babyslecna
29.05.07,16:02
Vie mi niekto vysvetliť aká je to mandátna zmluva?
josh
29.05.07,16:25
velmi zjednodusene je to nieco ako splnomocnenie za peniaze. ze vykonas za niekoho nejaky ukon a dostanes za to peniazky.
mazurka
31.05.07,09:04
Mám otázku k mandátnej zmluve. Môže právnická osoba - v tomto prípade obec uzavrieť s fyzickou osobou, ktorá nie je SZČO teda nemá živnosť uzavrieť mandátnu alebo príkaznú zmluvu na účtovnícke práce, kým neprijme do pracovného pomeru stálu účtovníčku? Išlo by o mesiac maximálne 3 mesiace. A tiež by ma zaujímalo, či obec musí odviesť aj preddavok na daň alebo to vysporiada v zmluve, že si to tá FO vysporiada sama. Ďakujem vopred za odpovede.
dusan 13
31.05.07,09:40
nie, zo strany FO by išlo o neoprávnené podnikanie
kaja29
31.05.07,09:58
Vie mi niekto vysvetliť aká je to mandátna zmluva?


Pokiaľ sa mandátnou zmluvou chceš zaoberať podrobnejšie jej úpravu nájdeš v Obchodnom zákonníku č. 513/1991Zb. v ustanoveniach § 566 až 576. Podľa tohto zákona sa mandátnou zmluvou mandatár zaväzuje, že pre mandanta na jeho účet zariadi za odplatu určitú obchodnú záležitosť uskutočnením právnych úkonov v mene mandanta alebo uskutočnením inej činnosti a mandant sa zaväzuje zaplatiť mu za to odplatu.

Takže z toho vyplýva, že josh má pravdu...:)
mazurka
31.05.07,10:03
Ďakujem pekne, takže nie mandátnu zmluvu, ale myslím, že by to mohlo byť teda príkazná zmluva?
*Emma Lehotská*
31.05.07,10:09
Zdravím,
môže SZČO fakturovať PO za poskytnué služby bez toho aby bola uzatvorená nejaká zmluva, napr. Mandátna?
Ďakujem
JAJA11
31.05.07,10:14
Zdravím,
môže SZČO fakturovať PO za poskytnué služby bez toho aby bola uzatvorená nejaká zmluva, napr. Mandátna?
Ďakujem

Ja si myslím, že áno. :rolleyes:
*Emma Lehotská*
31.05.07,10:16
Hm, potrebovala by som to vedieť určite...
vikinka
31.05.07,10:17
Fakturovať može,ale zmluva by mali byť uzatvorená, nakoľko tá obsahuje okrem iného napr.aj podmienky fakturácie,cenu atď.
*Emma Lehotská*
31.05.07,10:17
Ide konkrétne o realitného makléra, ktorý pracuje na živnosť a mesačne faktúruje Realitnej kancelárii provízie a mesačný paušál...
*Emma Lehotská*
31.05.07,10:18
Čiže v prípade daňovej kontroly tento doklad nieje potrebný? Vďaka
vikinka
31.05.07,10:19
No práve a ako je potom dohodnutý ten paušál?
*Emma Lehotská*
31.05.07,10:25
Ustne... :( no zatial zaplatili stale.
Len neviem v pripade daňovej kontroly čo by nastalo.Či je potrebný tento doklad...
vikinka
31.05.07,10:31
Daň.kontrolu to bude zaujímať u tej strany,ktorá peniaze vyplatila,čiže u PO.
*Emma Lehotská*
31.05.07,10:37
Aha,čiže opačná strana by nemala mať problém? Myslím makléra...Ked to nenájdu na strane PO, možu to hľadať na strane FO?
vikinka
31.05.07,10:41
Áno,možu párovať faktúry,čiže u makléra by kontrolovali,či má fa.,ktorú mu PO vyplatila na príjme alebo opačne.Ale rozhodne by mali mať vypracovanú zmluvu na poskytovanie služieb,hlavne zo strany PO,nakoľko tá vypláca peniaze a neviem na základe čoho?
JAJA11
31.05.07,10:51
Ustne... :( no zatial zaplatili stale.
Len neviem v pripade daňovej kontroly čo by nastalo.Či je potrebný tento doklad...

Mandátna zmluva je skôr potrebná pre účastníkov zmluvy, ak by došlo k nezhodám, daňovákov zaujímajú faktúry. :rolleyes:
*Emma Lehotská*
31.05.07,10:54
Sranda, ale je to na základe dohody...:) . Viem že faktury paruju, ale ta zmluva nieje podpisana...
Nieje podpisana preto, lebo to PO zatial nechce...však zaujimavé spôsoby...
JAJA11
31.05.07,10:56
Áno,možu párovať faktúry,čiže u makléra by kontrolovali,či má fa.,ktorú mu PO vyplatila na príjme alebo opačne.Ale rozhodne by mali mať vypracovanú zmluvu na poskytovanie služieb,hlavne zo strany PO,nakoľko tá vypláca peniaze a neviem na základe čoho?

Ale veď faktúra je tiež doklad a ak je vystavená a uhradená druhej strane, je tým vyjadrený súhlas s jej výškou a daňová kontrola by mala len overovať, či si ju druhá strana dala v rovnakej výške do príjmov. Ani pri tovare nerobíme zmuvy, keď sa dohodneme na cene (len ústne) a vystavíme fa, je to postačujúce. :rolleyes:
dusan 13
01.06.07,05:15
pokiaľ v zákone nie je výslovne stanovené, ž právny úkon( zmluva ) musí mať písomnú formu, potom nie je potrebné vyhotovovať písomnú zmluvu (konkrétne pri mandátnej zmluve nie je prikázaná písomná forma)