igorino
29.05.07,17:27
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o informáciu, či mi v zmysle Zákona o sociálnom poistení v platnom znení, vznikne nárok na materské, ak je moja situácia nasledovná:
Bola som nepretržite zamestnaná od roku 1998, moja dcéra sa narodila 30.10.2003. 01.07.2004 som prerušila rodičovskú dovolenku a vrátila som sa do zamestnania. Od 01.05.2006 som však svojho zamestnávateľa opätovne požiadala o poskytnutie rodičovskej dovolenky s mojou dcérou, narodenou v roku 2003 a túto som čerpala do konca trojročného obdobia, t.j. do 30.10.2006. Ku dňu 31.10.2006 som skončíla môj pracovný pomer u zamestnávateľa a od toho času nikde nepracujem. Nepoberám podporu v nezamestnanosti a som dobrovoľne zdravotne (iba) poistená. V súčasnosti sa spolu s mojou dcérou nachádzame v zahraničí, kde nepracujem ani som nikdy nepracovala, nakoľko sa starám o moju dcéru. Tu tiež nepoberám žiadne dávky v nezamestnanosti ani inú podporu. Máme však podanú žiadosť o "child benefit" na našu dcéru. Mám však pocit, že tieto dávky sú viazané na pobyt našej dcéry v zahraničí, čo sa v blízkej budúcnosti stane nereálnym.

T.č. som tehotná, termín môjho pôrodu je predbežne určený na 31.10.2007, a teda očakávaný termín nástupu na materskú dovolenku je cca 20.09.2007. Porodiť a starať sa o druhé dieťa plánujem na Slovensku.
Chcela by som Vás poprosiť o odpoveď na nasledovné otázky:
- či mi za vyššie uvedenej situácie, vznikne nárok na materské
- a ak áno, či toto materské sa bude počítať z môjho príjmu dosiahnutého za rok 2006, keď v roku 2006 som poberala príjem iba za prvé 4 mesiace

V prípade, ak mi nárok na materské nevznikne z dôvodu nedostatku počtu dní platenia nemocenského poistenia v rozhodujúcom období :
- koľko dní mi chýba platiť nemocenské poistenie do môjho pôrodu, aby mi vnikol nárok na materské
- a či na preukázanie príjmu postačuje potvrdenie zamestnávateľa o výške príjmu a zrazených preddavkoch za rok 2006 alebo je potrebné špeciálne potvrdenie vydané zamestnávateľom. Sídlo môjho bývalého zamestnávateľa totiž nie je totožné s mojim trvalým pobytom.

Pokiaľ sa týka rodičovského príspevku, chcela by som vedieť, či mi vznikne nárok na rodičovský príspevok, keď je manžel zamestnaný v zahraničí a ja zamestnaná nie som. Neplánujem v zahraničí žiť ani žiadať o žiadne sociálne dávky na naše novonarodené dieťa.
Ak nemám nárok na rodičovský príspevok z dôvodu manželovho zamestnania v zahraničí, zmenilo by moju situáciu v otázke nároku na rodičovký príspevok, to keby som sa do nástupu na materskú dovolenku zamestnala na Slovensku a bola povinne nemocensky poistená alebo ak by som dobrovoľne platila príspevok na nemocenské poistenie.
A posledná otázka, či je možné zvýšiť výšku materského dobrovoľným platením nemocenského poistenia a ak áno z akého vymeriavacieho základu, aby to prinieslo efekt a či to v mojom prípade, v danom čase ešte má zmysel.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a zostávam s pozdravom
Katarína
Monika Kováčová
29.05.07,15:46
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o informáciu, či mi v zmysle Zákona o sociálnom poistení v platnom znení, vznikne nárok na materské, ak je moja situácia nasledovná:
Bola som nepretržite zamestnaná od roku 1998, moja dcéra sa narodila 30.10.2003. 01.07.2004 som prerušila rodičovskú dovolenku a vrátila som sa do zamestnania. Od 01.05.2006 som však svojho zamestnávateľa opätovne požiadala o poskytnutie rodičovskej dovolenky s mojou dcérou, narodenou v roku 2003 a túto som čerpala do konca trojročného obdobia, t.j. do 30.10.2006. Ku dňu 31.10.2006 som skončíla môj pracovný pomer u zamestnávateľa a od toho času nikde nepracujem.

