Doti75
01.06.07,12:35
viete mi poradiť??? Manžel pracuje ako vodič MKD od 25.10.2004... 24.5.2007 podal žiadosť o rozviezanie prac. pomeru dohodou k 28.5.2007.Firma mu zaslala odpoveď,že nesúhlasia s RPP dohodou, ale iba podľa §67 ZP.Manžel je momentálne doma,no nevie či je v pohotovosti alebo má dovolenku.Firma ho od jeho žiadosti nekontaktovala že ma do práce nastúpiť,no ani nemôže kedže nemá kamion.
No stalo sa ešte aj to ,že 18.5. mal na učet vyplatené diety 1.264 eur a 30.5.mu prišla výplatná páska na ktorej je 1.365 eur.
Má právo zamestnávateľ stiahnuť niečo z diet,bez upovedomenia zamestnanca?
Ako dalej postupovať s výpovedou?Môže teraz žiadať o okamžité skončenie PP z dôvodu nevyplatenia časti mzdy?
A čo s dovolenkou,ktoru ma ešte za min.rok 23dni?

za každú odpoved velmi pekne dakujem
Chobot
01.06.07,11:07
viete mi poradiť??? Manžel pracuje ako vodič MKD od 25.10.2004... 24.5.2007 podal žiadosť o rozviezanie prac. pomeru dohodou k 28.5.2007.Firma mu zaslala odpoveď,že nesúhlasia s RPP dohodou, ale iba podľa §67 ZP.Manžel je momentálne doma,no nevie či je v pohotovosti alebo má dovolenku.Firma ho od jeho žiadosti nekontaktovala že ma do práce nastúpiť,no ani nemôže kedže nemá kamion.
No stalo sa ešte aj to ,že 18.5. mal na učet vyplatené diety 1.264 eur a 30.5.mu prišla výplatná páska na ktorej je 1.365 eur.
Má právo zamestnávateľ stiahnuť niečo z diet,bez upovedomenia zamestnanca?
Ako dalej postupovať s výpovedou?Môže teraz žiadať o okamžité skončenie PP z dôvodu nevyplatenia časti mzdy?
A čo s dovolenkou,ktoru ma ešte za min.rok 23dni?

za každú odpoved velmi pekne dakujem

Príliš nejasne napísané a veľa zmätočných informácií.

1. Prečo je doma, keď PP trvá? Mal by ísť aspoň na pracovisko a opýtať sa, či má pre neho zamestnávateľ prácu. Ak by mal dovolenku, musel by mať podpísaný dovolenkový lístok.
2. Ako je platený? Hodinovo alebo mesačnou mzdou?
3. Prečo mu uvádzajú diéty na výplatnej páske? To je niečo totálne odlišné od mzdy a na páske zúčtovanie cestovných náhrad nemá prečo byť.
4. Čo myslíš pod pojmom diéty?
5. Vyplatil mu zamestnávateľ riadnu mzdu? Ak áno, a iba krátil náhrady stravného, tak nemôže okamžite skončiť PP.
6. Ak si zle vypočítal náhrady stravného, vreckového a ostatné cest. náhrady, tak zamestnávateľ môže opraviť vyúčtovanie náhrad.
7. Ak by PP skončil (už z akéhokoľvek dôvodu), tak nevyčerpanú dovolenku musí zamestnávateľ preplatiť.
Doti75
01.06.07,18:02
dakujem za reakciu...takže:
1. je doma,pretože robí turnusovo (4-6týž. vonku a 1-2týž.doma);teraz je akurat druhy týž.doma,no od kedy pracuje mu stále zavolali,že sa ma nachystať a kedy odchadza,teraz sa tak nestalo
2. má základný plat- 9135,-sk + diety (35eur/deň)
3. majú 2 pásky,jednu so zákl.platom v SK a druhú s dietami v EUR-je na nej rozpísana každa preprava s počtom dní a dietou; takže na tej páske má tých 1365,-eur
5. riadnu mzdu mu vyplatil,len mi nesedia tie diety(stravne) to čo mu prišlo na tej páske diet,s tým čo mu došlo na účet...
6. on si stravne nepočíta sám,to robí mzdové podľa dní "vonku"+hodnotenie od špeditéra
endrju
02.06.07,04:13
Cestovné náhrady (diéty) nie sú mzdou!!!
Diéty treba vylúčiť z odpovede na otázku "ako je odmeňovaný".
(Ne)správny výpočet diét, ich (ne)vyplatenie alebo čiastočné vyplatenie určite nemôže byť považované za nevyplatenie (časti) mzdy.

Rozpis cestovných náhrad nemôže byť považovaný za výplatnú pásku v zmysle Zákonníka práce.
Ak sa manželovi niečo nepáči na (ne)vypočítaných / (ne)vyplatených diétach, nech sa informuje v prvom rade u zamestnávateľa. Urobil tak? Čo mu odpvedali, ak tak urobil?

Podanie výpovede bez toho, aby boli so zamestnávateľom prediskutované príčiny zistených rozdielov, považujem za krok, ktorý určite nezlepší vzťahy manžela so zamestnávateľom. :(
Mohlo ísť aj o nejakú "banalitu", ktorú mohli mať už dávno vyriešenú a možno aj s úsmevom na tvári. ;)

Bez podrobných informácií o služobných cestách sa tu dá iba špekulovať nad dôvodmi rozdielu medzi rozpisom cestovných náhrad a vyplatenými cestovnými náhradami.
Napríklad, bolo by vhodné vysvetliť aj to, ako môže "hodnotenie od špeditéra" ovplyvniť výpočet cestovných náhrad.
Chobot
04.06.07,08:07
dakujem za reakciu...takže:
1. je doma,pretože robí turnusovo (4-6týž. vonku a 1-2týž.doma);teraz je akurat druhy týž.doma,no od kedy pracuje mu stále zavolali,že sa ma nachystať a kedy odchadza,teraz sa tak nestalo
2. má základný plat- 9135,-sk + diety (35eur/deň)
3. majú 2 pásky,jednu so zákl.platom v SK a druhú s dietami v EUR-je na nej rozpísana každa preprava s počtom dní a dietou; takže na tej páske má tých 1365,-eur
5. riadnu mzdu mu vyplatil,len mi nesedia tie diety(stravne) to čo mu prišlo na tej páske diet,s tým čo mu došlo na účet...
6. on si stravne nepočíta sám,to robí mzdové podľa dní "vonku"+hodnotenie od špeditéra

endrju už podstatu napísal, ja len doplním, že stravné (to je správne pomenovanie "diét") a vreckové je závislé od krajiny, kde sa služobná cesta vykonáva. Nemôže byť jednotná 35,- ERU/deň pre všetky krajiny (napr. pre AT a DE je len stravné 45,- EUR plus k tomu vreckové).

K tej druhej páske - to nie je výplatná páska, ale vyúčtoavnie cestovných náhrad. A naozja sa treba opýtať vo firme, prečo je tam rozdiel. Tu ti to nikto nepovie, nemáme vešteckú guľu. Možno si zamestnaávateľ strhol nejaký nedoplatok alebo mu neuznali nejaký náklad z cesty alebo ...:confused: