jani73
29.05.07,09:43
Dobrý deň, mám jeden problém a neviem ako ho vyriešiť. jedná sa o jednu faktúru z 11/2006. Firma, ktorej bola vystavená nám ju vrátila na prepracovanie, pretože obsahovala položky, ktoré nepatrili tejto firme. na tieto položky bol vysavený dobropis. Tu sa začína ten problém. Účtovník ,ktorý vtom čase účtoval ju nezahrnul do pohľadávok, dobropis však zaúčtoval. Na prelome roka pani omylom opäť vysavila duplicitný dobropis.
Účtovníctvo som prevzala takým spôsobom, že som všetko dostala na stôl a pracuj. Teraz neviem čo s tým V pohľadávkach mi chýba spomínaná prvotná faktúra a miesto toho mám dva dobropisy.V tomto účtovníctve bolo velmi veľa problémov, na tento som prišla až teraz, pretože DP za r. 2006 robil ešte predchodca.

Poraďte ako by ste postupovali vy, aby sme ešte dostali peniaze z faktúry, ktoré nám patria a zároveň odpadli dobropisy. Ďakujem
jani73
29.05.07,08:09
Prosím nikto mi neporadí???
Dav
29.05.07,08:45
Ide o jednoduché alebo podvojné účtovníctvo ? Aký softwér? Najrozumnejšie by bolo urobiť opravné daňové priznanie za rok 2006.
jani73
29.05.07,09:59
spracované účt. je v Omege -PU
Dav
29.05.07,12:35
Podľa toho, o akú sumu ide , či sa ňou neovplyvní daňová povinnosť za rok 2006 - preto som navrhla opravné daňové priznanie. Omegu nepoznám, ale zrejme sa po uzatvorení roku nedá vrátiť naspäť do roku 2006 a vypočítať opravné daňové priznanie, takže to bude treba urobiť ručne a v roku 2007 cez analytiku a účet 428 - Oprava výnosov minulých účtovných období
( "MD rôzne účty/ D 428, ak ide o významné opravy") zaúčtovať príslušné faktúry a zmínusovať dobropisy. Veľa šťastia (a trpezlivosti)
LubenaK
29.05.07,17:11
V Omege sa dá ísť do starého roku, zrušiť závierku a uzávierku účtovníctva a DPH. Dajú sa urobiť i dodatočné daňové priznania aj na DPH aj na dane z príjmov PO. Ako však napísala Dav, určite by som skúmala výšku tej faktúry a jej dopad na daňové priznanie. Keď to chceš mať presne, robila by som dodatočné daňové priznanie PO aj DPH. Ale najprv by som sa asi pokúsila skontrolovať to účtovníctvo (podľa toho, či máš dostatok času alebo nie), či tam nie je viac takýchto chýb.
dara
28.12.10,22:24
No ja mám podobný problém, aký opisujete vyššie. V roku 2009 som zle zaúčtovala výdavkový pokladničný doklad, uznala som DPH z dokladu spoločnosti, ktorá je neplatcom, moja nepozornosť, vôbec som si to nevšimla, až teraz pri kontrole dokladov pred daňovou kontrolou som to zistila. Jedná sa o sumu cca 3,7 EUR čo sme si odpočítali naviac, ako sme mali, pracujem v OMEGE. Prosím, čo by ste mi poradili. Podklady odovzdávame na kontrolu na DÚ, mrzí ma to, neviem, či urobiť dodatočné DP za daný Q roku 2009 alebo sa popýtať na DÚ, zase nechcem zbytočne dráždiť, prosím poraďte mi, aj keď nejde o veľkú sumu, ale aj tak, nerada by som, aby to malo pre danú spoločnosť zlý dopad. Ďakujem moc.
KEJKA
28.12.10,22:33
No ja mám podobný problém, aký opisujete vyššie. V roku 2009 som zle zaúčtovala výdavkový pokladničný doklad, uznala som DPH z dokladu spoločnosti, ktorá je neplatcom, moja nepozornosť, vôbec som si to nevšimla, až teraz pri kontrole dokladov pred daňovou kontrolou som to zistila. Jedná sa o sumu cca 3,7 EUR čo sme si odpočítali naviac, ako sme mali, pracujem v OMEGE. Prosím, čo by ste mi poradili. Podklady odovzdávame na kontrolu na DÚ, mrzí ma to, neviem, či urobiť dodatočné DP za daný Q roku 2009 alebo sa popýtať na DÚ, zase nechcem zbytočne dráždiť, prosím poraďte mi, aj keď nejde o veľkú sumu, ale aj tak, nerada by som, aby to malo pre danú spoločnosť zlý dopad. Ďakujem moc.
Myslím, že po ohlásenej kontrole DU nemôžeš podať DDP za obdobie, ktoré bude predmetom kontroly.
Tá spoločnosť vám vystavila doklad, akoby bola platiteľom DPH, preto ste si DPH odpočítali? Hm, smola.
Osobne by som zvažovala iba možnosť, či doklady odovzdám tak ako sú a počkám na ich zistenia
alebo
odovzdám doklady a súčasne sa priznám k chybe, ktorú som objavila.
Ide o nevýznamnú chybu, z ktorej nevyplynie sankcia, možno ten doklad budú ignorovať, možno nie.....
nemyslím, že ak pôjde iba o túto chybu, že by to vrhalo nejaké zlé svetlo na firmu.
Rozhodne to nestojí za stres.
dara
28.12.10,22:48
No je to moja chyba, v tom zmysle, že daná spoločnosť vystavila doklad ako neplatiteľ DPH, ja som to nejako prehliadla a odpočítala som DPH ide o vyššie uvedenú sumu. Čo by si mi poradila? zajtra máme doklady odovzdať, priznať sa im pred kontrolou alebo čakať čo bude? viem, že to nie je veľa, ale predsa, chcem to mať na poriadku a dosť ma to trápi, lebo si dávam pozor, robím si kontroly, ale moja hlúpa asi nepozornsoť alebo únava zaúradovala. No môžem za to, darmo sa budem vyhovárať.
KEJKA
28.12.10,22:51
to už je tvoje výsostné právo rozhodnúť sa....
dara
28.12.10,22:55
No ja viem, ale nemáte s tým skúsenosti, čo je lepšie? Pýtam sa preto, lebo ja sama s tým skúsenosti nemám. Za každú radu budem vďačná
KEJKA
28.12.10,22:57
tak to nemám ani ja, aby som vedela odporúčiť jednu z možností.
Treba sa vedieť rozhodnúť....
dara
28.12.10,22:58
Poprosím ešte niekoho kto mal podobnú skúsenosť, ďakujem
dara
29.12.10,06:48
posúvam
Mária.K.
29.12.10,07:04
Poprosím ešte niekoho kto mal podobnú skúsenosť, ďakujem
Ja by som to pred kontrolou neriešila. Je to malá suma. Ak si chybu všimnú, budú radi, že majú nález, ale sankcia z nej nevyplynie. Zaplatíte iba DPH, na ktorej odpočítanie aj tak nemáte nárok.
Ak si chybu nevšimnú, nič sa nedeje.
Prečo by si im mala dopredu hovoriť, kde si sa pomýlila. Nech sa trochu potrápia hľadaním.
dara
29.12.10,07:07
Tak ďakujem, za radu, asi tak aj urobím, zase nechcem zbytočne upozorŇovať, a možno bude lepšie, že niečo nájdu, no nie?