vajda65
30.05.07,19:25
Ahojte,

dúfam, že mi niekto bude vedieť pomôcť v tejto veci.

V roku 1994 počas druhej kuponovej privatizácie som dostal pôžičku na nákup investičnej knižky( fond istota) tento fond skrachoval, a bolo žiadané vrátiť dlžnú sumu čo som aj urobil.
Dnes t. j. 30.5.2007 mi bola zaslaná informácia, že pohľadávka je postúpená spoločnosti inkaso pohladaviek sr.o. a že ak mám doklad, tak ho mám zaslať. Samozrejme že doklad starí 13 rokov nemám.
Ako je to s premlčacou lehotou. Nie je 4 roky, alebo sú tam nejaké obmedzenia, kedy čas neplynie súd, atd.
Napísali že vec bola podaná na súd, ale mne nikdy nič neprišlo, takže som ani nevedel, že sa niečo také koná.
Respektíve ako by ste to riešili. Predpokladám že na pošte takéto staré doklady mať nebudú.

dík
Lion Topoľčany
30.05.07,17:30
Neviem kontrétne poradiť, ale čo sa to deje v našej krajine !!! Môjmu kolegovi
prišlo niečo podobné pred týždňom, ale našťastie našiel doma staré doklady
/samozrejme mal všetko uhradené/ a okamžite to odpálkoval. To teraz aby som sa triasla, kto ma po 13 rokoch vyhľadá a bude chcieť dokladovať
platby. Kupónku som naivne pokladala za dávnu minulosť, samozrejme by som
nenašla doma žiadny doklad.
vajda65
30.05.07,19:24
toto som našiel na internete:
http://www.sme.sk/c/3227666/Dvakrat-platit-dlh-netreba.html

a spomínaná spoločnosť nemá ani len oprávnenie na vymáhanie pohľadávok.
Konkurz
04.06.07,04:34
Ohľadne premlčania pohľadávok by som Vás prosila o názor. Obdržala som z justičnej pokladnice výzvu na zaplatenie súdnych trov za odpor vo výške 430.-Sk z roku 2001. Ja si myslím, že táto pohľadávka je premlčaná. Alebo sa mýlim?
bepo
04.06.07,04:50
Ohľadne premlčania pohľadávok by som Vás prosila o názor. Obdržala som z justičnej pokladnice výzvu na zaplatenie súdnych trov za odpor vo výške 430.-Sk z roku 2001. Ja si myslím, že táto pohľadávka je premlčaná. Alebo sa mýlim?
Premlčané-nepremlčané, nezaplatenie má za následok že odpor súd nezoberie do úvahy.
Fairy
04.06.07,04:57
Neviem, ako je to s premlčaním pohľadávky. Ale zo skúseností , čo mám..... radšej zaplatiť pár korún teraz, ako o niekoľko rokov o pár tisíc viac.
rada
04.06.07,10:57
Ohľadne premlčania pohľadávok by som Vás prosila o názor. Obdržala som z justičnej pokladnice výzvu na zaplatenie súdnych trov za odpor vo výške 430.-Sk z roku 2001. Ja si myslím, že táto pohľadávka je premlčaná. Alebo sa mýlim?
1.Okrem v zákone vymenovaných poplatkov ostatné poplatky sú splatné do troch dní po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa uložila povinnosť zaplatiť poplatok, alebo ktorým sa schválil zmier.
2. Ak nebol zaplatený poplatok splatný podaním návrhu na začatie konania, odvolania alebo dovolania, súd vyzve poplatníka, aby poplatok zaplatil v lehote desiatich dní od doručenia výzvy; ak aj napriek výzve poplatok nebol zaplatený v lehote, súd konanie zastaví. O následkoch nezaplatenia poplatku musí byť poplatník vo výzve poučený.
3. Právoplatným uznesením súdu o zastavení konania pre nezaplatenie súdneho poplatku poplatková povinnosť v celom rozsahu zaniká.
4. Pre nezaplatenie poplatku súd konanie nezastaví, akokrem v zákone vymenovaných prípadov súd už začal konať vo veci samej.
5. Poplatok alebo doplatok poplatku nemožno vyrubiť po uplynutí troch rokov od konca kalendárneho roka, v ktorom sa stal splatným.
6. Poplatok alebo doplatok poplatku nemožno vymáhať, ak od konca kalendárneho roka, v ktorom sa poplatkový úkon dokončil, uplynulo desať rokov.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak uplynula lehota troch rokov od splatnosti poplatkovej povinnosti súdny poplatok nemožno vyrubiť.