Zdenuša
31.05.07,07:46
Dobrý deň..

chcela by som sa opýtať:

zamestnanec mal pracovný čas 8 hodín do apríla tohto roku (pracuje u nás už asi 4 roky). V mesiaci máj sme sa dohodli na krátení pracovného času na 4 hodiny. Problém nastal v tom, že za rok 2006 mu ostala nevyčerpaná dovolenka 20 dní, z ktorých už v roku 2007 vyčerpal 5 dní a v roku 2007 mu vznikol nárok na dovolenku 25 dní. T.j. starej dovolenky má ešte 15 dní a novej 25 dní.
Otázka:
Je potrebné nejakou pomernou časťou rozdeliť nárok na 8hodinovú dovolenku a 4hodinovú dovolenku, ktorá mu prináleží od mája tohto roku? alebo sa mu na konci roka preplatí stará dovolenka - tá s 8hodinovým nárokom? alebo sa to vôbec nerozdeľuje a prináleží mu všetka dovolenka (stará + nová) len v rozsahu 4 hodín podľa upraveného pracovného času?

hádam je to dostatočne zrozumiteľné, tak prosím poraďte...

ďakujem :)
Zoltán Kovács
31.05.07,05:50
Dobrý deň..

chcela by som sa opýtať:

zamestnanec mal pracovný čas 8 hodín do apríla tohto roku (pracuje u nás už asi 4 roky). V mesiaci máj sme sa dohodli na krátení pracovného času na 4 hodiny. Problém nastal v tom, že za rok 2006 mu ostala nevyčerpaná dovolenka 20 dní, z ktorých už v roku 2007 vyčerpal 5 dní a v roku 2007 mu vznikol nárok na dovolenku 25 dní. T.j. starej dovolenky má ešte 15 dní a novej 25 dní.
Otázka:
Je potrebné nejakou pomernou časťou rozdeliť nárok na 8hodinovú dovolenku a 4hodinovú dovolenku, ktorá mu prináleží od mája tohto roku? alebo sa mu na konci roka preplatí stará dovolenka - tá s 8hodinovým nárokom? alebo sa to vôbec nerozdeľuje a prináleží mu všetka dovolenka (stará + nová) len v rozsahu 4 hodín podľa upraveného pracovného času?

hádam je to dostatočne zrozumiteľné, tak prosím poraďte...

ďakujem :)

Osobne si myslím, že stará dovolenka mu patrí v dlžke 8 hodín denne, nakoľko to je nárok ešte z čias keď mal 8 hodinový prac.deň.
Zdenuša
31.05.07,05:56
to si myslím aj ja, smith, ale ako mu ju mám preplatiť alebo zahrnúť do mzdy, keď preplatiť ju môžem jedine skončením PP, inak si ju musí vyčerpať? a ako si ju môže vyčerpať, keď má len 4 hodinový pracovný čas?
Tweety
31.05.07,06:08
Riešenie môže byť aj také, že si vyčerpe 4 hodiny,ale dostane ju preplatenú priemerkou obdobia,kedy mal 8 hod. PČ.
Zdenuša
31.05.07,06:17
Riešenie môže byť aj také, že si vyčerpe 4 hodiny,ale dostane ju preplatenú priemerkou obdobia,kedy mal 8 hod. PČ.,

priemerná mzda sa mu nemení - len sa skrátil prac. čas...ale zrejme si to myslel dňovku za 8 hodín vydeliť 4, čo bude nový priemer, a týmto vynásobiť 4 hodiny za ten 1 deň dovolenky, že?

otázka č.2: vyrátal by si ten nárok na dovolenku s upravenou priemerkou pomernou časťou aj za rok 2007 (t.j. od januára do apríla) alebo len za rok 2006, čo je stará dovolenka?
endrju
31.05.07,06:53
Podľa Zákonníka práce nárok na dovolenku sa určuje v týždňoch. Neurčuje sa ani v hodinách a ani v dňoch.
Čerpanie dovolenky je ospravedlnenou neprítomnosťou v práci, za ktorú patrí náhrada.
Ak zamestnanec chýba v práci z dôvodu čerpania dovolenky 10 hodín, patrí mu náhrada za 10 hodín.
To, že inokedy by za rovnaký čas čerpania dovolenky chýbal v práci 20 hodín, je nezaujímavé z pohľadu náhrady.

Mali si tieto veci prediskutovať a dohodnúť pri zmene pracovnej zmluvy.

Pripomínam, že táto téma tu už bola prediskutovaná viackrát - odporúčam preto pohľadať prípadné ďalšie vyjadrenia k týmto otázkam.
Zdenuša
31.05.07,06:58
Podľa Zákonníka práce nárok na dovolenku sa určuje v týždňoch. Neurčuje sa ani v hodinách a ani v dňoch.
Čerpanie dovolenky je ospravedlnenou neprítomnosťou v práci, za ktorú patrí náhrada.
Ak zamestnanec chýba v práci z dôvodu čerpania dovolenky 10 hodín, patrí mu náhrada za 10 hodín.
To, že inokedy by za rovnaký čas čerpania dovolenky chýbal v práci 20 hodín, je nezaujímavé z pohľadu náhrady.

Mali si tieto veci prediskutovať a dohodnúť pri zmene pracovnej zmluvy.

Pripomínam, že táto téma tu už bola prediskutovaná viackrát - odporúčam preto pohľadať prípadné ďalšie vyjadrenia k týmto otázkam.

ďakujem, ale najprv som sa to pokúšala asi hodinu vyhľadať, či to tu niekde nie je a nepodarilo sa...preto som túto tému otvorila...skús dať tip akou formou to vyhľadať, lebo v drak-ovi nie som prihlásená. dík
endrju
31.05.07,07:12
Napríklad takto
Zdenuša
31.05.07,07:36
Napríklad takto

ďakujem, idem skúsiť :)