brikina
31.05.07,13:36
Ahojte,

prijala som noveho zamestnanca, na ktoreho mi vcera prisli tri exekucne prikazy naraz v jednej obalke.
Pri pocitani budem vychadzat z hrubej mzdy ocistenej o dan a odvody. To cislo potom zaokruhlim tak aby bolo delitelne tromi a dostanem tretinu, ktoru mozem strhnut. Alebo mozem strhnut aj druhu? Dve su za dlhy v soc. poistovni. Tretia - policajny zbor asi pokuta...
Ktora ma prednost ako to platit...

Poradte prosim.....
Zita4
31.05.07,11:43
zlezaradil
Vychádzaš z čistej mzdy. Preštuduj si toto: http://www.porada.sk/t26710-vykony-rozhodnutia--zraky-zo-mzdy.html
brikina
31.05.07,12:19
Ano, ale tu cistu mzdu z ktorej sa potom odpocitavaju nepostihnutelne casti dostaneme pri exekucii tak ako som pisala. Zabudla som v mojom uvode napisat ten odpocet na povinneho.... to sa ospravedlnujem. Co si mi odporucila, to som studovala. Ale aj tak neviem ako sa zachovat v mojom pripade. ktoru uprednostnit? Resp. pouzijem 2. tretinu, kedze nebude stacit, tak pouzijem aj 1. tretinu. A 3 exekúcie uspokojim rovnakym pomerom z hodnoty dvoch tretin... Napisala som to zrozumitelne?
Jana Motyčková
31.05.07,13:02
Ano, ale tu cistu mzdu z ktorej sa potom odpocitavaju nepostihnutelne casti dostaneme pri exekucii tak ako som pisala. Zabudla som v mojom uvode napisat ten odpocet na povinneho.... to sa ospravedlnujem. Co si mi odporucila, to som studovala. Ale aj tak neviem ako sa zachovat v mojom pripade. ktoru uprednostnit? Resp. pouzijem 2. tretinu, kedze nebude stacit, tak pouzijem aj 1. tretinu. A 3 exekúcie uspokojim rovnakym pomerom z hodnoty dvoch tretin... Napisala som to zrozumitelne?
V tom čo, Zita4 doporučila je napísané aj čo robiť, keď prídu naraz viacerého pohľadávky.

2.tretina sa môźe použiť iba pri prednostných pohľadávkach - v tomto prípade by to mohli byť tie dlhy v Sociálnej poisťovni - ale pozri na exekučnom príkaze, zvykne tam byť napísané, či zrážať 1 alebo 2 tretiny.

Takže doporučujem postup :
vypočítaj 1.tretinu
vypoćítaj 2. tretinu
1. tretinu rozeľ vpomere podľa výšky pohľadávok na všetky 3 exekučné príkazy
2. tretinu rozdeľ na 2 exekučné príkazy do SP v pomere podľa výšky pohľadávky (ak sa každá exekúcia posiela zvlášť).
Policajtom pošli časť z 1. tretiny, którá ti vyšla.
SP pošli na jednotlivé ex.príkazy časť z 1.tretiny+časť z 2.tretiny.

Prajem veľa radosti pri výpočte:) .
brikina
01.06.07,03:38
Dakujem dievcata, idem studovat a pocitat. keby som sa pri niecom zadrhla tak sa este ozvem.
brikina
04.06.07,05:31
dievcata, zarazila som sa pri jednej veci.
Vypocet cistej mzdy, z ktorej odpocitavame nepostihznutelne casti a delime na tretiny sa pocita, sa pocita dvojakym sposobom. V pripade, ze ide o prednostnu objednavku, tak cistu mzdu dostanem tak, ze od hrubej mzdy odpocitam odvody a dan. Ak nie je prednostna pohladavka - (ako v mojom pripade ta tretia exekucia - policia) tak od hrubej mzdy odpocitam len dan. Ak mam 1. tretinu rozdelit na tri casti v pomernej vyske, ako to mam urobit, ked prve dve exekucie maju iny zaklad pre výpočet ako ta tretia exekucia.
Matematicky problem....
Jana Motyčková
04.06.07,07:40
Či sa odpočítava aj poistné nezávisí, od toho, či ide o prednostnú alebo neprednostnú pohľadávku, ale od toho, či ide o zrážku podľa občianskeho súdneho poriadku alebo podľa exekučného poriadku. Keďže všetky zrážky sú exekúcie (Exekučný poriadok), odpočitava sa daň aj poistné.
Reny
05.06.07,10:47
Ahojte, už druhý deň čítam príspevky k exekučným príkazom na zrážky zo mzdy. Včera sme totiž obdržali exekučný príkaz na zamestnanca. Je to zamestnanec, ktorého čistá mzda(podľa exekučného príkazu príjem mínus poistné-daň) je 7826,- Sk. Ide o zamestnanca, ktorý má 5 detí + manželka. Z toho vyplýva, že príjem nepostačuje ani na pokrytie nepostihnuteľnej sumy. Čo vtomto prípade? Oznámime exekútorovi, že nie je možné zamestnancovi vykonať zrážky zo mzdy? Končí tým povinnosť zamestnávateľa? Viem, že uvedený zamestnanec je poberateľom invalidného dôchodku. Má to nejaký vplyv na naše výpočty?
Ďakujem všetkým za rade. Eštwe sem zrážky nevykonávali, tak nie sme v tom doma. Reny
Jana Motyčková
05.06.07,10:56
POberanie ID nemá vplyv na výpočet zrázky u zamestnávateľa. Exekútorovi treba oznámiť, že nemá dostatočný príjem.
Reny
05.06.07,11:06
Ďakujem pekne za odpoveď
Riočka
05.06.07,12:31
Ja by som sa chcela spýtať a prosím o radu.
Ak mám zamestnanca na trvalý pracovný pomer a súčasne u nás pracuje aj na dohodu o vykonaní práce, počíta sa mu do príjmu na exekúciu aj príjem z dohody? /príjem z TPP nepostačuje na zrážku exekúcie - vyživované osoby/. A ešte sa chcem spýtať, ak u nás pracuje človek len na dohodu o vykonaní práce a prišiel exekučný príkaz, zrážať, alebo oznámiť exekútorovi, že tento človek u nás pracuje len na dohodu?
Ďakujem
Jana Motyčková
05.06.07,17:34
Do príjmu sa počíta aj príjem z dohody. Ak robí len na dohodu, počítať exekúciu z dohody ako z bežnej mzdy. Ak na exekúciu nevyjde, oznámiť exekútorovi,že má nízky príjem.
Didie
25.06.07,08:52
Dobrý deň,
Otázka: Ak zamestnancovi v mesiaci zrazim poslednú zrážku na výživné z 1. tretiny a časť 2. tretiny, môžem mu zo zvyšnej časti 2. tretiny zraziť na exekúciu od Orange? Alebo túto novú zrážku začnem zrážať až ďalší mesiac z 1. tretiny?
Jana Motyčková
25.06.07,09:13
Zrážky výživného sa prednostne zrážajú z 2.tretiny, len ak nestačí 2.tretina spolu s ostatnými pohľadávkami (v poradí ako došli) sa zráža z 1.tretiny. T.j. Zraziť výživné a ak ešte nejaká suma v 1.tretine ostane, z 1.tretiny zraziť aj exekúciu do Orange - pozor, pri výživnom na maloleté dieťa sú iné výšky tretín ako pri exekúciách pre Orange.
Didie
25.06.07,11:39
Zrážky výživného sa prednostne zrážajú z 2.tretiny, len ak nestačí 2.tretina spolu s ostatnými pohľadávkami (v poradí ako došli) sa zráža z 1.tretiny. T.j. Zraziť výživné a ak ešte nejaká suma v 1.tretine ostane, z 1.tretiny zraziť aj exekúciu do Orange - pozor, pri výživnom na maloleté dieťa sú iné výšky tretín ako pri exekúciách pre Orange.

To znamená, že ak napriklad mu môžem v mesiaci z dvoch tretín zraziť dajme tomu 6000,- a ja mu na výživné zrazím iba 4500,--, môžem pre Orange zraziť ešte v ten mesiac 1500,--?
Jana Motyčková
25.06.07,11:47
Keďže tretina pri výživnom a tretina pri zrážkach pre Orange sú dve rôzne sumy, treba zistiť, z tých 4500 koľko bolo z 2.tretiny pre výživné, koľko z 1.tretiny pre výživné, tú sumu z 1.tretiny pre výživné porovnať s 1. tretinou pre neprednostné pohľadávky a ak tam ešte je nejaká rezerva, tú zraziť do orange. (za predpokladu, že zrážka orangu prišla až po zrážke výživného).
Didie
25.06.07,12:16
Keďže tretina pri výživnom a tretina pri zrážkach pre Orange sú dve rôzne sumy, treba zistiť, z tých 4500 koľko bolo z 2.tretiny pre výživné, koľko z 1.tretiny pre výživné, tú sumu z 1.tretiny pre výživné porovnať s 1. tretinou pre neprednostné pohľadávky a ak tam ešte je nejaká rezerva, tú zraziť do orange. (za predpokladu, že zrážka orangu prišla až po zrážke výživného).
Ďakujem. Myslím, že už tomu rozumiem.

