*Michelle*
31.05.07,19:05
ahojte poraďáci ;)
zaujímam sa o účtovníctvo a poprosila by som Vás, keby mi niekto vysvetlil čo najjednoduchšie z čoho sa čo počíta (napr. rozdiel medzi základnou a hrubou mzdou, čistým príjmom):confused: poraďte prosím
Johanka
31.05.07,17:16
betka
31.05.07,17:16
Hrubá mzda: ..............................................10 000, Sk
................ - nezdanit. časť na daňovníka.....- 7 968, Sk
.................- poistné za zamestnanca ..........- 1 340, Sk
Základ dane:............................................. ......692,Sk
- 19% preddavok na daň..................131, Sk
Čistá mzda: hrubá mzda-poistné-preddavok na daň: 8529, Sk
*Michelle*
31.05.07,17:23
:)ďakujem.
Anonymka
07.06.07,05:25
A daňový bonus? Ten sa sem nezarátava asi, však? Keď má byť zamestnancovi zvýšený plat - čistá mzda na x sumu, zamestnávateľ má brať ohlady na to, že zamestnanec poberá daňový bonus, alebo vypočítať to mimo DB, ako keby ho nemal? Ďakujem. Súrne potrebujem.
vikinka
07.06.07,05:28
DB nemá nič spoločné so zvýšením platu,pracovník o mesiac nemusí poberať DB,takže mzdu ak zvyšujete neberiete do úvahy či poberá DB alebo nie.
Martinella
07.06.07,05:29
A daňový bonus? Ten sa sem nezarátava asi, však? Keď má byť zamestnancovi zvýšený plat - čistá mzda na x sumu, zamestnávateľ má brať ohlady na to, že zamestnanec poberá daňový bonus, alebo vypočítať to mimo DB, ako keby ho nemal? Ďakujem. Súrne potrebujem.

Daňový bonus sa nepočíta do hrubej mzdy, pripočítava sa len k čistej mzde(teda po odpočítaní všetkých odvodov od hrubej mzdy) a s touto tvorí čistý príjem zamestnanca.
Anonymka
07.06.07,05:41
A v prípade, že zamestnanec sa dohodol, že mu zamestnávateľ dá čistú mzdu 16500 Sk, tak hrubú mzdu mu má vyrátať tak, že mu zaráta daňový bonus, alebo nie. S DB by to bolo cca 21000 a bez uplatnenia DB 21500. Ďakujem.
hemaja
07.06.07,05:42
A daňový bonus? Ten sa sem nezarátava asi, však? Keď má byť zamestnancovi zvýšený plat - čistá mzda na x sumu, zamestnávateľ má brať ohlady na to, že zamestnanec poberá daňový bonus, alebo vypočítať to mimo DB, ako keby ho nemal? Ďakujem. Súrne potrebujem.

Keby ste chceli upravovať zamestnancom mzdy podľa čistej mzdy, tak by ste jednoznačne ukrátili tých, ktorí poberajú daňový bonus. Daňový bonus predsa má byť ich zvýhodnenie preto, lebo majú deti, takže tých 540 Sk na 1 dieťa im patrí. Pripravili by ste ich o toto právo a naopak zvýhodnili by ste tých, ktorí si bonus neuplatňujú, pretože si ho napr. uplatňuje druhý z manželov alebo sú bezdetní.
Anonymka
07.06.07,05:47
Ďakujem velmi pekne, toto som potrebovala potvrdiť ... :)
Martinella
07.06.07,05:54
A v prípade, že zamestnanec sa dohodol, že mu zamestnávateľ dá čistú mzdu 16500 Sk, tak hrubú mzdu mu má vyrátať tak, že mu zaráta daňový bonus, alebo nie. S DB by to bolo cca 21000 a bez uplatnenia DB 21500. Ďakujem.

Ako som už uviedla vyššie, v žiadnom prípade sa do výpočtu hrubej mzdy nezapočítava daňový bonus.
A okrem toho daňový bonus síce vypláca zamestnávateľ, ale on si ho odpočítava od vlastnej daňovej povinnosti ktorú je povinný odviesť do štátneho rozpočtu(daňovému úradu).Teda nejde o odmenu zamestnancovi za vykonanú prácu ale je to zvýhodnenie pre tých zamestnancov, ktorí spĺňajú podmienky pre jeho nárok v zmysle ZoDP_§33.
Anonymka
11.06.07,05:48
Ešte jedna vec k vyššie uvedeným ... to je mi jasné, že do hrubej mzdy sa nezarátava, ale do čistej už áno ... Zamestnanec si povedal, že chce mať 16500 v čistom ... a vychádzalo mu to na tú sumu, lenže aj s DB. Hrubá mzda bola vo výške 21000. Nakoniec mu pridali k HM 500 Sk a takto mu vychádza aj s DB 17000. Takto to malo byť nie? Čo je vlastne čistá mzda? :confused: