misomiso
30.05.07,17:35
V poslednej dobe sa ma par ludi pytalo, v com podnikam. Dostal som aj par SS, ludom to vrta v hlave a jeden poradak sa ma dokonca pytal, ci je to legalne. Asi Vam neodpoviem uplne presne, ale rozhodol som sa radsej tu vyjadrit svoje skusenosti s vyberom oblasti pre podnikanie.

Myslim, ze dolezite je zo zaciatku si uvedomit, ze sa nam crtaju moznosti v 3 oblastich:

1 lokalnej (moje mesto, dedina)
2. národnej - Slovensko
3. globálnej - celosvetovej

1. oblast- lokalna: tu je tazko radit, kazdy najlapsie vie, ci v jeho okoli nieco chyba (penzion, cukraren, pozicovna) alebo ci by sa niektore sluzby nedali poskytovat lepsie. Da sa inspirovat sa aj z inych regionov alebo zo zahranicia na zriadenie zaujimavej sluzby. Nevyhody: lokalne obmedzenie. Vyhody, znalost prostredia, trhu, nizke naklady na marketing.

2. oblast - Slovaneko. Myslim, ze tu je to najtazsie. Mozno je chyba vo mne, mozno som malo kreativny alebo vsimavy, ale myslim si, ze na Slovensku su zastupene v podstate vsetky tovary a sluzby, casto v zodpovedajucej kvalite. Samozrejme, vzdy sa da hladat, napr. si mozem povedat ze tu chyba rozvoz mrazemych potravin do domacnosti a ze to, ze to tu uz 2 x skrachovalo (FamiliFrost) ma neodradi a ze to budem robit lepsie. Ale aj tak si myslim, ze naklady na zriadenie cohokolvek orientovaneho na Slovensky trh budu pomerne vysoke, naklady na marketing tiez nebudu nizke a trh je maly. Ako som uz povedal, mozno je chyba vo mne, ale vela moznosti na seriozne a napriek tomu uspesne podnikanie nevidim.

3. oblast - globalna: Tu su moznosti najvacsie. Svetovy trh je samozrejme tiez uz davno zaplneny, no su tu bud vyrobky renomovanych zapadnych firiem, ktore su drahe, alebo cinsky smejd. Ak sa podari nejakemu slovenskemu vyrobcovi prist na trh s kvalitou, ktora je porovnatelna so zapadom, moze velmi uspesne konkurovat cenou. Je to sance pre mnohych malych (casto skoro garazovych) vyrobcov, nie vsetky oblasti vyzaduju high-tech technologie a obrovske investicie. Na Slovensku je vela vyrobcov roznych beznych tovarov, teraz ma mozno nenapadnu nejvhodnejsie priklady, ale napr. doplnky do domacnosti, do kuchyne, nabytok, a pod. Mnohe vyrobky su dobre a chyba im iba mozno dotiahut dizajn a ponuknut von.
Vyhody globalenho trhu su obrovske. Predovsetkym - mozete si vybrat cestu najlahsieho odporu. Nemusite robit tu chybu, ktoru spravil (nastastie) Hitler, ze sa rozbehol vsade a nakoniec sa nedostal nikde. Ak zistite, ze nateraz nemozete byt uspesni v USA a Nemecku, resp. mohli by ste byt uspesni, ale chcelo by to vela penazi na rekl. kampan, mozete kludne zacat predavat do Saudskej Arabie, Juhoafrickej Rep. a Thajska. Peniaze zarobene z predaja do prvych malych krajin sa nasledne daju investovat do marketingu do vacsich krajin.
Co sa tyka nakladov na reklamu, mozete presvedcit svojich lokalnych importerov, ze zato, ze im budete garantovat exkuzivitu, budu oni platit reklamu v ich krajine alebo sa o naklady budete delit.
Samozrejme vyzaduje to mat naozaj dobry produkt, a zacat seriozne budovat znacku. Neoplati sa setrit na marketingovej strategii, odporucam to zverit uplne od zaciatku dobrej a skusenej agenture. Zakladne informacie o marketingu si moze kazdy nastudovat z 4 -5 knih, za ktore neda spolu viac ako 3.000 Sk. Je to aj velmi dolezite, pretoze iba informovany clovek je schopny posudit, ci prenho agentura pracuje kvalitne. Nakoniec to totiz budete aj tak Vy, a opat nikto iny ako len Vy, kto bude zat uspechy alebo tvrdo pykat za chyby, ktore ste spravili, alebo ktore Vam niekto poradil. To je rovnake ako v uctovnictve, vyuzivam externu uctovnicku, ale partnerom pre DU, fin, policiu, colnicu som vzdy iba ja - majitel. Dolezite je premysliet mark. strategiu co najlepsie hned na zaciatku, lebo pripadne chyby sa casto uz nedaju eliminovat.
Nemajte komplexy so slovenskym tovarom. My sme uz na nasom prvom veltrhu zistili, ze svet je sice preplneny tovarom, ale ak pridete so slusnym produktom, a nalezite ho prezentujete, nemozete byt neuspesny. V kazdej krajine existuju obchodnici, ktori by radi zacali svoj biznis, (radi by rozvinuli svoj maly biznis) ale potrebuju na to novu znacku, novy produkt. Tie klucove znacky / produkty maju uz totiz odchytene ich starsi kolegovia, ktori ich k valovu nepusta. To mate uplne to iste, ako napr. na Slovensku, keby ste chceli zacat obchodovat s napr. napojmi. Bude sa s vami bavit Coca Cola alebo Red Bull, ked uz maju vybudovanu svoju distribuciu? Ale ak natrafite napr. v Tibete na vyrobcu super unikatneho napoja, ktory chuti, povzbudzuje a navyse je napr. vyrobeny bez roznej chemie, budete mat sancu ho tu zacat importovat a postupne zacat konkurovat aj zabehanym znackam.

