Mišela
30.05.07,14:50
Pekný deň prajem,

vie mi prosím niekto poslať vzor podania žaloby na súd proti firme?
Veľmi pekne ďakujem.
kaja29
30.05.07,13:36
Mišela, k poslaniu nejakého vzoru je potrebné vedieť aspoň základné info, akej veci sa spor týka, obchodnej, občianskej? :confused: Čoho sa žalobca domáha? Vzorov je strašne veľa, podstatné je upresniť čo chceš žalobou dosiahnúť?
Zaplatenie nejakej sumy? Vydanie veci? Neplatnosť úkonu? atď...
Je ťažko radiť ak nevieme podstatu sporu...;)
anklar
30.05.07,13:53
Mišela, ak by som mala takýto problém hľadala by som právnika so zameraním na pracovné právo.
Mišela
31.05.07,14:12
Ahoj Kaja,
vložili sme do firmy peniaze ale ona nesplnila /porušila/ podmienky zmluvy a mi chceme svoje peniaze späť.
Ďakujem
Chobot
31.05.07,14:29
Ahoj Kaja,
vložili sme do firmy peniaze ale ona nesplnila /porušila/ podmienky zmluvy a mi chceme svoje peniaze späť.
Ďakujem

DO čoho ste vložili? Nebodaj do Autoreklamy?:confused:

Vzory žalôb síce sú, ale tá vaša bude aj tak jedinečná, lebo sa bude týkať konkrétne tej zmluvy. A ak ostatní nevidia podmienky zmluvy, asi ťažko ti naformulujú znenie žaloby, lebo v znení sa treba odvolať na príslušné ustanovenia zmluvy, čo konkrétne obchodný partner porušil. Ak to je väčšia suma, zvážil by som pomoc právnika (advokáta). Ak to je niečo do 10.000, tak si musíš zvážiť, či to má význam, lebo aj súdny spor odčerá nielen energiu, ale najmä peniaze.
Mišela
31.05.07,15:00
Áno chobot, zásah do čierneho.
Presne tak , do autoreklamy. :mee:
Pohar
31.05.07,15:02
DO čoho ste vložili? Nebodaj do Autoreklamy?:confused:

Vzory žalôb síce sú, ale tá vaša bude aj tak jedinečná, lebo sa bude týkať konkrétne tej zmluvy. A ak ostatní nevidia podmienky zmluvy, asi ťažko ti naformulujú znenie žaloby, lebo v znení sa treba odvolať na príslušné ustanovenia zmluvy, čo konkrétne obchodný partner porušil. Ak to je väčšia suma, zvážil by som pomoc právnika (advokáta). Ak to je niečo do 10.000, tak si musíš zvážiť, či to má význam, lebo aj súdny spor odčerá nielen energiu, ale najmä peniaze.
podľa mna na toto presne tie firmy vsádzali, že ludia stratia chuť bojovať. Koľko by približne stál právnik?
Lion Topoľčany
31.05.07,15:06
Áno chobot, zásah do čierneho.
Presne tak , do autoreklamy. :mee:

Tak teraz neviem, či je Tvoja odpoveď číra ironizácia, alebo úplná
pravda. Pýtam sa preto, lebo ak to súvisí s autoreklamou, nebolo by zlé,
keby ste sa spojili viacerí, nech sa z toho urobí riadna kauza, a treba
prizvať aj médiá, a najlepšie by bolo, keby išiel niekto sedieť ako Fruni ! !
A basta.
Mišela
31.05.07,15:14
žiadna irónia, je to pravda. Už bolo veľmi veľa ľudí podať trestné oznámenie, samozrejme aj mi ale to nestačí, máme ísť ešte podať žalobu na súd a bude sa to riešiť spoločne so všetkými žalujúcimi účastníkmi naraz. Čo sa týka právnikov, nemám s nimi dobré skúsenosti, len berú prachy a človek si to potom aj tak vybavuje sám. Všetko čo sa týka súdov si píšem sama, no žiaľ k žalobe som sa ešte nikdy nedostala.
kaja29
31.05.07,16:28
žiadna irónia, je to pravda. Už bolo veľmi veľa ľudí podať trestné oznámenie, samozrejme aj mi ale to nestačí, máme ísť ešte podať žalobu na súd a bude sa to riešiť spoločne so všetkými žalujúcimi účastníkmi naraz. Čo sa týka právnikov, nemám s nimi dobré skúsenosti, len berú prachy a človek si to potom aj tak vybavuje sám. Všetko čo sa týka súdov si píšem sama, no žiaľ k žalobe som sa ešte nikdy nedostala.


Mišela a čo takto využiť žiadosť o oslobodenie od súdnych poplatkov a ustanovenie bezplatného právneho zástupcu na zastupovanie v konaní proti tejto firme? V takom prípade by si ale musela spĺňať predpoklady na oslobodenie a neviem aká je tvoja situácia, či si zamestnaná, nezamestnaná, vlastníš majetok väčšej hodnoty a pod...
Podľa § 138 O.s.p.



§ 138 (1) Na návrh môže súd priznať účastníkovi celkom alebo sčasti oslobodenie od súdnych poplatkov, ak to pomery účastníka odôvodňujú a ak nejde o svojvoľné alebo zrejme bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva. Ak nerozhodne súd inak, vzťahuje sa oslobodenie na celé konanie a má i spätnú účinnosť; poplatky zaplatené pred rozhodnutím o oslobodení sa však nevracajú. § 138 (2) Priznané oslobodenie súd kedykoľvek za konania odníme, prípadne i so spätnou účinnosťou, ak sa do právoplatného skončenia konania ukáže, že pomery účastníka oslobodenie neodôvodňujú, prípadne neodôvodňovali.
§ 138 (3) Ak bol účastníkovi oslobodenému od súdnych poplatkov ustanovený zástupca, vzťahuje sa oslobodenie v rozsahu, v akom bolo priznané, i na hotové výdavky zástupcu a na odmenu za zastupovanie.

Na súde by si mohla podľa mňa žiadať aj o vydanie platobného rozkazu voči odporcovi(firme) v návrhu uvedieš meno, priezvisko, bydlisko účastníkov navrhovateľ- ty;odporca-firma, prípadne ich zástupcov, údaj o štátnom občianstve, pravdivé opísanie rozhodujúcich skutočností(napr. dňa....bola popísaná medzi účastníkmi zmluva,ktorej obsahom bolo..., odporca porušil ustanovenie .....zmluvy tým, že......), označenie dôkazov, ktorých sa navrhovateľ dovoláva, a musí byť z neho zrejmé, čoho sa navrhovateľ domáha(navrhuješ preto aby súd vydal platobný rozkaz, ktorým by odporcu zaviazal uhradiť navrhovateľovi sumu......,-Sk /ak bol dohodnutý úrok z omeškania, tak aj s úrokom z omeškania, musíš uviesť výšku úroku + dátum od ktorého úrok žiadaš priznať/ a trovy konania v lehote 15 dní odo dňa vydania platobného rozkazu. Ak je účastníkom právnická osoba, návrh musí obsahovať názov alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo, musí byť podpísané a datované. Podanie treba predložiť s potrebným počtom rovnopisov a s prílohami tak, aby jeden rovnopis zostal na súde a aby každý účastník dostal jeden rovnopis, ak je to potrebné.

V každom prípade toto je len začiatok, aj keby súd žalobe vyhovel je otázne či sa niekedy k vysúdeným korunkám dostaneš....:(
To je už potom na dlhé lakte a exekútora....
Eulalia
02.06.07,04:02
Kaja, škoda, že Ti tu nemôžem prideliť bod. V pár riadkoch si dokázala vyjadriť podstatu. Tak aspoň vyslovujem uznanie.
kaja29
02.06.07,13:06
Ďakujeeeeem aj za uznanie. Je to fajn...;)