ucetni_fantozzi
30.05.07,10:22
Zacinam so systemom Money S3 - jednoduche ucto a neviem si rady s par vecami, tak dufam, ze tu najdem pomoc...

FO prijima pomerne vela zaloh (na sluzby), ktore potom drzi pomerne dlho (niekedy aj viac ako rok), kym ich zuctuje. Potreboval by som preto, aby sa mi prijate zalohy premietli do knihy ostatnych zavazkov - neviete ako na to?
Maxinka
30.05.07,08:39
No ja som to robila tak, že ak mi prišla záloha napr.na BÚ tak som do 15 dní od prijatia zálohy vystavila Vyučt.fakt. a mala som to potom v príjmoch a nie v záväzkoch.
ucetni_fantozzi
30.05.07,08:47
ako som uz spominal, v mojom pripade ide o zalohu na sluzby, ktorych poskytovanie niekedy trva aj viac ako jeden rok. vystavenie danoveho dokladu mi je v tomto smere jasne. to co potrebujem, je podchytit evidencne tieto nevyuctovane zalohy (z tohto pohladu su to zavazky) do okamihu ich zuctovania.
MIDAMA
30.05.07,08:56
Ak dostanem úhradu za vystavenú zálohovú faktúru sídce som povinná vystaviť faktúru k prijatej zálohe v zmysle §19 ods.4 zákona 222/2004 Z.z.- o dph ale nie je to hneď mojím príjmom.Príjmom to bude keď dôjde k dodaniu služby alebo tovaru.Až po dodaní služby alebo tovaru to preúčtujem do príjmu na zdanenie §17 ods.12 zákona č.595/2003Z.z.
ucetni_fantozzi
30.05.07,09:04
prepacte damy, ale vase prispevky nie su odpovedou na moju otazku - danove aspekty zalohy su mi jasne, potrebujem technicke riesenie tohto problemu v systeme money - zial ani technicka podpora s tym tusim nevie pohnut...
neznama22
30.05.07,10:06
Ak chces v programe evidovat zalohove faktury, tak ich eviduj v prijatych fakturach, nie v ostatnych ostatnych zaväzkoch. Lebo v buducnosti by si z tych prijatych zaväzkov nevedel spravit odpocet zalohy.

Ak ta zalohova faktura nie je uhradena, tak vsetky záväzky je možné potom sledovať cez účtovníctvo/Tlačové zostavy/Stav záväzkov ... - kde je možné v sprievodcovi zvoliť podmienku, že chceš tlači len pre jednu firmu.

Ale ak je zálohová faktúra uhradená, tak v zozname prijatých faktúr si len zvoliť filter (ikona lievik) a zvoliť si, podmienky, podľa ktorych sa zobrazia faktúry len pre jednu firmu, tie ktorú už boli uhradené, atd.
Ale tento filter funguje len v jednom roku. Takže ak su faktúry medzi rokmi, tak v každom roku to treba nastaviť a vytlačiť zvlášť.

Dufam ti to aspoň trochu pomohlo.
ucetni_fantozzi
30.05.07,10:45
dakujem za snahu, ale stale mi asi nerozumiete, pokusim sa to vysvetlit este raz co najpodrobnejsie:

- podnikatel prijme zalohu na sluzby, ktore klientovi bude poskytovat (danove aspekty - zdanenie danou z pridanej hodnoty v okamihu prijatia, ako aj zdanenie danou z prijmu az pri poskytnuti sluzby su mi jasne)
- prijata zaloha zostava u podnikatela evidovana, castokrat aj dlhsie ako jeden rok (poskytovanie sluzieb je dlhodobe) - a kedze do okamihu jej vyuctovania podnikatel nema narok na jej definitivne ponechanie si, je nutne evidovat ju ako zavazok (analogicky ako v podvojnom uctovnictve - ucet 324)
- moj problem - ako tento zavazok (prijatu, ale este nezuctovanu zalohu) co najlepsie podchytit v systeme money?
Atreides
30.05.07,19:19
Je to jednoduche. Ak chces aby system nieco evidoval ako zavazok, mas iba dve moznosti: Zaevidovat si prijatu fakturu alebo zavazkovy doklad. To je jediny sposob.
Ľuba
31.05.07,03:40
Ja celkom chápem o čo Ti ide. Ku každej prijatej zálohovej platbe by si mal vystaviť faktúru, na ktorej zašrtneš políčko - zálohová. (Doporučovala by som aj zvláštnu číselnú radu). Potom ak chceš zistiť, ktoré fa. ešte nemáš vysporiadané tak ideš napr. cez pridať fa. a do fa. pridať odpočet zálohy - tam sa Ti objavia všetky nevysporiadané zálohové fa., za všetky roky, ktoré si môžeš v prípade potreby exportovať do Excelu.
ucetni_fantozzi
31.05.07,05:36
Ja celkom chápem o čo Ti ide. Ku každej prijatej zálohovej platbe by si mal vystaviť faktúru, na ktorej zašrtneš políčko - zálohová. (Doporučovala by som aj zvláštnu číselnú radu). Potom ak chceš zistiť, ktoré fa. ešte nemáš vysporiadané tak ideš napr. cez pridať fa. a do fa. pridať odpočet zálohy - tam sa Ti objavia všetky nevysporiadané zálohové fa., za všetky roky, ktoré si môžeš v prípade potreby exportovať do Excelu.