Problem Slovenskeho tovaru je sice obcas aj v kvalite, casto v dizajne, ale najcastejsie v tom, ze sa ho nikto nikdy ani len nesnazil exportovat do zahranicia. Akesi komplexy nam zvazuju ruky.

Zoberte si priklad - mineralne vody. Vsade na svete je povazovana za akysi Mercedes medzi vodami francuzska mineralka Evian. Dostanete ju na palubach vsetkych lietadiel, na vsetkych letiskach, vo vsetkych lepsich restauraciach a hoteloch po celom svete, aj v Japonsku. No - nic proti nej, ale s vodou rovnakej kvality ja doma splachujem WC. Byvam na malej podhorskej dedine, mame tu miestny zdroj vody, a kedze je cisty a rozvody kratke, ani ju nechoruju. Teda spat k tej vode Evian - na celom svete sa je denne vypije tolko, ze mam vazne pochybnosti, ci sa da tolko vody skutocne na jednom mieste vo Francuzsku naplnit a rozviezt po zemeguli. Ja by bol skor ochotny verit tomu, ze to plnia casto z nejakych miestnych zrdojov cez filter ako Coca Colu.
Take vody ako Miticka ticha, Baldovska, ale podstate kazda jedna mineralka na Slovensku je oproti Evianu naozaj o 5 tried vyssie. Preco sa nepredava s Seoule, Tokiu, Parizi a Los Angeles? A hlavne v arabskych krajinach, ktore su na dovoze pitnej vody zavisle? No pretoze by to tam musel niekto ponuknut, musel by najst partnerov na import, spravit marketingovu strategiu a cosi vopred zainvestovat? Myslite ze je toho vela co je potrebne urobit? Mozem Vas ubezpecit, ze by to islo ako po masle. O takej rychlej navratnosti vlozenych investicii by mohli mnohi renomovani svetovi vyrobcovia a poskytovatelia sluzieb iba snivat. Iba sa treba prestat bat.
Lion Topoľčany
30.05.07,16:09
Ďakujem za skutočne "bombový" marketingový výklad. A to myslím úplne
važne, momentálne sa s manželom boríme s odbytom našich výrobkov a posledné vety Tvojho príspevku ma celkom slušne povzbudili. Ale budem hádať
medzi riadkami...obchoduješ s minerálkou ! Úprimne držím palce-nech sa darí !
misomiso
30.05.07,16:47
:) :) :) ...nie , nie, mas 5 - zle. Predsa ak by som obchodoval s mineralkou, tak nebudem ostatnych povzdbudzovat, aby robili to iste.:) :) :)

Ta mineralka bola iba priklad, ano, mozno by som sa toho chytil, keby som mal dalsi zivot. Ale urcite do toho nepojdem, lebo nechem robit vela veci a povrchne. Takych prikladov ako mineralka by sa dalo najst vela.

Kazdopadne diky za pochvalu, ale toto nebol marketingovy vyklad. Marketing sa moze zacat az vtedy, ak uz vieme, co chceme predvat. (Pripadne ak nevieme presne co, musime aspon vediet presne komu to chceme predavat)
Lion Topoľčany
30.05.07,16:50
Tak prd !!!
misomiso
30.05.07,16:52
Tak prd !!!

Pereco prd? :) Ved by ste mali byt radi, ze nepredavam mineralku a ze sa toho moze chytit ktokolvek z Vas nie?:)

Okrem toho - ak by som predaval mineralku, tak by predsa neplatilo to, co som pisal v prvom prispevku - teda ze sa Slovenska voda nepredava nikde vo svete...
Melnick
30.05.07,17:04
V poslednej dobe sa ma par ludi pytalo, v com podnikam. Dostal som aj par SS, ludom to vrta v hlave a jeden poradak sa ma dokonca pytal, ci je to legalne. :eek: :eek: :eek: To fakt? Nemali by sme ctiť anonymitu na týchto stránkach???
Lion Topoľčany
30.05.07,17:14
Správne, anonymitu si treba na Porade ctiť, ale misomiso si to tak trochu zapríčinil sám, keď v niektorom príspevku spomínal, že prišiel o 500.000,-,lebo
ich dal Frunimu, že je to poučenie do jeho života a že odvtedy si ich už niekoľkonásobne zarobil ? Je to výzva, ktorej sa nedá odolať, aby ľudia neboli
zvedaví, čo ho to vlastne živí. Ale ja to už nechcem vedieť. Nech si každý žije svoj život po svojom.
xBORISx
30.05.07,17:35
Precitajte si aktualne cislo Profitu, je tam clanok o uspesnych slovakoch, pritom ste o nich zarucene nepoculi...to su frajeri
misomiso
30.05.07,17:42
:eek: :eek: :eek: To fakt? Nemali by sme ctiť anonymitu na týchto stránkach???

To je v pohode, mne to vobec nevadi, ved kazdy si urcuje uroven anonymity sam tym, co sem napise a co nie. (pripadne na ake SS odpovie)

Prichadzaju dalsie SS, napr.: "Vies mi prosim ta odporucit nejake tituly na ten marketing, nejake knihy, dakujem"

No ja radsej odpoviem tu, ak by sme vsetci pisali cez SS, nikto by sa tu nic nedozvedel.

Nie som nejaky odbornik na literaturu, som amater, nemam vzdelanie prislusneho smeru a svoju firmu riadim v podstate zivelne. Precital som ale par knih, napr. Peter Hingston - Efektiny marketing, to ja ale taky skolkarsky slabikar, nic moc, snad pre niekoho, kto vobec s nicim nepodnikal, potom Nicolas Caron - Prodej problemovym zakaznikum (to ale nie je marketing ale psychologia predaja), vyborna je kniha Milos Toman: Intuitivni Marketing, potom vela mi dali knihy od Dale Caregie-ho, napr. Uspech si Ty, Ako sa tesit zo zivota a z prace (kurnik, dufam, ze tam ma byt Z a nie S - myslim to "z prace"), to je sice tiez skor iba psychologia a nie marketing, ale je to taka psychologia, na ktorej cely marketing stoji a pada. teraz citam David A. Aaker: Brand Building.

