margaretka100
31.05.07,16:07
ahojte poraďáci,
poraďte mi prosím:

dohody o brig.práci boli min.rok obmedzené (taktiež dohody o vykonaní práce) trvaním 1 kalend.roka,tzn. dohoda bola platná iba do konca kalend.roka bez ohladu na deň nástupu pracovníka do zamestnania.(vačšina firiem si od 1.1. znova vytvorila dohody na 1 kalendárny rok)
Myslím že teraz nastali zmeny.
Chystám dohodu o brig.práci štud.a neviem či mám dať na dobu určitú do 31.12.2007 alebo dobu neurčitú..:confused:

2) koľko je max príjem študenta za rok,aby mu nevyšli platiť zdravotné odvody za r.2007?
(za r. 2006 to bolo do 41400,- Sk myslím..)

ďakujem vopred všetkým za rady:)
Zita4
01.06.07,08:24
ahojte poraďáci,
poraďte mi prosím:
dohody o brig.práci boli min.rok obmedzené (taktiež dohody o vykonaní práce) trvaním 1 kalend.roka,tzn. dohoda bola platná iba do konca kalend.roka bez ohladu na deň nástupu pracovníka do zamestnania.(vačšina firiem si od 1.1. znova vytvorila dohody na 1 kalendárny rok)
Myslím že teraz nastali zmeny.
Chystám dohodu o brig.práci štud.a neviem či mám dať na dobu určitú do 31.12.2007 alebo dobu neurčitú..:confused:
2) koľko je max príjem študenta za rok,aby mu nevyšli platiť zdravotné odvody za r.2007?
(za r. 2006 to bolo do 41400,- Sk myslím..)
ďakujem vopred všetkým za rady:)
Zarobiť môže maximálne 45600 Sk (6 násobok minimálnej mzdy za celý rok) v roku 2007, aby nemusel doplatiť odvody na zdravotné poistenie.
mmade
01.06.07,08:35
ahojte poradaci,

zacinam sa trapit so zdravotnym poistenim a neviem najst definiciu dohod - lepsie povedane. Viem, ze ked zamestnanec mal cely rok normalny hlavny pracovny pomer a popri tom mal sem-tam v inej firme dohodu, tak by sa tento prijem nemal brat vobec do uvahy. Ale nemozem to nikde najst definovane, ze je to tak. Viete mi poradit prosim.
Dakujem velmi pekne
michala
Zita4
01.06.07,10:02
ahojte poradaci,
zacinam sa trapit so zdravotnym poistenim a neviem najst definiciu dohod - lepsie povedane. Viem, ze ked zamestnanec mal cely rok normalny hlavny pracovny pomer a popri tom mal sem-tam v inej firme dohodu, tak by sa tento prijem nemal brat vobec do uvahy. Ale nemozem to nikde najst definovane, ze je to tak. Viete mi poradit prosim.
Dakujem velmi pekne
michala
Z dohôd sa neodvádza poistné na zdravotné poistenie, takže sa nezapočítavajú do ročného zúčtovania, jedine u osôb, za ktoré poistné platí štát.
margaretka100
02.06.07,14:27
[dohody o brig.práci boli min.rok obmedzené (taktiež dohody o vykonaní práce) trvaním 1 kalend.roka,tzn. dohoda bola platná iba do konca kalend.roka bez ohladu na deň nástupu pracovníka do zamestnania.(vačšina firiem si od 1.1. znova vytvorila dohody na 1 kalendárny rok)
Myslím že teraz nastali zmeny.
Chystám dohodu o brig.práci štud.a neviem či mám dať na dobu určitú do 31.12.2007 alebo dobu neurčitú..:confused:

[/quote]

a čo s týmto:confused:
abel
02.06.07,14:36
§ 228 ods.2) ZP Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas.Margaretka, nepamätám sa, že by študenti mali obmedzené, na akú dobu sa môže dohoda uzatvárať. Dôležité je, aby mali po celú dobu dohody štatút študenta.Kedysi to platili pre dôchodcov, že mohla byť dohoda max. do konca roka a potom sa musela uzatvárať nová.
margaretka100
02.06.07,14:55
§ 228 ods.2) ZP Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas.Margaretka, nepamätám sa, že by študenti mali obmedzené, na akú dobu sa môže dohoda uzatvárať. Dôležité je, aby mali po celú dobu dohody štatút študenta.Kedysi to platili pre dôchodcov, že mohla byť dohoda max. do konca roka a potom sa musela uzatvárať nová.

tak som si to asi poplietla s dôchodcami:) dakujem za opravu..
takže môžem dať dohodu napr. od 5.6.2006 na dobu neurčitu..
a keď bude chcieť zamestnavateľ skončiť zamestnavanie študenta na dohodu,treba tiež nejaku vypoveď zamestnancovi študentovi-tak ako je to pri ukončeni vzťahu zamestnavateľ zamestnanec v trvalom pracovnom pomere?
(prepač ak sa pytam zakladne otazky,ale nie som v tomto smere moc zbehla.. dik za pochopenie)
abel
02.06.07,15:23
§ 228
(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej zrušenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité zrušenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia pracovného pomeru nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.
sonička
04.06.07,07:16
chcem sa opytať na potvrdenie štatútu študenta , aké je to tlačivo , je niekym určené alebo stačí potvdenie o návšteve školy?
Zoltán Kovács
04.06.07,07:18
chcem sa opytať na potvrdenie štatútu študenta , aké je to tlačivo , je niekym určené alebo stačí potvdenie o návšteve školy?