ak tomu dobre rozumiem, mas na mysli "dodavatelske zalohove faktury", ktore sa budu javit ako zavazky + dam im osobitny ciselny rad, aby som ich odlisil od ostatnych? to sa mi javi ako celkom dobry napad... defacto to podobne vediem aj momentalne - ale to hovorim len o evidencii v exceli...

otazka - viem to nejako nastavit v systeme, aby mi pri zinkasovani zalohy takyto zaznam v evidencii zavazkov urobil automaticky? eventuelne by bolo skvele, keby sa toto dalo previazat na oductovanie zalohy vo vyuctovacej fakture...

len ci nechcem od money privela... :D
duficek
31.05.07,06:02
nie, po zinkasovani zalohy ti to zavazok automaticky neurobi. ale vo vyuctovacej fakture si mozes potom odratat tu zalohovu fakturu tak, ze zadas ako jednu polozku tej faktury "odpocitanie zalohy" a program ti ponukne zoznam zalohovych faktur. vyberies si tu spravnu a pokracujes vo fakturacii...
Ľuba
31.05.07,08:00
ak tomu dobre rozumiem, mas na mysli "dodavatelske zalohove faktury", ktore sa budu javit ako zavazky + dam im osobitny ciselny rad, aby som ich odlisil od ostatnych? to sa mi javi ako celkom dobry napad... defacto to podobne vediem aj momentalne - ale to hovorim len o evidencii v exceli...

otazka - viem to nejako nastavit v systeme, aby mi pri zinkasovani zalohy takyto zaznam v evidencii zavazkov urobil automaticky? eventuelne by bolo skvele, keby sa toto dalo previazat na oductovanie zalohy vo vyuctovacej fakture...

len ci nechcem od money privela... :D
Ja som písala o vystavení zálohových faktúr, takže sa nejedná o dodávateľské, ale odberateľské faktúry, ku ktorým si vieš vytlačiť zoznam nevysporiadaných záloh. Ak by si ich vystavil ako dodávateľské fa., tak sa Ti síce premietnu do záväzkov ale nikdy ich nebudeš môcť vysporiadať pridaním položky "odpočet zálohy" do vyúčtovacej fa.
Pru
26.02.08,08:45
Prosím môžete mi poradiť, prvýkrát mám prijatú zálohovú fa v JU, mám ju zaevidovať cez pridať zálohu? Zaevidujem, ju, už som ju aj uhradila z BU, teraz mi prišla ostrá a neviem ako mám postupovať, môžete mi poradiť? ď
Pru
01.03.08,11:49
poradí mi niekto postup s tými zálohovými faktúrami? ďakujem
Ria69
02.03.08,08:20
Ako je to prosím v JU -neplatca DPH, dostal v11/07 zalohu 200 000,-Sk , ale služba bude dodaná v roku 2008. Je záloha príjmom ovlyvňujúcim daň z príjmovv r.2007?, ako to zapísať v peňažnom denníku a do akého stľpca v r 2007 a čo potom v r.2008.????moc dakujem
Pru
03.03.08,08:34
poradil by mi niekto s prijatými zálohovými faktúrami v JU? skúšala som to aj v demo verzii, ale neviem, či je to dobre. ďakujem