Ešte by som sa chcel opytať, či sa považuje za výživné, keď podľa § 78 ods. 2 zák. č. 71/1967 Zb. O správnom konaní, nám úrad PSVaR dá príkaz, na zaplatenie pohľadávky z nezaplateného výživného + penále?
Jana Motyčková
25.06.07,12:19
Ďakujem. Myslím, že už tomu rozumiem.
To je obdivuhodné (vážne).:)


Ešte by som sa chcel opytať, či sa považuje za výživné, keď podľa § 78 ods. 2 zák. č. 71/1967 Zb. O správnom konaní, nám úrad PSVaR dá príkaz, na zaplatenie pohľadávky z nezaplateného výživného + penále?
Ide o dlžné výživné, pri výpočte sa počíta rovnako ako výživné.
Didie
26.06.07,06:44
Ešte mi nie je jedna vec jasná: Keď platí zrážky pri výkone rozhodnutia (Orange), môže si zvýšiť nepostihnuteľnú časť tým, že pri výpočte zrážky započíta aj dve deti, na ktoré platí exekutorovi výživné? Aj keď s nimi nežije v jednej domácnosti?
Jana Motyčková
26.06.07,06:52
To neviem .
simonka
27.06.07,10:40
Mám dohodára na ktorého prišla exekúcia, jeho mesačný príjem je max. 1000,--sk. Ak budem počítať zrážky ako u zamestnanca na TPP tak mu zrážky nevyjdu. mám to oznámiť exekútorovi?
Jana Motyčková
27.06.07,10:52
Mám dohodára na ktorého prišla exekúcia, jeho mesačný príjem je max. 1000,--sk. Ak budem počítať zrážky ako u zamestnanca na TPP tak mu zrážky nevyjdu. mám to oznámiť exekútorovi?
Rovnako ako pri TPP, oznámiť exekútorovi.
SBD
03.07.07,07:40
Dobrý deň, dostali sme príkaz na exe... na pracovníčku, ktorá robí
na polovičný úvezok, chcela by som sa opýtať na výpočet:
môžem brať polovicu ŽM, polovicu z 60%....., alebo na ňu platia
celé sumy aj keď robí le 4 h. mesačne.
Ďakujem
Jana Motyčková
03.07.07,09:15
Platia na ňu celé sumy.
M3G
01.10.07,21:48
Prišla mi exekúcia zo SocPoist a zamestnanec, ktorý má minimálnu mzdu, na mňa vyskočil, že on nič nebude platiť, pretože on platí každý mesiac výživné na dieťa vo výške 4000 Sk a to mu mám (akože) strhávať a (akože) platiť, a tým pádom by nemalo vyjsť nič pre exekútora :).

Prišlo mi to smiešne, ale aj tak by som sa chcel s Vami poradiť, pretože podľa toho čo tu čítam, čistá mzda sa rozumie hrubá mzda mínus poistné, prípadne aj daň z príjmu(v jeho prípade nie) a exekučný poriadok nezaujíma, čo ďalšie mu strhávame zo mzdy. Podľa mojich výpočtov mu vyšlo platiť cca 1500 Sk/mesačne.

Prosím Vás, že nemá zamestnanec pravdu?:confused:
Zita4
02.10.07,05:35
Výživné na maloleté dieťa je prednostná pohľadávka. Má prednosť pred všetkými ostatnými pohľadávkami. Nech ti predloží rozhodnutie súdu a potom sa dohodni s exekútorom na ďalšom postupe. Preštuduj si riadne túto tému: http://www.porada.sk/t26710-vykony-rozhodnutia-zrazky-zo-mzdy.html
Jana Motyčková
02.10.07,05:37
Ak sa mu strháva výživné, aj toto patrí medzi "výkony rozhodnutia súdu a exekúcie". Výživné je prednostná pohľadávka a ak rozhodnutie na zrážanie výživného prišlo skôr, tak už pri uvedenej mzde na ďaľšiu zrážku naozaj nevyjde.
M3G
02.10.07,06:02
Ďakujem Vám za pomoc. Skúsim si od neho popýtať rozhodnutie súdu, ktorým mu bolo nariadené platiť výživné.