renatan
29.05.07,13:01
Prosím o objasnenie tejto konkrétnej situácie :
zamestnanec v skúšobnej dobe chce podať výpoveď k 31.5. podľa § 72 (1) ZP. Aby bola splnená podmienka doručenia výpovede aspoň tri dni vopred (129 (3)), musí uviesť dátum skončenia prac. pomeru 3.6., alebo 31.5., keďže si vlastne chce uplatniť 3 dni dovolenky za dva odpracované mesiace? Poradte, aký dátum použiť, ak bude výpoveď doručená 1.6, resp. 4.6. Zamestnanec pracuje nepravidelne a mal by mať teoreticky už 1.6. voľný deň. Aby vlastne nezačal pracovať v novom mesiaci.
A druhá otázočka:
pri skončení prac. pomeru platí §129 (3) a zamestnávateľ je povinný zamestnancovi vyplatiť mzdu posledný deň, kedy je v práci?
Dík za vyjadrenie.
Tweety
29.05.07,11:03
Výpoveď v skúšobnej dobe ZP nepozná. Pozná iba skončenie PP v SD, ktoré je možné kedykoľvek. Takže, ak skončí PP 31.5., PP bude aj skončený.
Po druhé: ak sa nedohodnú inak, tak áno, v tento deň.
renatan
29.05.07,11:15
Výpoveď v skúšobnej dobe ZP nepozná. Pozná iba skončenie PP v SD, ktoré je možné kedykoľvek. Takže, ak skončí PP 31.5., PP bude aj skončený.
Po druhé: ak sa nedohodnú inak, tak áno, v tento deň.

Samozrejme som mala na mysli skončenie prac. pomeru. Len som to zle napísala. Sorry. Takže nemusí byť dodržaná podmienka tri pracovné dni vopred? Predloží sa papier o skončení PP a tým to hasne? A čo ta dovolenka za odpracované dni? Preplatiť ju asi nebudú chcieť. A keď nenastúpi do práce na tie tri dni, tak ju môžu potom strhnúť za absenciu, nie?
Tweety
29.05.07,11:19
Samozrejme som mala na mysli skončenie prac. pomeru. Len som to zle napísala. Sorry. Takže nemusí byť dodržaná podmienka tri pracovné dni vopred? Predloží sa papier o skončení PP a tým to hasne? A čo ta dovolenka za odpracované dni? Preplatiť ju asi nebudú chcieť. A keď nenastúpi do práce na tie tri dni, tak ju môžu potom strhnúť za absenciu, nie?Ak D nevyčerpe musia mu ju preplatiť pri skončení PP. Ešte doplním, nie 3 dni, ale 3,5 dňa, t,.j. 2/12 z 20..
renatan
29.05.07,11:19
Ďakujem pekne.
ZuzanaP
30.05.07,04:01
Zamestnanci jednej nemenovanej firmy dostávajú pri vzniku PP list, na ktorom mu zamestnávateľ oznamuje, že ak ukončí PP do 1 roka od vzniku PP, uhradí zamestnávateľovi Sk 20000,-- za školenie.

Nemal mu ho dať podpísať až po 3 mes. skúš. dobe?
sgm
30.05.07,05:09
Zamestnanci jednej nemenovanej firmy dostávajú pri vzniku PP list, na ktorom mu zamestnávateľ oznamuje, že ak ukončí PP do 1 roka od vzniku PP, uhradí zamestnávateľovi Sk 20000,-- za školenie.

Nemal mu ho dať podpísať až po 3 mes. skúš. dobe?
V podstate máš pravdu, ale na druhej strane - zamestnávateľ nechá vyškoliť na vlastné náklady zamestnanca a ten chce v skúšobnej dobe odísť - je to na zváženie:cool:
Bea
ZuzanaP
30.05.07,05:47
V podstate máš pravdu, ale na druhej strane - zamestnávateľ nechá vyškoliť na vlastné náklady zamestnanca a ten chce v skúšobnej dobe odísť - je to na zváženie:cool:
Bea

Súhlasím, ale keďže nám ZP umožňuje ukončenie PP počas skúšobnej doby aj bez udania dôvodu, mal im ten papier dať podpísať až po skúš. dobe. Môže sa zamestnanec nejako brániť? Alebo je to úplne "košér".:confused: