jana32
01.06.07,11:00
Máme zamestnankyňu na materskej dovolenke. Tá jej skončí v decembri toho roku. Keďže však vie že u nás má perspektívu max. do augusta 2008, našla si sama nové miesto. Prišla s návrhom aby sme jej dali my výpoveď ( z dôvodu nadbytočnosti ) tak aby splnila nárok na odstupné. Chcem sa ale ubezpečiť že neporušíme žiadny predpis. Ak je ešte stále na materskej, môžeme jej dať výpoveď, keďže nejde o zrušenie organizácie? Aj tak si myslím, že keďže prišla s návrhom sama, tak by si mala požiadať o dohodu, samozrejme že ona chce z toho čosi vyťažiť ( čo tiež chápem )
Tweety
01.06.07,09:17
Počas MD,RD je v ochrannej dobe pred výpoveďou od zamestnávateľa.Ak chce odísť dohodou, môže tak urobiť, ale bez nároku na odstupné.
Chobot
01.06.07,09:26
Máme zamestnankyňu na materskej dovolenke. Tá jej skončí v decembri toho roku. Keďže však vie že u nás má perspektívu max. do augusta 2008, našla si sama nové miesto. Prišla s návrhom aby sme jej dali my výpoveď ( z dôvodu nadbytočnosti ) tak aby splnila nárok na odstupné. Chcem sa ale ubezpečiť že neporušíme žiadny predpis. Ak je ešte stále na materskej, môžeme jej dať výpoveď, keďže nejde o zrušenie organizácie? Aj tak si myslím, že keďže prišla s návrhom sama, tak by si mala požiadať o dohodu, samozrejme že ona chce z toho čosi vyťažiť ( čo tiež chápem )

Ak jej chcete pomôcť, môžete urobiť tak ako napísala Tweety a vyplatiť jej dobrovoľné odstupné.

Alebo môžete urobiť tak, že ona preruší materskú dovolenku (nie je náhodou už na rodičovskej dovolenke?), vy jej v ten deň dáte výpoveď z organ. dôvodov a ona zároveň požiada o skončenie PP pred začiatkom výpovednej doby. Vtedy má riadny nárok na odstupné. Následne bude mať nárok aj na rodičovský príspevok až do veku 3 rokov dieťaťa.
azuz
01.06.07,09:55
Ja len upozorním na § 61 ods. 3:

(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.
jana32
01.06.07,10:05
Och, tá moja nešťastná terminológia! nejde samozrejme o materskú ale o rodičovskú dovolenku, čiže tam by sme jej mohli dať organizačné dôvody bez obáv? A ešte k tomu miestu. Ide o to, že na druhom stupni máme o jedného učiteľa viac, zatiaľ čo na prvom stupni ( na ktoré by sa tá zamestnankyńa mala v decembri vrátiť) nám jeden chýba, čiže toho učiteľa presunieme od septembra na prvý stupeň. Nepôjde o žiadneho nového zamestnanca, je to v poriadku?
Chobot
01.06.07,10:14
Och, tá moja nešťastná terminológia! nejde samozrejme o materskú ale o rodičovskú dovolenku, čiže tam by sme jej mohli dať organizačné dôvody bez obáv? A ešte k tomu miestu. Ide o to, že na druhom stupni máme o jedného učiteľa viac, zatiaľ čo na prvom stupni ( na ktoré by sa tá zamestnankyńa mala v decembri vrátiť) nám jeden chýba, čiže toho učiteľa presunieme od septembra na prvý stupeň. Nepôjde o žiadneho nového zamestnanca, je to v poriadku?

z tohto hľadiska je jedno, či je na materskej alebo rodičovskej, výpoveď počas trvania RD ani MD nemôžete dať. Musle by prerušiť (či jedno alebo druhé).

