papulisko
31.05.07,13:19
Ahoj,
potreboval by som surnu radu, ohladom zauctovania investicie vo forme kratkodobej zmenky. Cela operacia (nakup, vysporiadanie) sa zrealizuje v jednom mesiaci. Jedna sa o nasledujucu situaciu:
1) firma kupuje zmenku v nom.hodnote 10.000.000,- Sk
2) emisna cena je 9.935.000,- Sk
3) poplatok 150,- Sk
4) urok 4,00 % p.a.
Keby mi niekto poradil uctovanie operacie - pri nakupe zmenky a nasledovne pri predaji (na ake ucty). Samozrejme aj co sa tyka uroku.
A dalsia otazka, je urok zo zmenky zdanovany zrazkou, alebo ako sa to vysporiada ?
Dakujem velmi za rady a odpoveda.
Zoltán Kovács
31.05.07,13:27
Ahoj,
potreboval by som surnu radu, ohladom zauctovania investicie vo forme kratkodobej zmenky. Cela operacia (nakup, vysporiadanie) sa zrealizuje v jednom mesiaci. Jedna sa o nasledujucu situaciu:
1) firma kupuje zmenku v nom.hodnote 10.000.000,- Sk
2) emisna cena je 9.935.000,- Sk
3) poplatok 150,- Sk
4) urok 4,00 % p.a.
Keby mi niekto poradil uctovanie operacie - pri nakupe zmenky a nasledovne pri predaji (na ake ucty). Samozrejme aj co sa tyka uroku.
A dalsia otazka, je urok zo zmenky zdanovany zrazkou, alebo ako sa to vysporiada ?
Dakujem velmi za rady a odpoveda.

312/221 9.935.000,- Sk nákup zmenky
221/312 9.935.000,- Sk predaj zmenky
221/662 4% úrok
568/221 150,- Sk poplatok

Mám skúsenosť, že banka úroky zo zmenky nezdaňuje.
papulisko
31.05.07,14:02
Dakujem za promptnu reakciu.
Cize s nominalnou hodnotou sa tu vobec nepracuje ? Nikde sa neeviduje ?
Je tento postup nespravny ? :
312.1/221 10.000.000,- nominalna hodnota - nakup
221/312.2 4% úrok
pri predaji zmenky
312.2/662 4% úrok
221/312.1 10.000.000,- nominalna hodnota - predaj
568/221 150,- poplatok

A mame si to potom dodanit, cize banka posiela hruby urok ?
Dakujem
Zoltán Kovács
31.05.07,14:05
Dakujem za promptnu reakciu.
Cize s nominalnou hodnotou sa tu vobec nepracuje ? Nikde sa neeviduje ?
Je tento postup nespravny ? :
312.1/221 10.000.000,- nominalna hodnota - nakup
221/312.2 4% úrok
pri predaji zmenky
312.2/662 4% úrok
221/312.1 10.000.000,- nominalna hodnota - predaj
568/221 150,- poplatok

A mame si to potom dodanit, cize banka posiela hruby urok ?
Dakujem

Aj tento postup môže byť. Áno úrok je v hrubom. Moja skúsenosť:minulý rok SLSP ešte úroky zo zmeniek posielala zdanené (bolo to aj v zmluve), ale teraz už posiela nezdanené. Teda je to pre daňovníka finančný výnos na zdanenie.
michaela25
20.09.08,10:48
Dobrý deň,
Tiež idem účtovať zmenku, ktorú si klient zaobstaral za účelom investovania. Teda neslúži ako platobný prostriedok, mám ju podľa §15 odst. 1 považovať teda za cenný papier?
Potom by som účtovala:
259/325 ID Obstaranie zmenky
259/666 ID výnos (prípadne aj časovo rozlíšiť)
257/259 ID zaradenie
Úhrada v banke 325/221
Keďže asi nemôžem v banke rovno výnosy tak
Predaj ID 315/661
Vyradenie ID 561/661
Úhrada v banke 221/315
Neviem či mam použiť 257, alebo niektorú inú 25x
Ide o finančnú zmenku na 21 dni (v podstate sa každých 21 investuje stále vyššia suma).
Názov to má: Konfirmácia
Typ obchodu: finančná zmenka
Je tam istina, valuta aj splatnosť, úrok aj vynos. Obchod je uskutočnený z bankou.
Ako to ovplyvní to, že je platcom DPH? Nevzniká mu povinnosť koeficientu? Okrem týchto výnosov nemá skoro žiadne iné, zatiaľ iba náklady. A toto je preňho prakticky, len ukladanie a zhodnocovanie dočasne voľných finančných prostriedkov.
Ďakujem
Michaela
luminis
21.01.09,12:55
podľa zákona o dani z príjmov je výnos zo zmenky oslobodený od príjmov ak je výnos viazaný na 1 rok a viac.
ak menej tak úroky (výnos) si príjemnca úroku musí zdaniť sám.
marama
13.03.09,08:36
výnos zo zmenky oslobodený ak je viazaný na 1 rok? - tak to v zákone o dani z príjmov neviem nájsť. V ktorom paragrafe?
irena249
28.03.12,12:05
dobrý deň, prosím o radu v takomto prípade: poberateľ starobného dôchodku, zároveň má príjem zo závislej činnosti, priniesol potvrdenie o vyplatení výnosov z krátkodobej zmenky. musí podať DP FO? ak áno tak typ B? z tejto kombinácie sa neviem vymotať?