Bastian
01.06.07,11:21
Meskaju aj vam s platbami faktur? Ako to riesite? Mna to vie tak nahnevat (nakolko ja platim vzdy v dohodnutom termine), ze by som im to najradsej poriadne natrel...:mad: ale na druhej strane viem, ze by sa vacsina z nich asi urazila a viac by uz od nasej firmy nenakupili. Tak volim miernejsiu cestu a spravam sa slusne.
Ale mam aj tak pocit, ze na niekoho by som mal byt tvrdsi. Piste ako riesite vy omeskancov, aku splatnost im davate a kolko zvyknu meskat???
Danila
01.06.07,09:55
Meskaju aj vam s platbami faktur? Ako to riesite? Mna to vie tak nahnevat (nakolko ja platim vzdy v dohodnutom termine), ze by som im to najradsej poriadne natrel...:mad: ale na druhej strane viem, ze by sa vacsina z nich asi urazila a viac by uz od nasej firmy nenakupili. Tak volim miernejsiu cestu a spravam sa slusne.
Ale mam aj tak pocit, ze na niekoho by som mal byt tvrdsi. Piste ako riesite vy omeskancov, aku splatnost im davate a kolko zvyknu meskat???Keďže si pozitívne mysliaci človek, tak celkom určite očakávaš od svojich odberateľov serióznosť. Sem-tam, alebo aj často sa stáva, že pohľadávky meškajú. Aké sú platobné podmienky máš dojednané predpokladám zmluvne. Ak nie - na faktúre. Ja sledujem splatnosť pohľadávok, a pri meškaní 7 dní vyzvem odberateľa k platbe. Ak neplní, využijem stanovené sankcie. Zvyčajne sa darí. Ale ak sa aj nedarí, nedopustím, aby pohľadávka ostala premlčanou.
Bastian
01.06.07,10:19
Ake mate ostatni skusenosti???
Vdaka
ZDENIELA
01.06.07,10:28
Ja mám pocit, že neplatiť za faktúry je žiaľ dneska IN.
My vo firme to väčšinou riešime telefonátmi, že či by bol odberateľ taký láskavý a zaplatil, pretože aj nám treba platiť a pod. Za tých šesť rokov čo som tu som napísala asi len 5 upomienok, k úrokom z omeškania som sa ešte nikdy nedostala, väčšinou tie telefonáty zaberajú. I keď na margo tých úrokov, dalo by sa ich vyfakturovať dosť, ale je to tak nepríjemná vec, že radšej telefonujeme a čakáme, ...:(
Lion Topoľčany
01.06.07,17:43
Ja bojujem s týmto problémom na 2 poliach- vo firme, kde pracujem a
okrem toho manžel je SZČO-takže aj tam. Môžem zodpovedne povedať, že v oboch firmách platíme svoje DF načas, ale horšie to je pri pohľadávkach. Mám dojem, že polovica Slovenska sa drží filmu " O básnikoch"-
"lacno nakúpiť, draho predať a pozdržať platby-podnikanie v kocke". Väčšinou
zaberá ťuťumuťu do telefónu, ale už sme poslali aj zopár vyhrážok o našom firemnom právnikovi. To už celkom slušne zaberá. No najhoršie je, keď odberateľ jednoducho ukončí činnosť, to je už zlé...veľmi zlé.
misomiso
01.06.07,18:47
Myslim, ze je to vsetko o tom, kto jedna z akej pozicie. Mnohe silne firmy napr. vyuzivaju svoje postavenie a uz dopredu si zazmluvnie trojmesacnu splatnost. Ked odmietnes, mas smolu. Ini zasa toto zazmluvnene namaju, ale vedia, ze na nich moc tlacit nebudes, ak ich potrebujes. Je to rovnake na Slovensku aj v zahranici.

Napriklad jeden nas nemecky odberatel chel po nas 4% zlavu za to, ze zaplati do 30 dni po obdrzani tovaru. Inak vraj platia do 90 di. My sme och vyviedli z omylu, povedali sme im, ze my standardne poskytujeme 3% za platbu vopred alebo normalne 30 dni splatnost. Stale ale skusaju. Naposledy platbu za pro forma fakturu so zlavou vopred nezaplatili, tak sme im poslali tovar s normalnou fakt. Hned som mal na stole zmeskany hovor, fax aj e-mail, co to ma znamenat. Tak som im to vysvetlil, a zaplatili. Ale urcite si netrufnem s nimi jednat nejako nezdvorilo.

Pokial naopak jednas s odberatelom, ktory pre Teba nie je velmi dolezitiy, tak si moze dovolit byt aj neprijemnejsi a viac na neho tlacit. Ja som napr. aspon prijal zasadu, ze nedodame dalsi tovar, pokial predosla faktura nie je zaplatena.

Ale ako som uz povedal, vsetko je o takom jemnocite - vediet urcit, ci ja toho partnera potrebujem viac, ako on mna, alebo je to opacne. Napr. do zahranicia sme teraz jedneho partnera asi stratili po tom, co sme mu dali po jeho objednavke zaplatit tovar vopred (pred tym nam rok dlhoval za tovar, kym zaplatil). Platbu vopred nezaplatil a uz asi neobjedna. Ale toto som si dovolil spravit az vo chvili, ked mame v danej krajine uz dalsich dvoch partnerov, pred tym som bol k nemu ustretovejsi. Je to taka psychologicka hra.
Helena Miklovičová
02.06.07,04:39
temto problém máme asi všetci, ako to riešim, v prvom kroku zdvihnem telefon a klientovi zavolám, už viem, akým štýlom sa s ním mám baviť-(však som baba)- väčšinou to zaberie, no a keď nie- skúsim písomnú upomienku s prípadným upozornením, že ak do ..... a.t.ď. postúpime vymáhanie pohľadávky nášmu právnemu zástupcovi spoločnosti XY. Netvrdím, že nemáme pohľadávky po lehote splatnosti, ale je to celkom slušné, je fakt, že sa tomu treba venovať, len keby toho času bolo viac,..