petacuckova
31.05.07,11:30
Dobrý deň. Mám trošku chaos a preto vás prosím o vysvetlenie. Ak robí zúčtovanie zamestnávateľ - ak nám výjde nedoplatok pri RZ ZP, nedoplatok sa zahŕňa do poistného a ponižuje základ dane a ak preplatok, tak je to chápané ako príjem a platí sa z neho daň a tiež zdravotné poistenie. Čiže je to vyrovnané aj s daňovým úradom a aj so zdravotnou poisťovňou.
Ale nerozumiem, ak si robí RZ ZP sám. Každopádne nahlasuje len preplatok/nedoplatok za organizáciu. Ak jemu výjde nedoplatok, zaplatí ho a pri ročnom zúčtovaní dane alebo daňovom priznaní sa mu základ poníži, ak si to zahrnie, ak to teda oznámi zamestnávateľovi. Ale ak mu výjde preplatok, ten mu poisťovňa vráti, pri ročnom alebo daňovom priznaní priznaní ho zahrnie do príjmu. Ale čo ak si robí RZ ZP sám a RZ dane mu robí zamestnávateľ a on mu neoznámi preplatok ? A ako je to s platbou do ZP ? Lebo ak robí RZ ZP zamestnávateľ, rovno stiahne odvod do ZP za zamestnanca, takže to má so ZP vyrovnané. Ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
31.05.07,09:34
V tomto prípade samozrejme by to mal oznámiť zamestnávateľovi, inak RZ nebude správe. Za to zodpovedá už zamestnanec, alebo si sám podá DP.
Jozef Mihál
31.05.07,09:36
Ak si niekto ako zamestnanec robí RZZP sám a vyjde mu preplatok, tak tento preplatok mu vráti zdravotná poisťovňa. Podľa § 5 ods.1 písm. i) zákona o dani z príjmov ide o príjem zo závislej činnosti, preto na účely zákona o dani z príjmov on je zamestnancom a ZP je jeho zamestnávateľom.

ZP mu tento preplatok preto vyplatí nie v plnej sume, ale mu ho zdaní - ak u nej nemá podpísané "Vyhlásenie", a ide o sumu do 5000 Sk, tak mu to zdaní zrážkovou daňou, inak preddavkovo.

Atď.
petacuckova
31.05.07,09:37
Aha, takže ak uvedený preplatok z RZ ZP, ak si ho robil sám ,zamestnávateľovi pri ročnom zúčtovaní dane neoznámi, nesie si dôsledky on ? Či som povinná, keďže viem, že si robil RZ ZP sám si to od neho vyžiadať ?
endrju
31.05.07,09:39
Dobrý deň. Mám trošku chaos a preto vás prosím o vysvetlenie. Ak robí zúčtovanie zamestnávateľ - ak nám výjde nedoplatok pri RZ ZP, nedoplatok sa zahŕňa do poistného a ponižuje základ dane a ak preplatok, tak je to chápané ako príjem a platí sa z neho daň a tiež zdravotné poistenie. Čiže je to vyrovnané aj s daňovým úradom a aj so zdravotnou poisťovňou.
Ale nerozumiem, ak si robí RZ ZP sám. Každopádne nahlasuje len preplatok/nedoplatok za organizáciu. Ak jemu výjde nedoplatok, zaplatí ho a pri ročnom zúčtovaní dane alebo daňovom priznaní sa mu základ poníži, ak si to zahrnie, ak to teda oznámi zamestnávateľovi. Ale ak mu výjde preplatok, ten mu poisťovňa vráti, pri ročnom alebo daňovom priznaní priznaní ho zahrnie do príjmu. Ale čo ak si robí RZ ZP sám a RZ dane mu robí zamestnávateľ a on mu neoznámi preplatok ? A ako je to s platbou do ZP ? Lebo ak robí RZ ZP zamestnávateľ, rovno stiahne odvod do ZP za zamestnanca, takže to má so ZP vyrovnané. Ďakujem za odpoveď.
Čo sa vlastne chceš opýtať?

Vidím v Tvojom príspevku slovíčko "ak" veľmi veľa krát a nedokážem pochopiť "zadanie".
Asi je to programátorska deformácia. :confused: Pre mňa každé "ak" znamená "rozvetvenie" problému na dva "podproblémy".
Napríklad, 10 x použité "ak" pre mňa znamená 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 * 2 = 1024 "podproblémov".
Mohla by si sformulovať Tvoje "zadanie" v zrozumiteľnejšej podobe?
Ďakujem :cool:
petacuckova
31.05.07,09:41
Pán Mihál, takže ak som to pochopila správne, ak mu výjde preplatok trebárs 1000,- , zdravotná poisťovňa mu na účet pri vyrovnávaní zašle už sumu poníženú o daň, t.j.810,- Sk ?
Jana Motyčková
31.05.07,11:13
Pán Mihál, takže ak som to pochopila správne, ak mu výjde preplatok trebárs 1000,- , zdravotná poisťovňa mu na účet pri vyrovnávaní zašle už sumu poníženú o daň, t.j.810,- Sk ?No, ak bol iba zamestnancom, tak podľa zákona áno, ale či o tom už ZP vie, neviem. Takže koĺko Sk zo ZP príde, je vo hviezdach.