Tie presuny neviem posúdiť. Ale hrozí, že by sa tá zamestnankyňa voči tomu mohla ohradiť? Ak jej to vyhovuje, že ukončí PP, tak nikto iný to nebude prešetrovať. Inšpektorá nepríde len tak na kontrolu, vždy tomu predcháza nejaký podnet. Ak nie je podnet, je to OK.
azuz
01.06.07,10:14
Och, tá moja nešťastná terminológia! nejde samozrejme o materskú ale o rodičovskú dovolenku, čiže tam by sme jej mohli dať organizačné dôvody bez obáv? A ešte k tomu miestu. Ide o to, že na druhom stupni máme o jedného učiteľa viac, zatiaľ čo na prvom stupni ( na ktoré by sa tá zamestnankyńa mala v decembri vrátiť) nám jeden chýba, čiže toho učiteľa presunieme od septembra na prvý stupeň. Nepôjde o žiadneho nového zamestnanca, je to v poriadku?
Nejde o to, že nemôžete prijať nového zamestnanca. Ide o to, že ste zrušili pracovné miesto (funkciu), lebo ho nepotrebujete. A keď ho nepotrebujete, nemôžete na túto funkciu nikoho počas 3 mesiacov zaradiť.
jana32
01.06.07,11:34
OK tak v tomto prípade som už úplne v obraze. Mám ale ešte jednu prosbu, takmer podobnú. Zamestnankyňa je na rodičovskej dovolenke. Na jej miesto bola prijatá iná zamestnankyňa, ktorá má pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a organizácia je s ňou maximálne spokojná. Problém nastane v septembri, keď sa pôvodná zamestnankyńa chce vrátiť ale iba na čiastočný úväzok do práce ( jej dieťaťko bude mať 1 rok čiže má ešte dva roky rodičovskej pred sebou ). Prosím Vás poraďte ako postupovať, pre nás nie je rentabilné aby sme držali niekoho na čiastočný úväzok, keď tá nová pokojne zvládne sama celý. Nie sme už povinný dať pôvodnej zamestnankyni jej prácu, fakt je že inú pre ňu nemáme. Ako by ste to riešili?
jana32
01.06.07,11:54
Prosííííím, nech idem spokojná na víkend!
Chobot
01.06.07,12:11
OK tak v tomto prípade som už úplne v obraze. Mám ale ešte jednu prosbu, takmer podobnú. Zamestnankyňa je na rodičovskej dovolenke. Na jej miesto bola prijatá iná zamestnankyňa, ktorá má pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a organizácia je s ňou maximálne spokojná. Problém nastane v septembri, keď sa pôvodná zamestnankyńa chce vrátiť ale iba na čiastočný úväzok do práce ( jej dieťaťko bude mať 1 rok čiže má ešte dva roky rodičovskej pred sebou ). Prosím Vás poraďte ako postupovať, pre nás nie je rentabilné aby sme držali niekoho na čiastočný úväzok, keď tá nová pokojne zvládne sama celý. Nie sme už povinný dať pôvodnej zamestnankyni jej prácu, fakt je že inú pre ňu nemáme. Ako by ste to riešili?

Nie je to ľahká situácia. Ona sa môže kedykoľvek vrátiť na pôvodné pracovné miesto. Navyše ak požiada o skrátený úväzok, podľa § 164 ods. 2 ste povinný jej vyhovieť:

"(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody."

Jedine sa s ňou dohodnúť na skončení PP. Alebo ak si to viete odôvodniť, že tomu bránia prevádzkové dôvody, tak jej to môžete odmietnuť.
jana32
04.06.07,06:37
Nie je to ľahká situácia. Ona sa môže kedykoľvek vrátiť na pôvodné pracovné miesto. Navyše ak požiada o skrátený úväzok, podľa § 164 ods. 2 ste povinný jej vyhovieť:

"(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody."

Jedine sa s ňou dohodnúť na skončení PP. Alebo ak si to viete odôvodniť, že tomu bránia prevádzkové dôvody, tak jej to môžete odmietnuť.


