nitzer
02.02.05,19:09
ahoj,chcel by som zacať podnikať teraz od marca a neviem ako na to.. chcel by som sa spýtať aké doklady budem potrebovať k zalozeniu zivnosti a aké urady treba navštíviť,poradí mi niekto?
accad
02.02.05,20:29
1. Výpis z registra trestov-100 kolok
2. Žinostenský úrad - 1000 kolok + výpis z registra trestov.
Napíšte si akú činnosť chcete vykonávať, zistite si podľa Živnostenského zákona, či ide o voľnú živnosť alebo viazanú. Podľa toho budete potrebovať doklady o vzdelaní - vysokoškolský diplom, maturita, prípadne potvrdenie o odbornej spôsobilosti, potvrdenie o odbornej praxi. To vám najlepšie povedia na Živnostenskom úrade.
Po obdržaní živnostenského listu sa pôjdete zaregistrovať na DU príslušný miestu trvalého bydliska pre daň z príjmu FO, ...
Otvoríte si v banke podnikateľský účet, ktorý nahlásite na DU.
Aspoň toľko pre začiatok.
brm
03.02.05,06:33
a veľa trpezlivosti v boji s úradným šimľom, ale to nie doklad, to je dar...
nitzer
03.02.05,18:36
Ďakujem Vám!
krikra
05.02.05,16:18
no a po obdrzani ŽL do pobocky zdravotnej poistovne a pobocky socialnej poistovne
a (ne)treba zabudnut na obecny/miestny urad kvoli dani z nehnutelnosti a povinnosti sa tam zaregistrovat ako podnikatel (aspon moj obecny urad nieco take vyzaduje!)
drzim palce, aj mna to cele caka
Sharky
06.02.05,12:40
1. Výpis z registra trestov-100 kolok
2. Žinostenský úrad - 1000 kolok + výpis z registra trestov.
Napíšte si akú činnosť chcete vykonávať, zistite si podľa Živnostenského zákona, či ide o voľnú živnosť alebo viazanú. Podľa toho budete potrebovať doklady o vzdelaní - vysokoškolský diplom, maturita, prípadne potvrdenie o odbornej spôsobilosti, potvrdenie o odbornej praxi. To vám najlepšie povedia na Živnostenskom úrade.
Po obdržaní živnostenského listu sa pôjdete zaregistrovať na DU príslušný miestu trvalého bydliska pre daň z príjmu FO, ...
Otvoríte si v banke podnikateľský účet, ktorý nahlásite na DU.
Aspoň toľko pre začiatok.
Zdravím,
k tomu začatiu podnikania... tiež podnikam,

podnikateľský učet nemam a ani neplanujem,

lebo to mám len popri zamestnaní a vystačím si cez pokladňu.
Niektorí tvrdili že potrebujem účet, niektorí, že nie, podľa všetkého,
ale nie. Ak má niekto iný názor, poprosil by som aj odkaz na zákon,
ktorý to prikazuje, zatiaľ nič takého nemám. Vďaka.
babenko1
06.02.05,15:12
sharky .. ak neplánuješ mať platby na účet, poprípade z neho niečo platiť, nemusíš mať účet, nijaký zákon to neupravuje
bisou
08.02.05,05:08
to ozaj nemusim mat účet, som SZČO a v poistovniach ho odomna žiadali, že koli platbam odvodov, ale je možne že by som platila odvody v hotovosti aj všetky ostatne vydavky, prijem mám v hotovosti; a ucet by som uplne zruslia, lebo pri tom príme čo mám a životnym nakladoch je aj 200,- sk, ktore musim platit za vedenie uctu velky +
LadyK
17.06.11,12:06
Ahojte, nechcem zakladať novú tému kvôli jednej otázke, preto sa pýtam tu.

S jednou agentúrou, ktorá posiela opatrovateľky do zahraničia, mám dohodu o VP ohľadne prekladu do nemčiny. Šéf chce túto činnosť zahrnúť do svojej živnosti a preto ma požiadal o kópiu diplomu z VŠ, keďže som prekladateľstvo študovala.

Chcem sa opýtať, čo sa stane, ak s touto agentúrou prestanem spolupracovať a nájdu si iného prekladateľa - budú môcť aj naďalej fungovať na môj diplom alebo znova "prehodia" podklady k tejto činnosti? Ďakujem
Economic
19.06.11,13:20
Ahojte, nechcem zakladať novú tému kvôli jednej otázke, preto sa pýtam tu.

S jednou agentúrou, ktorá posiela opatrovateľky do zahraničia, mám dohodu o VP ohľadne prekladu do nemčiny. Šéf chce túto činnosť zahrnúť do svojej živnosti a preto ma požiadal o kópiu diplomu z VŠ, keďže som prekladateľstvo študovala.

