retriever007
02.06.07,00:35
Chcel by som iniciovať túto tému najmä v súvislosti s tým, že Vista je aj v starej 32 bit verzii, aj v 64 bit verzii, ale čo môže byť naozaj zaujímavé, malo by sa tu ako zaujímavosť diať najmä oproti Widows XP to, že ak máte VHODNÝ pamäťový USB klúč, vraj ho Vista vie použiť ako rozšírenie RAMky, teda hlavnej pamäte počítača.
V novembri 006 som robil poradcu pri skladaní počítača, MBB bol nejalý za 6000 drahý a veľmi slušný Microstar, navyše pre procesory 1024 .. či koľko... frontsidebus, prvá doska sa volala takmer rovnako ale podporovala iba 800 MHz, potom za doplatok nám dali túto tuším sa volala as prívlastkom POWER UP, asi budete vedieť kto s tým robíte lebo v tom čase boli iba 2 - 3 dosky na toto, procák bol 6400 2,13 GHz dual core... tada vraj reálne akokeby skoro 4 GHz...

Dali nám Windows XP Profesional (predpokladám 64 bit) s tým, že do apríla 007 bezplatne urgradujú na wistu. Nebolo to využité, nikomu to nechýba, ale keďže je tam iba 1 GB RAM (2x 512), a zrejme s cas latency time 5, teda príšerným CLT, a požiadavka je teraz to rozšíriť na 2 GB, navyše sú to asi párované pamäte, či by nebolo elegantnejšie na tejto super MBB* doske sa pokúsiť o malú "sabotáž" pridaním povedzme 2 GB USB klúčom pamäťou na rozšírenie RAMKY, stará (teda pôvodná) je asi pri CLT 5 aj tak dosť lenivá (???)...
Aj to neviem či je 533 alebo viac... to si vymyslel predajca ktorý bol kamarát niekoho kamaráta niekoho a ja som týždeň riešil (doslovne zametal) problémy (AGP namiesto PCIx 16...)

*MBB je naozaj super má všetko od IEEE1934, jedine že to neuvarí kávu, ale oni kávu aj tak nepijú...

Odpusťte, som polo-laik...
endrju
02.06.07,04:54
Hardvérom sa profesionálne nezaoberám, ale niečo o ňom viem. Z Tvojho príspevku som nepochopil, či sa chceš na niečo opýtať alebo nám chceš niečo oznámiť :rolleyes:
ajobs
02.06.07,10:08
Mne to tiež nie je jasné, čo chceš povedať.
Ale na základe zatiaľ skromných poznatkov o Windows Vista odporúčam túto inštalovať iba na úplne nový PC, ktorý má náležitú konfiguráciu (práve teraz si taký skladám-zatiaľ iba pomyselne pokiaľ ide o konfiguráciu a ceny, napr. dávam 4GB RAM, dosku ASUS STRIKER EXTREME, rýchlu grafickú kartu atď.). Na starší PC (aj keď je z minulého roka) by som nechal bežať osvedčený W Professional, pretože Viste treba doladiť niektoré veci, prepojenia a ovládače, a skôr ako na jeseň tohto roka to nebude. A keď už Vistu, tak verziu Business alebo Ultimate.
chlap
02.06.07,19:42
Hardvérom sa profesionálne nezaoberám, ale niečo o ňom viem. Z Tvojho príspevku som nepochopil, či sa chceš na niečo opýtať alebo nám chceš niečo oznámiť :rolleyes:

Ja sa počítačmi zaoberám poloprofesionálne (oficiálne som inžinier informatiky), ale z toho príspevku som nepochopil nič :eek:
retriever007
03.06.07,21:26
Pardon, toto som trošku domrvil, vložil som sem iný súbor s poznámkami, prepáčte za nečitateľnosť...

chcel som sa najmä spýtať, či sa dajú zvýšiť RAM-ky vo Viste (predpokladám že v XP asi nie) prostredníctvom aj USB pamäte, a ak áno, či to nebude nejako výrazne sabotovať beh systému - tada ak áno, či to má zmysel pre reálne zrýchlenie, alebo či takéto riešenie môže spomaliť počítač tak, že pokiaľ má niekto 2x512 MB RAM s CLT 5 a pridá cez USB 2 GB RAM, či sa mu to práveže nespomalí... teda ako prebieha komunikácia s takouto pamäťou lebo asi cez North bridge to nebude, takže to bude pomalšie, a ak takáto možnosť naozaj existuje, potom to asi nebude vec Visty ale BIOSu, (hovorím v odhadoch), a je tu nasledujúca otázka - v takom prípade by to malo byť funkčné aj s XP???

