wiktoria
31.05.07,09:35
ahojte, prosim o radu kto bude platit PN?
zamestnankyna sa doma pokusila otravit - zachranili ju a bola 3 dni hospitalizovana v nemocnice. mame ako zamestnavatel povinnost platit tuto PN my alebo SP?
dakujem
katarina.j
31.05.07,07:52
Podľa mojho vedomia uvedena pracovníčka nemá na PN nárok a tak isto si zdravotna poisťovňa bude od nej vymáhať náklady na zabezpečenie liečenia, tak domacého a aj nemocničného, nakoľko išlo o úmyselný sebapoškodzujúci skutok. Výnimka by bola jedine vtedy ak by sa zistilo, že konala pod vplyvom duševnej poruchy- ak nie, tak nema nárok na nič.
wiktoria
31.05.07,08:13
dakujem katka za radu, vedela by si mi prosim dat aj odkaz na nejaky §? dakujem
Jana Motyčková
31.05.07,08:20
Vyplácenie nemocenského nie je viazané na to, či si práceneschopnosť privodila sama. Podobne neviem o tom, že by z tohoto dôvodu nemala nárok na náhradu príjmu pri PN od zamestnávateľa. Žeby si mohla ZP niečo vymáhať, o tom tiež nič neviem, ale v tomto sa zase až tak nevyznám, takže nechám sa poučiť.
katarina.j
31.05.07,08:24
Janka, nemáš pravdu, nezabudni, že sa jedná o sebapoškodenie a úmyselné- to kam by sme dospeli keby sa toto preplácalo a takisto zdravotná nič nezaplatí .Jedine keby tam bola tá duševná porucha, že nemohla za svoje činy zodpovedať, takže určite nemá nárok na nič. To by aj bolo keby mala... Katastrofa
katarina.j
31.05.07,08:27
Vyplácenie nemocenského nie je viazané na to, či si práceneschopnosť privodila sama. Podobne neviem o tom, že by z tohoto dôvodu nemala nárok na náhradu príjmu pri PN od zamestnávateľa. Žeby si mohla ZP niečo vymáhať, o tom tiež nič neviem, ale v tomto sa zase až tak nevyznám, takže nechám sa poučiť.

A Janka, tak tomu ver, že zdravotná bude požadovať od nej do haliera a predstav si napríklad, že toto požaduju aj nielen ked ty naschvál niečo taketo vykonáš ale aj napr. z nedbanlivosti- zatočia s tebou rýchlo a napr. nieje ospravedlnenie napr.keď to sposobilo dieťa aj tak vymáhajú
katarina.j
31.05.07,08:29
Oni to volajú regresné konanie
Jana Motyčková
31.05.07,08:30
Janka, nemáš pravdu, nezabudni, že sa jedná o sebapoškodenie a úmyselné- to kam by sme dospeli keby sa toto preplácalo a takisto zdravotná nič nezaplatí .Jedine keby tam bola tá duševná porucha, že nemohla za svoje činy zodpovedať, takže určite nemá nárok na nič. To by aj bolo keby mala... Katastrofa
Ja sa nechám poučiť, ale kukám, kukám do zákona a nič nevidím - kde to je?
wiktoria
31.05.07,08:55
babenky nasli ste to v zakone?
JarkaL
31.05.07,09:46
Sebapoškodzujú sa predsa aj tí, čo majú cirhózu pečene a pijú ďalej alebo tí, čo po infarkte ďalej papkajú slaninu a údené... Od nich poisťovňa nič nevymáha. A narkomani majú dokonca očkovanie proti žltačke zadarmo, ja som musela za vakcíny platiť.
endrju
31.05.07,09:57
Podľa mojho vedomia uvedena pracovníčka nemá na PN nárok a tak isto si zdravotna poisťovňa bude od nej vymáhať náklady na zabezpečenie liečenia, tak domacého a aj nemocničného, nakoľko išlo o úmyselný sebapoškodzujúci skutok. Výnimka by bola jedine vtedy ak by sa zistilo, že konala pod vplyvom duševnej poruchy- ak nie, tak nema nárok na nič.
Tiež by som sa rád dozvedel, z akého zákona vyplýva toto tvrdenie.

Nerozumiem ani slovnému spojeniu "nemá nárok na PN". Je pod skratkou "PN" myslené na práceneschopnosť?

Ak áno, dovolím si "filozofickú" úvahu.
Môže existovať nárok na práceneschopnosť? Práceneschopnosť chápem ako stav (telesný, duševný), do ktorého sa dostane človek nezávisle od toho, či na tento stav "(ne)má nárok". :confused:
Tweety
31.05.07,10:04
babenky nasli ste to v zakone?
Našla som na stráne SP toto obmedzenie:
Obmedzenie sumy nemocenského
polovica sumy nemocenského, ak sa poistenec stal dočasne práceneschopný v dôsledku stavu, ktorý si privodil sám požitím alkoholu alebo v dôsledku zneužitia iných návykových látok
wiktoria
08.06.07,07:01
ahojte,
dostala som dnes vyjadrenie zo SP :
Z údajov uvedených vo Vašom podaní vyplýva,že zameskankyni trvala dočasná pracovná neschopnosť tri dni. Vzhľadom na uvedené, v predmetnom prípade nárok na nemocenské zamestnankyni nevznikne, nakoľko dočasná pracovná neschopnosť netrvala viac ako 10 dní.
Podmienky nároku a poskytovanie náhrad príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca upravuje zákon č. 462/2003 z.z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Nakoľko náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca nie je nemocenskou dávkou, SP nie vecne príslušná vyjadriť sa k predmetnej veci.

Prosím Vás, viete mi niekto poradiť ako to mám teda dať do mzdy zamestnanca? :confused:
dakujem




Tweety
08.06.07,07:04
Kedže jej DPN trvala tri dni, zamestnávateľ jej za tieto dni preplatí náhradu príjmu, bude to 25% VZ. Vo všeobecnosti je to tak, že náhradu príjmu ( maxim. 10 KD)prepláca zamestnávateľ.