ritchie12
30.05.07,13:05
Dobry den,

Mam taky kuriozny pripad, ze mi nechcu zobrat vypis v SP, lebo im nesedia cisla, ale ja si myslim, ze je vyplneny spravne. Problem je nasledovny:
- v riadok 1 az 9 je vyplneny podla tabulky 1 v DP typ B, a okrem riadku 2 su vsetky nulove
- v riadku 10 je uvedeny zaklad dane z DP (r. 59)

Problem je, ze suma v riadku 10 nesedi, ked odcitate vydavky od prijmov v riadku 2, dovody su dva:
- prijem zo zavislej cinnosti (DP r. 35)
- dodanenie podhladavky z roku 2007 v roku 2006 (DP r. 40)

Kedze vo vykaze nie su policka na tieto dve polozky, tak im to nesedi a odmietaju ho zobrat.

Viete poradit ako to zahrnut do vykazu tak aby to sedelo aj s DP?

Dost ma to stve, lebo tak ci tak vychadzaju maximalne odvody, tak naco taka buzeracia okolo!

Dakujem pekne,
R.
ZuzanaP
30.05.07,11:28
ZuzanaP
30.05.07,11:36
Dobry den,

Mam taky kuriozny pripad, ze mi nechcu zobrat vypis v SP, lebo im nesedia cisla, ale ja si myslim, ze je vyplneny spravne. Problem je nasledovny:
- v riadok 1 az 9 je vyplneny podla tabulky 1 v DP typ B, a okrem riadku 2 su vsetky nulove
- v riadku 10 je uvedeny zaklad dane z DP (r. 59)

Problem je, ze suma v riadku 10 nesedi, ked odcitate vydavky od prijmov v riadku 2, dovody su dva:
- prijem zo zavislej cinnosti (DP r. 35) § 5 sa v 10. riadku neuvádza
- dodanenie podhladavky z roku 2007 v roku 2006 (DP r. 40) toto musíš prirátať k príjmu

Kedze vo vykaze nie su policka na tieto dve polozky, tak im to nesedi a odmietaju ho zobrat.

Viete poradit ako to zahrnut do vykazu tak aby to sedelo aj s DP?

Dost ma to stve, lebo tak ci tak vychadzaju maximalne odvody, tak naco taka buzeracia okolo!

Dakujem pekne,
R.


odpovede pri texte
ritchie12
30.05.07,11:52
Dakujem velmi pekne.
Pepa
30.05.07,12:25
SZČO platí povinne odvody v prípade, ak jej HRUBÝ PRÍJEM presiahol 12,násobok MM. V uvedenom prípade môže nastať situácia, že SZČO mala hrubý príjem pod 12 násobok MM a niekto po nej chce, aby si upravila príjmy o výšku "dodanenej" pohľadávky. No tak vážení, to v žiadnom prípade. Pohľadávka, o ktorú si SZČO upraví základ dane nie je predsa jej príjmom. Nech si rátajú sprava, zľava, odpredu aj odzadu - a ak viem dobre čítať - riadok 40 a 41 DP B je - položky zvyšujúce alebo znižujúce ZÁKLAD DANE - nie príjmy alebo výdaje.
ZuzanaP
31.05.07,04:11
To je síce pekné, ale podľa vyjadrenia SP musí byť základ dane na r. 10 rozdielom príjmov a výdavkov z r. 02 vo výpise. Takže podľa pracovníčky na SP sa musia tieto príjmy a výdavky upraviť o zvyšujúce a znižujúce položky.

Možno sa mýlia, ale výpis, ktorý nesedí, vracajú späť.
endrju
31.05.07,04:37
:confused:
Obľúbená prax. Ak sa poisťovni (nielen sociálnej poisťovni, ale aj zdravotným poisťovniam) vami vyplnené tlačivo nepozdáva, odmietne ho prijať.
Následne máte "na krku" dve pokuty:
- prvú za neskoré podanie tlačiva (ak vám ho odmietli prevziať v posledný deň lehoty na podanie a vy ste "opravené" tlačivo podali až po jej uplynutí)
- druhú vyrubia pri kontrole za to, že tlačivo v aktuálnom znení je vyplnené inak ako je ich aktuálny výklad zákona (medzičasom už zistili, že vaša prvá verzia vyplnenia bola predsa len správna).

