bibi111
30.05.07,18:58
Zdravím poraďákov.

Chcem sa opýtať čo je "právoplatné" v prípade, že na mzdovom výmere nie je zhoda - suma rozpísana číselne a suma uvedená slovom je iná.

V zbierke zákonov sa mi zatial nič na túto tému nepodarilo nájsť.

Iba NBS má v podmienkach na vykonávanie obchodov so zmenkami uvedený aj: "§ 4 Postup banky a pobočky pri kúpe zmeniek
b) suma uvedená číslicami je zhodná so sumou uvedenou slovami; v prípade rozdielnych údajov platí suma napísaná slovami; tieto sumy nesmú obsahovať preklep a nesmú byť opravované"

Viete niekto poradiť? Je vôbec takýto platový výmer platný, ak aj je podpísaný oboma stranami? Môže to mať spätne nejaké následky?

Ďakujem za každú odpoveď.
kukučka
30.05.07,18:02
Ak išlo o omyl, medzi slušnými ľuďmi by nemal byť problém napísať nový výmer a ide sa ďalej. No a potom nasleduje dosť variánt...
rada
31.05.07,07:34
Zdravím poraďákov.

Chcem sa opýtať čo je "právoplatné" v prípade, že na mzdovom výmere nie je zhoda - suma rozpísana číselne a suma uvedená slovom je iná.

V zbierke zákonov sa mi zatial nič na túto tému nepodarilo nájsť.

Iba NBS má v podmienkach na vykonávanie obchodov so zmenkami uvedený aj: "§ 4 Postup banky a pobočky pri kúpe zmeniek
b) suma uvedená číslicami je zhodná so sumou uvedenou slovami; v prípade rozdielnych údajov platí suma napísaná slovami; tieto sumy nesmú obsahovať preklep a nesmú byť opravované"

Viete niekto poradiť? Je vôbec takýto platový výmer platný, ak aj je podpísaný oboma stranami? Môže to mať spätne nejaké následky?

Ďakujem za každú odpoveď.

Existuje v zákonníku práce paragraf o výklade právnych úkonov. Cit.
Právne úkony
§ 15

Prejav vôle treba vykladať tak, ako to so zreteľom na okolnosti, za ktorých sa urobil, zodpovedá dobrým mravom.

Treba si vysvetliť výklad prejavu vôle t.j. akú výšku mzdy zamestnávateľ sľúbil. Či je správna výška mzdy uvedená číslom alebo tá, ktorá je uvedená slovom. Samozrejme keďže to bolo dohodnuté písomne je potrebné to dať do súladu zase len písomne. V súlade s dobrými mravmi to bude vtedy ak sa to opraví na sumu, ktorá bola dohodnutá či už v podobe čísla alebo písmom. Ak však by zamestnávateľ napr. chcel upraviť mzdu uvedenú písmom, ktorá by bola nižšia ako číslom a čo je podstatné nižšia ako bolo prisľúbené zo strany zamestnávateľa podľa môjho názoru by to nezodpovedalo dobrým mravom a mohlo by sa jednať o neplatný právny úkon.
Je to môj názor. Dúfam, že sa vyjadria aj ďaľší právnici.:confused:
Chobot
31.05.07,07:45
Zdravím poraďákov.

Chcem sa opýtať čo je "právoplatné" v prípade, že na mzdovom výmere nie je zhoda - suma rozpísana číselne a suma uvedená slovom je iná.

V zbierke zákonov sa mi zatial nič na túto tému nepodarilo nájsť.

Iba NBS má v podmienkach na vykonávanie obchodov so zmenkami uvedený aj: "§ 4 Postup banky a pobočky pri kúpe zmeniek
b) suma uvedená číslicami je zhodná so sumou uvedenou slovami; v prípade rozdielnych údajov platí suma napísaná slovami; tieto sumy nesmú obsahovať preklep a nesmú byť opravované"

Viete niekto poradiť? Je vôbec takýto platový výmer platný, ak aj je podpísaný oboma stranami? Môže to mať spätne nejaké následky?

Ďakujem za každú odpoveď.

Pokiaľ ti napísali, že mzda bude slovom dvadsať tisíc a číselne sa pomýlili a napísali 120.000,-, tak tých 120.000 si asi nevysúdiš. Ako to teda je?
bibi111
31.05.07,17:03
Dakujem za nazory.