Prosím čo môžem brať ako prevádzkové dôvody? Ide o to, že ak ju vezmene na krátky úväzok, tak tej druhej by sme museli úväzok tiež skrátiť, ale tá zase musí so zmenou pracovnej zmluvy súhlasiť. Ani z voza ani do voza. Prosím a neviete kde by som si našla nejaký návrh zákonníka práce ktorý má byť novelizovaný , viem že sú tam výrazné zmeny a potrebujem byť v obraze. Ďakujem.
Chobot
04.06.07,08:36
Prosím čo môžem brať ako prevádzkové dôvody? Ide o to, že ak ju vezmene na krátky úväzok, tak tej druhej by sme museli úväzok tiež skrátiť, ale tá zase musí so zmenou pracovnej zmluvy súhlasiť. Ani z voza ani do voza. Prosím a neviete kde by som si našla nejaký návrh zákonníka práce ktorý má byť novelizovaný , viem že sú tam výrazné zmeny a potrebujem byť v obraze. Ďakujem.

Posúdenie oprávnenosti prevádzkových dôvodov je veľmi subjektívne, žiadna legislatívna norma to nebude predpisovať alebo definovať. Ak považujete skutočnosť, že druhej nemôžete skrátiť úväzok, za prevádzkový dôvod, tak si za tým stojte.

Návrh novely zákona som ti pripojil. Celú legislatívny proces môžeš sledovať na stránke http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=zakony/prehlad. Ale neviem, či ti pomôže na vyriešenie problému novela zákona, lebo ešte nie je prijatá a môže byť zmenená.
jana32
05.06.07,07:17
Ďakujem, a ak to bude možné môžem poprosiť ešte o takúto radu?
U nás sa o dušu prepúšťa - oprávnene - nejsou penízky. Pred včerom šéf ústne prejednal výpoveď z organizačných dôvodov - z titulu nadbytočnosti, zamestnankyňa mu však nedala šancu ani dohovoriť a odišla svojvoľne z kancelárie. Boli pri tom dvaja svedkovia, ktorí potvrdili aj to, že šéf zamestnankyňu opakovane vyzval aby sa dostavila k nemu. Namiesto toho svojvoľne opustila pracovisko. Ja som následne na druhý deň dostala príkaz napísať výpoveď a v ten deń som ju aj zaslala. Zamestnankyňa v práci ani včera nebola. A teraz riešim dilemu, lebo ona nám doručila dnes marodku s dátum od včera a za ten deň keď s ňou hovoril riaditeľ poslala paragraf. Je v takom prípade naša výpoveď platná? Máme dvoch svedkov a kopu ľudí, ktorí vedia že v ten deň bola v práci. Ibaže ZP hovorí, že nemôžete dať zamestnancovi výpoveď z nadbytočnosti ak je na PN. Výpoveď bola ( resp. bolo úsilie ) prejednaná ústne deň pred začatím PN, avšak písomne jej bola zaslaná v deň začatia PN. Chaos, viem, čo s tým?
Chobot
05.06.07,07:29
Ďakujem, a ak to bude možné môžem poprosiť ešte o takúto radu?
U nás sa o dušu prepúšťa - oprávnene - nejsou penízky. Pred včerom šéf ústne prejednal výpoveď z organizačných dôvodov - z titulu nadbytočnosti, zamestnankyňa mu však nedala šancu ani dohovoriť a odišla svojvoľne z kancelárie. Boli pri tom dvaja svedkovia, ktorí potvrdili aj to, že šéf zamestnankyňu opakovane vyzval aby sa dostavila k nemu. Namiesto toho svojvoľne opustila pracovisko. Ja som následne na druhý deň dostala príkaz napísať výpoveď a v ten deń som ju aj zaslala. Zamestnankyňa v práci ani včera nebola. A teraz riešim dilemu, lebo ona nám doručila dnes marodku s dátum od včera a za ten deň keď s ňou hovoril riaditeľ poslala paragraf. Je v takom prípade naša výpoveď platná? Máme dvoch svedkov a kopu ľudí, ktorí vedia že v ten deň bola v práci. Ibaže ZP hovorí, že nemôžete dať zamestnancovi výpoveď z nadbytočnosti ak je na PN. Výpoveď bola ( resp. bolo úsilie ) prejednaná ústne deň pred začatím PN, avšak písomne jej bola zaslaná v deň začatia PN. Chaos, viem, čo s tým?

