petulik
30.05.07,23:52
ahojte, mam na Vas jednu otazku- mam kontrolu na zivnostenskom urade, kde chcu, aby som im priniesol vsetky vysle faktury...na zaciatku podnikania som sa zoaberal aj poradenskou cinnostou-na zaklade inzeratu sa mi hlasili ludia, ktori mali zaujem o pracu v zahranici a ja som im na zaklade poplatku poskytol poradenstvo-ako spravne napisat CV, kde inzerovat na internete a sprostredkoval som im aj kontakt na zahranicnych zamestnavatelov-je to v poriadku ako predmet podnikania? kedze v predmete podnikania mam poradensku a sprostredkovatelsku cinnost v rozsahu volnej zivnosti? Je problemom, ze som im nevystavoval faktury? lebo uctovncka mi tvrdila, ze to nie je zapotreby, kedze ide o normalne fyzicke osoby a ze im ako danovy doklad prip. staci doklad z banky o prevode penazi a ze mne staci, ze tie peniaze su vedene na podnikatelskom bankovom ucte ? dakujem za odpovede
Dragašeková Mária
31.05.07,04:07
Si SZČO, tak máš povinnosť v zmysle zákona o účtovnictve vystaviť fa alebo účtovný doklad (zmluvu o sprostredkovaní a pod.) len na základe dokladu môžeš prijať platbu. MD
betka
31.05.07,04:24
Vystaviť FA majú povinnosť plátcovia DPH podľa par. 71 zák. o DPH.
Lion Topoľčany
31.05.07,04:29
Vždy, keď podnikateľ prijme peniaze bez dokladu, ide o čierny kšeft,
a vtedy riskuje problémy. Buď Vám to zle účtovníčka vysvetlila, alebo
ste ju zle pochopil.
JAJA11
31.05.07,04:33
Vždy, keď podnikateľ prijme peniaze bez dokladu, ide o čierny kšeft,
a vtedy riskuje problémy. Buď Vám to zle účtovníčka vysvetlila, alebo
ste ju zle pochopil.

Pokiaľ prijal peniaze na základe príjmového dokladu, o čierne peniaze nešlo, skôr je otázne na základe čoho boli platby do banky, ako dotyčný vedel číslo účtu, výšku platby a pod. :confused: V prípade, že by poskytol poradenstvo firme, ako by si dala firma tieto výdavky do nákladov, veď výdaj v banke nie je nákladom, vždy to musí byť proti dokladu.
betka
31.05.07,04:38
§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

Ak prijmem PP v hotovosti vystavím PPD.
Preukaznosť zaplatenia za službu mám na výpise z účtu.
Daňovým dokladom je FA, bločrk z ERP, splátokové kalendáre....
V účtovníctve účtujem na základePPD, VPD, VU, ID

Dokladmi sú aj zmluvy.
Učtovný doklad má 2 funkcie:
1. dokladuje účtovný prípad, skutočnosť, kt. je predmetom účtovníctva, preukazuje vznik, podstatu súvislosti
2. dokladuje zápis v účtovných knihách.

Opakujem povinnosť vystaviť FA mi vyplýva zo zákona o DPH, par. 71 (ako som napísala v príspevku č.3) majú plátcovia DPH
JAJA11
31.05.07,05:07
Opakujem povinnosť vystaviť FA mi vyplýva zo zákona o DPH, par. 71[/quote]

Ale čo v prípade neplatcu DPH, ak príjme peniaze v hotovosti, stačí ručne vystavený príjmový doklad? Obsahuje všetky náležitosti: dodávateľa, odberateľa, činnosť, sum, dátumy, alebo musí byť doklad z ERP? :rolleyes:
betka
31.05.07,06:40
Jaja, dík za upozornenie, tým opakujem som myslela príspevok 3, povinnosť majú plátcovia, neplátca nemusí vystaviť FA
JAJA11
31.05.07,06:51
Jaja, dík za upozornenie, tým opakujem som myslela príspevok 3, povinnosť majú plátcovia, neplátca nemusí vystaviť FA