Je to par tyzdnov, ked nastala tato zaujimava situacia u kamosovej manzelky. No a na to sa rozputala diskusia, ako to vlastne s nasimi zakonmi je. Ja som dusa zvedava a pretoze pripravenemu stastie praje, tak sa chcem dopatrat prava ved co ak sa prave mne stane, ze napisu miesto 20 - 120 tisic :D.

Nebavili sme sa o sumach ale debata sla priblizne v tomto duchu:

Neslo o dohadovanie sa platu zamestnavatela so zamestnancom, ale o priplatok za zmenu funkcie: - takze jej predlozili papier na podpis s oznamenim, ze priplatok za funkciu je napr. 3000sk a uz bolo podpisane. Ako to uz u sukromnikov byva, platy su zmluvne, nie tarifne a tak nikto o platoch kolegov nevie. Nejake to info predsa len unikne, hlavne medzi ludmi na rovnakych postoch, ze pre nejakych "smiesny 5000sk priplatok" sa tu nahanat .....

A tak clovek sklerotik nazrie doma do toho svojho mzdoveho vymeru, ze ako to vlastne bolo s tym priplatkom, kedze ma v hlave nejaku inu sumu ako ostatni a zisti, ze suma musela byt prepisana niekym z vedenia na nizsiu, kedze suma napisana slovom by presne sedela po pricitani priplatku ako maju kolegovia, ale ciselny udaj je iny.

A ako sa pri pivku dobre kecalo vzniesli sa otazky na, ktore som ani doma pri "surfovani" nenasla odpovede:

1. Co je vlastne platne, ked sa vsade na uradnych dokumentoch uvadzaju sumy aj slovom ale v zakone sa nikde nespomina ktory udaj je "platnejsi".
2. Moze sa vlastne zamestnanec ozvat? - ze sa dozvedel, ze priplatok je vyssi, kedze vsetci vo firme maju podpisanu "mlcanlivost o osobnych udajoch" a mzda takymto udajom je, takze nema ako argumentovat.
3. A kedze sa jednalo o zenu, tak nas prisediace feministky napadla hned diskriminacia - ktoru som myslim aj nasla v Zakonniku prace asi pod §119, ze zena a muz za rovnako "narocnu pracu" ....
- Ako vlastne toto chce zakon zebezpecit, ked platy su zmluvne a kazdy aky si dohodne tak taky ma (a nikto okrem neho, sefa a majitela to nema vediet (no jasne ze este na mzdovom to vedia)).
- Alebo ked sa jedna iba o priplatok za danu funkciu (nie celu mzdu) (teda rovnako "narocnu pracu")? Ked aj tak to ostava na voli podnikatela aky priplatok da, naco vlastne ten paragraf je?

My sme o tom kecali hodiny a bol to jeden zacarovany kruh, tak preto som pridala tuto temu.

Dozviete sa info, ktoru vediet nemate a teda ju nemozte pouzit -> ale citite sa diskriminovany ci ako zena alebo i muz, ale nemozte sa ozvat, lebo vsetko je to 1. na voli podnikatela a 2. nemozte argumentovat udajmi, ktore vam nikto povedat nemal.

Zaver: Maju vlastne zamestnanci aj dnes zabezpecenu aku taku "rovnopravnost" ci sa o nej iba "hovori" a ak nechcete mat opletacky v praci, tak radsej drzite h... a krok? Co vlastne povedat mozte a co nie, zakon o ochrane osobnych udajov som velmi nestudovala ale moze vam zamestnavatel nejakou formou zakazat povedat vlastny plat hoci celemu svetu?

No uz sa tu rozpisujem ako pri pive :D , tak radsej koncim.
Monika Kováčová
31.05.07,17:05
na zdravie... aj ja som si otvorila...:)
ajobs
31.05.07,21:15
Úplne súhlasím s príspevkom č. 3, ktorý napísala a situáciu presne vystihla rada.
bepo
01.06.07,03:42
Zaver: Maju vlastne zamestnanci aj dnes zabezpecenu aku taku "rovnopravnost" ci sa o nej iba "hovori" a ak nechcete mat opletacky v praci, tak radsej drzite h... a krok?
To určite nemusí iba držať h.. a krok, môže dať výpoveď a založiť si vlastnú firmu a tam dokázať aký je hrdina ;)