Ja vyžadujem potvrdenie o návšteve školy.
sonička
04.06.07,08:10
ďakujem pekne
Anonymka
18.06.07,06:15
Mám otázku. Chceli by sme uzatvoriť dohodu so študentmi, ktorí končia tento školský rok na strednej škole.
1. Ak uzatvorím dohodu od 19.6.2007 napr. do 19.7.2007, ako budem generovať mzdu týchto dohodárov? Vygenerujem az ja jún, aj za júl?

2. Aké sú odvodové povinnnosti? ZP, SP

3. Aké doklady potrebujeme od nich, potvrdenie zo školy, ak vôbec potrebujeme.

4. Je určená maximálna výška odmeny z dohody?

5. Môže podpísať vyhlásenie? Ale to je len 19 ročný študent na strednej ...

6. Čo je ešte dôležité vedieť o dohode?

Za skoré odpovede Vám už teraz moc ďakujem.

Katka
Anonymka
18.06.07,06:53
:confused: :confused: :confused:
Tweety
18.06.07,06:57
Mám otázku. Chceli by sme uzatvoriť dohodu so študentmi, ktorí končia tento školský rok na strednej škole.
1. Ak uzatvorím dohodu od 19.6.2007 napr. do 19.7.2007, ako budem generovať mzdu týchto dohodárov? Vygenerujem az ja jún, aj za júl?

2. Aké sú odvodové povinnnosti? ZP, SP

3. Aké doklady potrebujeme od nich, potvrdenie zo školy, ak vôbec potrebujeme.

4. Je určená maximálna výška odmeny z dohody?

5. Môže podpísať vyhlásenie? Ale to je len 19 ročný študent na strednej ...

6. Čo je ešte dôležité vedieť o dohode?

Za skoré odpovede Vám už teraz moc ďakujem.

Katka
1.Vygeneruješ iba v mesiaci, v ktorom budú mať odmenu na dohodu
2. Zamestnávateľ platí do SP ÚP, a GP.
3. Potvrdenie o návšteve školy
4.Nie
5.Áno
6. Dlžka priemerne odpracovaný dní do týždňa na dohodu- nesmú prekročiť 20 hod.
Anonymka
18.06.07,07:10
1.Vygeneruješ iba v mesiaci, v ktorom budú mať odmenu na dohodu
2. Zamestnávateľ platí do SP ÚP, a GP.
3. Potvrdenie o návšteve školy
4.Nie
5.Áno
6. Dlžka priemerne odpracovaný dní do týždňa na dohodu- nesmú prekročiť 20 hod.

k

1. a to že prihlásim do SP a za jún napr. ho nebudem uvádzať vo výkaze? Nebude to problém? A ako potom zadám odpracované dni do daného obdobia?

2. takže ZP až nakonci roka, hej? A môžem mu potom spraviť ja ročné zúčtovanie, ak o to požiada, však?

5. A to vyhlásenie určite je tak? Bude musieť podať DP alebo požiadať o ročné zúčtovanie, však?

Ďakujem pekne aj za predošlé odpovede. :)
Zita4
18.06.07,07:23
k

1. a to že prihlásim do SP a za jún napr. ho nebudem uvádzať vo výkaze? Nebude to problém? A ako potom zadám odpracované dni do daného obdobia?
2. takže ZP až nakonci roka, hej? A môžem mu potom spraviť ja ročné zúčtovanie, ak o to požiada, však?
5. A to vyhlásenie určite je tak? Bude musieť podať DP alebo požiadať o ročné zúčtovanie, však?
Ďakujem pekne aj za predošlé odpovede. :)
K 1. Ak bude v júni pracovať, prečo mu to nechceš zaplatiť?
K 2. Keďže je dohodár, musí si RZZP urobiť sám, ak mu vznikne povinnosť. Zamestnávateľ to nemôže urobiť (jedine mu môžeš pomôcť).
K 5. Daňové vyhlásenie môže v kľude podpísať, ak ho už nepodpísal za to isté obdobie u iného zamestnávateľa.
Anonymka
19.06.07,05:54
Takže mu spravím dohodu o vykonaní práce a nie BPŠ a dám mu aj podpísať vyhlásenie ... však?:o
liba2
19.06.07,06:41
Takže mu spravím dohodu o vykonaní práce a nie BPŠ a dám mu aj podpísať vyhlásenie ... však?:o
Anonymka, záleží tiež od toho, na akú prácu študenta prijímaš:
--ak ide o každodenné chodenie do firmy a denne bude robiť tú istú prácu, a zaplatený bude podľa hodín, potom je vhodnejšia DBPŠ. Max. limit odpracovaných hodín treba posudzovať za celú dobu práce, t.j. 19.6.-19.7.07 v priemere nesmie mať odpracovaných viac ako 4 hod./deň.
--ak mu bude uložená konkrétna úloha ktorú má za uvedenú dobu splniť, napr. že má vykopať kanál, a za to mu bude zaplatená konkrétna odmena bez ohľadu na to, koľko hodín bude danú úlohu plniť, potom je vhodnejšia DVP; ak túto úlohu splní skôr ako je dohodnuté, už nemusí ďalej pracovať a dostane dohodnutú odmenu.
Do výkazu SP uvedieš toľko kalendárnych dní, koľko pripadá od 19.6.do 30.6. a koľko od 1.7. do 19.7. (teda 12+19). Z obidvoch dohôd sa odvody platia rovnako.