zuzanask
31.05.07,18:13
Viete mi poradit. Od januara ma firma vystavene pokladnicne doklady bez uctovneho predpisu stran MD a D a bez rozpisu DPH. Je to potrebne do dokladov doplnit? Ked je to podvojne uctovnictvo platca DPH.
Viete mi poradit ako je to najlepsie? Ci to mozem doplnit rucne, ci existuje nejaka peciatka do ktorej by som to dopisala, alebo treba doklady na novo vytlacit ?
Prosim poradte.
Dakujem
evina
31.05.07,16:18
Viete mi poradit. Od januara ma firma vystavene pokladnicne doklady bez uctovneho predpisu stran MD a D a bez rozpisu DPH. Je to potrebne do dokladov doplnit? Ked je to podvojne uctovnictvo platca DPH.
Viete mi poradit ako je to najlepsie? Ci to mozem doplnit rucne, ci existuje nejaka peciatka do ktorej by som to dopisala, alebo treba doklady na novo vytlacit ?
Prosim poradte.
Dakujem

Podľa mojej mienky je to potrebné v zmysle zákona o účtovníctve na dokladoch uvádzať. Každý zo spôsobov, ktorý uvádzaš je dobrý, t.j. môže Ti to urobiť priamo soft, alebo si dáš zhotoviť pečiatku a tam to dopíšeš, alebo dopíšeš ručne priamo na doklad.
zuzanask
31.05.07,16:29
a ked to dopisem rucne musim tam dat aj datum upravy a podpis?
evina
31.05.07,16:31
a ked to dopisem rucne musim tam dat aj datum upravy a podpis?

Čo myslíš pod pojmom "dátum úpravy"? Ty napíšeš účtovací predpis ako je doklad zaúčtovaný, dátum účt. prípadu a podppíšeš sa zaúčtoval...
zuzanask
11.06.07,17:55
neviete mi niekto poradit ci existuje taka peciatka s podtlacou MD a D na nejakych uradoch alebo tak, ze by mi ju niekto relativne mohol na jeden den pozicat ?
babenko1
11.06.07,17:59
ja si myslím, že pokladničné doklady, či príjmové alebo výdavkové, obsahujú okienka pre kontácie a sumy... tak veru netuším, aké pečiatky tam chceš dávať??
cloe
11.06.07,18:07
ja si myslím, že pokladničné doklady, či príjmové alebo výdavkové, obsahujú okienka pre kontácie a sumy... tak veru netuším, aké pečiatky tam chceš dávať??
Suhlasím s babenko 1, na pokladničných dokladoch je predtlač na predkontáciu. "Kontovacie razítka" sa dávajú na faktúry, aj keď pri vydaných faktúrach, keď si dám vytlačiť faktúru aj s predkontáciou, tak už to tam mám vytlačené, nemusím ručne. Tak isto aj pri interných dokladoch. Ja dnes už tlačím aj pokladničné doklady s predkontáciou, odpadlo mi kopec roboty s vypisovaním bločkov. Ale voľakedy som mala vyrobené také "razítko", ktoré mi vyrobili podľa požiadavky.
zuzanask
11.06.07,18:53
ide o pokladnicne doklady vytlacene z pc na ktorych to nie je a treba to doplnit. Aby sa nemuseli tlacit nove. Otazka bola ci nieco take existuje.
babenko1
11.06.07,18:58
asi ťa neminie ručná práca... :-) ak je to VPD, tak napíšeš napr. 501 ...10,- 343... 19,- , 1/07 a podpis toť vsjo :-)
Monika Kováčová
11.06.07,19:02
na jeden deň ti pečiatku požičiam...
babenko1
11.06.07,19:07
na jeden deň ti pečiatku požičiam...
myslíš, že jej to tie predkontácie napečiatkuje? :-)
Monika Kováčová
11.06.07,19:09
... :) to nie, ale keď chce, tak požičiam...
Monikov
11.06.07,19:56
§ 10 zákona č. 431/2002 (zákon o účtovníctve)
Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

Ja zvyknem každý mesiac vytlačiť „vrchné listy – výpis dokladov“ podľa každého druhu účt.dokladu tak, ako ich mám založené v poradačoch. Na výpise je okrem iného uvedené aj to, ako som konkrétny doklad zaúčtovala a v akej sume (takúto tlač iste umožňuje každý účtovný software). Na doklady predkontáciu nepíšem. Napíšem len dátum zaúčtovania a podpis – zaúčtoval.