Ak sa budeme držať zákona, tak podmienkou je, aby bola výpoveď písomná a bola doručená. Z napísaného vyplýva, že to sa nestalo, výpoveď bola iba ústne prejednaná. Keby ste jej dali do ruky papierovú výpoveď za prítomnosti dvoch svedkov a ona by ten papier nechala v kancelárii, výpoveď by bola platná, ak keby na ten deň priniesla paragraf- návštevu lekára. Teraz je už neskoro, lebo je na PN, nestačí výpoveď zaslať deň pred PNkou, treba ju doručiť. A doručenie nastane už keď bude na PN.

Teraz počkajte. 10 dní jej bude platiť PN zamestnávateľ, potom SP. Veď ona raz skončí tú PN a hneď potom jej dáte výpoveď. Teraz máte zviazané ruky.
jana32
05.06.07,07:52
ďakujem!!!
jana32
06.06.07,04:27
Prosím, môžete sa ešľte pozrieť či je tžakáto formulácia po právnej stránke úplne v poriadku? Ide o výpoveď z org. dôvodov.

V e c : Výpoveď z organizačných dôvodov.
Vzhľadom na písomné rozhodnutie riaditeľa organizácie o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektivitu práce ste sa stali nadbytočnou a vzhľadom na skutočnosť, že organizácia nemá možnosť Vás ďalej zamestnávať, sme nútení s Vami rozviazať pracovný pomer na základe § 63 odst. 1 písm. b) zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce v znení neskorších novelizácii a to ku d ňu 30.6.2007. Na základe § 76 odst. 2 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce Vám patrí odstupné v sume trojnásobku Vášho priemerného zárobku za výpovednú dobu, ak súhlasíte so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby.
Za vami vykonanú prácu v našej organizácii Vám ďakujeme.
Chobot
06.06.07,06:37
Prosím, môžete sa ešľte pozrieť či je tžakáto formulácia po právnej stránke úplne v poriadku? Ide o výpoveď z org. dôvodov.

Veľmi dobre, len by som ten dátum neuvádzal. Lebo neviete, ku ktorému dňu rozviažete pracvoný pomer. To závisí od dátumu doručenia a skutočnosti, či zamestnankyňa požiada o skončenie PP pred začiatkom výpovednej doby:

V e c : Výpoveď z organizačných dôvodov.
Vzhľadom na písomné rozhodnutie riaditeľa organizácie o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektivitu práce ste sa stali nadbytočnou a vzhľadom na skutočnosť, že organizácia nemá možnosť Vás ďalej zamestnávať, sme nútení s Vami rozviazať pracovný pomer na základe § 63 odst. 1 písm. b) zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce v znení neskorších novelizácii a to ku d ňu 30.6.2007 Trojmesačná výpovedná doba začne plynúť prvým dňom nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede. Na základe § 76 odst. 2 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce Vám patrí odstupné v sume trojnásobku Vášho priemerného zárobku za výpovednú dobu, ak súhlasíte so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby.
Za vami vykonanú prácu v našej organizácii Vám ďakujeme.
jana32
06.06.07,07:43
Aha, my výpoveď doručujeme vždy na pracovisku a v prítomnosti svedkov, toto je ale práve ten prípad, keď bude výpoveď zaslaná. Teda ak si ju zamestnankyňa neprevezme a tá výpoveď bude na pošte ležať príklad 15 dní a medzitým začne mesiac júl tak jej výpovedná lehota začne plynúť 1.8. áno? A ak ju neprevezme vôbec, čo sa asi stane musím počkať kým sa nám nevráti výpoveď späť ako nedoručená a potom začneme počítať výpovednú dobu? Ešte hypotetická otázka. A čo ak bude od 1.7. schválený nový ZP a tam bude nárok zamestnanca aj na výpovednú dobu aj na odstupné, stačí že bola zaslaná výpoveď ešte pred novým ZP alebo budeme musieť poslať výpoveď s novými podmienkami?
P.S. Síce manžel si platí DAS ale tuším by sme minimálne v našom prípade mali posielať príspevok tebe, tým množstvom odpovedí máš pomaly a isto pozíciu nášho rodinného právnika.
Chobot
06.06.07,08:25
Aha, my výpoveď doručujeme vždy na pracovisku a v prítomnosti svedkov, toto je ale práve ten prípad, keď bude výpoveď zaslaná. Teda ak si ju zamestnankyňa neprevezme a tá výpoveď bude na pošte ležať príklad 15 dní a medzitým začne mesiac júl tak jej výpovedná lehota začne plynúť 1.8. áno?