Mam vytipovanych este zopar titulov na precitanie, idem si kupit napr. Kotlera 10 smrtelnych marketingovych hrichu, Naomi Kleinova: Bez loga, Hanulakova: Etika v marketingu, Kotler: Inovativni marketing, a mnohe dalsie, ja som az teraz zistil, o kolko som prichadzal, ked som si nedal poradit (za par korun) od ludi, ktori nieso dokazali. Samozrejme, chce si najst si cas, ale myslim, ze v porobnani s VS, clovek moze studovat sam niekolkonasobne rychlejsie, pretoze ja kupujem kniku tak, ze zajdem do kamenneho knihkupectva, obetujem 5 - 10 min na prelistovanie a tym padom potom citam skutocne iba to, co sa ma tyka, a co povazujem za dobre. Na skole si clovek velmi nevyberie, co mu naleju do hlavy. Aj ked nejake caro to tiez ma, ja by som si nikdy nenasiel cas, aby som studoval napr. Marxizmus - Leninizmus, bol som k tomu na VS prinuteny a ani som netusil ze sa mi zide, ked raz budem zamestnavat ludi. Je totiz dobre vediet, ako uvazuju ti "na druhej strane barikady" - teda zamestnanci.
Jozef I
30.05.07,18:04
Inak psychologia človeka ja naozaj zaujímavá a som rád že si otvoril vlastnú tému. Musím sa priznať že tvoje príspevky sledujem už dlhžiu dobu a čakal som kedy sa zdôveríš (preriekneš) s čím to vlastne podnikáš. Ale dávaš si naozaj veľký bacha na to čo napíšeš a čo nám (verejnosti) prepustíš zo svojho súkromia a podnikania. Preto som aj osobne dychtivo prečítal tvoj príspevok, ale ako obyčajne, opäť som sa nič nedozvedel. ;) :) No nevadí. Je to tvoj biznis a ty si rozumieš čo nám pustíš a čo nie. Ale nadviažem na úvod. Veľa krát si začal o svojej firme hovoriť a nikdy si nič konkrétne nespomenul, a tak som čakal na ten okamih kedy to príde. Myslel som, že ten okamih je tu. Ale zmýlil som sa. :D Nevadí, budem čakať ďalej. Verím, pri počte príspevkov a snahe vyjadriť sa, že to raz skĺzne aj k tomu, že nám na rovinu povieš, čím sa tvoja firma preslávila v zahraničí. :rolleyes: ;)
misomiso
30.05.07,18:23
Musím sa priznať že tvoje príspevky sledujem už dlhžiu dobu ......ale ako obyčajne, opäť som sa nič nedozvedel. .... čím sa tvoja firma preslávila v zahraničí. :rolleyes: ;)

Mrzi ma, ze si sa nic nedozvedel. :) Ale ver mi, nemalo by zmysel sem vsetkym vesat na nos, co robime. Nie je to vobec nejky lukrativny biznis, co by nejako vynasal, na Slovensku to nerobi nikto, v Cechah to skusali styria, niektori zanikli, ini zivoria na ceskom trhu. Ak by nas chcel niekto kopirovat - uz vobec by to nemalo zmysel. Dnes ma aku-taku sancu na uspech iba ten, kto dokaze byt jedinecny. Lezi tu na zemi 100 lepsich prilezitosti ako ta, ktorej sme sa chopili my.

Okrem toho, musim povedat, ze zatial sme sa este velmi nepreslavili v zahranici, iba zaciname, skor sme sa zadrapili. Mame silnych superov, Rakusanov, Nemcov, Danov, Francuzov a Americanov. Co nas ale tesi, ze sa to zatial vyvija pozitivne. By ste neverili, ako diletantsky niektore zapadne firmy robia marketing. Napriklad lider svetoveho trhu (v nasej oblasti) si svoju poziciu vybudoval pred 50 rokmi, ked prisli s unikatnym produktom (to som este nebol na svete). Oni boli na svetovom trhu vtedy skoro sami, takze sa vobec nemuseli starat o marketing, znacku, visual a pod. Produkt sa predaval sam. Zrazu je nas na trhu viac a oni neuveritelne znervozneli. Napr. pred rokom prekopali cely vizual na nas obraz (kto by povedal, ze zacnu kopirovat nejaku novu slovensku znacku), ale nemaju v podstate ziadnu strategiu, robia chaoticke unahlene kroky a tym nam podstatne ulahcuju situaciu. Samozrejme ich pozicia je stale neporovnatelne silnejsia, nasi zakaznici su velmi konezrvativni a vsetko vyzaduje cas. My ale mame vyhodu v tom, ze namame velmi co stratit, ja mam malo zamestnancov, nepotrebujeme met obrat v desiatkach milionov EUR, aby sme prezili.
To vsetko tu pisem iba preto, ze vidim, ze kazdy spekukuje, co zacat robit, a pritom mysli iba na nas - slovensky trh. Pritom slovensky trh je dnes preplneny a hlavne maly. Ja by som nevahal ani chvilu, aj keby som zakladal hocijake ine podnikanie znova, vzdy by som isiel na svetove trhy.
Jozef I
30.05.07,18:35
Plne súhlasím s názorom že sa netreba báť, ale nie je to vždy jednoduché a ani finančne možné. Hlavne keď je iba ten nápad a peňazí niet. Ale držím ti palce, nech sa preslávi na zahraničných trhoch aj slovenská firma. Som presvedčený, že máme čo ponúknuť a je tu aj dosť šikovných ľudí.

