daniela261
30.05.07,18:12
Chcela by som poprosiť o radu s prípadom, s ktorým si neviem dať rady.
V 2/07 sme na základe kúpnej zmluvy odkúpili od úpadcu v konkurznom konaní súbor hnuteľných vecí ( majetku). Jednalo sa o rozny majetok - stoly, stoličky, kancelársky nábytok, PC, stroje, topánky, alarm atď. Cena za tento súbor bola 70.000 Sk vr. DPH. Súčasťou kúpnej zmluvy bola príloha so zoznamom všetkých kupovaných vecí a majetku avšak bez uvedenia cien za jednotlivý majetok. A tu je moj kameň úrazu. :confused: Potrebovala by som poradiť, ako zaúčtovať jednotlivý majetok, keď neviem jednotlivé ceny, ale mám len cenu spolu uvedenú v kúpnej zmluve. Ako oceniť jednotlivé veci a majetok a zaúčtovať ich? Ak máte niekto skúsenosti s takýmto prípadom, prosím poraďte.
Ďakujem.
mudroš
02.06.07,13:19
Musíš oceniť kúpený majetok tak, aby sa celková suma rovnala kúpnej cene. Ak je v tom nejaký majetok, ktorý je nepoužiteľný, ten by som ocenil 0.
Prípadne sa dá urobiť znalecký posudok a kúpna cena sa rozpočíta v pomere podľa znaleckého posudku.
daniela261
03.06.07,07:30
Ahoj mudroš, vďaka za odpoveď. ;) Ja som na to už myslela, že si to ocením tak, aby sa mi to rovnalo suma sumárum tej kúpnej cene, ale nie je to však také jednoduché, ako sa to povie. Je tam toho majetku dosť veľa a rozneho typu a neviem, akým sposobom by som ho vlastne mala oceniť. :confused: Sú tam stoličky, stoly, šatne, zariadenia, veľa roznych strojov, topánky, el. prípojka, PC, tlačiarne atď. a väčšinou sa jedná už o opotrebované veci a majetok. Dosť vecí by som z tade vedela vyradiť.
Mslela som aj na to, že by sme dali urobiť znalecký posudok, ale to by stálo asi dosť peňazí. :confused:

Ale napadlo ma, :rolleyes: že by sa to možno dalo spraviť tak, že by som si od správcu konkurznej podstaty vyžiadala ( v prípade, že bude ochotný mi ho poskytnúť) ten zoznam majetku v povodnej zostave teda aj s povodnými cenami, za aké sa ten majetok predával a potom pomocou % výpočtu ( t.j. nová kúpna cena / povodná kúpna cena * 100) by som dostala %, ktorým by som ponížila ceny všetkého majetku a tým by som sa dostala na tú moju kúpnu cenu. Neviem, či by to tak mohlo byť, http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif ale myslím, že by to bolo obhájiteľné aj v prípade nejakej kontroly.