dusanpetras
04.02.05,08:49
V súčasnej dobe, ako iste viete, existuje takmer nepreberné množstvo firiem, ktoré ponúkajú vytvorenie webovej prezentácie firmy.
Myslíte si, že takáto forma prezentácie je vhodná aj pre malé firmy, resp. živnostníkov ? Koľko by bola maximálna cena, ktorú by som mal akceptovať, pokiaľ som SZČO ? Koľko by ste za to dali ? A mám sa rozhodovať podľa ceny ... ? (samozrejme :-) ) Aké máte skúsenosti ?

Dík.
Miro77
04.02.05,08:10
Normálna cena je podľa mňa okolo 3-tis.

Tieto náklady by mali pokryť Vaše adresné údaje, malú mapku, fotku Vašej prevádzky, kontakty, otváraciu dobu a neaký ten pokec o Vašej činnosti. Pre začiatok by to malo stačiť. Aké to bude mať odozvy ukáže prax. Ak to zaberie investujte ďalej.
evelien
04.02.05,08:20
Pracujem v reklamnom štúdiu - takže môj pohľad: akonáhle začne človek podnikať, musí hľadať nejaký spôsob, ako sa zviditeľniť. Nikto o tebe nevie - nezarobíš. Webstránky sú rôzne, to ti je asi jasné. Pokiaľ chceš mať na webe iba takú vizitku - teda jedna stránka s krátkou info o tebe, kontakty a odkaz na mail - tak 3000 Sk je dosť. Ale ak si z BA - tak je to asi normálna cena. My robíme za cca 2000. Ale ak chceš mať na webe toho viac, tak je možné zaplatiť aj 5000 - 10000.
Richard
04.02.05,08:42
Ak môžem vysloviť môj názor, tak každá SZČO by mala mať minimálne aspoň freehostingovú webovú stránku. Spraviť ju je veľmi jednoduché a freehosting je zadarmo.
Mickya
04.02.05,09:17
Môj názor je taký, že sa naozaj oplatí investovať do takejto "veci". Pretože ak sa pozriem na nejakú stránku, tak si spravím aj svoj názor na danú firmu. Podľa mňa má byť stránka reprezentujúca firmu a nie, aby ešte viac firme uškodila.
Napíšem príklad: ak je napr. firma, kt. ponúka grafickú úpravu - otvorím stránku a je pre mňa nezaujímavá, tak ju veru aj zatvorím a hľadám ďalšiu firmu. Ale ak otvorím inú stránku a vidím, že stránka je super a reprezentuje firmu, tak si dám tejto firme stránku aj spraviť. Pretože viem, že tomu čo robia rozumejú.
Podľa môjho názoru sa naozaj oplatí investovať do stránky, pretože je to jednorazová investícia. A je to dá sa povedať lacná a stála reklama ako keby som mala platiť napr. bilboard. Kvalitná web. str. stojí okolo 7000 a vyššie. Za tých 3000 sú väčša len základné údaje firmy + nič moc k tomu.
Ale je to vec názoru... ...a to bol len ten môj
ajacik
04.02.05,09:23
neviem si predstaviť, čo môžeš za tých 3 000 sk dostať. naša firma robí web-prezentácie od 20 tis a vyššie.
ale zasa záleží za tom, či máš záujem o kvalitu. pretože za tých 3 tisíc korún ti to spraví nejaký študentík, ktorý je rád, že si zarobí.
nechcem tu robiť reklamu, ale ak máš záujem vidieť naše referencie, tak napíš SS.
dusanpetras
04.02.05,09:30
No, na tému ceny web stránky, a spoločnosti/študentíka, ktorý ju vyrába, bola zaujímavá diskusia v Trende, niekedy minulý rok. Podľa mňa bol zaujímavý názor a tvrdenie, že nezáleží na tom, kto webstránku robí, koľko stojí, ale ako vyzerá. Veď sa platí podľa toho, ako dlho výroba trvá a ako produkt vyzerá. Nić v zlom, ale prećo by som mal platiť veľkej firme, keď moje potreby(parametre stránky) dokáže splniť aj ten študentík. Čo myslíte, má toto tvrdenie nejaký zádrhel ?
ajacik
04.02.05,09:43
vieš, ja som to myslela z toho pohľadu, že naša firma poskytuje naozaj kvalitu. ver tomu, že máme zmapovaný trh a možno to bude znieť ako chvála, ale čo sa týka grafických dizajnov, tak naozaj my poskytujeme tie najlepšie na Slovensku.
Budeš mi oponovať, že sú veľké spoločnosti, ktoré takisto poskytujú tieto služby. Ale kto to pre nich robí?? Druhí už nevidia, že zasa naša firma.

