48912
29.05.07,12:37
Dobrý deň,

chcem sa spýtať ohľadom účtovania diaľničnej známky. Predseda dozornej rady bol na rokovaní v Prahe a kúpil cestou diaľ.známku ČR ročnú na firemné auto. Mám doklad z čerpacej stanice, kde je uvedená známka ako volný základ, spodnú časť diaľ.známky nemám. Mám účtovať 538 alebo 512?
Tweety
29.05.07,12:39
DZ účtujeme na 518AE.
48912
29.05.07,12:40
na účte služieb?
Braňo
29.05.07,12:48
Predpokladám, že bude robiť vyúčtovanie pracovnej cesty, kde by som to dal priamo do cesťáku a účtoval celé cez 512 AE.
Jozef I
29.05.07,12:48
Ja účtujem ročné dialničné nálepky na 538. V prípade že sa len prechádza (je to súčasť SC) danou krajinou a kúpi sa 1,3,7 alebo 10- dňová tak dávam 512.
Johanka
29.05.07,12:50
Dobrý deň,

chcem sa spýtať ohľadom účtovania diaľničnej známky. Predseda dozornej rady bol na rokovaní v Prahe a kúpil cestou diaľ.známku ČR ročnú na firemné auto. Mám doklad z čerpacej stanice, kde je uvedená známka ako volný základ, spodnú časť diaľ.známky nemám. Mám účtovať 538 alebo 512?
Podkladová časť nálepky slúži ako doklad na uplatnenie DPH, takže v tomto prípade ju vôbec nepotrebuješ.
48912
29.05.07,12:52
Ja by som to tiež najradšej zaúčtovala na 538 AE.
Johanka
29.05.07,13:00
Príjem z predaja dialničných známok je príjmom Národnej dialničnej spoločnosti za správu, údržbu a rozvoj dialníic, z čoho vyplýva, že sa nákup DZ účtuje ako prijatá služba na účet 518.
Manual
29.05.07,13:01
Dnes mi došlo PU podnikateľov od Cenogovej máj/2007 a ona píše, citujem:
Na účte 538 sa neúčtujú DN, ktorými sa preukazuje zaplatenie úhrady za uživanie diaľnic. Tieto sa účtujú na 518-ostatné služby.
alušik
29.05.07,13:03
Diaľničné známky sa účtujú na 518. Diaľničná spoločnosť u nás je už akciovou spoločnosťou, takže nejde o poplatok štátu ale o poplatok platený súkromnej spoločnosti. Nejedná sa teda už o daň alebo poplatok, ale o poskytnutú službu. Kedysi som tiež účtovala tento poplatok na 538, auditor ma však upozornil, že by som ju mala účtovať na 518.;)
Zahraničné diaľničné známky tiež účtujem na 518, ak nie sú súčasťou vypísaného "cesťáku", ale vydokladované zvlášť.
48912
29.05.07,13:04
Cenigovú mám objednanú tiež. Ale ďakujem za vaše názory.
Peterka
29.05.07,13:15
je na to stanovisko DRSR, ktoré neviem nájsť ale je to určite 518.
ANNAP
31.05.07,10:36
je na to stanovisko DRSR, ktoré neviem nájsť ale je to určite 518.

..... tak hľadaj .....
brikina
31.05.07,12:10
K tejto teme otazka.

ak si chcem uplatnit DPH, pri dial. znamke na slov. komunikacie, tak potrebujem dolozit aj tu podkladovu cast nalepky? Ako, ked ho potrebujem mat v aute pri pripadnej kontrole policiou.
Ľuba
31.05.07,12:15
DZ majú DPH ?
Anja111
31.05.07,12:18
K tejto teme otazka.

ak si chcem uplatnit DPH, pri dial. znamke na slov. komunikacie, tak potrebujem dolozit aj tu podkladovu cast nalepky? Ako, ked ho potrebujem mat v aute pri pripadnej kontrole policiou.
Nie ústrižok... Prikladáš podkladovú časť, t.j. časť, kde je diaľničná známka nalepená. Tam je na druhej strane rozpísaný základ dane a DPH...
Anja111
31.05.07,12:18
DZ majú DPH ?
Áno, majú. Pozri môj predchádzajúci príspevok.
Ľuba
31.05.07,12:22
Dík za poučenie, ja som sa doteraz vždy stretla len s pokladničným bločkom, kde nikdy nebola rozpísaná DPH, ale duhú stranu nálepky ma nenapadlo pozerať.
Johanka
31.05.07,13:29
DZ majú DPH ?
§71 Zákon o DPH
(4) Za faktúru sa považuje aj
...
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby, cenu vrátane dane a sumu dane.
anes
31.05.07,14:31
Ja by som chcela k tejto téme pridat, ze v knihe Uctovne suvztaznosti 2007 od Kaletovej a Turociovej sa poplatky za pouzitie dialnic v zahranici a v tuzemsku uctuju na 538.
brikina
31.05.07,14:40
§71 Zákon o DPH
(4) Za faktúru sa považuje aj
...
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby, cenu vrátane dane a sumu dane.


a co ked tu podkladovu cast potrebujem pre policajtov? Staci zatial fotokopia?
Anja111
31.05.07,14:43
a co ked tu podkladovu cast potrebujem pre policajtov? Staci zatial fotokopia?
A načo by bola policajtom? Pri sebe treba mať ústrižok a nie podkladovú časť.....
Denda
31.05.07,14:44
a co ked tu podkladovu cast potrebujem pre policajtov? Staci zatial fotokopia?

Keby ste mali podkladovú časť dialničnej známky v rukách, videli by ste, že obsahuje dve časti. A to jednu časť, kde sa píše ŠPZ auta, ktorá ostáva na preukazovanie pre policajtov a druhú časť, ktorá obsahuje informáciu o základe dane.
alušik
31.05.07,14:45
a co ked tu podkladovu cast potrebujem pre policajtov? Staci zatial fotokopia?

Tá podkladová časť nálepky má ústrižok, do ktorého sa vypisuje ŠPZ auta a tuším dátum zakúpenia známky. Ten odstrihneš a ten ústrižok a nalepená známka na okne pre políciu postačuje. Zvyšná podkladová časť, ktorá obsahuje rozpis DPH sa priloží k dokladu o nákupe známky a uplatní sa z nej DPH.:)
Na firme máme dosť áut, ktoré deň čo deň jazdia a sú kontrolované políciou, zatiaľ nikdy nebol problém so samotným ústrižkom.;)
Jana Acsová
31.05.07,14:51
Dialničná známka: DPH, faktúra, doklad z ERP, kontrolný kupón:
http://www.porada.sk/t21376-dialniena-znamka-ako-faktura-od-112006.html
Denda
31.05.07,14:55
Ja by som chcela k tejto téme pridat, ze v knihe Uctovne suvztaznosti 2007 od Kaletovej a Turociovej sa poplatky za pouzitie dialnic v zahranici a v tuzemsku uctuju na 538.

Nestihli zapracovať zmeny. Viď napr. tento link:http://www.porada.sk/showpost.php?p=303621&postcount=6
Na porade je toho okolo účtovania viac.
brikina
31.05.07,15:03
Dakujem vsetkym!!!