ZuzanaP
04.02.05,06:44
Živnostník preruší podnikanie k 31. 12. 2004 a v účtovníctve má neuhradené záväzky. Podľa §17 ods. 8 si musí upraviť základ dane o výšku záväzkov.

Viete mi poradiť ako mám upraviť základ dane a kde to zapísať na daňovom priznaní typ B?

Nikde som nenašla ako to urobiť, len že sa to musí.

Ďakujem :confused:
babenko1
04.02.05,06:29
§17 ods. 8 hovorí o ZRUŠENÍ podnikania nie o prerušení!!! Ak preruší, záväzky neupravujú základ dane. Ved po prerušení bude pokračovať v podnikaní....?
Dada
04.02.05,06:36
A čo odpisy pri prerušení podnikania? Uplatní si len pomernú časť? Alebo si ich neuplatní vôbec?
babenko1
04.02.05,06:46
v § 27 aj §28 sa píše o ročnom odpise.... výnimka je, ked je prenajatý majetok formou fin. prenájmu, tam idú mesačné odpisy.
Odpisy uplatniť k 31.12.2004 či 2005??
Nike
04.02.05,06:50
síce som ti odpovedala v druhej tej istej téme, ale táto sa asi rozbehla

Riadok 41 a 42 DP B. § 17/8 hovorí aj o skončení podnikania nie len o zrušení .
babenko1
04.02.05,06:56
síce som ti odpovedala v druhej tej istej téme, ale táto sa asi rozbehla

Riadok 41 a 42 DP B. § 17/8 hovorí aj o skončení podnikania nie len o zrušení .Nike... zuzanaP napísala.. PRERUŠIL.... nie skončil a ani nie zrušil...a to je dosť veľký rozdiel...
Nike
04.02.05,07:09
Výklad SEPI = "V odseku 8 a 9 §17 je uvedený postup úpravy základu dane u fyzickej a právnickej osoby, ktorá skončila podnikanie vrátane úpravy základu dane napr. u daňovníka, ktorý v jednom roku preruší alebo pozastaví podnikanie a túto činnosť neobnoví do lehoty na podanie daňového priznania za toto obdobie, s výnimkou daňovníkov, ktorí vykonávajú podnikateľskú činnosť sezónneho charakteru, ktorej prerušenie nemusí vždy znamenať aj jej skončenie."

Zuzana má dve tieto isté témy a z tej druhej som pochopila, že preuší činnosť aspoň na rok. Takže záleží na tom na ako dlho má prerušenie.
babenko1
04.02.05,07:24
Živnosť sa dá prerušiť len na 6 mesiacov....takže preto som tak reagovala...
Nike
04.02.05,07:44
Iba na 6 mes, myslela som, že najmenej 6 mes.
Susan
04.02.05,08:02
Prerušit podnikanie mozete na 6 mesiacov a nič nemusite pripocitavat.Tuto skutocnost oznamite na zivnostensky urad a na DU. Danove priznanie podavate z dosiahnuteho zisku za to obdobie, za ktore ste vykonavala podnikatelsku cinnost.
ZuzanaP
04.02.05,08:12
Živnosť môžete prerušiť na koľko chcete, horná hranica nie je určená, podnikateľ si ju určí sám. Toto mám od živnostenského úradu, teraz som sa o tom informovala.

K tomu paragrafu 17 - odstavec 9 hovori: na účely zistenia základu dane podľa ods. 8 ........je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania..............


Takže z toho usudzujem, že sa základ dane upravuje aj pri prerušení živnosti a jedna milá pani na DÚ mi povedala, že veď je to jeho výdavok a musí oňho upraviť základ dane.

K tým dvom témam: na tú prvú mi nikto nevedel jednoznačne odpovedať, tak som to skúsila inak.
jeso
04.03.05,22:24
Živnosť môžete prerušiť na koľko chcete, horná hranica nie je určená, podnikateľ si ju určí sám. Toto mám od živnostenského úradu, teraz som sa o tom informovala.

K tomu paragrafu 17 - odstavec 9 hovori: na účely zistenia základu dane podľa ods. 8 ........je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania..............


Takže z toho usudzujem, že sa základ dane upravuje aj pri prerušení živnosti a jedna milá pani na DÚ mi povedala, že veď je to jeho výdavok a musí oňho upraviť základ dane.

K tým dvom témam: na tú prvú mi nikto nevedel jednoznačne odpovedať, tak som to skúsila inak.
mám podobný problém , SZČO prerušil živnosť v 11/04 na 24 mesiacov... samozrejme má aj nejaké neuhradené záväzky a neviem či ich odpočítať od základu dane alebo nie, na základe tvojho príspevku by som ich ale mala asi odčítať ... horšie je , že v 12/04 ešte platil za nejaké faktúry a tiež do soc.poistovni , čo sa dá s tým urobiť, ked v tom období už živnosť bola prerušená - mám to nejako zaúčtovať ??? Ako??? skúste pomôcť
dakujem
ZuzanaP
11.03.05,11:23
Tento problém mám aj ja!!!

SZČO prerušila živnosť k 12/04 a teraz v 02/05 zaplatil niečo z tých faktúr. Na DÚ ma len odkázali na zákon, ktorý mi však nijako nepomohol. Nemáte s tým niekto skúsenosť???? Už mám pre neho všetko pripravené, celé DP a teraz neviem, či to mám kvôli tým niekoľkým uhradeným záväzkom prepísať.

Keď to zaplatil až v roku 2005, ovplyvňuje to rok 2004. Ja si myslím, že nie.

Čo vy na to????
petra:-)
11.03.05,11:31
Dobre Vás odporučili na zákon. Tam sa totiž pojednáva o tom, že ak prerušil živnosť a nebnoví ju do termínu na podanie DP upravuje základ dane ako pri skončení živnosti - teda o neuhradené pohľadávky a záväzky a nespotrebované zásoby.. (§17 ods. 8,9) :).
Ak prerušil živnosť napr. 10/2004, ja by som účtovala do peňažného denníka všetko čo dobieha az do konca roka 2004 a základ dane upravila o to čo nie je k 31.12.2004 vysporiadané.
emily
18.03.05,09:36
S podobným problémom sa teraz trápim...pohľadávky 153000 a príjmy 220000
náklady skoro žiadne... takže paušál...ale teraz problém, popri paušále má nárok aj na zaplatené odvody poistného a čo s tými, ktoré zaplatil v 1/2005. Môžem o ne upraviť základ dane.
Zuzina
18.03.05,13:46
Zuzi, všetko, čo máš nevysporiadané k 31. 12. 2004, dáš do DP B. To už je jedno, kedy to zaplatíš.

Sumy sa uvádzajú na riadkoch 41 a 42 v DP B.
solaris
18.03.05,15:07
V prípade, že nemám prerušenú živnosť a účtujem v JÚ, používam riadky 41 a 42 v DP typ B? Z pokynov k DP my vyplyva, že sa tieto riadky týkaju len tých, čo účtujú v PÚ.

Dík