Nedávno som sa dozvedel, že poisťovne na takéto šikanovanie oprávňuje platná legislatíva. Opäť ide o veľmi svojrázny výklad zákonov. :mad:
ZuzanaP
31.05.07,04:49
A každá pobočka má svoj výklad zákona, takže najlepšie je asi spraviť to tak, ako si to ktorá pobočka žiada.
judy
31.05.07,05:09
kedze som mala tiez taky maly rozhovor v socialnej poistovni ohladom vyplnenia vypisu z DP - mam PU, a odmietla som vyplnit riadky prijmy a vydaje, len som vyplnila zaklad dane - poziadala som o zaslanie usmernenia socialnej poistovne, ako mam v takomto pripade vyplnit vypis z danoveho priznania
ZuzanaP
31.05.07,05:13
Judy super, len aby ho poznali všetky "tety" na sociálnej poisťovni.
Pepa
31.05.07,05:48
To je síce pekné, ale podľa vyjadrenia SP musí byť základ dane na r. 10 rozdielom príjmov a výdavkov z r. 02 vo výpise. Takže podľa pracovníčky na SP sa musia tieto príjmy a výdavky upraviť o zvyšujúce a znižujúce položky.

Možno sa mýlia, ale výpis, ktorý nesedí, vracajú späť.
Toto sa mi snáď iba zdá :eek:
Akej pracovníčky? Mne môže "nejaká" pracovníčka tvrdiť čo chce, nik ma nemôže nútiť, aby som si zvýšila príjmy a stala sa tak povinným platcom, len preto, aby niekomu niečo sadlo.
A keď sa musia, nech mi povie prečo - nepovie, lebo nevie.
A ďalšia vec: pri vypĺňaní DP tabuľky č. l môžem výdavky uviesť úhrnom na riadku 9 - no a "pracovníčka SP" bude mať zrejme ďalší problém. Prečo? Lebo výpis bude vyzerať nasledovne - príjmy nejaké, výdaje žiadne, základ dane nejaký.
Pepa
31.05.07,05:49
A každá pobočka má svoj výklad zákona, takže najlepšie je asi spraviť to tak, ako si to ktorá pobočka žiada.
Najlepšie je to spraviť tak, ako to má byť a nie ako si kto "zmyslí".
Vo výpise z DP vyplňam riadky a stĺpce tak, ako je to v daňovom priznaní. Nemám čo meniť ani upravovať.
irma1
31.05.07,06:19
:confused:
Obľúbená prax. Ak sa poisťovni (nielen sociálnej poisťovni, ale aj zdravotným poisťovniam) vami vyplnené tlačivo nepozdáva, odmietne ho prijať.
Následne máte "na krku" dve pokuty:
- prvú za neskoré podanie tlačiva (ak vám ho odmietli prevziať v posledný deň lehoty na podanie a vy ste "opravené" tlačivo podali až po jej uplynutí)
- druhú vyrubia pri kontrole za to, že tlačivo v aktuálnom znení je vyplnené inak ako je ich aktuálny výklad zákona (medzičasom už zistili, že vaša prvá verzia vyplnenia bola predsa len správna).

Nedávno som sa dozvedel, že poisťovne na takéto šikanovanie oprávňuje platná legislatíva. Opäť ide o veľmi svojrázny výklad zákonov. :mad:

Ja chodievam na poštu. Posielam to doporučene. Ušetríš kopu nervov.
Majkas
27.06.07,19:02
Dobry den, aj ja mam perlicku - co na to poviete:
SP odmietla prijat Vypis, kde boli vyplnene riadky 03 -prijmy a vydaje
a 09-lebo mal aj prijmy a vydaje z prenajmu a samozrejme r.10 presne podla r.59 z DP
no oni kazali riadok 09-..z prenajmu vyhodit a napisat do do r. 10 iba rozdiel prijmov a vydajov z riadku 03
cize vyzaduju vyplnit do svojho tlaciva cisla, ktore neodpovedaju riadkom v DP a klient sa podpise, ze cestne uviedol spravne udaje, je to dost neprijemne, ked je to nejaky puntickar (ten klient)
??????????
M.
endrju
27.06.07,19:11
Ja chodievam na poštu. Posielam to doporučene. Ušetríš kopu nervov.
Problém je v tom, že mesačné výkazy musia "väčší" zamestnávatelia podávať elektronicky. Nervy neušetríš žiadne pri tejto povinnosti. Skôr opačne. Nemáš sa na kom ani "vyventilovať" keď Ti nejaký softvér na strane poisťovne odmietnutie prevzatia výkazu "zdôvodní" nejakým komentárom, ktorému možno nerozumie ani programátor, ktorý ten softvér pre poisťovňu písal.