saman
03.02.05,19:33
Otvaram tuto temu, hoci sa o tom popisalo uz aj v suvislosti s inymi temami dost, ale zistila som, ze to asi nie je take jednoznacne.

1. Kurzove rozdiely z peňažnych prostriedkov (banka, pokladna)
V zmysle § 15 ods. 4 postupov uctovania pre JU sa uctuju v peňažnom denniku v ramci uzavierkovych operacii a su danovo uznane (ovplyvnuju zaklad dane).

2. Kurzove rozdiely z pohľadavok a zavazkov
Mam taky nazor, ze sa prepocitaju otvorene pohladavky a zavazky kurzom NBS k 31.12.2004 a upravia sa sa LEN stavy v knihe pohladavok a zavazkov (kurzove rozdiely neovplyvnia dan z prijmov).

Avsak teraz citam novelu zakona o dani z prijmov 595/2003, ktora vysla v oktobri 659/2004 a § 17 ods. 17 ma chce presvedcit o tom, ze aj tieto kurzove rozdiely mozu byt danovo uznane, ak nepodam ziadost na danovy urad, ze prechodne kurzove rozdiely zapocitam do zakladu dane az v case realizacie???

Co vy na to???
saman
10.02.05,12:55
Otvaram tuto temu, hoci sa o tom popisalo uz aj v suvislosti s inymi temami dost, ale zistila som, ze to asi nie je take jednoznacne.

1. Kurzove rozdiely z peňažnych prostriedkov (banka, pokladna)
V zmysle § 15 ods. 4 postupov uctovania pre JU sa uctuju v peňažnom denniku v ramci uzavierkovych operacii a su danovo uznane (ovplyvnuju zaklad dane).

2. Kurzove rozdiely z pohľadavok a zavazkov
Mam taky nazor, ze sa prepocitaju otvorene pohladavky a zavazky kurzom NBS k 31.12.2004 a upravia sa sa LEN stavy v knihe pohladavok a zavazkov (kurzove rozdiely neovplyvnia dan z prijmov).

Avsak teraz citam novelu zakona o dani z prijmov 595/2003, ktora vysla v oktobri 659/2004 a § 17 ods. 17 ma chce presvedcit o tom, ze aj tieto kurzove rozdiely mozu byt danovo uznane, ak nepodam ziadost na danovy urad, ze prechodne kurzove rozdiely zapocitam do zakladu dane az v case realizacie???

Co vy na to???
Bolo tu par videni... takze asi to trapilo aj inych ludi...
Zaverom z toho co som zistila na MF SR a DR Bratislava: § 17 ods. 17 nie je pre jednoduche uctovnictvo, nakolko postupy uctovania v JU nepovoluju uctovanie prechodnych kurzovych rozdielov do penazneho dennika a zase § 17 ods. 1 pism. a) mi hovori ze zaklad dane = (prijmy - vydavky). Takze pri urcovani zakladu dane v JU vychadzam priamo z jednoducheho uctovnictva a co mi jenoduche uctovnictvo nepovoluje zauctovat... to neuctujem a teda nemozem ani zohladnit v zaklade dane.
koalko
12.02.05,18:58
Vrátim sa aj ja ku kurzovým rozdielom lebo ma už celkom daňový poradcovia a daňový metodici poplietli.

V roku 2004 sme v JU postupovali nasledovne pri kúpe valút sme použili kurz komerčnej banky, pri výdavkoch a príjmoch sme prepočítavali kurzom NBS ku dňu účtovného prípadu. Tak??????? O kurzových rozdieloch sme neúčtovali. Na konci roka sa urobí prepočet k 31.12. valutových pokladní a tieto kurzové rozdiely mi vstupovali do príjmov alebo výdavkov /t.j. kurzový zisk alebo kurzová strata.

Prosím vyjadrite sa k tomu niekto, Ďakujem.
saman
12.02.05,19:00
ANO, vsetko co pises je pravda.
Ja tam hore pisem o kurzovych rozdieloch PRECHODNYCH, t.j. k pohladavkam a zavazkom otvorenym k 31.12.2004! Je to bod. 2 prveho prispevku. Ty sa pytas na bod 1 prveho prispevku a pri tom plati to, co hovoris.
Mickya
14.02.05,05:51
Bolo tu par videni... takze asi to trapilo aj inych ludi...
Zaverom z toho co som zistila na MF SR a DR Bratislava: § 17 ods. 17 nie je pre jednoduche uctovnictvo, nakolko postupy uctovania v JU nepovoluju uctovanie prechodnych kurzovych rozdielov do penazneho dennika a zase § 17 ods. 1 pism. a) mi hovori ze zaklad dane = (prijmy - vydavky). Takze pri urcovani zakladu dane v JU vychadzam priamo z jednoducheho uctovnictva a co mi jenoduche uctovnictvo nepovoluje zauctovat... to neuctujem a teda nemozem ani zohladnit v zaklade dane.Aj mne potvrdili na daňovom, že sa to týka len PO (§17 ods. 17). Zaujímavé je, že v DÚPP v 1/2005 sú zmeny rozlíšené pre PO, FO a spoločné ustanovenia. A táto zmena je napísaná pre obe - FO aj PO. To je fakt zaujímavé.
Danuska
14.02.05,11:10
Musiš to však vidieť v záväzkoch a pohľadávkach, niečo sa mi marí, že FO takýto výkaz podávajú.
Danuska
14.02.05,11:18
Vrátim sa aj ja ku kurzovým rozdielom lebo ma už celkom daňový poradcovia a daňový metodici poplietli.

V roku 2004 sme v JU postupovali nasledovne pri kúpe valút sme použili kurz komerčnej banky, pri výdavkoch a príjmoch sme prepočítavali kurzom NBS ku dňu účtovného prípadu. Tak??????? O kurzových rozdieloch sme neúčtovali. Na konci roka sa urobí prepočet k 31.12. valutových pokladní a tieto kurzové rozdiely mi vstupovali do príjmov alebo výdavkov /t.j. kurzový zisk alebo kurzová strata.

Prosím vyjadrite sa k tomu niekto, Ďakujem.
Účtovne správne by to malo byť takto pri dodzžiavaní zásady vecnosti a časovosti:
1. nákup valút banka = kurz banka
2.príjem do valutovej pokladne = kurz nbs = kurzový rozdiel oproti banke
3. výdaj preddavok = kurz nbs
4. zúčtovanie preddavku = kurz nbs = kurzový rozdiel oproti preddavku.
ale takto to robia len tý blbejší ako ja

zjednodušene: pri porušení všetkých zásad o účtovníctve: ako nakúpiš tak predaj a kr účtuj zo zostatku k 31.12. pri kontrole sa odvoláš na zákon o účtovníctve na účtovný rok, ktorý je do 31.12 a čo je koho do toho ako si to ja v priebehu roka vediem.
jess
22.02.05,11:36
ak ide osoba na služ.cestu, dám mu zálohu napr. 2300,-CZK- , urobím výdavok na prieb.položku, potom spravím príjem, akože zálohu vrátil 2300,-CZK a následne urobím výdavok v CZK, že teda koľko minul napr. 2200,-CZK.

otázka : Počítam pritom niekde s kurzami a s akými ?
babenko1
22.02.05,20:34
ak ide osoba na služ.cestu, dám mu zálohu napr. 2300,-CZK- , urobím výdavok na prieb.položku, potom spravím príjem, akože zálohu vrátil 2300,-CZK a následne urobím výdavok v CZK, že teda koľko minul napr. 2200,-CZK.

otázka : Počítam pritom niekde s kurzami a s akými ?áno... počítaš kurzom NBS dňom uskutočnenia účtovného prípadu
uka
22.02.05,21:33
Ak tomu dobre rozumiem, to znamená, že ak si celý rok vediem pokladňu napr. v CZK (dúfam, že môžem), tak pri každom príjme,či výdaji v CZK musím sledovať kurz NBS a takto prepočítať príjem alebo výdaj a uviesť ho v pokladničnej knihe???
jess
23.02.05,07:56
áno... počítaš kurzom NBS dňom uskutočnenia účtovného prípaduAj keď vydávam alebo prijímam zálohu v CZK z českej pokladne aj tak rátam ten deň s kurzom NBS ?
babenko1
23.02.05,08:31
Áno.. je to v zákone o účtovníctve
jess
23.02.05,09:28
ďakujem. pekný deň !
alica
23.02.05,09:40
Účtovne správne by to malo byť takto pri dodzžiavaní zásady vecnosti a časovosti:
1. nákup valút banka = kurz banka
2.príjem do valutovej pokladne = kurz nbs = kurzový rozdiel oproti banke
3. výdaj preddavok = kurz nbs
4. zúčtovanie preddavku = kurz nbs = kurzový rozdiel oproti preddavku.
ale takto to robia len tý blbejší ako ja

zjednodušene: pri porušení všetkých zásad o účtovníctve: ako nakúpiš tak predaj a kr účtuj zo zostatku k 31.12. pri kontrole sa odvoláš na zákon o účtovníctve na účtovný rok, ktorý je do 31.12 a čo je koho do toho ako si to ja v priebehu roka vediem.
doteraz som účtovala príjem do valutovej pokladne kurzom nákupu valút z komerčnej banky - ako bolo uvedené v § 31 Zákona o DzP, novela 659/2004 to upravuje- používa sa kurz NBS -ale tá platí od 01.01.2005.