Chcem sa opýtať, čo sa stane, ak s touto agentúrou prestanem spolupracovať a nájdu si iného prekladateľa - budú môcť aj naďalej fungovať na môj diplom alebo znova "prehodia" podklady k tejto činnosti? Ďakujem

Ty šéfovi len tak dáš diplom ? Pozor aby si on nerozšíril predmet a ty tam budeš ako zodpovedná osoba. Potom nebude potrebovať už teba !!!! Toto sa neposkytuje len tak !!! Buď opatrná na svoje vedomosti. Pomenovala by som to ako zneužitie. Jasné, že keby Ťa chceli obabrať, tak by to takto urobili. Živnostenský nevie zistiť, či tam ešte si, alebo nie. Ja by som toto na tvojom mieste preverila na živnostenskom úrade. Aj si podpisovala Súhlas ? Bez tvojho súhlasu to nejde.
LadyK
19.06.11,14:54
Ty šéfovi len tak dáš diplom ? Pozor aby si on nerozšíril predmet a ty tam budeš ako zodpovedná osoba. Potom nebude potrebovať už teba !!!! Toto sa neposkytuje len tak !!! Buď opatrná na svoje vedomosti. Pomenovala by som to ako zneužitie. Jasné, že keby Ťa chceli obabrať, tak by to takto urobili. Živnostenský nevie zistiť, či tam ešte si, alebo nie. Ja by som toto na tvojom mieste preverila na živnostenskom úrade. Aj si podpisovala Súhlas ? Bez tvojho súhlasu to nejde.
ahoj, Economic.
ďakujem za upozornenie, doteraz som sa s tým nestretla. Zatiaľ sa ma to pýtal len po telefóne, či mu môžem poslať diplom. Nič som mu ešte neposielala. Ak ho bude požadovať, tak sa budem riadiť tvojou radou.

Aj keď myslím, že k tomu nedôjde. Už predtým mali na stránke info o tom, že sprostredkúvajú resp. ponúkajú preklady. V OR SR nemajú explicitne prekladateľské služby...

Ešte raz vďaka, budem sa riadiť tým, čo si napísala ;-)
LadyK
19.06.11,14:57
A ako to mám teda urobiť, ak resp. aby to všetko bolo "kóšer"? Fakt som sa s niečím takýmto ešte nestretla...
a ďakujem! :-)
Economic
19.06.11,15:12
A ako to mám teda urobiť, ak resp. aby to všetko bolo "kóšer"? Fakt som sa s niečím takýmto ešte nestretla...
a ďakujem! :-)


Keď oni sprostredkúvajú preklad, sú len ako sprostredkovatelia a nepotrebujú diplom a Tebe zaň platia, pretože Ty môžeš prekladať. Ak si rozšíria ten predmet, budú si to môcť robiť sami a Teba obísť. Ak som Ti trošku pomohla, tak som veľmi rada. Mne to tak fakt pripadalo, ako keby chceli iba Tvoj diplom a Teba už nie. Opatrnosti nikdy nie je nazvyš. Máš teraz trošku navrch na šéfa. Nie si povinná im ho požičiavať, len k nahliadnutiu im ho môžeš poskytnúť !!!! Pre istou, aby ťa naozaj nezneužili. Chcem Ti iba dobre. Určite robíš na nejakú Dohodu.... Máš niečo, čo im veľmi chýba a to je veľmi cenné !

Ešte jedna vec, keby si bola ako zodpovedná v ich spoločnosti, mala by si byť v pracovnom pomere u nich. Zákon tak hovorí.
LadyK
20.06.11,08:41
ďakujem, Economic ;-)

ešte som mu nič neposielala. Ako to mám teda urobiť? Mám od neho žiadať nejakú písomnú záruku, alebo bude stačiť, keď v prípade, že im prestanem prekladať, požiadam úrady o vyňatie môjho diplomu?
Doteraz som sa s ničím takým nestretla, tak naozaj neviem, čo a ako mám urobiť...
LadyK
20.06.11,08:42
prepáč za opätovnú otázku, pred chvíľou mi tú druhú tvoju odpoveď vôbec nezobrazilo... :-/
Economic
20.06.11,11:50
ďakujem, Economic ;-)

ešte som mu nič neposielala. Ako to mám teda urobiť? Mám od neho žiadať nejakú písomnú záruku, alebo bude stačiť, keď v prípade, že im prestanem prekladať, požiadam úrady o vyňatie môjho diplomu?
Doteraz som sa s ničím takým nestretla, tak naozaj neviem, čo a ako mám urobiť...

