kevinka
31.05.07,08:40
Je toto tvrdenie pravdivé?:

S absolventom strednej alebo vysokej školy v období 2 rokov po ukončení štúdia je možné uzavrieť len pracovný pomer na dobu neurčitú. Ide o zvýšenú právnu ochranu. Neplatí vtedy, ak občan sám písomne požiada o pracovný pomer na do dobu určitú.
macula
31.05.07,06:57
Tak o takomto tvrdení som nikde nečítala a je to pre mňa novinka.Myslím si , že v Zákonníku práce sa nespomína o povinnosti uzatvorenia pracovného pomeru na dobu neurčitú s absolventami.
endrju
31.05.07,06:57
Je toto tvrdenie pravdivé?:

S absolventom strednej alebo vysokej školy v období 2 rokov po ukončení štúdia je možné uzavrieť len pracovný pomer na dobu neurčitú. Ide o zvýšenú právnu ochranu. Neplatí vtedy, ak občan sám písomne požiada o pracovný pomer na do dobu určitú.

31.5.2007 je takéto tvrdenie nepravdivé v rámci Slovenska.
Tweety
31.05.07,07:03
Teraz je to nepravdivé, ale v takom roku 2002 to pravdivé bolo.
kevinka
31.05.07,07:06
dočítala som sa to v Náuke o spoločnosti, príprava na maturity a prijímacie skúšky na vysoké školy. Túto publikáciu vydalo SPN v roku 2006. Keďže mam celkom zákonník práce načítaný a bola som už aj na školení novely s predpokladanou účinnosťou od 1.9.2007, tak ma to dosť zaskočilo. Lebo takýchto zamestnancov máme vo firme strašne veľa a všetci noví dostávajú najprv zmluvu na jeden rok....
Takže ďakujem. Vašími odpoveďami mi trochu odľahlo
Chobot
31.05.07,07:22
Teraz je to nepravdivé, ale v takom roku 2002 to pravdivé bolo.

V akom zákone si to našla?:confused:
kevinka
31.05.07,07:42
Práveže v žiadnom zákone som to nenašla. Je to v nauke o spolocnosti pod pracovnym pravom.
O zakonniku prace sa hovori vseobecne, je nie rozobrany detailne. No takyto odstavec som tam nasla. Ludia su omylni, ale takyto omyl od SPN k priprave na skusky na vysoke skoly?
Tweety
31.05.07,07:45
V akom zákone si to našla?:confused:
Určite to bolo v ZP, pretože vtedy nastúpila dcéra po škole do fi, a takto som ju zamestnávala. Terazky ten ZP neviem nájsť, asi sa tie roky vyhodili pri sťahovaní.:mee:
Chobot
31.05.07,07:53
Určite to bolo v ZP, pretože vtedy nastúpila dcéra po škole do fi, a takto som ju zamestnávala. Terazky ten ZP neviem nájsť, asi sa tie roky vyhodili pri sťahovaní.:mee:

Skôr by som to tipoval, že to bude (bolo) v nejakej kolektívnej zmluve vyššieho stupňa, lebo som pozeral aj staré znenia zákonníka práce 311/2001 aj predtým platný ZP 65/1965 a takú podmienku som tam nenašiel.
Tweety
31.05.07,07:56
Nemali sme KZ, ale bolo to určite niekde v ZP, neviem, či vtedy platil zákon o zamestnanosti, či tam to nebolo, to fakt už neviem, ale určite to niekde bolo.
Chobot
31.05.07,08:39
Nemali sme KZ, ale bolo to určite niekde v ZP, neviem, či vtedy platil zákon o zamestnanosti, či tam to nebolo, to fakt už neviem, ale určite to niekde bolo.

MÁM TO!!!!!:cool:

BOlo to v pôvodnom zákone o zamestnanosti č. 387/1996 v § 90:

"§ 90
Dohodnuté pracovné miesto pre absolventa školy alebo pre mladistvého


(1) Dohodnuté pracovné miesto pre absolventa školy alebo pre mladistvého je každé nové pracovné miesto alebo existujúce pracovné miesto, ktoré vzniklo na základe dohody uzavretej medzi okresným úradom práce a zamestnávateľom, na ktoré zamestnávateľ prijme na dobu neurčitú absolventa školy alebo mladistvého.

(2) Okresný úrad práce poskytuje zamestnávateľovi po dobu dvanástich mesiacov príspevok na úhradu mzdy alebo platu vyplateného absolventovi školy alebo mladistvému, na úhradu poistného na zdravotné poistenie, nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie a príspevku na poistenie v nezamestnanosti platených zamestnávateľom v plnej výške a na úhradu nákladov na ubytovanie, cestovné a stravné v dohodnutej výške."

Takže išlo o to, že ak nejaký zamestnávateľ zraidil na základe dohody s úradom práce takéto miesto, dostal na toho zamestnaného absovlenta príspevok. Podmienkou však bolo, aby zmluva bola na dobu neurčitú.

Ešte doplním, že podľa § 29 bol absolvent školy občan počas dvoch rokov od skončenia sústavnej prípravy na povolanie.

Súčasný zákon č. 5/2004 také niečo neupravuje. Novela 556/2001 však zaviedla pojem absolventská prax a táto postupne nahradila zamestnávanie absolventov.

A je to!:rolleyes:
anetkabaletka
29.05.12,11:25
Ahojte, a ako je to teraz v roku 2012? Môže sa uzavrieť s apsolventom SŠ a VŠ prac.zmluva na dobu určitú? V zákonníku práce som to nenašla. Môže to byť ešte v nejakom inom zákone?
Ďakujem