tinkertrain
29.05.07,15:49
Zdravim,

s manzelkou sme pred svadbou kupili pozemok s tym, ze majitelom sa stal len jeden z nas(aj na LV). Teraz na nom chceme stavat a kedze na stavebnom povoleni chceme byt uvedeni ako stavebnici obaja, potrebujeme ho spolu vlastnit. Prehladal som prispevky a zistil som, ze rozsirenim BSM sa to spravit neda a jedina moznost je darovat 1/2 podielu pozemmku. Nasiel som tu vzor darovacej zmluvy http://www.porada.sk/t25827-darovacia-zmluva-nehnutelnost.html?highlight=vzor+darovacej+zmluvy, ale potreboval by som ju upravit(asi len body 3.1 a 3.2) tak, aby islo o darovanie 1/2 podielu. Mohol by niekto pomoct s formulaciou?

Velmi pekne dakujem
kaja29
29.05.07,15:11
Pokiaľ ti ide o to, aby stavba, zrejme dom, patrila do BSM, tak z toho hľadiska nie je rozhodujúce, na koho bolo vydané stavebné povolenie. Stavba bude patriť do BSM pretože vznikla až počas trvania manželstva, avšak pozemok bude zrejme len v tvojom výlučnom vlastníctve.

Ak chceš pozemok v 1/2 darovať mohlo by to podľa mňa byť aj takto...




II.
Preambula

2.1 Darca je výlučným vlastníkom nehnuteľnosti nachádzajúcej sa v katastrálnom území............, zapísanej na LV č......................, druh pozemku na parc. č. o výmere ..... m2 v celku (ďalej len dar).


III.


Predmet zmluvy
3.1 Predmetom tejto zmluvy je bezodplatné prenechanie daru špecifikovaného v článku II., bod 2.1 tejto zmluvy obdarovanému v podiele 1/2, za podmienok ustanovených v ďalšom texte tejto zmluvy.
3.2
Darca sa touto zmluvou zaväzuje bezodplatne prenechať obdarovanému dar bližšie špecifikovaný v článku II., bod 2.1 tejto zmluvy v podiele 1/2, ktorý sa nachádza v jeho výlučnom vlastníctve. Darca týmto daruje obdarovanému dar podľa predošlej vety a obdarovaný dar s vďakou prijíma.


verím, že poradí aj niekto iný...;)
tinkertrain
30.05.07,07:06
Dakujem.

Na stavebnom povoleni chceme byt stvabnici obaja, pretoze rozostavanu stavbu budeme chciet zapisat do katastra, aby sme na nu potom mohli brat uver. A vlastnikom rozostavanej stavby sa zevraj stava stavebnik.