ale úrady nám odmietajú tento príspevok vyplatit pretože to je už druhé dieta. Podla zákona mi však vzniká nárok, pretože sa mi narodilo prvé dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní.
Ďakujem.

Čítal som pozorne ten zákon a dospel som k záveru, že asi majú pravdu úrady.

Vysvetlím, na základe čoho som dospel k tomuto názoru.

V prvom rade treba pozrieť § 3 zákona, ktorý hovorí o podmienkach nároku na príspevok pri narodení.

"§ 3
Nárok na príspevok


(1) Podmienky nároku na príspevok sú:

a) narodenie dieťaťa,
b) trvalý pobyt 3a) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky.

(2) Oprávnená osoba, ktorej sa narodilo dieťa v štáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, má nárok na príspevok, ak bola pred narodením dieťaťa najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená v Slovenskej republike. 3b)

(3) Nárok na príspevok na to isté dieťa vzniká iba raz. Ak sa súčasne narodí viac detí, nárok na príspevok vzniká na každé dieťa.

(4) Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe uvedenej v § 2 ods. 1 písm. a) alebo b), ak

a) pred uplatnením nároku na príspevok dala privolenie na osvojenie dieťaťa podľa osobitného predpisu 4) alebo
b) dieťa bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu2) alebo príslušného orgánu3) alebo dieťaťu bola nariadená ústavná starostlivosť právoplatným rozhodnutím súdu.5)

(5) Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe uvedenej v § 2 ods. 1 písm. a), ak po pôrode bez súhlasu ošetrujúceho lekára opustila dieťa v zdravotníckom zariadení.

(6) Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe, ak sa dieťa narodilo v cudzine a príslušná inštitúcia krajiny, v ktorej sa dieťa narodilo, vyplatila oprávnenej osobe príspevok alebo inú dávku toho istého druhu."


Tento nárok má každá žena, ktorá porodí dieťa a má trvalý pobyt na území SR. Nie je tu podmienka, že sa dieťa musí dožiť určitého počtu dní. Preto si myslím, že na tento príspevok si mala nárok pri narodení prvého dieťaťa. A tu je kameň úrazu. To znamená, že v zmysle zákona si prvé dieťa už mala, hoci bohužiaľ zomrelo.

§3a hovorí o nároku na vyplatenie príplatku:
"§ 3a
Nárok na príplatok k príspevku


(1) Podmienky nároku na príplatok k príspevku sú:

a) splnenie podmienok nároku na príspevok podľa § 3 a
b) narodenie prvého dieťaťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.

(2) Nárok na príplatok k príspevku na to isté dieťa vzniká iba raz. Ak sa matke pri prvom pôrode súčasne narodí viac detí, nárok na príplatok k príspevku vzniká na každé dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.

(3) Nárok na príplatok k príspevku nevzniká maloletej matke, ktorá nemá priznané rodičovské práva a povinnosti podľa osobitného predpisu. 5a)"

Dosť som rozmýšľal, ako to mysleli s tým ods. 1 písm b), že

"narodenie prvého dieťaťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní"

To môže znamenať, že sa to môže vzťahovať na tvoje dieťa, ktoré sa prvé dožije 28 dní, ale môže to aj znamenať, že to môže byť tvoje prvo narodené dieťa, ktoré sa ale zároveň musí dožiť 28 dní. Myslím, že to bude tá druhá možnosť, teda musí to byť tvoje prvé dieťa, ktoré sa zároveň dožije 28 dní. Keďže v zmysle zákona je to tvoje druhé dieťa, nemáš nárok na príplatok.

Tvoj prípade bude asi ojedinelý (a možno ani nie, že existuje viacero takých matiek), kedy prvé dieťa sa nedožilo nároku na príplatok a druhé už na príplatok nárok nemá.

Neviem ako ti to SP oznámila, že nemáš nárok, ale v zmysle § 9 ods. 2 by mali vydať rozhodnutie:

"Ak oprávnená osoba, ktorá si uplatnila nárok na príspevok, na príplatok k príspevku a na príspevok rodičom podľa § 8, nespĺňa podmienky nároku, platiteľ vydá rozhodnutie o nevyplatení príspevku, rozhodnutie o nevyplatení príplatku k príspevku a rozhodnutie o nevyplatení príspevku rodičom."