Ja som sa pre istotu pýtala, lebo mám človeka, tlmočníka, ktorý občas preloží nejakú stránku, dve a vtedy mu platia v hotovosti a on vystavuje len ručný príjmový doklad, kde vypíše všetky požadované údaje. Len som bola v pomykove, či náhodou nemusí mať registračnú pokladňu. Nerada by som mu vyrobila problém. :mee: :mee:
petulik
31.05.07,10:05
Diky za odpovede, ale aj tak som nepochopil, ci tie faktury musia byt vystavene alebo nie. Nie som platcom DPH a o cierne peniaze nejde, lebo boli prijate na podnikatelsky ucet a riadne som ich zdanil, minuly rok som mal kontrolu na danovom urade a tam odo mna faktury nevyzadovali, stacili im vypisy z bankoveho uctu. A na zaklade coho boli peniaze prijate? na zaklade dohody emailom a aj na webovej stranke, kde sa mohli zaregistrovat, bolo uvedene cislo uctu a aj obchodne podmienky. a poradenstvo nebolo poskytovane firmam, len obycajnym ludom a nikto faktury neziadal. Ak tie faktury nemam, co sa moze stat? Pokuta?
Jana Acsová
31.05.07,10:15
Pojem faktúra vychádza aj z bežnej obchodnej praxe v rámci ktorej sa medzi obchodnými partnermi touto formou "avizuje" vznik záväzku. Pojem faktúra ako taký je širší ako definícia faktúry pre účely dane z pridanej hodnoty a tak je to potrebné chápať. Samozrejme faktúry sú najbežnejšou formou požadovania platby za dodávku. Náležitosti podľa zákona o DPH však musia mať iba faktúry vystavené platiteľom. Faktúru však môže vystaviť aj neplatiteľ a to z údajmi adekvátnymi pre jeho predmet podnikania a identifikačné údaje a samozrejme ... nemal by na nej uvádzať DPH, ak ju nechce do štátneho rozpočtu odviesť. Na druhej strane už mnohokrát bolo opakované, že faktúra podľa zákona o dani z pridanej hodnoty je aj doklad, ktorý sa volá inak. Nemusí sa zrovna volať "faktúra".
Jana Acsová
31.05.07,10:19
Diky za odpovede, ale aj tak som nepochopil, ci tie faktury musia byt vystavene alebo nie.
Nemusia, ale môžu.


Nie som platcom DPH a o cierne peniaze nejde, lebo boli prijate na podnikatelsky ucet a riadne som ich zdanil, minuly rok som mal kontrolu na danovom urade a tam odo mna faktury nevyzadovali, stacili im vypisy z bankoveho uctu.Ak ste paušalista - uplatňujete výdavky % z príjmov, pri kontrole to uveďte. Vtedy nemáte povinnosť viesť účtovníctvo a nevzťahujú sa na Vás účtovné predpisy. Postačuje evidencia príjmov v časovom slede, evidencia pohľadávok a zásob.


A na zaklade coho boli peniaze prijate? na zaklade dohody emailom a aj na webovej stranke, kde sa mohli zaregistrovat, bolo uvedene cislo uctu a aj obchodne podmienky. a poradenstvo nebolo poskytovane firmam, len obycajnym ludom a nikto faktury neziadal. Ak tie faktury nemam, co sa moze stat? Pokuta?Vôbec nič. Z toho čo uvádzate Vaším dokladovaním je práve mailová dokumentácia, akcept zo strany záujemcu a úhrada na účet. Neuhradené platby akceptovaného poradenstva by ste mali evidovať v pohľadávkach.
JAJA11
31.05.07,10:23
Diky za odpovede, ale aj tak som nepochopil, ci tie faktury musia byt vystavene alebo nie. Nie som platcom DPH a o cierne peniaze nejde, lebo boli prijate na podnikatelsky ucet a riadne som ich zdanil, minuly rok som mal kontrolu na danovom urade a tam odo mna faktury nevyzadovali, stacili im vypisy z bankoveho uctu. A na zaklade coho boli peniaze prijate? na zaklade dohody emailom a aj na webovej stranke, kde sa mohli zaregistrovat, bolo uvedene cislo uctu a aj obchodne podmienky. a poradenstvo nebolo poskytovane firmam, len obycajnym ludom a nikto faktury neziadal. Ak tie faktury nemam, co sa moze stat? Pokuta?

Ale na základe čoho ste im poskytli služby? Prišla Vám objednávka mailom, alebo aký spôsobom. Možno by stačilo podľa mňa doložiť tento postup, aby bolo zdokladované, z čoho bol ten Váš príjem. :confused: