Tatiana19
30.05.07,15:57
Dobrý deň, naša firma podpísala kúpnu zmluvu na pozemok a na ďalšiu časť pozemku, ktorú sme nekúpili sme zaplatili OPČNÚ CENU. Kam túto opčnú cenu zaúčtovať? A čo v prípade, že ten pozemok neskôr nekúpime?
Ďakujem
Tatiana
koňo
30.05.07,16:32
Podľa § 16 ods. 26 postupov účtovania vstupuje opčná prémia (pri kúpenej opcii na kúpu) do obstarávacej ceny. Nepíšeš, kedy vzniká právo opciu uplatniť. Neuplatnená opcia (rozhodnete sa pozemok nekúpiť) sa zaúčtuje do nákladov.
Znamaná to, že teraz na základe úhrady účtuješ zaplatenú prémiu na účtoch 376/221 a súčasne v podsúvahe dohodnutú cenu pozemku. Po termíne opcie účtuješ alebo na účet 042 (prémia je pri uplatnenej opcii súčasťou obst. ceny pozemku) alebo 567 (prémia je pri neuplatnenej opcii nákladom).
Tatiana19
04.06.07,08:13
dakujem veľmi pekne