ale je fakt, že v dnešnej dobe je potrebné mať web stránku.
neberiem nikomu svoj názor, čo sa týka tej ceny a kvality.
dusanpetras
04.02.05,09:47
Áno ? To som nevedel, že veľké firmy v oblasti web dizajnu si berú tiež niečo ako "subdodávky" . V tejto brandži sa mi to zdá divné. Prečo potom zákazník nejde priamo za vami, ale napr. za *omtec.*om, alebo *illenium ... Veď tí su neuveriteľne drahí ! Prečo je to tak ?
ajacik
04.02.05,09:56
myslím si, že veľmi záleží aj na tom, koho poznáš. stačí pár vplyvných ľudí v tejto oblasti a je to. oni poznajú niekoho, my zas niekoho iného a tak to je.
ale ti poviem, že najlepšie sa robí priamo s klientom. lebo cez nejakú agentúru to je už zložitejšie. to vieš, viac ľudí, viac názorov...
ajacik
04.02.05,10:00
a také, akože "preťahovanie" klientov sa zasa nerobí. :-)
dusanpetras
07.02.05,06:43
Platí nejaké nepísané pravidlo, že kradnúť zákazníka inej firme sa nerobí ?
ajacik
07.02.05,07:01
pokiaľ si v tendri, tak sa snažíš získať zákazníka ty. ale ak už klient patrí inému, a ty mu robíš iba subdodávateľa, tak je také nepísané pravidlo, že moji klienti su moji a tvoji sú tvoji.
ajacik
07.02.05,07:02
inak som našla stránku, ktorá je hodná tých 3 000 sk.
mrkni sem:

http://www.mtservices.szm.sk/penzion/default.htm

a myslím, že takto si svoju prezentáciu nepredstavuješ.
sea
23.02.05,20:23
Ked sme uz pri tvorbe stranok, mam zivnost na vyrobu reklamy a reklamnych predmetov, mozem v ramci tejto zivnosti tvorit - vyrabat - www stranky za uhradu ?
display
21.06.05,14:29
Prezentácia firmy je v dnesnych casoch nutnostou. Je uz pomerne velke percento ludi, ktori ak nieco hladaju, zacinaju internetom. Jedna vec je stranku mat a druha, byt videny. Musite si zabezpecit, aby vas velke vyhladavace nasli. Katalogove portaly dokazete naplnit informaciami pomerne lahko. Do fulltextovych vyhladavacov treba stranku zadat a ak je stranka urobená do posledných detailov, uspech sa dostavi.
A tu je rozdiel v kvalite a cene. Ak sa uchylite k tomu, ze to date urobit studentovi, ktory prave zhana na pivo, nemusi to dopadnut najlepsie. Myslite aj na aktualizaciu.
George Michael
26.06.05,15:48
Bez internetovej prezentácie v dnešnej dobe môže podnikať len málokto. Ešte sa moja živnosť poriadne nezačala, a už boli hodiny strávené na internete - registrácia do vyhľadávačov.
Ja mám stránku podľa mojich predstáv so zabezpečením aktualizácie na objednávku - nie však u firmy, ale u súkromnej osoby, pre ktorú je táto činnosť akýmsi koníčkom.
Cenu radšej nenapíšem, ale nie je to ani 3000,-- a nie je to len jedna informačná "suchá" stránka ako bol príklad niekde vyššie. Bude to aj o tom, že Bratislava je Bratislava a iný kraj - iná cena.
Stránka má zrejme úspech, za pár mesiacov má vysokú návštevnosť, a aj klienti nájdu firmu najskôr cez internet ako osobne alebo na základe inej formy inzercie.
Internet je najlepšia forma inzercie a predaja produktov vlastnej firmy .
ESTER
28.06.05,07:59
Každý si myslí, že len jeho práca je dôležitá a len on má dostať dobré zaplatené len nie ten druhý. Myslím si, že s týmto pocitom sa stretávame aj my účtovníci, keď si iní našu prácu nízko hodnotia. Mali by sme si vážiť aj prácu toho druhého a za kvalitu mu zaplatiť. Kto z ľudí si môže povedať že bez jeho práce by sa zrútil svet.
cyberich
29.06.05,17:47
V dnesnych casoch sa webstranku oplati spravit 1. znamej firme alebo 2. tomu kto ma dost penazi na marketing, Internet je uz o vela vetsi ako pred 5 rokmi, takze ked sa nezvyraznujes tak lahko sa "zatopis". High-tech design je dolezity vtom pripade ked stranka nenosi dost textove informacie, zivnostnik ani podla mna nemal by prestupit 3-5000 korunovu hranicu, casom uvidi na aku stranu sa mu oplati dalej postupit -> webshop, portal, atd.
Doteraz som pracoval na Madarskom trhu, mam na to nazor, som zvedavy ako web vyzera na Slovensku...
camelfly
21.10.06,10:25
Ked sme uz pri tvorbe stranok, mam zivnost na vyrobu reklamy a reklamnych predmetov, mozem v ramci tejto zivnosti tvorit - vyrabat - www stranky za uhradu ?
pozeram na datum tejto debaty a viem ze je to z roku 2005,
no myslim ze je to stale aktualne, hlavne ako pomocka pre
podnikatelov, zverejnit sa
okoliu a pomoct svojmu podnikaniu, tak mi hadam prepacite ze ju
znovu malinko otvorim.


