europanka
31.05.07,23:22
Prajem dobry vecer,
prosim o kazdu radu.... moj problem je nasledovny :

Som zamestnana v jednej "akciovke" rok ako pokladnicka. Ide vsak o pokladnicku, kde sa pracuje s niekolkymi "nulami", kompletne podklady pre uctovnictvo atd... Striedame sa po jednom traja kolegovia ( 2 dni robime 4 dni volno ), so svojou pracou som bola spokojna, naplnala ma, ale to sa skoncilo pred dvoma dnami. Dostali sme dodatok k pracovnej zmluve (29.5.07), kde sa nam zmenila pracovna pozicia (miesto) a znacne rozsirila i pracovna napln ( jeden zamestnanec bude robit 3 funcie bez naroku na zvysenie platu ). Jeden kolega podpisal. Samozrejme ja a druhy kolega nie. Za dalsie 4 hodiny (29.5.07), od odovzdania nepodpisaneho dodatku sme s kolegom dostali "upozornenie na neuspokojive pracovne vysledky a porusenie pracovnej discipliny-výzvu na odstranenie nedostatkov". Spolu s kolegom sme si k nahliadnutiu zobrali kazdy svoje "upozornenie" a dali do tasky, bez toho aby sme to podpisali. Nepodpisali sme ani prevzatie tohoto dokumentu. Na druhy den ( 30.5.07 ) sme poslali kompetentnej osobe "odpoved na toto upozornenie, ktore sme rezolutne odmeitli a nasledne poukazanie na zakonne nedostatky pri cinnosti zamestnavatela". Samozrejme doporucenou postou s dorucenkou. Toto "poukazanie na zakonne nedostatky pri cinnosti zamestnavatela", malo obsahovat vsetky nedostatky ktore porusuje podla zakona ako su napriklad, neplatenie nadcasov, nocne priplatky ( niesme nepretrzita prevadzka ), nesplnenie pracovneho casu ( odpracujeme 15-17 hodin denne ), nesplnenie denneho odpocinku (12 hodinoveho), atd.... a poziadali zamestnavatela o odstranenie tychto nedostatkou.
Problem nastal v tom, ze dnes (31.5.07) kolega prinesol do prace PN, a v zapeti dostal vypoved k dnesnemu dnu podla §63 ods.1 pism. d) bod 4. Co ma robit on ??????
A co mam robit ja ????? Nechcem v tej firme nadalej pracovat. Pred vyse tyzdnom som ukoncila PN po siestich tyzdnoch. Doktor mi vyslovne zakazal ist do prace, nakolko som skolabovala s prepracovanosti a viezli ma sanitkou do nemocnice na infuzie... dnes je moj zdravotny i psychicky stav podobny ako pred spominanou PN. Po psychickej stranke mam pocit, ze ovela horsi ako kedykolvek inokedy. Bojim sa ist do prace, bojim sa tych natlakov, reakcii zo strany zamestnavatela, "bossingu", mam strach ci neurobim nejaku chybu... Zacala som uzivat lexaurin - na ukludnenie + hypnogen na spanie... Chcem dosiahnut minimalne aspon odstupne, pretoze som svoju pracu cely rok vykonavala poctivo a zodpovedne, co poukazuju i moje caste odmeny na vyplatnej paske a viacnasobna pochvala... No zrazu som prenho zla zamestnankyna a nekalo sa snazi "rozlucit sa i somnou". Mam ist k doktorovi, na PN, k psychologovi ???? neviem si poradit ale viem, ze nechcem ist zajtra ( teda uz dnes ) do prace - koli strachu, ze ten natlak psychicky nezvladnem a nechcela by som lutovat svoje mozne spochybnenie....

Dakujem za akukolvek radu......
Melnick
31.05.07,21:34
Rieš najskôr svoj zdravotný problém :) a po ňom svoj existenčný problém. Myslím,že ako účtovníčka sa slušne uživíš. Ale na svoje práva si nedaj siahať./ Myslím odstupné atď./
Len je smutné, že napriek tomu,že svoju prácu si robila s láskou a zodpovedne, musíš riešiť takúto situáciu. :mee:
kukučka
31.05.07,21:41
Len by som dodala - ber nohy na plecia a neostávaj tam ani minútu.
FAA
31.05.07,23:04
Prajem dobry vecer,
prosim o kazdu radu.... moj problem je nasledovny :

( odpracujeme 15-17 hodin denne ),
Dakujem za akukolvek radu......