P.s. Nešlo mi o to aby som sa "ja" niečo dozvedel o tvojom podnikaní, ale o to, že raz to aj tak prezradíš. :D ;) Preto som narážal a začal psychologiou, myslel som, že už ten čas nastal. Ale ja si ešte počkám. Nejde o to, že niečo prezradíš, ale o to, že mne sa potvrdí, že to spravíš. :) Trchu krkolomná veta ale vystihuje podstatu toho, prečo som zareagoval na tvoj príspevok.
misomiso
30.05.07,18:57
Plne súhlasím s názorom že sa netreba báť, ale nie je to vždy jednoduché a ani finančne možné.


Ano, financie su problemom. My doteraz zapasime s tym, ze sme podkapitalizovani. Ak by sme mali dnes o cca 1,5 mil. viac (ja viem, pre mnohych smiesna sumicka), vyrazne by to nas rozvoj uryclilo. Ale uz je to raz tak - clovek ma nejake plany ale realita je potom o kompromise.
Danila
01.06.07,09:18
misomiso, ja Ti teda poviem, čítaš sa dobre. Dúfam, že neodpisuješ. Ale takto pekne písať, a výrazne neurýchliť rozvoj pre jednu smiešnu sumičku mi napovedá, že rozdiel medzi Tvojou teóriou a praxou je zatiaľ pre mňa priepastný. Ale ja si ešte počkám. Aj keď viem už dnes, že predmet Tvojho biznisu nezverejníš. A ja ho len tuším.
Bastian
01.06.07,09:36
Misomiso nehnevaj sa na mna, vzbudil si tu o seba, resp. o Tvoje podnikanie velmi velky zaujem, tak im uz prezradim v com podnikas. Prepac.
Misomiso vyraba drevene rucne vyrezavane obaly na CD a DVD.
účtovník 007
01.06.07,09:37
Ja teda netuším v čom misomiso podniká a v podstate mi je to úplne jedno. Napriek tomu, že ho nepoznám, cítim z jeho príspevkov, že sa snaží so svojou firmou uspieť, že sa poučil na vlastných chybách, že veľa číta knihy o marketingu, čomu zodpovedajú aj jeho príspevky. Držím mu palce, aby sa mu darilo. A dúfam, že raz až bude o ňom niekde článok, tak na jeho konci bude odkaz pre všetkých zvedavých Poraďákov:D " To som ja misomiso!":D
Práve takí ľudia ako on, zvideteľnia Slovensko. Tí čo sú obvykle neviditeľní. Stále sú nám predkladané články o veľkých firmách,celebritách... Ale je len málo periodík, ktoré píšu o ľuďoch ako misomiso. Mne sa stáva, že keď potom takýto časopis čítam, nestačím žasnúť nad tým, koľko šikovných ľudí na Slovensku máme. A nie je ich málo. Držím všetkým takým palce a misomiso-vi zvlášť.

PS:Nezabudni na odkaz pre zvedavých poraďákov.;)
účtovník 007
01.06.07,09:39
Hmmm , kým som dopísala príspevok,tak to Bastian prezradil. Ale to nič nemení na mojom názore.:D
misomiso
01.06.07,09:46
Misomiso nehnevaj sa na mna, vzbudil si tu o seba, resp. o Tvoje podnikanie velmi velky zaujem, tak im uz prezradim v com podnikas. Prepac.
Misomiso vyraba drevene rucne vyrezavane obaly na CD a DVD.


Kebu obaly. My priamo tie DVD-cka rucne vyrezavame z visnoveho dreva ktore dovazame z Gronska.
Danila
01.06.07,09:48
Hmmm , kým som dopísala príspevok,tak to Bastian prezradil. Ale to nič nemení na mojom názore.:DA čo je Bastian misomiso?
Leila2006
01.06.07,09:59
misomiso si o to asi koledoval, ale aj tak mi to zo strany bastiena pripada nefer. Alebo ze by to bola ista forma reklamy?:confused:
misomiso
01.06.07,10:00
misomiso, ja Ti teda poviem, čítaš sa dobre. Dúfam, že neodpisuješ. Ale takto pekne písať, a výrazne neurýchliť rozvoj pre jednu smiešnu sumičku mi napovedá, že rozdiel medzi Tvojou teóriou a praxou je zatiaľ pre mňa priepastný. Ale ja si ešte počkám. Aj keď viem už dnes, že predmet Tvojho biznisu nezverejníš. A ja ho len tuším.

Preco myslis? Ja sa nehanbim priznat, ze nečam dost penazi na rozvoj, ale zdaleka nie som sam mezdi podnikatelmi, co ma tento problem. Problemom je hlavne to, ze my sa rozvijame inym sposobom, ako by si predstavovali slovenske banky. Budujeme znacku, co je beh na dlhe trate. Su potrebne investicie, ktorych navratost je strednodoba az dlhodoba. Investicie do intelektualneho bohatstva sa tazko dokazuju a prezentuju.

My vyrabame iba tri roky a kazdy rok sa nam dari zdvojnasobovat obrat z minuleho roka. Ale vsetky peniaze mysime davat do marketingovych aktivit, je to naopak este malo, pretoze dat o sebe vediet v zahranici nie je lacne (ani na Slovensku to ni eje zrovna zadarmo). Navyse by sme radi investovali najakych 1 -5 az 2 mil do vyvoja novych technologii. No tieto peniaze nemame a banky chcu vidiet jednoznacnu ziskovost. Tu by sme mohli dosiahnut zo dna na den, ak by sme prestali investovat do reklamy. Predpokladam ale, ze firma by potom zila "zo zotrvacnosti" este rok - dva.

Navyse sme sa rozhodli stahovat sa do vlastnych priestorov. Na to som si musel zobrat hypoteku ako sukromna osoba, ale nedali nam celu sumu, takze som musel doplatit 800 z vlastnych a teraz davame milon na to, aby sme "spojazdnili" zatial aspon jedno poschodie a mohli sa prestahovat.