pre tvorbu www stranok je potrebne mat v zivnostenskom liste
presne specifikovanu ohlasovaciu povinnost v zneni:
Zhotovovanie internetovych vebovych prezentacii, grafickych
navrhov, registracia www stranok
a suhlasim aj s Richardom, ze kazda SZCO by mala mať minimálne aspoň freehostingovú webovú stránku, spraviť ju jednoduchu
tzv. vizitkovu
financne nie su moc nakladove a samozrejme vsetko zavisi od desingu
Marianna01
21.10.06,12:11
pre tvorbu www stranok je potrebne mat v zivnostenskom liste
presne specifikovanu ohlasovaciu povinnost v zneni:
Zhotovovanie internetovych vebovych prezentacii, grafickych
navrhov, registracia www stranok


Keď sme my zakladali živnosť, čo nám boli ochotní ohľadne internetu zapísať do živnosti bolo poskytovanie údajov z internetu.
Mimochodom, myslím si, že aj reklamná činnosť zahŕňa vytváranie www stránok. Čo iné je www stránka, ak nie reklama? Ve´d to by grafik musel mať v živnosti aj vytváranie vizitiek. Vyhotovovanie plagátov. atď. čo je, samozrejme, dobrá hlúposť.
camelfly
21.10.06,12:48
Keď sme my zakladali živnosť, čo nám boli ochotní ohľadne internetu zapísať do živnosti bolo poskytovanie údajov z internetu.
Mimochodom, myslím si, že aj reklamná činnosť zahŕňa vytváranie www stránok. Čo iné je www stránka, ak nie reklama? Ve´d to by grafik musel mať v živnosti aj vytváranie vizitiek. Vyhotovovanie plagátov. atď. čo je, samozrejme, dobrá hlúposť.
hmm, tu by sa dalo asi aj trosku polemizovat,
mne osobne na zivnostenskom zapisali tuto ohlasovaciu cinnost na zhotovovanie vebovych stranok a potom
co mam dalsiu je ta reklamna, propagacna a inzertna cinnost kde spada
aj vytvorenie vizitiek, plagatov atd. ale ako som pisala, na kazdom zivnostenskom
su ludia rozdielni a nazory sa mozu odlisovat, preto je vhodne sa
radsej informovat na miestnom zivnostenskom co kde pod co spada ;)
Tomes
26.11.07,16:57
Som prekvapený, že sem tak dlho nikto nenapísal. Myslel som si, že o vytváranie stránok je tu väčší záujem.

Hľadám niekoho, kto má skúsenosti s vytváraním www stránok, PHP a MySQL.
Prípadne nejaký dobrý kurz, kde sa to dá naučiť.
Ďakujem za rady
MareceK87
09.02.08,16:18
hmm tak k cene www stranok z pohladu programatora :)

som student(ik) a zaroven pracujem vo webhostingovej firme ktore berie za stranky celkom slusne sumy.

Do firmy pride zakaznik s predstavou, sef pride za mnou a ja ju CELU spravim. Sef si podiskutuje s klientom o upravach, pride za mnou s upravami na ktorych sa dohodli a ja ich spravim, a tak dokola kym zakaznik nieje spokojny.

Zakaznik pride za mnou s predstavou, ja stranku CELU spravim a zakaznik navrhne upravy, podiskutujeme a ja to na com sme sa dohodli spravim, a tak dokola kym zakaznik nieje spokojny.

Rozdiel je len v tom ze zakaznik diskutuje s sefom a plati firme za "balik". Je vedlajsie ci to trva programatorovi den alebo tyzden. (vacsina stranok trva 2-3dni). Pricom u mna sa cena odvija za pracu a narocnost. :)

Je uplne jedno ci stranku robi student alebo firma, dolezite je ako ju spravi!!!

co sa tyka ceny stale si nechajte najprv spravit navrh, pozrite referencie a podla toho sa rozhodnite. urcite neplati ze bude stranka za 10000 lepsia ako stranka za 2000. ;)

PS: inak stranka na ktoru odkazoval/a ajacik nie je hodna ani 100sk :) pan Ing. zjavne nebude programator ;)
evka56
10.02.08,20:59
Ja som tiež živnostník, stránku úmyselne nemám už 4. rok, zatiaľ sa mi to osvedčuje, lebo som bola zraniteľná oproti existujúcej dlho pôsobiacej konkurencii, ktorá kradne nápady nových podnikateľov. Vybudovala som si inak svoje meno a základy, o stránke uvažujem až teraz. Môj "ciťák" neutvoriť si hneď na začiatku podnikania webovú stránku sa mi potvrdil aj v odbornej literatúre. Svojich zákazníkov si hľadám a oslovujem inak.
dolfort
11.02.08,10:34
dneska keď nie si na webe, tak to akoby si ani neexistoval. záleží aká veľká stránka to má byť, čo na nej má byť, aký to má mať design, štruktúru, obsah.
medzi regiónmi sú veľké cenové rozdiely, aj medzi rôznymi firmami sú veľké cenové rozdiely. existuje súvis medzi cenou a kvalitou, hoci sú výnimky - nájdu sa aj takí, čo vezmú nenormálne prachy a robota o ničom. treba si vybrať - chceš lacnú stránku alebo dobrú stránku, ktorá ťa bude reprezentovať.

na trhu funguje úžasne veľa rádoby dizajnérov a programátorov, ktorí či už to majú legalizované alebo nie, robia slabé stránky za pár tisíc;
potom je skupina firiem, ktoré robia kvalitu za normálne ceny;
no a potom máš veľké firmy, ktoré robia balíky služieb, veľké mega projekty, portály a pod. a tam môžu isť ceny aj do miliónov.

pre teba, povedal by som, v začiatkoch môže stačiť nejaká základná prezentácia možno za 10000-15000, je tu zase množstvo variánt čo sa dá urobiť (dizajn, kód, CMS...). keď už sa kšefty rozbehnú tak zistíš že zákazníci potrebujú mať na webe nejký katalóg alebo podobné veci, tam zase v závislosti aké je to veľké a čo vsetko tam treba porobiť, môžu isť ceny pár desať tisíc. opakujem, veľké cenové rozdiely v regiónoch.