Len pre upresnenie. Ak bol aj SZČO, tak ZP by ten peplatok mala rozdeliť, na to čo bolo zo zamestnania, to zdaniť, ten zvyšok vrátiť celý. A mohli by sme pokračovať v teoretických úvahách ďalej. Ale radšej nie (pre pokojný spánok).
petacuckova
31.05.07,11:42
Ak som to teda pochopila správne v teoretickej rovine by to malo byť so zdravotnou poisťovňou vyrovnané ?
petacuckova
31.05.07,12:54
A ešte jedna podotázka....zdravotná poisťovňa pri vydávaní potvrdení o výsledku rz zp, ako podklad k daňovému priznaniu dávala sumu poníženú o zdravotné poistenie ? Lebo vlastne každé poistenie ponižuje základ, ak vyšiel preplatok, z ktorého si rovno stiahli zdravotné poistenie, dávali do potvrdenia poníženú sumu ? Ďakujem.
Jana Motyčková
31.05.07,13:13
A ešte jedna podotázka....zdravotná poisťovňa pri vydávaní potvrdení o výsledku rz zp, ako podklad k daňovému priznaniu dávala sumu poníženú o zdravotné poistenie ? Lebo vlastne každé poistenie ponižuje základ, ak vyšiel preplatok, z ktorého si rovno stiahli zdravotné poistenie, dávali do potvrdenia poníženú sumu ? Ďakujem.
1. ZP ešte nevydávala potvrdenie o výsledku rz zp, ako podklad k daňovému priznaniu - aspoň o tom neviem, v minulom roku ZP preplatok z RZZP samozrejme nezdaňovala - zdaňoval sa v §8 a s tým platiteľ nič nemá (aj keď späatne sa mohol dať do §5), túto radosť jej naši poslanci pripravili až na tento rok.
2. Ak preplatok (vzniknutý zo zamestnania) bude platiť poisťovňa, neponíži ho o zdravotné poistenie, pretože z hľadiska ZP nie je zamestnávateľom tohto poistenca. Poníži ho iba o daň (podľa zákona, skutočnosť môže byť iná) - a do potvrdenia k dani by mali teda dať celú sumu preplatku zo zamestnania.

PS. Ale stále tu debatujeme v teoretickej rovine - osobne pochybujem, že ZP zrazí nejakú zrážkovú daň a že bude ochotná nejaké ďaľšie povrdenie k dani posielať.
petacuckova
31.05.07,16:30
Ja som si pri vykonávaní RZ dane vyžiadala potvrdenie od ZP, nakoľko mi vyšiel preplatok vyše 22.000 a poisťovňa mi ho dala, tak neviem.To potvrdenie som si zahrnula do daň.priznania ako príjem. Len keď vyšiel preplatok zamestnancovi, ktorému som robila za rok 2005 RZ ZP, tak mu v mzdách stiahlo z tohto preplatku daň a poistné...vlastne ako sa to rieši potom s osobou ktorá si robí sama RZ ZP, má preplatok, keď poisťovňa preplatok o tú sumu zdravotného neponíži, pošle ho celý ? Zamestnanec si to dá do RZ dane rsp.daňového priznania, čiže daň z preplatku odvedie, ale nevyrovná si zdravotné poistenie. Mám z toho chaos.
Jana Motyčková
31.05.07,17:41
Ja som si pri vykonávaní RZ dane vyžiadala potvrdenie od ZP, nakoľko mi vyšiel preplatok vyše 22.000 a poisťovňa mi ho dala, tak neviem.To potvrdenie som si zahrnula do daň.priznania ako príjem. Len keď vyšiel preplatok zamestnancovi, ktorému som robila za rok 2005 RZ ZP, tak mu v mzdách stiahlo z tohto preplatku daň a poistné...vlastne ako sa to rieši potom s osobou ktorá si robí sama RZ ZP, má preplatok, keď poisťovňa preplatok o tú sumu zdravotného neponíži, pošle ho celý ? Zamestnanec si to dá do RZ dane rsp.daňového priznania, čiže daň z preplatku odvedie, ale nevyrovná si zdravotné poistenie. Mám z toho chaos.
Ak vznikol preplatok z RZZP za rok 2005, tak (ak sa RZZP robilo zamestnancovi normálne v termíne, resp. do konca roku 2006) sa mu z toho preplatku poistné strhnúť nemalo.

Tá otázka ako sa to rieši, keď si poistenec sám robí RZZP viď bod 2 mojej predchádzajúcej odpovede. Ak v čase kedy ten preplatok dostane nie je nikde zamestnancom, ani SZČO, tak je to príjem podľa §5 obdobne ako dohody.

Ale nerada to teraz takto dopodrobna rozoberám, lebo chystala sa novela zákona o ZP (tam som to pripomienkovala), či sa novela ešte chystá a ako vyzerá, neviem, ale dúfam, že tento nezmysel sa nejako vyrieši. Nerada teraz plaším chudákov nevinných ľudí.
Jozef Mihál
31.05.07,18:00
...ale dúfam, že tento nezmysel sa nejako vyrieši.