Netvrdim, ze sme velka firma. Pre nas je milion to, ce pre akciovky je miliarda. Ale neviem, preco by sa mal prejavovat rozdiel medzi teoriou a praxou. Ved asi by nemalo logiku, keby som vo vlastnej firme neuplatnil teoriu, ktorej verim v praxi.
Danila
01.06.07,13:46
Preco myslis? Ja sa nehanbim priznat, ze nečam dost penazi na rozvoj, ale zdaleka nie som sam mezdi podnikatelmi, co ma tento problem. Problemom je hlavne to, ze my sa rozvijame inym sposobom, ako by si predstavovali slovenske banky. Budujeme znacku, co je beh na dlhe trate. Su potrebne investicie, ktorych navratost je strednodoba az dlhodoba. Investicie do intelektualneho bohatstva sa tazko dokazuju a prezentuju.

My vyrabame iba tri roky a kazdy rok sa nam dari zdvojnasobovat obrat z minuleho roka. Ale vsetky peniaze mysime davat do marketingovych aktivit, je to naopak este malo, pretoze dat o sebe vediet v zahranici nie je lacne (ani na Slovensku to ni eje zrovna zadarmo). Navyse by sme radi investovali najakych 1 -5 az 2 mil do vyvoja novych technologii. No tieto peniaze nemame a banky chcu vidiet jednoznacnu ziskovost. Tu by sme mohli dosiahnut zo dna na den, ak by sme prestali investovat do reklamy. Predpokladam ale, ze firma by potom zila "zo zotrvacnosti" este rok - dva.

Navyse sme sa rozhodli stahovat sa do vlastnych priestorov. Na to som si musel zobrat hypoteku ako sukromna osoba, ale nedali nam celu sumu, takze som musel doplatit 800 z vlastnych a teraz davame milon na to, aby sme "spojazdnili" zatial aspon jedno poschodie a mohli sa prestahovat.

Netvrdim, ze sme velka firma. Pre nas je milion to, ce pre akciovky je miliarda. Ale neviem, preco by sa mal prejavovat rozdiel medzi teoriou a praxou. Ved asi by nemalo logiku, keby som vo vlastnej firme neuplatnil teoriu, ktorej verim v praxi.No ale veď sa nepajeď. Nie všetci Ti musíme mastiť bruško. Mne ako investičiarke tie prepočty občas u teba nevychádzajú. A zahraničný obchod aký - taký mám tiež za sebou. Môžem
ja za to, že mám iný názor? Ale tie príspevky sa mi fakt páčia.:)
misomiso
01.06.07,15:30
Ja si necham rad poradit. Urcite sme spravili (robime) aj chyby, ale zakladne smerovanie, ktre sme si vytycili na zaciatku som doteraz neolutoval. Ja by som to prirovnal asi k nasledovnemu. Predstavte si automobilku KIA, pred par rokmi, ked este vyrabali iba v Korei a snazili sa zaclenit medzi ostatnych hracov na trhu.

Myslim ze podobne ako my mali 2 moznosti:

1. uspokojit sa s tym, ze po nejakych troch - styroch rokoch predavaju doma + niekde mozno v Indii a Albansku, a zacat "tvorit zisk" z predaja na tychto trhoch (a rozdelovat ho akcionarom)
2. investovat vsetky zdroje (vlastne + pozicane) do ziskania novych trhov, novych technologii (a v pripade KIA asi aj do rozsirenia vyroby do inych krajin).

No my ideme tiez tou druhou cestou, s tym, ze z povahy nasho biznisu vyplyva, ze budeme vzdy viac - menej malou firmou. Na jednej strane sa to moze zdat obmedzujuce, ale na druhej strane, to bola jedina sance pre mna ako podnikat, pretoze investicie v miliardach neprichadzali u mna do uvahy. Investoval som radovo v milionoch, dnes uz pre mna milion neznamena az tak strasne vela, ako pred styrmi rokmi, ale stale este planujeme v milionoch a aj v pripade ze sa nam bude darit, este chvilu potrva, kym budeme planovat v stovkach milionov ako mozno vacsina inych uspesnych firiem. To ma ale netrapi. Ja osobne nevidim ziadnu velku vyhodu v tom riadit velku firmu, kde uz by som nebol schopny poznat osobne vsetkych zamestnancov.

Takze tak. Este stale Ti tie pocty nesedia?
emgeton
01.06.07,15:56
Misomiso, držím ti palce a veľmi ti fandím v tvojom podnikaní. Že robíš aj chyby ? Kto ich nerobí. Hlavné je, ak ich človek neopakuje.
Danila
01.06.07,18:49
Preco myslis? Ja sa nehanbim priznat, ze nečam dost penazi na rozvoj, ale zdaleka nie som sam mezdi podnikatelmi, co ma tento problem. Problemom je hlavne to, ze my sa rozvijame inym sposobom, ako by si predstavovali slovenske banky. Budujeme znacku, co je beh na dlhe trate. Su potrebne investicie, ktorych navratost je strednodoba az dlhodoba. Investicie do intelektualneho bohatstva sa tazko dokazuju a prezentuju.

My vyrabame iba tri roky a kazdy rok sa nam dari zdvojnasobovat obrat z minuleho roka. Ale vsetky peniaze mysime davat do marketingovych aktivit, je to naopak este malo, pretoze dat o sebe vediet v zahranici nie je lacne (ani na Slovensku to ni eje zrovna zadarmo). Navyse by sme radi investovali najakych 1 -5 az 2 mil do vyvoja novych technologii. No tieto peniaze nemame a banky chcu vidiet jednoznacnu ziskovost. Tu by sme mohli dosiahnut zo dna na den, ak by sme prestali investovat do reklamy. Predpokladam ale, ze firma by potom zila "zo zotrvacnosti" este rok - dva.

Navyse sme sa rozhodli stahovat sa do vlastnych priestorov. Na to som si musel zobrat hypoteku ako sukromna osoba, ale nedali nam celu sumu, takze som musel doplatit 800 z vlastnych a teraz davame milon na to, aby sme "spojazdnili" zatial aspon jedno poschodie a mohli sa prestahovat.