Pracujem ako učtovník na vlastné triko a 15-17hod denne odpracujem iba polovicu marca, a aj tak zarobím veľmi slušne, keby som toľko odpracoval celý rok, tak ....;)
Lion Topoľčany
01.06.07,17:31
Europanka, budem sa čudovať, ak tam ešte naďalej zostaneš! Ak si šikovná
/ a to podľa mňa si/ , nájdeš si inú a ešte zaujímavejšiu robotu. Ver mi. Človek občas musí urobiť radikálne rozhodnutie, aby ho to posunulo ďalej.
Veľa šťastia.
misomiso
01.06.07,18:19
Smutne. Ja by som sa tiez usiloval dosiahnut odstumne, na ktore mas podla mna narok. Ale ak naozaj nechces spravit chybu, musela by v tomto celom asi spolupracovat s pravnikom. Otazne je, kolko by to stalo. Potom si myslim, musis zvazit, co by pre Teba (po psychickej stranke) znamenalo ist do nejakych naozaj neprijemnych sporov s firmou, predovsetkym s ohladom na Tvoj zdr. stav. Niekedy clovek moze stratit naozaj vela, ked (mysliac si, ze ide predsa o princip a spravodlivost) sa moc tlaci na pilu. Pred dvoma dnami mediami prebehla sprava, ze zomrena nejaka Australcanka potom ako ju odpojili od prudu za zanedbately dlh u dodavatela. Bola vraj odkazana na dychaci pristroj. Iste ste to poculi.

Ja samozrejme nepoznam detailne tento pripad, ale je mozne, ze by bez neho aj dokazala nejaky cas prezit, ale podla mna to, ze ju odpojili (a ze sa u toho s tym monterom poriadne vyhadali) jej nepomohlo. Mne napriklad zomrel nedavno 28 rocny byvaly kolega, (na infarkt) ktory sa velmi intenzivne a neprijemne natahoval s byvalou manzelkou o dieta. Je to na zvazenie.
ajobs
01.06.07,19:41
Smutne. Ja by som sa tiez usiloval dosiahnut odstumne, na ktore mas podla mna narok. Ale ak naozaj nechces spravit chybu, musela by v tomto celom asi spolupracovat s pravnikom. Otazne je, kolko by to stalo. Potom si myslim, musis zvazit, co by pre Teba (po psychickej stranke) znamenalo ist do nejakych naozaj neprijemnych sporov s firmou, predovsetkym s ohladom na Tvoj zdr. stav. Niekedy clovek moze stratit naozaj vela, ked (mysliac si, ze ide predsa o princip a spravodlivost) sa moc tlaci na pilu. Pred dvoma dnami mediami prebehla sprava, ze zomrena nejaka Australcanka potom ako ju odpojili od prudu za zanedbately dlh u dodavatela. Bola vraj odkazana na dychaci pristroj. Iste ste to poculi.

Ja samozrejme nepoznam detailne tento pripad, ale je mozne, ze by bez neho aj dokazala nejaky cas prezit, ale podla mna to, ze ju odpojili (a ze sa u toho s tym monterom poriadne vyhadali) jej nepomohlo. Mne napriklad zomrel nedavno 28 rocny byvaly kolega, (na infarkt) ktory sa velmi intenzivne a neprijemne natahoval s byvalou manzelkou o dieta. Je to na zvazenie.