Ak si dostala písomné rozhodnutie, tak tam by malo byť odôvodnenie. Ak ti povedali len pri prepážke, napíš na SP, nech ti vydajú písomné rozhodnutie. Ak máš písomné rozhodnutie, skús sa odvolať, možno ich presvedčíš, že si zle vykladajú zákon.
Luckacutka
25.02.08,16:57
Ďakujem Chobot, má to len jeden háčik, v celom tom zákone sa nikde neuvádza, že sa musí jednať o prvonarodené dieťa. Všade sa píše len, o prvom dieťati, ktoré sa dožije aspoň 28 dní. Všetko asi záleži na tom, kto a ako si ten zákon vysvetlí. Ja mám pocit, že príslušný úrad si to vysvetlí tak, aby mi ten príspevok nakoniec nevyplatil.
Barbara
26.02.08,08:36
ja by som len chcela napísať moju úvahu, lebo vše už Chobot napísal , takže môžeš si byť istá, že nárok nemáš, lebo: v zákone o príspevku pri narodení dieťaťa sa píše,že podmienka je " narodenie dieťaťa -tu nie je uvedené, že narodenie prvého dieťaťa, to znamená, že na príspevok majú nárok všetci pri narodení deti, ale v zákone o príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa je podmienka, že narodenie prvého dieťaťa, ktoré dožilo aspoň 28 dni, takže tu je uvedené to slovo, že " prvého ", keby aj tu by bolo napísané tak ako aj pri nároku na príspevok, že podmienka " narodenie dieťaťa """ tak by si mala nárok aj na ten príplatok. to je moja úvaha.
dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
bendo
26.02.08,09:04
Aj sa pridám:

Novelou zákona č. 235/1998 účinnou od 1.1.2007, kedy bol do zákona pridaný príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa chcel štát týmto "príplatkom" prispieť matkám, ktoré budú mať prvé dieťa, nakoľko s prvým dieťaťom sú spojené najvyššie výdavky (výbavička, kočík, postieľka... )
Hovorí o tom hneď prvý paragraf uvedeného zákona:
"(3) Príplatok k príspevku je štátna sociálna dávka, ktorou štát pripláca na zvýšené výdavky spojené so zabezpečením nevyhnutných potrieb dieťaťa, ktoré sa matke narodilo ako prvé dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.
Tu sa spomína aj "prvé dieťa". Navyše príplatok sa uplatňuje na základe písomnej žiadosti, kde v časti C musí potvrdiť gynekológ, že dieťa je prvonarodené. V tomto prípade by musel lekár zaškrtnúť políčko nie, nakoľko vo Vašom prípade sa nejedná o prvonarodené dieťa a na základe toho by ste nemali nárok na tento príspevok. Bohužial, štát nepamätal aj na takéto "výnimky".
Takže záver je taký istý, nemáte nárok na tento príspevok.
adrive
21.05.08,13:54
Možno už po funuse, ale predsa sa pridám k debate aj ja. Držím pred sebou tlačivo - Žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa. Toto tlačivo mi dali na Úrade práce soc. vecí a rodiny, ktoré tam samozrejme pôjdeme odniesť o necelé tri týždne.

V danom tlačive sa nikde neuvádza, či žena má alebo nemá prvé dieťa, ale či má alebo nemá prvé dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní

V časti B sa vypisujú údaje o narodených deťoch. Nad časťou B je napísané:
Údaje o prvonarodenom/ných dieťaťi/deťoch, ktoré sa narodili matke a dožili sa aspoň 28 dní

V časti C, ktorú potvrdzuje lekár je napísané:
Matka porodila uvedené dieťa/deti ako prvé dieťa/deti, ktoré sa dožilo/i aspoň 28 dní áno, nie
tu jednoznačne gynekológ musí potvrdiť áno, pretože vy ste ešte nemali dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní a toto je vaše prvé.
Potom sú len otázky, či sa matka zúčastňovala na predpôorodných prehliadkach....

Potvrdenie, ktoré vydá ošetrujúci lekár dieťaťa obsahuje časť, na aký účel sa potvrdenie vydáva a je tu opäť treba zaškrtnúť príplatok k prispevku na prvonarodené dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.

V tomto tlačive vypíšete meno dieťaťa a lekár potvrdí, že "horeuvedené dieťa/deti sú v mojej starostlivosti a dožili sa dňa ..... 28 dní života"

Tieto tlačivká sa odnesú na ÚPSVAR a nevidím dôvod, prečo by mali zamietnúť príplatok k príspevku.

Ale uvedomujem si, že februára mohli vydať iné tlačivá atď... nesledujem tieto zákony a ani som tento zákon riadne nečítal. Z tlačív to však teraz vyzerá viac ako keby sa jednalo o prvonarodené dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní ako o prvonarodené dieťa a dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní.

Ak Vám však ÚPSVAR odmietol dať príspevok, možno by ste si mali zaobstarať právnika, ktroý by presvedčil sudcu o výklade zákona tak, aby ste na tento príplatok nárok mali.
Chobot
21.05.08,14:39
Možno už po funuse, ale predsa sa pridám k debate aj ja. Držím pred sebou tlačivo - Žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa. Toto tlačivo mi dali na Úrade práce soc. vecí a rodiny, ktoré tam samozrejme pôjdeme odniesť o necelé tri týždne.

V danom tlačive sa nikde neuvádza, či žena má alebo nemá prvé dieťa, ale či má alebo nemá prvé dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní

V časti B sa vypisujú údaje o narodených deťoch. Nad časťou B je napísané:
Údaje o prvonarodenom/ných dieťaťi/deťoch, ktoré sa narodili matke a dožili sa aspoň 28 dní

V časti C, ktorú potvrdzuje lekár je napísané:
Matka porodila uvedené dieťa/deti ako prvé dieťa/deti, ktoré sa dožilo/i aspoň 28 dní áno, nie
tu jednoznačne gynekológ musí potvrdiť áno, pretože vy ste ešte nemali dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní a toto je vaše prvé.
Potom sú len otázky, či sa matka zúčastňovala na predpôorodných prehliadkach....

Potvrdenie, ktoré vydá ošetrujúci lekár dieťaťa obsahuje časť, na aký účel sa potvrdenie vydáva a je tu opäť treba zaškrtnúť príplatok k prispevku na prvonarodené dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.

V tomto tlačive vypíšete meno dieťaťa a lekár potvrdí, že "horeuvedené dieťa/deti sú v mojej starostlivosti a dožili sa dňa ..... 28 dní života"

Tieto tlačivká sa odnesú na ÚPSVAR a nevidím dôvod, prečo by mali zamietnúť príplatok k príspevku.

Ale uvedomujem si, že februára mohli vydať iné tlačivá atď... nesledujem tieto zákony a ani som tento zákon riadne nečítal. Z tlačív to však teraz vyzerá viac ako keby sa jednalo o prvonarodené dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní ako o prvonarodené dieťa a dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní.

Ak Vám však ÚPSVAR odmietol dať príspevok, možno by ste si mali zaobstarať právnika, ktroý by presvedčil sudcu o výklade zákona tak, aby ste na tento príplatok nárok mali.

Máš pravdu, že trochu zmenili tlačivá. Priložil som aktuálne.

Ostatné je možné si stiahnuť na stránke UPSVaR (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328)
xDodox
28.07.08,17:58
Dobrý deň/večer, chcel by som sa opýtať, ako to je s príspevkom pri narodení druhého dieťaťa? Prírastok do rodiny očakávame 11-12/2008. (Dúfam, že som sa "trafil" do príslušnej témy, až nie, nech to admin zmaže).
Chobot
28.07.08,20:19
Dobrý deň/večer, chcel by som sa opýtať, ako to je s príspevkom pri narodení druhého dieťaťa? Prírastok do rodiny očakávame 11-12/2008. (Dúfam, že som sa "trafil" do príslušnej témy, až nie, nech to admin zmaže).

Do témy si sa trafil, ale zrejme si si ju neprečítal. Totižto všetko tam máš napísané. Príspevok pri narodení spolu s prídavkom k príspevku pri narodení prvého dieťaťa je 25.000 SKK. Podmienky máš napísané vyššie.

Čo konkrétne chceš vedieť?
janko2939
01.08.08,12:34
Do témy si sa trafil, ale zrejme si si ju neprečítal. Totižto všetko tam máš napísané. Príspevok pri narodení spolu s prídavkom k príspevku pri narodení prvého dieťaťa je 25.000 SKK. Podmienky máš napísané vyššie.
ahoj chobot.
xDodox sa pytal na druhe, nie prve dieta. mam tiez druhorodene dieta a v prispevkoch mam hokej. mozes prosim ta poradit? o prvorodencoch a dvojcatach a pod. je tu toho popisane dost, ale o narokoch pri druhom dietati je tu toho poskromne.
dakujem. prijemny den.
jan
brčko
01.08.08,14:56
Do témy si sa trafil, ale zrejme si si ju neprečítal. Totižto všetko tam máš napísané. Príspevok pri narodení spolu s prídavkom k príspevku pri narodení prvého dieťaťa je 25.000 SKK. Podmienky máš napísané vyššie.
ahoj chobot.
xDodox sa pytal na druhe, nie prve dieta. mam tiez druhorodene dieta a v prispevkoch mam hokej. mozes prosim ta poradit? o prvorodencoch a dvojcatach a pod. je tu toho popisane dost, ale o narokoch pri druhom dietati je tu toho poskromne.
dakujem. prijemny den.
jan

Pri druhom dieťati máš nárok na všetko ako pri prvom dieťati, okrem "príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa". Ten je t.č. 20440,-, takže na "prvé dieťa" je momentálne jednorázovo z UPSVaR nárok na 25000 (príspevok pri nar.dieťaťa 4560 + príplatok k príspevku ... 20440).

