Pohar
01.06.07,14:57
Dobrý deň.
Prosím mám dosť chúlostivý problém. Môj manžel pomohol pred dvoma rokmi jeho bratovi a to tak, že mu pomohol založiť s.r.o. Manžel je len tichý spoločník (minoritný podiel). Nemá právo rozhodovať vo firme. Nikdy nebol na Valnom zhromaždení, ani nemá v rukách spol. zmluvu. Všetko sa to riešilo na základe rodinných vzťahov, vtedy ešte dobrých. Spoločnosť má okrem manžela ešte dvoch spoločníkov (jeho brat a ešte nejaký muž).
Prosím ako môže z s.r.o. vycúvať. Podotýkam, že nemal ani 1 Sk príjem, nedostáva podiely na zisku , skrátka nič. Keďže vzťahy v rodine sa skomplikovali, chceme to nejak vyriešiť. Najlepšie by bolo napísať nejaký papier, ale vôbec neviem ako na to. A zároveň sa manželovi nechce do sídla s.r.o. Ako to môžme papierovo, poprípade telefonicky vybaviť? Dakujem za každý nápad, skúsenosť.... :mee:
Danila
01.06.07,13:17
Za dobrotu - na žobrotu. Nie je to vec jednoduchá, ale zo všetkého sa dá nájsť východisko. Tichý spoločník zo zákona zruší účasť za podmienok:
- keď uplynie doba, na ktorú bola zmluva uzavretá
- výpoveďou, ak zmluva nebola uzavretá na určitú dobu,
- vyhlásením konkurzu na majetok spoločnosti, atď.,
Pre možnosť korektnej odpovede by bolo potrebné poznať obsah zmluvy, a mám blbý pocit, že veľa o postavení tichého spoločníka nevieš. Ja by som si s nimi poradila, škoda, že nie som ich tichý spoločník. Ak potrebuješ niečo konkrétnejšie po preštudovaní zmluvy, tak sa kľudne pýtaj ďalej.
Pohar
01.06.07,14:26
no veď problém je dosť väčší ako sa zdá. manžel vôbec nemá doma spoločenskú zmluvu a jeho brat mu ju ani nedal :(
takže mi vôbec neviem ako tam vlastne funguje........
má vklad 30 000sk, to je všetko. je len spoločník, nie konateľ.

prosím poradte ako na to? budem vďačná za akúkoľvek radu.
dnes manžel volal s jeho bratom. Brat mu povedal, že sa najprv musí poradiť s právnikom...:(
takže je to ťažké, najradšej by som bola keby bol vonku. Manžel má totiž ekonomické vzdelanie, takže mal len "poslúžiť" na založenie spol. Jeho brat má len strednú školu, aj ďalší spoločník.
Čo robiť? Prosím.............
josh
01.06.07,14:27
Myslim ze si mylis pojmy tichy spolocnik a spolocnik. Usudzujem to z toho, ze vravis, ze manzel je tichy spolocnik a ma minoritny podiel.
Ako to je? Je tichy spolocnik? Alebo je normalny spolocnik s minoritnym podielom?
Danila
01.06.07,14:33
no veď problém je dosť väčší ako sa zdá. manžel vôbec nemá doma spoločenskú zmluvu a jeho brat mu ju ani nedal :(
takže mi vôbec neviem ako tam vlastne funguje........
má vklad 30 000sk, to je všetko. je len spoločník, nie konateľ.