koľko zaplatiť za webku - podľa toho koľko máš na to. ale určite by som sa nerozhodoval iba podľa ceny - je dobré rozhodnúť sa podľa referencií - pozrieš si projekty, ktoré firma robila v minulosti a z toho aj vieš posúdiť, čo asi dokážu a čo nie, kde sú ich limity. rátaj s tým že za kvalitu si každý nechá rád zaplatiť, lebo tento biznis má jednoznačne zelenú teraz.
profesionálne urobená menšia prezentácia môže stáť od 15000 vyššie, stredne veľká 30 a viac.
ak chceš, môžeš nájsť aj študenta, ktorý ti pri troche šťastia môže urobiť aj dobrú stránku za málo peňazí. ale mám za to, že študent sa učí na tebe, takže nevyhneš sa určitým omylom. druhá vec, dneska ti študent urobí webku, ale keď tam potrebuješ nejaké aktualizácie, alebo programátorské či dizajnové veci, kde ho budeš zháňať? možno už webky nerobí, možno je niekde v krkahájoch v amerike, možno už doštudoval a má svoj džob. takže musíš na to nájsť niekoho kto to prevezme. treba pamätať aj na to, že následne si stránka vyžaduje aj určitú starostlivosť, takže je vhodné hľadať firmu, ktorá sa tomu dokáže venovať dlhodobo, má za sebou nejakú history a hlavne je stabilná. keď to neaktualizuješ, tak návštevnosť ti pôjde dole. ale to už je iná téma.
a ešte posledná vec - podľa mňa nie je jeden človek čo by urobil špičkovú webku sám. špičková webka je práca dizajnéra, programátora a niekoho kto vie SEO veci, urobí štruktúru, napíše dobrý obsah.
sinn3r
10.03.08,08:26
toto je trosku od temy ale ako to tu tak cele citam tak iba jeden clovek sa zmienil o php mysql a to nehovorim ze k strankam treba este javascript a mnoho inych skusenosti... mam pocit ze ludia tu sa len tocia okolo designu a vobec ich nezaujima to nakolko bude stranka funkcna a nakolko si ju budu moc sami administrovat [tj. napr. menit kontakty a ine informacie]. Namiesto toho aby si tu niektori reklamovali svoje firmy by sa mali zamysliet nad sebou a poradit tomu cloveku... Myslim si ze stranka ktora obsahuje kontaky zopar fotiek a profil firmy by mala stat 3-4 tis. podla pouzitej technologie [tj. od jednoducheho html neskor s pouzitim css az po flashove stranky]. A myslim si aj ze spravit uzivatelovi jednoduche rozhranie na editaciu napr. kontaktov [tj. zmena cisla etc..] pomocou php by mala byt samozrejmost aby zakaznik nemusel potom zhanat odbornika na to aby mu prepisal cislo pri kontakte.
DELTA73
10.02.11,10:58
Jedna vec je vytvorenie kvalitnej webstranky za prijatelnu cenu, druha vec je jej prezentovanie na nete. V mori webstránok bude plávat a ta vaša a klient si ju možno ani nevšimne. Možno by si na ňu veľmi rád klikol, ale ešte stále sa o vašom produkte alebo o vašej službe nedozvedel a vôbec netuší, že vaša webtránka existuje.
Ak uvazujes o webovej stranke ako sucast marketingu, budes sa musiet zamysliet i nad druhym krokom a to seo optimalizaciou, pokial to nebolo v cene, co pochybujem, zvazujuc tu publikovanu sumu,.

Ak na tvojom segmente trhu je veľká konkurencia, podniká na ňom veľa podnikatelov, budes musieť preukázať internet vyhľadávačom, že tvoje stránky sú relevantnejšie oproti ostatným v predmete podnikania. Spôsob, ako odlíšiť vašu firmu od mnohých ľudí na internete, je vytvorenie vysoko kvalitných spätných odkazov.

pcfix
pantheon
15.02.11,16:09
ono clovek nikdy nevie kedy mu stranka prinesie zakaznika, v case ked ten clovek stranku nejakej malej firmy alebo zisvnostnika najde, nemusi jeho sluzby potrebovat, ale o mesiac dva, pol roka moze byt jeho zakaznikom a dat o nom vediet dalej, takze takto by som k tomu pristupoval ak by som nemal ziadnu prezentaciu...takze treba sa na to pozerat aj z tohoto uhla pohladu a s tym samozrejme suvisi ci vas potencionalny zakaznik vobec najde...
cital som tuto diskusiu len tak zbezne, co sa tyka cien, je to rozne...ja robim vacssinou len pre znamych a rodinu, okolo 150€, ale jeden kamarat pre ktoreho som robil, tak jedna firma im ponukala webprezentaciu za ktoru chceli asi 800€, co sa mi zda vela, aj ked tam bol mozno pouzity nejaky redacny system, ale je to proste vela...
duddika
16.11.11,07:55
v dnešnej presitenej dobe internetu je potrebné sa niečim líšiť, byť vždy o krok v pred pred inými firmami teda web stránkami, prvé miesta vo vyhľadávaní nám umožní prehliadač google, konkrétne PPC reklama, kde užívateľ platí len za klik na jeho stránku,
firma eurosite.sk túto službu poskytuje pre svojich zákazníkov, ktorá je šitá na mieru
pepa1979
26.11.11,12:09
Ahoj diskutujúci.
Problém je najmä v tom že podnikateľ nemôže investovať na začiatku do webstránky 500 až 800€ Aj keď si myslím že v dnešnej modernej dobe je zase opäť platiť za to aby som bol na prvých miestach peniaze a nie malé je príliš drahá vec.......možno sa len mýlim