daja
31.05.07,11:45
Pekný deň všetkým na porade. Prosím poraďte, ako správne opraviť faktúru. Fakturovali sme s DPH, ale mali sme fakturovať bez DPH, nakoľko miestom dodania bol iný štát, v ktorom sme sa mali zaregistrovať. Túto faktúru sme vystavili asi pre 4 mesiacmi, pričom ani odberateľ si nevšimol, že tam nemá byť DPH. Prosím poraďte ako postupovať.
emgeton
31.05.07,09:47
Pekný deň všetkým na porade. Prosím poraďte, ako správne opraviť faktúru. Fakturovali sme s DPH, ale mali sme fakturovať bez DPH, nakoľko miestom dodania bol iný štát, v ktorom sme sa mali zaregistrovať. Túto faktúru sme vystavili asi pre 4 mesiacmi, pričom ani odberateľ si nevšimol, že tam nemá byť DPH. Prosím poraďte ako postupovať.


Storno pôvodnej fa, vystavenie novej. Samozrejme podať DDP.

Súhlasim s ALBO. Dobropis.
daja
31.05.07,10:45
A keď nám tieto faktúry už boli uhradené? Nedá sa to vyriešiť nejako inak?
ORLEN
31.05.07,11:46
Storno faktury, vystavenie novej, jednostranný zápočet uhrad, okamžité vrátenie preplatku.
ALBO
31.05.07,11:49
Storno faktury, vystavenie novej, jednostranný zápočet uhrad, okamžité vrátenie preplatku.

Nie storno ale DP, t.j. rozdiel jen na hodnotu DPH. Veď druhá strana už tú Fa má zaúčtovanú, doučtuje rozdielovú.
daja
31.05.07,12:01
Nie storno ale DP, t.j. rozdiel jen na hodnotu DPH. Veď druhá strana už tú Fa má zaúčtovanú, doučtuje rozdielovú.

ALBO čo myslíš pod skratkou DP - dobropis? Ak áno, može ten dobropis vyzerať tak, že vystavím dobropis na celú faktúru a zároveň uvediem sumu plusom, takú, ktorá tam skutočne mala byť?
Napr:
1. dobropis k faktúre xxx....-1000 SK (suma bez dane)
- 190 SK (DPH)
-1190 SK (spolu fakturovaná suma)
2. suma za službu +1000 SK

Mohlo by to tak byť? Lebo samotná suma do kolónky DPH sa nedá nahodiť.
A zaúčtovala by som to -611/-343

Alebo urobiť dobropis na celú faktúru a vystaviť novú? A akým dátumom dodania by bola táto nová faktúra?
Jana Acsová
01.06.07,07:55
Je to o technike vystavenia dobropisu a softvérových možnostiach. Podľa môjho názoru môžete postupovať takto (DP = dobropis):

...može ten dobropis vyzerať tak, že vystavím dobropis na celú faktúru a zároveň uvediem sumu plusom, takú, ktorá tam skutočne mala byť?
Napr:
1. dobropis k faktúre xxx....-1000 SK (suma bez dane)
- 190 SK (DPH)
-1190 SK (spolu fakturovaná suma)
2. suma za službu +1000 SK

Mohlo by to tak byť? Lebo samotná suma do kolónky DPH sa nedá nahodiť.
A zaúčtovala by som to -611/-343?Podľa môjho názoru mohlo, nakoľko v sumarizácii DPH sa Vám premietne práve rozdiel z dobropisu.


Alebo urobiť dobropis na celú faktúru a vystaviť novú? A akým dátumom dodania by bola táto nová faktúra?Aj toto je schodná cesta.

Pozor na dátum dodania. Pri chybnej fakturácii je dátum dodania dátum pôvodného dodania.
Jana Acsová
01.06.07,08:01
Pri vystavení dokladov, ktorými robíme opravu je potrebné si uvedomiť ich správne premietnutie do záznamovej povinnosti a ako uvádza ALBO aj skutočnosť, či obchodný partner obdržal pôvodnú faktúru. Následne pristúpime k oprave, ktorá premietne výšku dane v správnej výške, do správneho zdaňovacieho obdobia.
A doklady? Osobne pojmovo robím rozdiely, či sa jedná o opravu základu dane podľa § 25 ZDPH, alebo o storno (iné prípady). Oboch prípadov sa však týka doklad - dobropis.
daja
01.06.07,09:04
Ďakujem veľmi pekne takže by som mala vystaviť dobropis s dátumom dodania ako na povodnej faktúre, a podať DDP.
Jana Acsová
01.06.07,10:30
Ďakujem veľmi pekne takže by som mala vystaviť dobropis s dátumom dodania ako na povodnej faktúre, a podať DDP.Áno .
daja
01.06.07,10:41
Áno .

:) Ešte raz vďaka. Pekný deň.
Romana
20.03.13,20:47
Dobrý deň, mám ten istý prípad. už som prišla na to že pri chybnej fakturácii musím dať dátum dodania pôvodný. v našom prípade je to ale rok 2011. Môžem mať teda vystavený dobropis v roku 2013 a dátum dodania na ňom 2011?
emma01
21.03.13,09:17
Áno môžeš. Viď. zákon č. 563/2009 Z.z. - Daňový poriadok, § 16.
Romana
21.03.13,10:39
ďakujem.