T.č. som tehotná, termín môjho pôrodu je predbežne určený na 31.10.2007, a teda očakávaný termín nástupu na materskú dovolenku je cca 20.09.2007. Porodiť a starať sa o druhé dieťa plánujem na Slovensku.
Chcela by som Vás poprosiť o odpoveď na nasledovné otázky:
- či mi za vyššie uvedenej situácie, vznikne nárok na materské
- a ak áno, či toto materské sa bude počítať z môjho príjmu dosiahnutého za rok 2006, keď v roku 2006 som poberala príjem iba za prvé 4 mesiace


Nárok na materské máte za podmienky, že ste v posledných 2 rokoch pred pôrodom boli nemocensky poistená min. 270 dní.
Bližšie pozri § 48 Zákona o sociálnom poistení č. 461/2003. Na základe vašich údajov o zamestnaní, vám nárok na materskú vznikne.
Monika Kováčová
29.05.07,15:48
- a či na preukázanie príjmu postačuje potvrdenie zamestnávateľa o výške príjmu a zrazených preddavkoch za rok 2006 alebo je potrebné špeciálne potvrdenie vydané zamestnávateľom. Sídlo môjho bývalého zamestnávateľa totiž nie je totožné s mojim trvalým pobytom.


Nie, je na to špeciálne tlačivo, bližšie pozri www.socpoist.sk Dôležitý totiž nie je príjem v zmysle Zákona o dani z príjmu, ale tzv. vymeriavací základ.
Jana Motyčková
29.05.07,15:52
Nárok na materské z bývalého zamestnania už nie je - ochranná lehota u tehotnej (pri skončení PP) trvá 6 mesiacov.

Prihlásenie sa na dobrovoľné nemocenské poistenie tiež nepomôže, keďže z tohoto poistenia by bol nárok na materské, iba ak by trvalo aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom.

Jediná možnosť je, opäť sa zamestnať na Slovensku, podmienka splnenia 270 dní poistenia zo zamestnania v posledných 2 rokoch bude splnená, keďže predchádzajúce zamestnanie trvalo do 3110.2006. Nové zamestnanie stačí uzavrieť pár dní ped nástupom na materskú. Pre výšku materského je optimálne zamestnanie s hrubým mesačným príjmom okolo 29000 (presnú sumu z hlavy neviem). Pri nástupe na materskú vystavuje potrdenie zamestnávateľ a posiela ho do SP (nestačí a nevyhovuje potvrdenie o výške príjmu a predavkoch).

Pre nárok na rodičovský príspevok nemá vplyv dobrovoľné ani iné nemocenské poistenie, ani zamestnanie manžela v zahraničí.
endrju
29.05.07,15:54
Nárok na materské máte za podmienky, že ste v posledných 2 rokoch pred pôrodom boli nemocensky poistená min. 270 dní.
Bližšie pozri § 48 Zákona o sociálnom poistení č. 461/2003. Na základe vašich údajov o zamestnaní, vám nárok na materskú vznikne.

Pochybujem o správnosti tohoto tvrdenia. Od zániku posledného nemocenského poistenia ku dňu nástupu na materskú dovolenku uplynie dlhšia doba ako je ochranná lehota. Podmienka trvania poistenia 270 dní je síce nevyhnutná, ale nie je dostatočná na vznik nároku na materské.

Mýlim sa?
Jana Motyčková
29.05.07,15:55
Ešte k tomuto :

Dobrý deň,
Ku dňu 31.10.2006 som skončíla môj pracovný pomer u zamestnávateľa a od toho času nikde nepracujem. Nepoberám podporu v nezamestnanosti a som dobrovoľne zdravotne (iba) poistená.
Zrejme myslíte, že plaíte zdravotné poistenie ako samoplatiteľ. Upozorňujem Vás, že ak sa celodenne a riadne staráte o dieťa do 6 rokov, ste poistencom štátu podľa §11 ods.8 písm.k) a ako taká ZP platiť nemusíte a bude platiť za Vás štát - ale treba to ísť do ZP nahlásiť.
Monika Kováčová
29.05.07,15:57
Pokiaľ sa týka rodičovského príspevku, chcela by som vedieť, či mi vznikne nárok na rodičovský príspevok, keď je manžel zamestnaný v zahraničí a ja zamestnaná nie som. Neplánujem v zahraničí žiť ani žiadať o žiadne sociálne dávky na naše novonarodené dieťa.


Zákon č. 280/2002 o rodičovskom príspevku: v prvom rade sa troška pousmejem nad kurzívou zvýraznenou časťou citátu, :) pretože rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka.
Ďalej:
Nárok na rodičovský príspevok má rodič (rozumej každý rodič), ktorý spĺňa nasledovné podmienky:

1. riadna starostlivosť rodiča
2. trvalý pobyt oprávnenej osoby (t.j. váš) na území SR
3. trvalý pobyt (príp. prechodný pobyt u dieťaťa cudzinca) na území SR

V prípade, že by ste riadnu starostlivosť dieťaťu neposkytovali, napr. umiestnili by ste ho do siete štátnych školských zariadení, nárok na RP nemáte. V prípade, že budete mať materské, nebude vám RP vyplatený.
endrju
29.05.07,16:00
... Pre výšku materského je optimálne zamestnanie s hrubým mesačným príjmom okolo 29000 (presnú sumu z hlavy neviem)...

Od júla 2007 bude tá suma 28142,- (= 18761 * 1,5 po zaokrúhlení na celé koruny nahor)