Výnimočne si dovolím s Jankou nesúhlasiť.
petacuckova
01.06.07,06:20
Takže pri RZ ZP za rok 2005 sa z preplatku platila len daň ( preplatok sa zahrnul do príjmu pri RZ dane alebo DP), čiže zdravotné poisťovne vracali celý vypočítaný preplatok z tlačiva?
petacuckova
01.06.07,09:57
A tento rok by sa malo z preplatku platiť aj zdravotné poistenie ? Lebo pri inštalácii novej verzie pri natypovaní preplatku z RZZP zahrnulo výšku preplatku nie len do zdaniteľného príjmu, ale aj do VZ ZP.
Jana Motyčková
01.06.07,10:27
Ak ho platí zamestnávateľ, áno.
petacuckova
01.06.07,10:36
Čiže ak si robí RZ ZP sám a výjde mu preplatok, ten mu vrátia a neplatí z neho ZP,ale ak mu RZ ZP robí zamestnávateľ, výjde mu preplatok, tak vtedy platí z neho ZP? Nerozumiem, veď zamestnávateľ si preplatky a nedoplatky so zdravotnou poisťovňou vyrovná, takže by to nemalo byť chápané ako príjem, ktorý mu zaplatí zamestnávateľ a preto z neho odvádza daň a ZP.
Jozef Mihál
01.06.07,10:37
No comment.
petacuckova
01.06.07,10:48
Čiže som to pochopila správne ? Je to tak ????
Jozef Mihál
01.06.07,10:55
Osobne som si túto tému zaradil medzi "prísne nesledované" a toto je môj posledný príspevok v nej.
petacuckova
01.06.07,10:56
Ale pán Mihál prosím Vás...Je to tak ? Len si to chcem dať v hlave na pravú mieru.
endrju
01.06.07,12:51
Bod 7 etikety Porady ( http://www.porada.sk/showthread.php?t=2886 ) :


7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.

P.S.

Týmto sa tiež pripájam k myšlienke uvedenej v príspevku číslo 20 v tejto téme.
Denda
30.07.07,11:12
Takže prvú lastovičku už máme tu a k nej predmetné usmernenie.
Jozef Mihál
30.07.07,11:40
Oceňujem Denisinu šikovnosť (kde si to vyhrabala?).

Naopak neoceňujem nešikovnosť DRSR - v usmernení nie je jasne napísané, kto má zdaniť preplatok, vyplatený zamestnancovi. Citujem:

"Príslušná zdravotná poisťovňa je povinná po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vrátiť poistné z RZ poistného (ďalej len „preplatok “) platiteľovi poistného, t.j. poistencovi. Platiteľ príjmu zo závislej činnosti vyberá z tohto preplatku preddavky na daň podľa § 35 zákona o dani z príjmov, resp. zrážku dane podľa § 43 zákona o dani z príjmov, vypočítané sumy sa zaokrúhľujú na celé koruny nadol."

Vážené DRSR, nešlo by zrozumiteľnejšie do usmernenia napísať, kto je "Platiteľ príjmu"? Zdravotná poisťovňa alebo zamestnávateľ, ktorý sprostredkuje výplatu preplatku?
JanoL
31.07.07,03:45
Len tak na okraj danej problematiky pripájam zverejnený výklad VSZP
---------------------------------------------------------------------
Dátum: 25.06.2007
Preplatok z RZ za rok 2006 vyplatený v roku 2007, kt. je zdanený je aj vymeriavacím základom na zdravotné poistenie?

Odpoveď VSZP:

Vymeriavacím základom zamestnanca je jeho príjem podliehajúci dani z príjmov podľa § 5 zákona o daniach z príjmu (presnejšie viď § 13 ods. 1 – 4 zákona o zdravotnom poistení). Keďže od 01. januára 2007 je preplatok zamestnanca zo zdravotného poistenia príjmom tohto zamestnanca, zdaňovaným podľa § 5 ods. 1 písm. i/ zákona o daniach z príjmov, mohlo by sa zdať, že by sa mal zarátavať do vymeriavacieho základu zamestnanca. Tento preplatok však nie je príjmom zamestnanca od svojho zamestnávateľa a to že sa zdaňuje ako príjem zo závislej činnosti treba vidieť podobne, ako príjem z dohody o vykonaní práce, ktorý sa tiež v prípade zamestnanca nezarátava do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie.

Inak povedané, nie je to príjem dosiahnutý z pracovného pomeru uzatvoreného medzi zamestnancom a zamestnávateľom, ktorý vypláca mzdu. V tomto prípade ide o príjem fyzickej osoby zo zdravotnej poisťovne, kedy pre účely daňové sa zamestnancom stáva táto fyzická osoba a zamestnávateľom zdravotná poisťovňa.
----------------------------------------------------------------------

Nuž čo už...
Iveta Matlovičová
31.07.07,19:58
Iveta Matlovičová
31.07.07,19:59
Daňové informácie - Pokyny a iné predpisy - Vydané Daňovým riaditeľstvom