Presne tak. ZP hovorí o "doručení". Ak bude doručená (prevezme si ju) 3. 7., tak výpovedná doba (pozn: "lehota" bola podľa starého ZP, tarez to nazvali "doba") začne plynúť od 1.8. Ale musím ťa upozorniť, že pokiaľ je tá zamestnankyňa na PN, tak jej nemôžete poslať výpoveď ani poštou, lebo je v ochrannej dobe a platí zákaz výpovede podľa § 64. Takto daná výpoveď by bola absolútne neplatná.



A ak ju neprevezme vôbec, čo sa asi stane musím počkať kým sa nám nevráti výpoveď späť ako nedoručená a potom začneme počítať výpovednú dobu?

Nie, podľa ZP § 38 ods. 4 sa považuje zásielka za doručenú aj keď zamestnanec odmietne zásielku prevziať:

"(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne."

Takže dňom vrátenia zásielky poštou (čo je cca po 15 dňoch uplynutia odbernej lehoty) sa považuje výpoveď za doručenú a začne plynúť VD od prvého dňa nasledujúceho mesiaca.


Ešte hypotetická otázka. A čo ak bude od 1.7. schválený nový ZP a tam bude nárok zamestnanca aj na výpovednú dobu aj na odstupné, stačí že bola zaslaná výpoveď ešte pred novým ZP alebo budeme musieť poslať výpoveď s novými podmienkami?

To je veľmi hypotetická otázka, lebo novela nebola ešte ani schválená ani publikovaná, takže jej platnosť s 99%-nou pravdepodobnosťou nebude od 1.7. Tak krátku dobu na zavedenie platnosti by nemali dať, malo by existovať nejaké prechodné obdobie.

Ale dajme tomu (teoreticky), že by platila novela od 1.7., tak zase je podstatný deň doručenia výpovede. Ak by bola doručená do 30.6., tak výpovedná doba aj nároky sa riadia podľa starého zákona. Pokiaľ by bola doručená po 1.7, tak by sa riadili novým zákonom. Tak to bolo aj v prípade predošlej novely - viď § 252a ods. 2 Zákonníka práce.



P.S. Síce manžel si platí DAS ale tuším by sme minimálne v našom prípade mali posielať príspevok tebe, tým množstvom odpovedí máš pomaly a isto pozíciu nášho rodinného právnika.

Ja už som taký, že niekde sa musím "vymudrovať" :cool: .
jana32
06.06.07,08:54
Ja už som taký, že niekde sa musím "vymudrovať" :cool: .[/quote]

Paráda. Ani netušíš ako ma to tvoje " vymudrovanie " teší. Ešte raz díky a stopercentne sa ozvem, lebo v prepúšťaní pokračujeme ( bŕ ) a čo človek to iný " personálny " prípad.
jana32
06.06.07,11:30
Som späť. Zamestnankyni doručíme výpoveď na pracovisku. Stačí ak prebratie výpovede podpíše priamo na výpoveď - teda tú ktorá ostáva mne, alebo to riešite samostatným listom papiera, kde sa zároveň podpíšu aj svedkovia?
Chobot
06.06.07,12:34
Som späť. Zamestnankyni doručíme výpoveď na pracovisku. Stačí ak prebratie výpovede podpíše priamo na výpoveď - teda tú ktorá ostáva mne, alebo to riešite samostatným listom papiera, kde sa zároveň podpíšu aj svedkovia?

Pokiaľ podpíše na kópii, že prevzala dňa a podpis, netreba svedkov. To len keby sa hrala na mŕtveho chrobáka a nič by nepodpisovala, vtedy treba svedkov, že výpoveď bola doručená osobne.