Netvrdim, ze sme velka firma. Pre nas je milion to, ce pre akciovky je miliarda. Ale neviem, preco by sa mal prejavovat rozdiel medzi teoriou a praxou. Ved asi by nemalo logiku, keby som vo vlastnej firme neuplatnil teoriu, ktorej verim v praxi.Takže dobre. Aj keď mi matematika nevychádza aj naďalej, presne viem, čo by som robila trošku inak. Je mi blízke, čo hovoríš, ale keď chceš príklad, čomu nerozumiem, máš ho mať.
Miešaš občas hrušky s jablkami. Nie sú investície, ako investície. A najmä tie mimoekonomické, ktoré nazývaš intelektuálne nie je potrebné ani tak dokazovať, ako veriť, že sú efektívne a z hľadiska času celkom uspokojivo návratné. Faktom je to, že efekt prinášajú prostredníctvom miesta zvoleného intelektu. A to chce trefu do čierneho. A pojem mimoekonomický efekt investícií sa občas ťažko chápe. Podaktorým.Toť môj pohľad na hodnotenie investícií.
misomiso
01.06.07,18:51
S tym suhlasim. A co by si robila inak? V com Ti cisla nevychazdaju? Ja sa pytam celkom uprimne, naozaj si nechem nechat ust prilezitost necha si zadarmo :) poradit.
Danila
01.06.07,19:02
S tym suhlasim. A co by si robila inak? V com Ti cisla nevychazdaju? Ja sa pytam celkom uprimne, naozaj si nechem nechat ust prilezitost necha si zadarmo :) poradit.Vzhľadom na nedostatok informácií, ale najmä k informácii o raste obratu by som zmenila isté pomery. Ale ja už fakt nebudem vyrývať. Tiež Ti držím palce. Vieš, mňa tiež baví špekulovať tak, ako teba. A tie investície v správnom pomere sú nevyčerpateľným zdrojom variácií. A samozrejme v správnom čase. To staré, čo sme sa učili, však pamätáš P-P´- je rastúce aj vzhľadom k tomu, že ekonómia času je stále v platnosti.
misomiso
01.06.07,19:15
Ja som sa to neucil. Nemam ekonomicke vzdelanie.

Ale mam pocit, ze nemam vela priestoru na spekulacie a alternaivne plany vyvoja. my sme napr. za minuly rok dali za reklamu cca 4,5 mil. Vzhladom na to, ako posobi konkurencia by bolo vhodne mat aspon 25 - 30 mil rocne. Tie nemame. Snazime sa to vykompenzovat kvalitou kampane. Az teraz som sa dodatocne docital v jednej ucebnici, ze kvalita reklamy je asi 5 x dolezitejsia ako kvantita. Takze preto nie sme celkom bez sance, aj ked konkurencia tiez nespi. Ale priestor na velke manevrovanie s nasim velmi obmdzenym rozpoctom velmi nevidim. Viem, ze musim predovsetkym

- dobre zaplatit ludi, ked sme uz investovali tolko namahy do ich vyberu a zaucenia.
- zaplatit dodavatelom aby som udrzal dobre vztahy
- pokracovat v markatingovej kampani a vylepsit jej uroven (kvalitu).

Na toto musia byt peniaze, aj keby som nemal co jest.
Melnick
01.06.07,19:23
aj keby som nemal co jest.

Neboj,nedáme Ti zahynúť.;) :) :)
Danila
01.06.07,19:28
Čo sa týka reklamy je absolútne presné.Tomu, čo si napísal, sa skutočne nedá nič vytknúť. Až na tie alternatívy. Ak tie prvé dva body skutočne v praxi platia, tak smekám. Ten tretí je v tom prípade o to ťažší. Takže ja Ti držím tiež palce.
accipiter
11.06.07,02:57
Danila nečítala si náhodou hodnotenie reklamy Modrý aniel ?
Tam bolo pekne ukázané 12 mil za modrého aniela ( 6 % )a T- mobil 225 mil ( 7,5 % )
profesional
13.06.07,13:22
Dovolim si svoj skromny nazor.

Na Slonsku este stale nie je vsetko, co by trh potreboval. Chod sa pozrieto do Statov, Canady a pod. a hned budes vidiet, ze nas trh ani zdaleka nie je nasyteny tovarom a sluzbami, ktore by mali uspech.

Celkovo ma clovek niekolko ciest:

1. Ak chcete vyrabat, poskytovat sluzby, alebo celkovo predavat nieco co tu je, tak to urobte nie tak, ze sa budete hladat region, ktory tym nie je dobre pokryty. Urobte si prevadzku hned vedla toho kto tam uz funguje. A prevalcujte ho novymi napadmi, inovaciami, sluzbami poskytnutymi navyse. Proste pridanou hodnotou nad to co poskytuje on.
Ze preco? Nie, nesibe mi. Ide o to, ze zakaznici uz maju to miesto zafixovane v podvedomi s konkretnym tovarom, alebo sluzbou. A ked na tom istom mieste najdu hned 2 prevadzky spojene s tym istym tovarom alebo sluzbou, tak si vyberu to, ktora bude niecim ina. A tym niecim nemyslim cenu. Mam skor na mysli pocity, ktore zakaznikovi dozicite navyse. Lebo predaj nie je o tom kto ma lepsi, kvalitnejsi tovar alebo sluzbu. Ide o to aky pocit s nim dokazete zakaznikovy poskytnut.

2. Skuste vyrabat nieco, alebo poskytovat sluzby, ktore tu nie su. Moja spolocnost prichadza na trh v priemere kazdych 6-8 tyzdnov so sluzbou alebo tovarom, ktore na trhu este vobec nie su. A by ste sa cudovali, kolko toho v tejto krajine este chyba. Len vela ludi mysli obmedzene a mysli si, ze to co oni sami doma nevyuzivaju, tak to urcite nemoze existovat. Prave naopak. A pri takomto tovare alebo sluzbe su naklady na marketing pomerne male a dobre sa buduje znacka. Lebo sa nemusite trapit as odlisenim znacky od konkurencie.

3. Poskytujte tovar alebo sluzby nadcasovo. Je jedno, ci je trh nasyteny alebo nie. Vychadzajte z demografickeho vyvoja. Starne nam populacia. A to velmi vyraznym tempom. To znamena, ze skladba buducich zakaznikov Slovenskych firiem ako aj ich nakupne preferencie sa dramaticky a dynamicky menia. Staci ci na trhu uchmatnut buducu poziciu. Poviem mozno morbidny priklad. Ale pohrebnych sluzieb s ohladom na demograficky vyvoj mame na Slovensku malo. Alebo je tu napr. malo svadobnych salonov. A biznis svadobnych salonov nikdy neodoznie. Ludia sa budu brat stale. A objem biznisu svadobnych salonov narasta so zvysujucou sa prijmovou urovnou obyvatelstva, tj. zvysujucim sa kupyschopnym dopytom obyvatelstva.

A este jedna rada na zaver. Stretavam sa s vela ludmi a vacsina sa cuduje ako je to mozne, ze moje firmy dokazu predavat. A ja sa len smejem. Vacsina ludi na Slovensku si totizto mysli, ze ak zacne s vyrobou alebo poskytovanim sebelepsieho produktu alebo sluzby, ze zakaznici sa musia hrnut a ze proste si k Vam musia najst cestu. To je ale hruby omyl. Jedina sanca je hladat si zakaznikov. A hlavne je potrebne sa o nich starat. Ak stratite 1 zakaznika, ktory sice u Vas bol spokojny, ale za to ze ste si ho viac nepodchytili, sa uz k Vam nevrati, tym ste stratili dalsich 10. Kaslite na aktivnu reklamu ako su letaky a pod. To uz davno neucinkuje. Prinutte ludi, aby o Vas rozpravali.

Len tolko moj skromny nazor.:)
profesional
13.06.07,13:31
Ja si necham rad poradit. Urcite sme spravili (robime) aj chyby, ale zakladne smerovanie, ktre sme si vytycili na zaciatku som doteraz neolutoval. Ja by som to prirovnal asi k nasledovnemu. Predstavte si automobilku KIA, pred par rokmi, ked este vyrabali iba v Korei a snazili sa zaclenit medzi ostatnych hracov na trhu.

Myslim ze podobne ako my mali 2 moznosti:

1. uspokojit sa s tym, ze po nejakych troch - styroch rokoch predavaju doma + niekde mozno v Indii a Albansku, a zacat "tvorit zisk" z predaja na tychto trhoch (a rozdelovat ho akcionarom)
2. investovat vsetky zdroje (vlastne + pozicane) do ziskania novych trhov, novych technologii (a v pripade KIA asi aj do rozsirenia vyroby do inych krajin).

No my ideme tiez tou druhou cestou, s tym, ze z povahy nasho biznisu vyplyva, ze budeme vzdy viac - menej malou firmou. Na jednej strane sa to moze zdat obmedzujuce, ale na druhej strane, to bola jedina sance pre mna ako podnikat, pretoze investicie v miliardach neprichadzali u mna do uvahy. Investoval som radovo v milionoch, dnes uz pre mna milion neznamena az tak strasne vela, ako pred styrmi rokmi, ale stale este planujeme v milionoch a aj v pripade ze sa nam bude darit, este chvilu potrva, kym budeme planovat v stovkach milionov ako mozno vacsina inych uspesnych firiem. To ma ale netrapi. Ja osobne nevidim ziadnu velku vyhodu v tom riadit velku firmu, kde uz by som nebol schopny poznat osobne vsetkych zamestnancov.

Takze tak. Este stale Ti tie pocty nesedia?

Investicie do vzdelania su aj z mojho polhadu velmi dolezite. Jedina sanca ako byt pred ostatnymi aspon o krok v predu je mat spickovych ludi. Hotovych odbornikov si ale vacsina firiem kupit dovolit nemoze. Napisem jeden priklad. Hladali sme jedneho IT specialistu z nemenovanej oblasti. Oslovili sme par agentur. A viete kolko za takeho cloveka len za to ze nam ho najdu pytali? 1 - 3 mil. Sk. To bola pre nas neunosna suma.
Rozhodol som sa ze budeme brat ludi len s minimalnymi skusenostami a radsej budeme investovat do ich vzdelavania.

Aktualne ja, i moji ludia travime vzdelavanim na seminaroch, skoleniach a pod. az 40 % pracovneho casu. Ano, vidite dobre. Je to najzao 40 %. Mozno si poviete ze kedy potom pracujeme.

Kazda koruna minuta na zaplatenych mzdach ludi ked sedia na skoleni ako aj kazda koruna investovana do ich vzdelania sa mi vracia niekolkonasobne a to vacsinou v obdobi nie dlhsom ako horizont 2 rokov. Samozrejme, ze si ludi musite riadne zazmluvnit, aby Vam ked im date dobre vzdelanie len tak neodisli. Zaroven je to vynikajuca vec, ako zamestnancovi dat pocit, ze on sam sa svojim dielom a svojou snahou naozaj podiela na uspechu svojom aj na uspechu firmy.

Takze taketo investicie mozem len odsuhlasit.

Viem, banky by najradsej videli investicie do niecoho hmatatelneho. Ale este stale mame aj Risk Funds organizacie, ktore pomerne radi investuju prave do firiem, ktore chapu nutnost rastu vzdelanosti, vedomosti a schopnosti ludi v organizacii. A k tomu aj toto vsetko sa dnes sa odcenit znaleckym posudkom a to uz je hned nieco ine aj pre banku..
profesional
13.06.07,13:38
Plne súhlasím s názorom že sa netreba báť, ale nie je to vždy jednoduché a ani finančne možné. Hlavne keď je iba ten nápad a peňazí niet. Ale držím ti palce, nech sa preslávi na zahraničných trhoch aj slovenská firma. Som presvedčený, že máme čo ponúknuť a je tu aj dosť šikovných ľudí.