Pri druhom dieťati máš nárok na:
- jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa t.č. 4560,- Sk (vybauje sa na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny)
- mesačne prídavky na dieťa, t.č. 540,- (UPSVaR)
- mesačne nárok na daňový bonus na dieťa t.č. 555,- uplatnuje sa u zamestnávatela alebo v dan.priznaní (ak si ani jeden rodič nemôže uplatniť DB, u niektorých skupín je nárok na príplatok k prídavku na dieťa - UPSVaR)
- prípadne jednorázový príspevok od mesta/obvodu?, príp. od zamestnávatela a odborov

Mamička má nárok po ukončení poberania materského zo sociálnej poistovne na rodič.príspevok z UPSVaR počas riadnej starostlivosti o dieťa, t.č. je 4560,- mesačne od 1.9.08 4780,-.
Ak nemá nárok na materské, tak má nárok na rodičovský príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa. Rodič.príspevok dostáva len jeden, aj v prípade, ak sa stará o dve deti (to už je príspevok pre rodiča, nie pre dieťa). A taktiež, ak začne poberať materské na druhé dieťa, stráca nárok na rodičovský príspevok na prvé dieťa (ak ho samozrejme poberá).
andrejf
26.11.08,07:38
a co ked sa nam narodi tesne pred terminom povedzme 31.12 ? Da sa nejak dohodnut na porodnici o posune datumu narodenia ? hoci by som aj priplatil cosi , stale budem v pluse
andrejf
26.11.08,07:40
otazka: ten novy prispevok na 2 a 3 dieta bude platit od kedy ? co ked sa nam narodi tesne pred tym datumom ? neda sa v porodnici dajak vybavit posun datumu narodenia ? ved len jedna baba to tam pise, tak jej by som dal povedzme 3000 a hotovo. totiz mame odhadovany termin okolo 25.12. takze je to tesne
mysimis
26.11.08,07:41
Platí to od 1.1.2009 a určite Ti nikto nebude v pôrodnici prerábať doklady......je to trestné!
Chobot
26.11.08,08:43
a co ked sa nam narodi tesne pred terminom povedzme 31.12 ? Da sa nejak dohodnut na porodnici o posune datumu narodenia ? hoci by som aj priplatil cosi , stale budem v pluse


otazka: ten novy prispevok na 2 a 3 dieta bude platit od kedy ? co ked sa nam narodi tesne pred tym datumom ? neda sa v porodnici dajak vybavit posun datumu narodenia ? ved len jedna baba to tam pise, tak jej by som dal povedzme 3000 a hotovo. totiz mame odhadovany termin okolo 25.12. takze je to tesne

:D:D:D:D
Tak s týmto si nás pobavil... Ešte sa ani nenarodilo a už špekuluješ.:cool:

Určite si to nikto nezoberie na zodpovednosť, aby sfalšovali dátum narodenia. Si myslíš, že keď sa narodí 26.12., tak niekto napíše, že sa narodilo 1.1.2009???

Leda poprosiť krpca, nech sa tak rýchlo netlačí na tento svet, nech ešte chvíľu počká...:D

Inak tá novela neviem, či už je kompletne schválená aj podpísaná, ale určite ešte nie je publikovaná. Návrh počíta s tým, že platnosť zákona bude od 1.1.2009.
arimadub
07.07.09,12:46
Dobrý deň. Chcela by som spýtat. Kamoška je zamestnaná v zahraničí, tu má trvalý pobyt, platí si zdravotné poistenie tu na Slovensku. Má nárok na príspevok pri narodení dietata ak bude rodiť na Slovensku?
A je tento príspevok nejak ohraničený vekom matky?
Ďakujem
brčko
07.07.09,12:55
Dobrý deň. Chcela by som spýtat. Kamoška je zamestnaná v zahraničí, tu má trvalý pobyt, platí si zdravotné poistenie tu na Slovensku. Má nárok na príspevok pri narodení dietata ak bude rodiť na Slovensku?
A je tento príspevok nejak ohraničený vekom matky?
Ďakujem

neviem, či nie je problém, ak je zamestnaná v zahraničí, že si na SK platí zdr.poistnie. V dvoch štátoch nemôže byť zdr.poistená. Zdá sa mi, že podmienkou je súvislé zdravotné poistenie aspon rok (12mesiacov) pred pôrodom v štáte EU na Slovensku. To platí, ak sa dieťa narodí mimo EU alebo ... . No a tiež, ak nedostala príspevok v štáte, kde sa dieťa narodilo.
vid zákon (siedmy v poradí) § 3 ods.2
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=706

Horná hranica veku matky nie je. Dolná je 18rokov. Ak napr.žena porodí dieťa v 17rokoch a o 5mesiacov bude mať 18rokov, tak v prípade, ak stihne požiadať o príspevok do 6mesiacov od narodenia, po dosiahnutí 18-ky, tak má nán nárok. Ak samozrejme splní aj ostatné podmienky a potvrdenia (návštevy lekára ...)