Magma
31.05.07,09:56
Vie mi niekto poradiť aké odmeny si pýtajú súdni znalci za vyhotovenie znaleckého posudku na nehnuteľnosť /záhrada + chata/? Potrebujem to dať oceniť, zatiaľ som našla znalca, ktorý si pýta 0,5% z hodnoty nehnuteľnosti a ja neviem posúdiť či je reálne alebo nie?
lucianko
31.05.07,19:08
No mne sa to zdá byť pomerne málo. Ja som si dávala znalecký posudok robiť minulý rok v auguste. Nehnuteľnosť bola ohodnutená na 410.000,- a samotný posudok stál 3000,- + 300,- administratíva (kopírovanie, viazanie, overovanie dokladov notárom) + 1300,- doprava (lebo znalec bol zo vzdialenejšieho mesta). Ja by som si ešte asi najprv overila pre istotu, či je to konečná suma, alebo k nej môžu byť prirátané ďalšie poplatky, aby neskôr nemohlo dôjsť k nedorozmeniu.
Lion Topoľčany
31.05.07,19:11
My sme pred 3 rokmi kupovali starý dom za 640.000,-, robili nám to na kľúč-
t.j.bolo postarané o všetko-návrh a vklad do katastra, pred-kúpna zmluva,
znalecký posudok, atď.suma sumárum celé nás to vyšlo na 8.000,-Sk
wagner
31.05.07,19:35
Mne oceňoval znalec dom a záhradu spolu na sumu cez 3 mil. na záložné právo na úver a pýtal si 5 500 Sk. Takže cena závisí od dohody, sú aj lacnejší aj drahší. Nie každý berie sumu v percentách ako im umožňuje zákon. Podľa mňa cena závisí od dopytu - keď má veľa klientov, berie viac, keď má menej klientov, pýta menej, aby si našiel klientelu.
tinkertrain
01.06.07,09:23
Kamarat tiez potreboval ocenit rozostavany dom na HU a prvy znalec chcel od neho cez 10 000. To sa mu zdalo vela, tak si nasiel ineho, ktory mu to spravil za 6 000. Takze treba hladat a neuspokojit sa hned s prvou ponukou.
Michal555
28.01.10,15:04
Súdno-znalecké posudky v oblasti nehnutelností ... 0903424903
chandler
28.01.10,15:25
pokial ja viem tak 150 - 200 e je taka normalna suma
ciners
28.01.10,16:00
Cely problem spociva v tom, ze znalci maju nenormalne odvody, vyse 50 percent odmeny ide statu. Takze vy davate v podstate znalcovi par eur,len slovakialand vas osklbe jak ......:( no skoda reci
tommi_d
29.01.10,07:24
Cely problem spociva v tom, ze znalci maju nenormalne odvody, vyse 50 percent odmeny ide statu. Takze vy davate v podstate znalcovi par eur,len slovakialand vas osklbe jak ......:( no skoda reci

Myslím, že to nie je 50 % ale 25 % a navyše si nevedú ani účtovníctvo, ale len denník znalca kde si zapisujú vyhotovené posudky.
ciners
29.01.10,07:35
Myslím, že to nie je 50 % ale 25 % a navyše si nevedú ani účtovníctvo, ale len denník znalca kde si zapisujú vyhotovené posudky.

Tak potom ma klamu, to je dost mozne :D
fedo78
29.01.10,08:12
Ja som minulý rok v októbri platil za znalecký posudok 120,-€ (náklady na dopravu si zvlášť neúčtoval, býva odomňa asi 40 km, bol u mňa 2x). Tie sumy čo sú tu od ostatných sú oproti tomu dosť vysoké. Hodnota domu bola cca 70 000 €. Inak pánko má roboty vyše hlavy.
chandler
29.01.10,16:20
Tak potom ma klamu, to je dost mozne :D

ved kazdy ked zaplati odvody a dan tak ako ma tak odvedie skoro polovicu statu.
jozzoo
29.01.10,16:47
výška odmeny znalca je stanovená vo vyhláške. Presné podmienky na základe čoho a ako si môže znalec vypočítať odmenu za znalecký posudok. Bližšie viď vyhláška č. 491 z 23. augusta 2004 o odmenách, náhradách výdavkov a náhradách pre znalcov, súdnych tlmočníkov a prekladateľov. Znenie vyhlášky - voľne dostupné na webe.....
ciners
29.01.10,18:39
ved kazdy ked zaplati odvody a dan tak ako ma tak odvedie skoro polovicu statu.