prosím poradte ako na to? budem vďačná za akúkoľvek radu.
dnes manžel volal s jeho bratom. Brat mu povedal, že sa najprv musí poradiť s právnikom...:(
takže je to ťažké, najradšej by som bola keby bol vonku. Manžel má totiž ekonomické vzdelanie, takže mal len "poslúžiť" na založenie spol. Jeho brat má len strednú školu, aj ďalší spoločník.
Čo robiť? Prosím.............Manžel musí vedieť, či je spoločník, alebo tichý spoločník. To keď zistíš, tak môžeme radiť. Ak vieš, ako sa volá firma - s.r.o. , vyhľadaj si ju na stránke obchodného registra, teraz mi vypadla z hlavy, a tam zistíš, či je mnažel spoločník a aký splatil vklad. Potom budeme pokračovať.
Pohar
01.06.07,14:36
Veď práve v tom je ten problém, že on si myslí že je tichý spoločník,ale nevie to na 100%. Ja viem že si o mne myslíte, že som blbá. Ale vtedy mu podpísal nejaké papiere a on teraz nevie čo vlastne podpísal.
Ak by bol spoločník s minoritným podielom, čo to znamená?
Spol. zmluvu nemáme, sme z toho hotový. Spoločnosť sa zakladala pred dvoma rokmi, teraz to máme plné zuby, teda vzťahov v rodine, a tak chce manžel z s.r.o. odísť. Dúfam že chápete čo píšem. Je to pre nás nočná mora.
Keď si otvorím web www.orsr.sk, bude tam vo výpise vidieť či je tichý spoločník? Alebo to dokazuje len zmluva o tichom spoločenstve?
Tweety
01.06.07,14:36
Je to:http://www.orsr.sk/ tam sa môže nájsť ako spoločník, ale nie ako tichý. Ak zmluvu o tichom spoločenstve podpísal, mal by ju mať.
Pohar
01.06.07,14:39
dakujem.
je tam napísané že je spoločník. Spolu sú traja.
Manžel nie je konateľ.
Výška vkladu manžela je 30 000SK.
Druhého spoločníka je 85 000SK, a tretieho je tiež 85000SK.
Tweety
01.06.07,14:41
Takže potom nie je tichým, ale riadnym spoločníkom.
Danila
01.06.07,14:42
dakujem.
je tam napísané že je spoločník. Spolu sú traja.
Manžel nie je konateľ.
Výška vkladu manžela je 30 000SK.
Druhého spoločníka je 85 000SK, a tretieho je tiež 85000SK.Takže má právo nahliadnúť do dokumentov firmy. Má právo zúčastňovať sa na VZ. To, že splatil menej ako tí dvaja, ešte neznamená, že ho odignorujú. Aké obdobie už existuje tá firma?
Pohar
01.06.07,14:44
čo to preňho znamená?
ako teda odtiaľ odísť?
dnes spolu volali manžel mu povedal že chce odísť, takže prvý krok je za nami.
dúfam, že jeho brat nebude robiť problémy...
lebo druhého takého somára ako mu bol môj manžel nenájde.
a ak áno určite za určitú odmenu ;)
čo doteraz nerobil.........
takže počkám čo nám zavolá jeho brat a navrhne.

dúfam že sa nebude vykrúcať celé prázdniny. a samozrejme nebude na telefóne.
Danila
01.06.07,14:57
Tvoj manžel je ako minoritný spoločník vcelku seriozne chránený. Má právo zvolať VZ, má právo nahliadnúť do všetkých dokumentov. Ako môže zo spoločnosťou ukončiť spoluprácu sme tu podrobne rozobrali, takže to skús cez vyhľadávanie omrknúť.
Pohar
01.06.07,15:02
v auguste to bude dva roky.
manžel od popisu vôbec nič nevidel - skrátka urobil službu bratovi a nechal ho podnikať.
teraz sa mu to "rozležalo" v hlave a chce odísť. bojíme sa nejakého "prúseru".
Snáď sa jeho brat nejako vymáčkne a nájde si náhradu. Najlepšie by bolo keby asi manžel svoj podiel predal? že?
čoho sa máme vystríhať?
to že môžme nahliadnuť do papierov ma ani tak neláka, skôr chceme čo najrýchlšie zrealizovať odchod.
josh
01.06.07,16:15
Manzel moze robit problemy konatelom a spolocnosti, napriklad ak nebol pozvany na valna zhromazdenia (urcite sa nejake konali, napriklad schvalovali uctovnu zavierku, rozdelovali zisk a tak) a ked tam nebol, resp. nebol pozvany, tak su neplatne tieto valne a podobne.
Takze sa urcite dohodnu, lebo ochota takto bude na oboch stranach :)
Pohar
01.06.07,16:43
dakujeeeeeem
Pohar
06.06.07,06:48
Prosím o radu.
Takže manželov brat sa ozval - vraj ešte nehovoril s právnikom, a že či to chce naozaj - proste vykrúcačky.
čo robiť?
problém je v tom že manžel je inžinier, čiže poslúžil ako "pomôcka" k založeniu realitnej kancelárie.
ani na jedno valné zhromaždenie nebol prizvaný, nedostal ani korunu!!!!
prosím napíšte mi nejakú stručnú osnovu na list - čo o neho môže vymáhať, resp. ako postupovvať pri predaji podielu spoločníka!!
prosím.........................
Pohar
06.06.07,12:31
Prosím o radu.
Takže manželov brat sa ozval - vraj ešte nehovoril s právnikom, a že či to chce naozaj - proste vykrúcačky.
čo robiť?
problém je v tom že manžel je inžinier, čiže poslúžil ako "pomôcka" k založeniu realitnej kancelárie.
ani na jedno valné zhromaždenie nebol prizvaný, nedostal ani korunu!!!!
prosím napíšte mi nejakú stručnú osnovu na list - čo o neho môže vymáhať, resp. ako postupovvať pri predaji podielu spoločníka!!
prosím.........................

prosím....
pomôžte mi.
alebo mám zájsť za právnikom? pomôže nám? aspon poradte čo pýtať, čo máme napísať?
môžme len tak navrhnúť predaj podielu? dakujem
Danila
06.06.07,12:40
prosím....
pomôžte mi.
alebo mám zájsť za právnikom? pomôže nám? aspon poradte čo pýtať, čo máme napísať?
môžme len tak navrhnúť predaj podielu? dakujemNespomínala si, že Tvoj manžel je inžinier? Ekonomický? Ak áno, tak prepáč, ale môj ďalší príspevok k tejte téme je takýto:confused: :eek: , vôbec nie je mimo témy, a celkom určite nie v rozpore s etiketou Porady.
ucetni_fantozzi
06.06.07,12:45
§148 Obch.zakonnika - Spoločník nemôže zo spoločnosti vystúpiť, môže však navrhnúť, aby súd zrušil jeho účasť v spoločnosti, ak nemožno od neho spravodlivo požadovať, aby v spoločnosti zotrval. Ustanovenia § 113 ods. 5 a 6 platia obdobne.
Pohar
06.06.07,13:55
Nespomínala si, že Tvoj manžel je inžinier? Ekonomický? Ak áno, tak prepáč, ale môj ďalší príspevok k tejte téme je takýto:confused: :eek: , vôbec nie je mimo témy, a celkom určite nie v rozpore s etiketou Porady.
ďakujem aj za takúto radu! vieš učíme sa celý život! aj na vlastných chybách!
Danila
06.06.07,19:06
ďakujem aj za takúto radu! vieš učíme sa celý život! aj na vlastných chybách!To nebola rada. To bol fakt. Ale aby si nepovedala, poskytnem Ti jedno moje vyjadrenie ako radu. Tvoj manžel ako vysokoškolsky vzdelaný ekonóm ak bol pre realitku potrebný, tak určite na poste zákonného zástupcu, čo je podmienka vzdelania pre takúto činnosť. Usudzujem z Tvojich všetkých príspevkov, že práve k tomu účelu ho teda potrebovali. Za daných okolností bol povinný mať uzatvorený pracovný pomer, bol povinný odborne garantovať chod firmy, a teda brať odmenu. Ale to už sú asi informácie po funuse. A navyše, za nedostatky v takomto prípade by niesol aj isté následky. Neznalosť zákona totiž nikoho neospravedlňuje.
Pohar
07.06.07,07:09
To nebola rada. To bol fakt. Ale aby si nepovedala, poskytnem Ti jedno moje vyjadrenie ako radu. Tvoj manžel ako vysokoškolsky vzdelaný ekonóm ak bol pre realitku potrebný, tak určite na poste zákonného zástupcu, čo je podmienka vzdelania pre takúto činnosť. Usudzujem z Tvojich všetkých príspevkov, že práve k tomu účelu ho teda potrebovali. Za daných okolností bol povinný mať uzatvorený pracovný pomer, bol povinný odborne garantovať chod firmy, a teda brať odmenu. Ale to už sú asi informácie po funuse. A navyše, za nedostatky v takomto prípade by niesol aj isté následky. Neznalosť zákona totiž nikoho neospravedlňuje.
ďakujem za odpoveď.
ani neviete ako je to pre nás ťažké......
teraz vlastne vyzerá manžel ako ten čo je najhorší......
a pred dvoma rokmi sa riešil len problém - veď nepomôž bratovi!
a teraz - za dobrotu na žobrotu!
a viem, mal si viac vtedy prelúskať zmluvu, a čo to o s.r.o.
teraz je neskoro plakať.
Danila
07.06.07,07:15
ďakujem za odpoveď.
ani neviete ako je to pre nás ťažké......
teraz vlastne vyzerá manžel ako ten čo je najhorší......
a pred dvoma rokmi sa riešil len problém - veď nepomôž bratovi!
a teraz - za dobrotu na žobrotu!
a viem, mal si viac vtedy prelúskať zmluvu, a čo to o s.r.o.
teraz je neskoro plakať.Ja nemám pocit, že je treba plakať. Ja mám pocit, že je treba konať. A my sme tu preto, aby ste Ti pomohli. Niekedy nie je jednoducho možné poskytnúť odpovede zadávateľovi, ktoré by ho potešili, ale ktoré by pre neho boli východiskom. Osobne sa domnievam, že Tvoj manžel nie je v bezvýchodiskovej situácii a má argumenty. Je potrebné zistiť kto bol konateľom vo firme, kto bol zodpovedný za účtovníctvo a pod. A najdôležitejšia je informácia, čo sa vlastne stalo, kde je problém. Veď jeho opustenie firmy môže byť úplne bezbolestné.
Pohar
07.06.07,07:19
Ja nemám pocit, že je treba plakať. Ja mám pocit, že je treba konať. A my sme tu preto, aby ste Ti pomohli. Niekedy nie je jednoducho možné poskytnúť odpovede zadávateľovi, ktoré by ho potešili, ale ktoré by pre neho boli východiskom. Osobne sa domnievam, že Tvoj manžel nie je v bezvýchodiskovej situácii a má argumenty. Je potrebné zistiť kto bol konateľom vo firme, kto bol zodpovedný za účtovníctvo a pod. A najdôležitejšia je informácia, čo sa vlastne stalo, kde je problém. Veď jeho opustenie firmy môže byť úplne bezbolestné.
ok. ďakujem.
konateľom bol jeho brat, a nejaký jeho kamarát.
manželov brat - včera v telefóne slúbil, že vyhľadá právnika a nachystá papiere. vraj si medzičasom spravil maklérsky kurz, takže môj manžel mu už je "zbytočný".
Takže čakáme, zajtra mu voláme čo a ako. Dúfam, že to dopadne ok. Donesie papiere na prepis podielu a budeme mať konečne od neho POKOJ.
Dakujem ešte raz.
Pohar
22.06.07,17:52
Dobrý deň. Tak sa vám po dlhšom čase ozývam ako to pokračuje. Je to presne tak ako som predpokladala - manželov brat sa hrá na sprostého, nedvíha nám telefón,nereaguje na nás. Chcem sa vás spýtať - môžme mu poslať a aj druhému spoločníkovi list na ponuku odpredaja manželovho podielu? Teda prepokladám že majú predkupné právo...Môžem uch takto postaviť pred hotovú vec? Dať tam termín na odpoved? A ak neodpovedia predať podiel cudziemu človeku? Prosím o radu - vopred dakujem za každý názor.
Pohar
23.06.07,17:14
prosííím, neporadí mi nikto?
chlupka
27.06.07,11:06
Poradiť ti neviem, ale aj ja mám podobný problém. Spoločník chce odísť z s.r.o., vraj stačí napísať návrh na zrušenie účasti v spoločnosti podľa § 148 Obchodného zákonníka. Nemáte niekto vzor ako ten list napísať??? Možno by to stačilo napísať aj pre tvojho manžela.
Pohar
27.06.07,11:18
máš to overené? ja rozmýšľam že skočíme za právnikom. Už to chcem mať z krku.
Manželov brat sa robí že nás nepozná!!!!!! Zožiera ma to.
Ale najprv asi treba ponúknuť odkúpenie podielu ostatným spoločníkom.

