Pavla P
04.02.05,08:31
Potrebujem radu, ak je na doklade iná suma číslom a iná suma slovom (napr. 15000,-- SK slovom päťtisíc SK), ktorá suma platí?
Upravujú to nejaké postupy, §§ ?
Prišiel mi platobný výmer s rôznymi sumami, a taktiež som našla aj jednu zmluvu s tým istým problémom.
Poráďte prosím.
babenko1
04.02.05,07:47
To je dobréééé.... a odkiaľ ti prišiel? Ja by som tam skôr zavolala, či sa náááhodou nepomýlili...
Pavla P
04.02.05,07:51
Z Mestského úradu miestna daň.

Ak by to ale bolo niekde podložené, ktorá suma platí napr. suma slovom, zaplatili by sme menej a nič by nám nemohli vytknúť, až kým by neposlali opravený platobný výmer.
Samozrejme, že by sme to doplatili, ale prečo úradníkov trochu "nerypnúť"?
V tej zmluve mi to nesedí o 1000,- a ešte k tomu je vyúčtovanie bez fa.
Zuzka
04.02.05,07:51
Určite by som volala, aby tie doklady opravili. Obidve sumy sa predsa musia byť rovnaké, číslom aj slovom. ... a platobný výmer .... :confused:
Zuzka
04.02.05,07:54
Zmluva nemusí byť vyúčtovaná faktúrou. Ak má všetky náležitosti, tak platí a interným dokladom zaúčtuješ. Iba ak by to bolo v zmluve dohodnuté, že sa bude služba faktúrovať, potom fa treba pýtať.
Pavla P
04.02.05,08:00
Zmluva nemusí byť vyúčtovaná faktúrou. Ak má všetky náležitosti, tak platí a interným dokladom zaúčtuješ. Iba ak by to bolo v zmluve dohodnuté, že sa bude služba faktúrovať, potom fa treba pýtať.
Zuzka, to viem že zmluva nemusí byť vyúčtovaná fa, ale vyššie som písala, že v zmluve máme tiež rozdiel. Suma slovom 120.000,-- (slovom: jednostodevätnásťtisíc). Preto som to podotkla. Tak ktorú mám zaradiť????
babenko1
04.02.05,08:02
Zmluva na miestnu daň??
Zuzka
04.02.05,08:05
Pavla ja by som tú zmluvu vrátila na prepracovanie. Niekto to podpisoval aj za vašu stranu, mala by si mu to ukázať, nech vidí čo podpísal a nech Ti povie on tú sumu. ... hmmm, asi Ti veľa nepomôžem, ale takto by som asi postupovala.

Ak rozmýšľam nad tým, že či platí číslo alebo slovo, tak si myslím, že ja by som preferovala to číslo, pretože najprv napíšem číslo a potom ho prepisujem slovom, či nie?
Pavla P
04.02.05,08:11
Babenko1
NIE. Mám dva také doklady s rozdielnymi sumami:
- platobný výmer - rozdiel 10.000,--
- zmluva o dielo - rozdiel 1.000,--

Zuzka
Jasné, že ju niekto podpisoval - predsa môj šéf a šéf je neomylný. :-)))
Účtovníčky takéto chyby nerobia.
babenko1
04.02.05,08:13
Aháá... tak tú zmluvu by som ukázala šéfinovi, že ako to teda má byť...a kvôli platobnému výmeru by som volala na miestny úrad, že čo za škriatok im to tam vyvádza...
Zuzka
04.02.05,08:17
Babenko1

Zuzka
Jasné, že ju niekto podpisoval - predsa môj šéf a šéf je neomylný. :-)))
Účtovníčky takéto chyby nerobia.
:D :D :Dto mi je jasné, že to bol Tvoj šéf, ale taktne som to nenapísala :D :D :D, vivat šéfovia, ešteže máte účtovníčky, ktoré všetko čítajú. Len mu to ukáž a trošku sa pozabávaj, ako sa bude vyhovárať. :D
Miro77
04.02.05,08:44
Podľa mňa:
Preto sa píše suma slovom, lebo sumu číslom je možné ľahko sfalšovať.
Preto by každý (poctivý) účtovník mal najskôr prečítať sumu slovom a toto si iba vizuálne potvrdiť na sume číslom.
Stretol som sa s týmto problémom na pošte. Kde "ludia" falšujú ostošesť.
Za 20 stačí dopísať 3 muly a je *dvadsaťtisíc* aj toto sa dá doplniť najmä keď za tých *dvadsať nedáte ukončenie.
A výsledok: Je to falšovanie a ak je to nad živ.minimum je to trestné. Každého nakoniec vyňuchajú.
Ak to niesú Vaše peniaze (najmä tých 10-tis.) oznámte to. Inak Vás môže niekto z niečoho obviniť. Dokonca ešte aj Váš šéf. Keď sa niekomu podarí poštárku oklamať platí to ZO SVOJHO.
Luba2
04.02.05,08:55
Raz som sa niečim takým už zaoberala a zistila som, že platí vždy suma napísaná slovom, tak ako píše aj Miro, bolo by ju horšie sfalšovať. Povedali mi to na niektorej inštitúcii telefonicky, ale viac si nepamätám. Ale v Tvojok prípade by som si tie sumy radšej tiež overila.
Pavla P
04.02.05,09:38
Miro77
Veď ja preboha nechcem nikoho okradnúť! Ja mám platobný výmer, mám ho uhradiť cez banku, a či uhradím 5000,-- alebo 15.000,- - to je otázka. A či zaplatíme za zmluvu o dielo 120-tis. alebo 119-tis.

Nie to, či sa mi oplatí alebo neoplatí strčiť niečo do svojej peňaženky. Veď nemám čo! A čo mám oznámiť?? Skúste si ešte raz prečítať všetky príspevky. Nechápem Vašu reakciu.....
Zoltán Kovács
04.02.05,15:35
Ten platobný výmer z uradu by som vrátil späť, samozrejme, že s prípisom aby opravili sumu,a počkal by som na odpoveď. Až potom by som to platil. Ale kópiu by som si nechal, aby som mal s čím obhajovať sa, keď náhodou vyrúbia penále za oneskorenú platbu.
ricij
04.02.05,15:47
Počkať, počkať! Najprv to pošli do lampárne. Dve tisícky máš skoro isté! Platí suma slovom, ale predebatuj si to s nimi.
Mimochodom trestný čin je škoda aspoň vo výške minimálnej mzdy, nie nad životným minimom (tzv. škoda nie nepatrná).