Súhlasím s misomiso, právnika do toho treba zainteresovať určite - najlepšie takého, ktorý je zbehlý v pracovnom práve (to nie je každý!!!).
A ešte predtým (alebo súbežne) rieš aj zdravotný problém.
judita1971
01.06.07,20:08
zo skúseností z môjho blízkeho okolia ti poviem, bude ťa to stáť kopu nervov a aj tak sa pravdy nedovoláš, a môžeš byť skalopevne presvedčená, že pravda musí existovať, kým nebudeš mať za sebou väščiu gorilu ako tá druhá strana, tak nevyhráš, a môže byť zákonník práce, porušovaný koľko len chceš, bola som svedkom, keď prišla kontrola na riaditeľa, z dôvodu, že bol hrubo porušovaný zákonník práce, vieš kto si to zlízol - ten komu sa ublížilo a kontrola nič nenašla, potom sa súdili na súde - uznali neplatné rozviazanie PP - a napriek tomu že ide o verejnú správu - riaditeľ tam stále sedí - ďalej si porušuje zákony- len tí čo nepasujú do karát, čo by sa náhodou chceli ozvať - pre istotu dostali výpovede......:eek:
a pocity, ktoré ti zostanú - bude ti na zvracanie z toho hnusného sveta, ale prežiješ to, človek neprežije len vlastnú smrť - inak všetko. Zmeň prácu, aj tak, ak ti nedajú výpoveď teraz o týždeň si nájdu niečo iné - kto chce biť palicu si nájde.... vykašli sa na nich....:mad:
Helena Miklovičová
02.06.07,04:21
je to smutné čo píšeš, ale je to tak. nepostrehla som však, čo konkrétne Ti zamestnávateľ vytýka - porušenie pracovnej dosciplíny je veľmi všeobecný pojem, mal by predsa byť konkrétny, aby si sa mohla písomne vyjadriť i keď si myslím, že to tvojej situácii nepomôže. Boj už začal a schalabohu nie z vlastnej skúsenisti ale z toho čo vidím a počujem (dúfam, že si to nezakríknem), nemáš šancu ho vyhrať. Asi by som na to nemala nery a čo najskôr by som odišla.
Monika Kováčová
02.06.07,06:18
A hlavne hlavu hore! všetko zlé je na niečo dobré. Verím, že prežívaš obrovský pocit sklamania, ale uvidíš, že v skutočnosti o pár mesiacov budeš na seba hrdá, že si odišla. Uvidíš...
Leila2006
04.06.07,07:25
Súhlasím s misomiso, právnika do toho treba zainteresovať určite - najlepšie takého, ktorý je zbehlý v pracovnom práve (to nie je každý!!!).
A ešte predtým (alebo súbežne) rieš aj zdravotný problém.

To by bolo ideálne, ale tie nervy na súde asi zdravotnému stavu nepridajú. Choď do toho sporu, len ak si fyzicky a psychicky trúfaš, ak nie, radšej bež kade ľahšie.
europanka
04.06.07,17:44
Ďakujem Vám všetkým za odpovede a rady.
Obrátila som sa na právnika, krorý to vidí veľmi nádejne tak mi prosím držte palce.
P.S.: .....keď som to vydržala doteraz, teraz to už nevzdám v žiadnom prípade..... No ak nevyhrám-nevadí. Dôležité bude premňa aspoň to, že si nebudem vyčítať, ze som to aspoň neskúsila.....
judita1971
04.06.07,18:12
Bolo to tvoje právo rozhodnúť sa ako ďalej, ale držím ti palce a želám ti pevné nervy .
Melnick
04.06.07,20:18
Ďakujem Vám všetkým za odpovede a rady.
Obrátila som sa na právnika, krorý to vidí veľmi nádejne tak mi prosím držte palce.
P.S.: .....keď som to vydržala doteraz, teraz to už nevzdám v žiadnom prípade..... No ak nevyhrám-nevadí. Dôležité bude premňa aspoň to, že si nebudem vyčítať, ze som to aspoň neskúsila.....
Nech Ťa posilní aj myšlienka,že na "Porade "Ti tiež veľa ľudí drží palce.
A ten spor nech vyjde k Tvojej spokojnosti.:)
europanka
05.06.07,15:41
Melnick ďakujem a určite Vás budem informovať :))
Danila
05.06.07,19:51
Ďakujem Vám všetkým za odpovede a rady.
Obrátila som sa na právnika, krorý to vidí veľmi nádejne tak mi prosím držte palce.
P.S.: .....keď som to vydržala doteraz, teraz to už nevzdám v žiadnom prípade..... No ak nevyhrám-nevadí. Dôležité bude premňa aspoň to, že si nebudem vyčítať, ze som to aspoň neskúsila.....Ale veď Ty si už vyhrala. Konečne odvážna ženská. A ja Ti budem palce držať aj na nohách.:) :) :)