Neporadíte niekto, čo robiť? prosíííím:mee:
Danila
27.06.07,11:33
máš to overené? ja rozmýšľam že skočíme za právnikom. Už to chcem mať z krku.
Manželov brat sa robí že nás nepozná!!!!!! Zožiera ma to.
Ale najprv asi treba ponúknuť odkúpenie podielu ostatným spoločníkom.

Neporadíte niekto, čo robiť? prosíííím:mee:Ver mi, že v Tvojom prípade sa radí veľmi ťažko. Preto najschodnejšou cestou bude pre Tvojho manžela právnik. Pokiaľ máš k dispozícii všetky potrebné dokumenty, na základe ktorých je reálna možnosť poradiť. Pretože otázky Tebou kladené sú tu na Porade rozobrané absolútne detailne a viacnásobne. Ale radiť ďalej bez poznania SZ a ďalších dokumentov s.r.o. je naozaj nemožné.
Pohar
27.06.07,11:40
Ver mi, že v Tvojom prípade sa radí veľmi ťažko. Preto najschodnejšou cestou bude pre Tvojho manžela právnik. Pokiaľ máš k dispozícii všetky potrebné dokumenty, na základe ktorých je reálna možnosť poradiť. Pretože otázky Tebou kladené sú tu na Porade rozobrané absolútne detailne a viacnásobne. Ale radiť ďalej bez poznania SZ a ďalších dokumentov s.r.o. je naozaj nemožné.
ok ja viem, aj tak dakujem.Skočímeza právnikom. Ak bude ešte dva týždne jeho brat "štrajkovať" , už to budem riešiť tak.
Poučenie pre život: za dobrotu na žobrotu. Už nikdy nebudem takáto sprostá - druhým poradiť viem, ale sebe nie. :mee:
toria
28.06.07,14:51
Prosím pomoc
- čo robiť??? Manželka si založila s.r.o. približne v júli minulého roka. Bola jediná spoločníčka so ZI 200t. teraz sa rozviedla s manželom a on by chcel jej spoločnosť kúpiť. Ako postupovať???
josh
28.06.07,17:05
previest obchodny podiel na manzela. obratte sa na odbornika.
toria
28.06.07,17:23
musí to byť cez právnika??? Ono to bude tak, že on by chcel ešte s jedným odkúpiť celú s.r.o. Ex-manželka by z toho tým pádom úplne vypadla. Všetko by prešlo na nových spoločníkov
josh
29.06.07,05:07
Nemusi to ist cez pravnika, ale jedine tak to bude urcite v poriadku resp. bude za chyby niekto niest zodpovednost a nahradi sposobenu skodu.
Skuste sa spytat, porovnat ceny u advokatov a notarov, notari by mali byt lacnejsi a robia verejne listiny - vyssia dokazna sila, moznost exekucnych titulov, zodpovednost statu za ich chyby a pod.
toria
29.06.07,06:08
No čo je problém milý josh, je to, že chcú ušetriť každú korunu. Veď to poznáš sú to mladý ľudia a chceli by to vyriešiť čo najrýchlejšie a samozrejme aj najlacnejšie.

Na rozvode manželia vyhlásili, že si všetko ohľadom majetku vyriešia mimosúdne. Oni žili tak, že ona mala svoj byt, on svoje auto a vlastne nemali ani nič spoločné okrem pár kuskov nábytku. No a potom si ona založila s.r.o., kde on pracoval na dohodu. Bola to jednoosobová sro, bola tam len ona. Po roku sa rozviedli a teraz chce on od nej odkúpiť túto s.r.o. ešte s jedným s ktorým budú spoločníci v pomere 50%. Nedá sa aspoň približne spísať čo všetko k tomuto budú potrebovať.
Možno keby som im spísala čo všetko k tomu treba boli by ochotný ísť aj za právnikom. A mne by ušetrili prácu.

Jediné čo viem, že sa boli niekde pýtať a povedali im, že za spracovanie žiadajú nejakých 15.000,- Skk plus kolky a overovanie podpisov.

Tak neviem....
josh
29.06.07,13:14
U notara by to malo vyjst (pri zakladnom imani 200tis sk) podla mna tak do 8tisic sk. K tomu idu kolky 2000sk.
Ale ked si to chcu spravit sami, tak to je aj tak jedno, nech sa do toho pustia, mozno to prejde na prvykrat na obchodnom registri. Maximalne mozu prist o tych 2000sk kolok, resp. ak napisu zle zmluvu, tak sa budu roky sudit :)
Takze to kludne nechaj na nich. A nech si kupia vrtacku, ked ich rozbolia zuby, nech si ich vrtaju a plombuju, usetria aj na zubarovi dost vela penazi...
toria
30.06.07,13:08
Takze to kludne nechaj na nich. A nech si kupia vrtacku, ked ich rozbolia zuby, nech si ich vrtaju a plombuju, usetria aj na zubarovi dost vela penazi...

dobrá rada určite poradím :D
Pohar
09.03.09,09:25
Zdravím vás
od doby kedy som sem pridala môj problém sa veľmi ľady nepohli.....
manželov brat - s nami nekomunikuje, a čo sa týka odstúpenia z s.r.o čky, odkladá to a odkladá.
ked sa dá vyhýba sa nám ako sa len dá.
nadalo nám a tak manžel za ním zašiel - a ako sme dopadli? namiesto vďaky.....vyhrážky.
Vraj ked bude chcieť ako spoločník odisť, oni naňho ako konatelia prepíšu spoločnosť a spravia mu problémy atd atd...
vid - pomôž rodine..!
pýtali sme sa hned právnika - a ono to nie je také jednoduché aby nám urobil zle a prepísal na nás firmu-!!!!
ale chcem sa vás spýtať:
pri založení s.r.o. čky - realitnej kancelárie, koľko tam musí byť človek s ekonomickým vzdelaním? kde nájdem toto info? lebo on ho tam drží kvôli tomu....a hlavne z pohodlnosti.....
neviem či sa vysomárite z môjho príspevku, ale ja sama som z toho "paf".
pomôžte ako z tohzo kola von??
vďaka
mi_ke
16.03.09,10:18
No za dva roky ste sa teda moc nepohli...
Samozrejme, ziadne vyhrazky neberte vazne, lebo ziadne prepisanie firmy na Tvojho manzela nehrozi, pokial on s tym nebude suhlasit. Ja poradim len tolko, ze pokial zlyhava moznost dohodnut sa a previest obchodny podiel Tvojho manzela na zostavajucich spolocnikov resp. na tretiu osobu tak je tu len jedina moznost a to ziadat sud o zrusenie ucasti spolocnika v spolocnosti. Sud zrusi ucast spolocnika v spolocnosti len vtedy, ked nemozno od neho spravodlivo pozadovat, aby v spolocnosti zotrval. V tomto pripade by navrh mal byt uspesny, kedze sa tu prejavuju znamky jasneho zneuzitia dominantneho postavenia majoritnych spolocnikov.
Pohar
18.03.09,08:45
dakujem za info
no veci sa trošku pohli........
volali sme právnikovi.......a v podstate povedal to čo tu odznelo. volali sme mu a asi troška aj dostal strach lebo začal "šlapať" a aj vola že zhana niekoho na odkupenie........lebo vraj v takej sro musí byť 5 rokov odborná garancia........
no hľadala som to....tých 5 rokov.....ale nenašla som to....
každopádne veci sa pohli snad do nejak dokopeme....
ale mam poučenie......nepodpisovať nikomu nič.....
tanis
18.03.09,19:53
Skusim nieco napisat a mozno sa najde niekto, kto to odsuhlasi alebo poprie. Mozno sa tvoj problem pohne dalej.
Na uvod dodam len tolko, ze nie som ziaden "lumen" v tychto veciach, poznam len to co potrebujem pre chod svojej firmy. Ja by som to zhrnul asi takto.

1/ titul spolocnika v s.r.o. by som bral z tvojho pohladu len ako investiciu, to znamena vlozil som nejaky vklad do podnikania; tvoj manzel konkretne 30.000 skk a teraz cakam nejake zhodnotenie, ktore by sa malo vratit v podobe zisku firmy a nasledne vyplateniu dividendy, z ktorych mu prislucha jeho cast, pokial sa spolocnici nerozhodnu inak, ale aj v tom priapade peniaze nezmiznu, mali by sluzit na dalsi rast a chod firmy a na to ma dohliadat konatel ...

2/ konatel v spolocnosti je od toho aby konal, jeho prava a povinnosti su dane, ale to je mimo tvojho manzela nakolko konatelom v tej spolocnosti nie je, takze to netreba riesit (tvoj manzel ako spolocnik, moze konatela navrhovat aj ked jeho navrh nemusi byt prijaty a tak isto by mal byt pri tom aspon v zastupeni ked sa konatel odvolava)

3/ predpokladam, ze ked niekto podnika 3-4 roky, tak asi nebude permanentne v strate (ak ano, tak by to malo zaujimat danove urady, preco vlasne podnika, ked na tom preraba:)), v kazdom pripade odhadujem, ze firma vytvorila nejaky zisk, nakolko to tusim bola realitka, tak ked si zoberiem ako za posledne 3 roky vzrastli ceny nehnutelnosti, tak si to dovolujem tvrdit na 99,99%, ale aj tak ak sa nahodou spolocnici dohodli nevyplacat dividendy, tak firma bude mat nejaky majetok a pod.

tak to bolo par bodov na otvorenie; co mi z toho logicky plynie:
a/ tvoj manzel by mal nabehnut do sidla firmy, mal by moct nahliadnut do vsetkych papierov, evidencii, zmluv a podobne (hlavne v tych vsetkych papieroch by ma zaujimalo jedine cislo a to je to co by malo zaujimat kazdeho spravneho spolocnika - zisk alebo strata za roky 2008 ak uz su uzavrete, 2007, 2006 a mozno aj 2005), potom by som sa pokusil este raz rozumne porozpravat s bratom ako si to predstavuje dalej a dohodnut sa ...
b/ pokial nebude mozna dohoda, z tvrdohlavosti brata alebo inych "silnych" dovodov, tak by som pritvrdil aj ja, zacal by som rozpravat o dividendach a tesit sa z toho ako mi nabehnu na ucet (inak vykazy by mali publikovat aj v obchodnom registry, skoda len, ze nie sme ako v CR, kde sa daju na webe hned aj citat), dalej by som sa spytal na kedy je planovane najblizsie valne zhromazdenie a rozhodne by som sa dostavil
c/ ak by nic z tohto nezaposobilo a veci sa nevyriesili k mojej spokojnosti, tak by som zvolil takzvany "americky extrem", zasiel by som za pravnikom, opisal mu moj problem, dohodol sa na odmene a pustil do prace, napadol by som vsetky VZ, na ktore som nebol pozvany a sudne by som vymahlal vsetky peniaze, ktore som nedostal vyplatene na dividendach, samozrejme aj s urokom a aby som dal jasne najavo, ze to chcem doriesit, tak by som pravnika motivoval, ze z vysudenych penazi dostane nejake percento :) ak si pravnika nemozes dovolit, tak existuju aj institucie kde ti mozu pomoct, mozes zacat u ombucmana, kde ti pravdepodobne pravnu radu nedaju, ale aspon ta poslu na spravne miesto, nejaky podnikatelsky inkubator a podobne, kde sa tieto rady uz ziskat daju, popripade existuju na webe vselijake pravne podadne a diskusie, nakoniec myslim, ze aj tu na porade ...
zaverom by som este doplnil, ze pokial mas pocit, ze vo firme sa deju nekale praktiky, spolocnici resp. majitelia nemaju pristup k svojim pravam alebo nebodaj este nieco horsie a podobne, tak existuju urady, ktore si takpovediac povinny o tom informovat - takzvany "slovensky extrem" :)
btw.: ja by som normalne chcel byt na mieste tvojho manzela :D

p.s.: sorry za gramatiku a stylistiku
tanis
18.03.09,19:55
Prosím pomoc
- čo robiť??? Manželka si založila s.r.o. približne v júli minulého roka. Bola jediná spoločníčka so ZI 200t. teraz sa rozviedla s manželom a on by chcel jej spoločnosť kúpiť. Ako postupovať???
k tomuto by som mal skor otazku, ze ci ona ako jedina spolocnicka vobec chce nieco predat? ;o)) ak ano, tak sa dohodnu na cene, zajdu za pravnikom a je to, nevidim v tom problem ;o)) "nech nezabudnu pravnika najat cez tu s.r.o. a tie vydaje dat do nakladov"