noro1
30.05.07,13:19
Som zamestnanec. V dohode o mzdových podmienkach mám stanovený základný plat a pevnú nadstavbu v Sk. Dňa 21.5. 2007 som dostal výplatnú pásku za 4/2007, kde som nemal vyplatenú pevnú nadstavbu v plnej výške. Ešte podotknem, že v kolektívnej zmluve platnej od 1.4.2007 bol dohodnutý rast tarifnej mzdy o 7% (základ som mal v páske navýšený o 7% a o tento nárast poníženú nadstavbu bez akejkoľvek zmeny dohody o mzdových podmienkach, kde by sa menila výška pevnej nadstavby).
Chcel by som sa spýtať či môžem okamžite skončiť pracovný pomer s nárokom na odstupné pre navyplatenú časť mzdy?
noro1
30.05.07,11:34
Som zamestnanec. V dohode o mzdových podmienkach mám stanovený základný plat a pevnú nadstavbu v Sk. Dňa 21.5. 2007 som dostal výplatnú pásku za 4/2007, kde som nemal vyplatenú pevnú nadstavbu v plnej výške. Ešte podotknem, že v kolektívnej zmluve platnej od 1.4.2007 bol dohodnutý rast tarifnej mzdy o 7% (základ som mal v páske navýšený o 7% a o tento nárast poníženú nadstavbu bez akejkoľvek zmeny dohody o mzdových podmienkach, kde by sa menila výška pevnej nadstavby).
Chcel by som sa spýtať či môžem okamžite skončiť pracovný pomer s nárokom na odstupné pre navyplatenú časť mzdy?
noro1
31.05.07,15:53
Zamestnáveteľ mi krátil nadtarifnú pohnútkovú zložku mzdy za mesiac 4/2007, aj keď ju mám priznanú v zmysle Zmluvy o mzdových podmienkach. Ja som túto skutočnosť zistil až 20.5.2007 z výplatnej listiny Môžem toto považovať za nevyplatenie časti mzdy a okamžite rozviazať pracovný pomer? Musím dať preukázateľne zamestnávateľovi na vedomie že mi bola nebola vyplatená mzda v zmysle Zmluvy o mzdových podmienkach?
Ďakujem za radu
Monika Kováčová
31.05.07,16:21
Pýtal si sa už včera v jednej z tém http://www.porada.sk/t53646-okamzite-skoncenie-pracovneho-pomeru.html#post471748 , troška som poštudovala:
§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

Myslím si, že môžeš dať okamžitú výpoveď - uveď však presný dôvod: nevyplatenie časti mzdy v zmysle PZ (príp. mzdového výmeru) v lehote do 15 dní po lehote splatnosti. Ak máte výplatný termín napr. 15.steho v mesiaci, zamestnávateľ ti mal zvyšnú časť mzdy uhradiť najneskôr do 30. v mesiaci.

Obávam sa však, že zamestnávateľ má zato, že postupuje správne, a keďže ti vyplatil v termíne celú mzdu (podľa výplatnej pásky=čistá mzda), môže namietať voči takejto výpovedi. Námietka by mala byť písomná, ozvi sa.;)
Danila
31.05.07,17:53
Som zamestnanec. V dohode o mzdových podmienkach mám stanovený základný plat a pevnú nadstavbu v Sk. Dňa 21.5. 2007 som dostal výplatnú pásku za 4/2007, kde som nemal vyplatenú pevnú nadstavbu v plnej výške. Ešte podotknem, že v kolektívnej zmluve platnej od 1.4.2007 bol dohodnutý rast tarifnej mzdy o 7% (základ som mal v páske navýšený o 7% a o tento nárast poníženú nadstavbu bez akejkoľvek zmeny dohody o mzdových podmienkach, kde by sa menila výška pevnej nadstavby).
Chcel by som sa spýtať či môžem okamžite skončiť pracovný pomer s nárokom na odstupné pre navyplatenú časť mzdy?
Ja osobne poznám dojednanú základnú mzdu a doplnkové formy mzdy, ktoré majú stimulačný účinok a nie sú nárokovateľné zo zákona. Keďže som sa s pojmom pevná nadstavba nikdy nestretla, a neviem si predstaviť ani poslanie takejto zložky mzdy, som presvedčená, že pri zdôvodnení, prečo Ti bola tá nadstavba krátená, zamestnávateľ postupoval štandartne. Vždy je preto potrebné venovať pozornosť pri dojednávaní základnej zložky mzdy.