Keď už nebudeš pre neho prekladať, zájdeš na živnostenské a zrušíš seba ako zodpovednú osobu. Keď nebude mať nikoho iného, zrušia mu predmet podnikania.
LadyK
29.06.11,09:36
ďakujem, veľmi si mi pomohla :-)
akina
29.06.11,10:10
ďakujem, Economic ;-)

ešte som mu nič neposielala. Ako to mám teda urobiť? Mám od neho žiadať nejakú písomnú záruku, alebo bude stačiť, keď v prípade, že im prestanem prekladať, požiadam úrady o vyňatie môjho diplomu?
Doteraz som sa s ničím takým nestretla, tak naozaj neviem, čo a ako mám urobiť...
Bez tvojho dokladu o vzdelaní, bez tvojho písomného súhlasu, ktorý sa predkladá na ŽÚ a aj bez tvojich osobných údajov / pre výpis z RT / živ.úrad nevydá živnostenské oprávnenie.
LadyK
29.06.11,13:03
akina,
situácia sa medzičasom zmenila a mám pocit, že ten chlap je buď blbec, alebo to dokonale hrá :-(

Na stránku si hodil, že zabezpečia preklady (http://www.atena-sk.eu/clanok/sk/7/46/preklady-dokumentov-zdo-nj.html). Tým, že tam majú uvádzaný úradný, t.j. súdny, preklad a ja zatiaľ "nemám pečiatku", na môj dotaz o tomto povedal, že úradné preklady si zabezpečujú cez inú osobu a ja budem robiť teda len tie neúradné. Ale naďalej trvá na mojom diplome a nepriamo som z toho, čo a ako hovoril, došla k záveru, že ak mu to nepošlem, spolupráca sa končí...

Teraz mu posielam tabuľku - výpis z akéhosi môjho osobného denníka prekladov, čo som mu prekladala, koľko NS a teda koľko mi má zaplatiť.
Naozaj neviem, či mu ten diplom mám posielať. On mi predtým v telefóne, keď som mu povedala to, čo sem napísala Economic, povedal, že nepotrebuje súhlas, lebo to zaregistruje na základe mojej DoVP (som stále vedená na UPSVARe).

Fakt mám pocit, že nejako priťahujem samých "nenormálnych" šéfov, inak si to vysvetliť neviem. Keby som bola uňho na zmluvu a prípadne ešte aj v kancelárii, tak nemám problém, pretože si to aj dokážem odsledovať atď., ale takto na diaľku, externe a ešte k tomu na dohodu som z toho fakt na nervy. :confused:

Nechápem, prečo, keď má súdneho prekladateľa, nemôže vziať jeho diplom, ale musí mať môj. Začínam ho mať plné zuby, občas mu už ani telefón nedvíham. :-(((
LadyK
29.06.11,13:19
moje osobné údaje má na DoVP, zaregistrujú mu to aj na základe tejto dohody?
LadyK
29.06.11,13:20
Keď už nebudeš pre neho prekladať, zájdeš na živnostenské a zrušíš seba ako zodpovednú osobu.

ešte som sa chcela opýtať - stačí zájsť na hociktorý ŽÚ, alebo musí byť miestne príslušný?
domenico.office
29.06.11,14:12
Určite na mieste príslušný.
akina
29.06.11,16:21
Nuž činnosť súdnych znalcov, tlmočníkov a prekladateľov podľa osobitného predpisu / prekladateľ s pečiatkou / žiadný ŽÚ nezaregistruje, lebo je mimo režim živ.zákona. Prekladateľské a tlmočnícke služby zaregistruje ŽÚ len vtedy, ak bude mať tvoj súhlas, tvoje doklady a osobné údaje ako zodp.zástupcu. To, či si teraz evidovaná na úrade práce, pracuješ na dohodu zatiaľ nikoho nezaujíma. Podnikateľ až keď bude mať živnosť a ty budeš figurovať ako zodp.zástupca ,je od doby začatia podnikania / v prekladateľskej činnosti / povinný mať s tebou uzatvorenú len a len pracovnú zmluvu, žiadne dohody sa neakceptujú, ak si zodpov.zástupca .
LadyK
30.06.11,08:12
Určite na mieste príslušný.

predpokladám, že tam budem musieť zájsť osobne, že? :)
LadyK
30.06.11,08:14
ďakujem Vám za odpovede, veľmi ste mi pomohli, aj keď stále neviem, čo mám robiť, ale to si musím rozhodnúť v hlave sama... :-)
domenico.office
30.06.11,08:25
predpokladám, že tam budem musieť zájsť osobne, že? :)

Asi najlepšie osobne.