P.s. Nešlo mi o to aby som sa "ja" niečo dozvedel o tvojom podnikaní, ale o to, že raz to aj tak prezradíš. :D ;) Preto som narážal a začal psychologiou, myslel som, že už ten čas nastal. Ale ja si ešte počkám. Nejde o to, že niečo prezradíš, ale o to, že mne sa potvrdí, že to spravíš. :) Trchu krkolomná veta ale vystihuje podstatu toho, prečo som zareagoval na tvoj príspevok.


V dnesnej dobe je preniknut na svetove trhy znacne lahsie ako kedysi..
Internet je svojim sposobom genialna vec. A bez ohladu an to, ci spolocnost predava hmatatelny alebo nehmatatelny produkt, alebo sluzbu, tak co sa tyka moznosti exportu do zahranicia, tak spravnym vyuzitim Internetu sa sance na uspech mnohonasobne zvysuju. Klavitny internetovy obchod, obzvlast v krajinach ako su Rakusko ci nemecko, dokaze divy.
A hlavne dobre je, ze napr. to co u nas my povazujeme za uplne normalne, na zapade v mnohom povazuju za uzasnu pridanu hodnotu, ktora nas odlisuje od inych.
Poviem obycajny priklad. Nech uz predavate cokolvek do nemecka, alebo Rakuska, specifikom tychto krajin je, ze velmi velke percento objednavok zakaznizi tychto trhov realizuju cez telefon. A za serioznu a dobru firnu bez ohladu na kvalitu produktu, alebo sluzby povazuju toho, kto poskytuje kvalitny telefonicky servis a predaj a to v ich rodnom jazyku.
Co myslite, cim sa uchytili napr. firmy ako je Dell v Europe? Ich pocitace nedosahovali ani priemernu kvalitu a predavali sa za dvojnasobnu cenu oproti konkurencii. Avsak oni vybudovali obrovske call centra a dnes u leaderom v telefonickom predaji na IT trhu v Nemecku aj v Rakusku..:)
profesional
13.06.07,13:39
Ano, financie su problemom. My doteraz zapasime s tym, ze sme podkapitalizovani. Ak by sme mali dnes o cca 1,5 mil. viac (ja viem, pre mnohych smiesna sumicka), vyrazne by to nas rozvoj uryclilo. Ale uz je to raz tak - clovek ma nejake plany ale realita je potom o kompromise.


Co tak skusit Risk Capital?
Na Slovensku je min. 6 firiem, ktore by nemali problem Vam pomoct s vyfinancovanim rozvoja ak ide o sumy mensie ako 1 Mil. Eur.
profesional
13.06.07,13:45
Ja teda netuším v čom misomiso podniká a v podstate mi je to úplne jedno. Napriek tomu, že ho nepoznám, cítim z jeho príspevkov, že sa snaží so svojou firmou uspieť, že sa poučil na vlastných chybách, že veľa číta knihy o marketingu, čomu zodpovedajú aj jeho príspevky. Držím mu palce, aby sa mu darilo. A dúfam, že raz až bude o ňom niekde článok, tak na jeho konci bude odkaz pre všetkých zvedavých Poraďákov:D " To som ja misomiso!":D
Práve takí ľudia ako on, zvideteľnia Slovensko. Tí čo sú obvykle neviditeľní. Stále sú nám predkladané články o veľkých firmách,celebritách... Ale je len málo periodík, ktoré píšu o ľuďoch ako misomiso. Mne sa stáva, že keď potom takýto časopis čítam, nestačím žasnúť nad tým, koľko šikovných ľudí na Slovensku máme. A nie je ich málo. Držím všetkým takým palce a misomiso-vi zvlášť.

PS:Nezabudni na odkaz pre zvedavých poraďákov.;)

Plne suhlasim.
Nase noviny, casopisy, televizia vsetkych krmia balastom a za vykvet naroda povazuju ludi, ktori sa verejne pretrcaju pred kamerami.
Co vlastne tito ludia dokazali? Aky ekonomicky efekt ich cinnost krajine priniesli? Podla mna su to paraziti na tejto spolocnosti. Som nazoru, ze upadok ludstva sa zacal tym, ked sme pustili v 15. storoci komediantov spoza hradieb do mesta. Do vtedy smeli vsetci komedianti, umelci a pod. individua fungovat len za hradbami mesta.

Osobne by som bol rad, keby vzinklo na Slovensku periodikum, ktore by pisalo o ludoch, ktori naozaj nieco dokazali. O ludoch o ktorcyh nijkto nic nevie a pritom tito zmenili a menia nas svet.
Ved tato krajina nestoji na tom ako sa ktori filmovy blbecek usmeje na kameru.
Vychadza z prace a hlav ludi, ktori tvoria realny produkt, alebo sluzby..
Asi by sme mali zriadit nejaku pravidelnu moznost stretavky malych podnikatelov ako je MisoMiso, ako som ja a pod..
Mozno by sa podarilo nadviazat velmi dobre vzajomne vztahy..

Co keby tu niekto na profesii urobil anketu, kde by kazdy mohol navrhnut kohokolvek a kazdy by mohol za kohokolvek zahlasovat? Slo by o anketu "Ludia co naozaj nieco dokazali". To by sme boli este len vsetci prekvapeny, akych ludi tu na Slovensku mame..:)
xBORISx
13.06.07,15:37
Profit je jeden z mala periodik co pise o uspesnych slovakoch i neslovakoch a o ich podnikani...
Indeed
15.10.13,07:38
čo ja viem z prispevkov "misomiso" tak ten podniká v presnom strojarstve,
Bastian bol najbližšie...
No a čo ?
Ani ja sa nehanbím povedať,že som zvárač, mechanik, monter, zámočník...