Takto som to nemyslel, mne to jedna pani zo znalectva vysvetlovala, ze oni neplatia take klasicke odvody,ako pri beznom podnikani. Znalectvo nie je predmet podnikania, tam je to nejako inak. Kto tu ma lepsie info, mozno by mohol popisat.
mimotemy
Sefa sudneho znalectva som poslal asi 2 tyzdne dozadu do....,tak uz nemam info z prvej ruky a znalec zo mna uz asi nikdy nebude :D
jozzoo
30.01.10,06:46
Takto som to nemyslel, mne to jedna pani zo znalectva vysvetlovala, ze oni neplatia take klasicke odvody,ako pri beznom podnikani. Znalectvo nie je predmet podnikania, tam je to nejako inak. Kto tu ma lepsie info, mozno by mohol popisat.
mimotemy
Sefa sudneho znalectva som poslal asi 2 tyzdne dozadu do....,tak uz nemam info z prvej ruky a znalec zo mna uz asi nikdy nebude :D

ako som už uviedol vyššie - odmena znalca je stanovená v danej vyhláške. Táto vyhláška upravuje odmeny súdnym znalcom, tlmočníkom aj prekladateľom. Znalec, tlmočník či prekladateľ vypracuje vyúčtovanie svojho úkonu, a na základe toho mu je vyplatená odmena, či už štátnym orgánom (súd, prokuratúra, polícia) alebo fyzickou či právnickou osobou. Vyplatené sumu si uvedie do pokladničného denníka. Celkový prijem zdaní v daňovom priznaní. Zo zákona mu nevyplýva povinnosť mať živnosť. Ak nemá živnosť - neplatí odvody, zdaní len svoj príjem v daňovom priznaní za daný kalendárny rok.
chandler
01.02.10,08:09
Takto som to nemyslel, mne to jedna pani zo znalectva vysvetlovala, ze oni neplatia take klasicke odvody,ako pri beznom podnikani. Znalectvo nie je predmet podnikania, tam je to nejako inak. Kto tu ma lepsie info, mozno by mohol popisat.
mimotemy
Sefa sudneho znalectva som poslal asi 2 tyzdne dozadu do....,tak uz nemam info z prvej ruky a znalec zo mna uz asi nikdy nebude :D

hmm o tom nic neviem, este som nepocul ze by niekto platil ine odvody len preto ze nepodnika podla zivnostenskeho. ale nevyznam sa to tak nechcem fabulovat :)
myslim ze ide hlavne o to ze znalci sa boja dohodnut na nejakej kesovke (kedze existuje ten znalecky posudok), tak zdanuju vsetko co dostanu.
zapa
02.02.10,18:45
Znalec účtuje odmenu za vypracovanie ZP plus náklady buď podľa vyhlášky, alebo dohodou oboch strán. Vyúčtovanie podľa vyhlášky býva býva spravidla vyššie . Nemusí byť živnostníkom, ale musí evidovať všetky príjmy, prípadne viesť jednoduché účtovnictvo. Platí rovnaké odvody do soc. a zdravotnej poisťovne ako každý iný živnostník cca 44 % plus daň z príjmu. Nie je to ďaleko od 50 %.
ciners
02.02.10,18:57
Vdaka za vysvetlenie
jozzoo
03.02.10,16:45
jedno je isté - mnohí ľudia nevedia - koľko reálne môže stáť nejaký ten úkon súdneho znalca resp. koľko stojí strana prekladu súdneho prekladateľa - aj ja som bol nútený ukázať mnohým ľudom znenie vyhlášky - pasáž, ktorá hovorí o výške odmeny - aby boli v obraze. Je to ten istý štatút ako majú notári - aj oni majú - nazvem to - sadzobníky - stanovené zákonom - ako si môžu účtovať svoju odmenu. Faktom však je - že ak dotyčný vidí - ako a koľko si môže daný znalec účtovať - v konečnom dôsledku je spokojný s tzv. dohodou........cash/dlaňovka.....
esje
07.03.10,18:34
Rád by som objasnil, resp. uviedol na správnu mieru niektoré informácie vyššie popísané.
Je pravda, že výkon znaleckej činnosti " nie je podnikaním", ako o tom ostatne hovorí aj zákon č. 382/2004 Z.z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch. Tento však určuje znalcom napríklad aj podmienky, za ktorých sa môžu znalcami stať. Sú to napríklad vzdelanie, prax v odbore, nutnosť udržiavať si zamestnanie v odbore, v ktorom vykonáva znaleckú činnosť a pod. No a k vymenovaniu za znalca je nutné absolvovať tzv. špecializované štúdium a odborné minimum - v mojom prípade to trvalo skoro dva roky a padla na to kompletne moja dvojročná dovolenka a ešte nejaké neplatené voľná, nakoľko to boli týždenné sústredenia. No a potom musí uchádzač ešte absolvovať odbornú skúšku - a tá teda ľahká nie je. No a potom si môže podať žiadosť o zapísanie do registra znalcov, tlmočníkov a prekladateľov.
Celá táto námaha je len veľmi málo adekvátna výslednému efektu v množstve znaleckej práce - samozrejme to závisí od odboru znalca. Ja som strojár a tam je to bieda.
A čo sa týka odvodov a daní - je to to isté ako u živnostníkov s jednoduchým účtovníctvom.

No a podľa vyhlášky, ktorá upravuje cenu znaleckých úkonov, jedna hodina práce znalca stojí 400 Sk - tak si sami urobte názor, či je to veľa, alebo málo.

V prípde záujmu o ďalšie informácie ma kľudne kontaktujte - ak budem vedieť, pomôžem rád
milenia
23.08.10,10:45
To znamená, že znalci nemusia mať pridelené ani DIČ?
esje
23.08.10,11:57
Ale musia, každý znalec má IČO a DIČ.
milenia
24.08.10,06:35
Takze odpoved jedneho nasho znalca dodavatela:
myslim, ze som sa vyjadril jasne nemam pridelene DIČ od DU a zatial to ani nik neziadal aj ked som uz niekolko faktur vystavil. Netvrdim, ze je to spravne /ja nie som uctovnik/ ale na danovom urade som danove priznanie podal a problem som nemal - ak Vas zaujima to.
Absolutne nechapem Vase dalsie poznamky - ak to ma byt vtip tak si ho pre buducnost nechajte pre seba.

Z tohto vyplyva, ze nie kazdy ma pridelene ICO /znalectvo nie je podnikanim/ ale DIC? Skor som cakala od neho ze mi napise nieco take, ze znalci maju vynimku v zmysle toho a toho zakona, par. atd, ale toto vid vyssie je odpoved hodna profesionala....:-)

Na zaklade akeho par. a ktoreho zakona je potrebne mat DIC?
ciners
24.08.10,07:16
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPc3P1BsmB2I76ke hCQLY5XNQCIeoSChN1CUMS9YSLeiGZ4IVkrq9Hfm6qfpC-t36AfkFuKBBElDs6KioCAG0fxZo!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfVkZEVQ!!
skuste tu
Urcite povolania nie su podnikanim. neda sa zalozit zivnost na znalectvo, to vas musi sud menom znalcom a vselijake tie veci okolo.
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm
Teraz maju na stranke nejaku udrzbu, ale za normalnych okolnosti to na portali ministerstva spravodlivosti najdete. Sudny znalci a tlmocnici nie su kazdodennym povolanim, to clovek robi na zaklade praxe v obore,ktory robi denne a potom ma este skolenia zo znalectva, ale bez toho,aby robil napr. stavara nemoze byt znalcom v stavebnictve. Treba si ten zakon cely precitat, bude to zrozumitelnejsie.
ciners
24.08.10,07:36
profesional
24.02.11,06:47
/Odmenovanie znalcov stanovuje vyhlaska cislo 492/2004 vydana MInisterstvom Spravodlivosti SR.
Vsetko potrebne je tam.