Odpustite, je to veľa špekulácií a možných otázok - máte niekto s tým skúsenosti ??? Dúfam že už som sa vyjadril trošku čitateľnejšie...
retriever007
03.06.07,22:06
Vlastne, keď tak nad tým rozmýšľam., za chvíľu si aj sám dám nejakú odpoveĎ...

1. Zvýšenie RAM nad 1GB je potrebné pri veľkom objeme dát, dokonca aj pri dávkovom pracovaní súborov (fotografií) sa pracuje vždy len s jednou...

2. Namiesto RAM niekedy úplne stačí mať rýchle odkladacie disky - napríklad pri Photoshope... a v tom prípade nenavolíme harddiskový swap file, ale na USB klúč, a predpokladám že to podstatne zrýchli výkon... a bez ohľadu na Vistu či XP...
Otázka - v nastaveniach XP možno virtuälnu pamäť nastaviť na ľubovolnú partíciu ľubovolného harddisku... Platí to aj pre USB kľúč, a ak áno, je možné USB kľúč "nastripovať" povedzme na 4 partície ??? (teoretická otázka, keďže photoshop ponúka až 4 oddiely pre odkladacie swap disky, ale predpokladám že by mu mal stačiť jeden veľký...)

Máte s tým skúsenosti???
chlap
04.06.07,07:03
Vlastne, keď tak nad tým rozmýšľam., za chvíľu si aj sám dám nejakú odpoveĎ...


Na svoju otázku si dáš odpoveď aj sám, pokiaľ ešte trochu porozmýšľaš a pokiaľ si naštuduješ prístupové rýchlosti jednotlivých pamäťových zariadení - t.j. ako rýchlo počítač dokáže zapisovať, resp. čítať data z pamäte, bežného HDD, SCSI HDD, USB kľúča a pod. ;)
miro_c
04.06.07,08:41
Skúsenosti s tým nemám, ale môžeš sa pozrieť na http://en.wikipedia.org/wiki/ReadyBoost, resp. na stránke Microsoft-u http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/features/details/readyboost.mspx. Ak si dáš vyhľadávať ReadyBoost, nájdeš zopár informácií aj na slovenskom internete.

Len nezabudni na vhodný USB kľúč, tak ako si spomínal, ktorý podporuje ReadyBoost.
tinkertrain
04.06.07,09:10
shureido
08.06.07,06:04
Ahojte, no viete poradit aj mne? U nas v robote sa sef rozhodol ze nam kupi nove pc s Vistou....a ja by som chcela vediet, na co si mam dat pozor..napriklad ci nehrozi nejaka strata udajov pri kopirovani zo stareho pc (W 97) alebo podobne..(nie som odbornicka, pc pouzivam ako bezny uzivatel).
Tak ak niekto vie, skuste mi poradit na co dat pozor a comu sa vyhnut. pripadne ako by mala taka zostava vyzerat (myslim s udajmi o RAM, grafike a pod...) Dakujem za pomoc.
retriever007
08.06.07,20:57
Pozrel som si prístupové doby rôznych zariadení:

staré 100 MHz RAM CLT 2.0 (vzorec 1 lomeno frekvencia, krát počet cyklov v CLT) - teda 20 ns (nano)
800 MHz DDRAM s CLT 5 by teoreticky mala mať 1,25 ns * 5 = 6,25 nanno

hardisky – swapovanie – okolo 10 mili sekúnd

Compact Flash Card ...... (120x) .. až 20MB/sec. = 50 ns
Menej rýchle CF pamäte majú okolo 8 MB/sec. prenos. Pokiaľ by sme brali teoretický zápis/čítanie iba na 1 mega za sekundu, stále by tam bolo jedno mikro spomalené o počet cyklov, takže povedzme 5 mikrosekundy, čo je stále 2000x rýchlejšie ako harddisk.

Otázka je však či systém prijme alebo bude potrebovať swap file pri bootovaní. Kamarát ktorý sa zaoberá hardverom povedal že podľa jeho odhadu to bude ešte pomalšie ako klasicjý HDD swap – ale nepovedal prečo. Taktiež je tu vraj obmedzenie pri USB pamätiach – je tam vraj konkrétne dané MAX. 100.000,- zápisov, takže takáto pamäť by mohla sa zničiť v priebehu pár minút.

Vyrábajú sa vraj aj pamäte bez obmedzenia... viete mi prosím na túto problematiku poslaš niekto nejaký link??? Ak teda uvažujem správnym smerom, cez takýto USB kľúč by sa mal dať zrýchliť nielen Vista, ale aj XP či W98...

Navyše mám otázku – vie niekto niečo o systéme RADIX??? Údajne to pôvodne vyvinuli izrael army a neskôr to bolo uvolnené aj pre civilné zložky, tak ako GPS... Distribuuje sa to aj na Slovensku... Cena okolo 3000,- Sk, mal by to byť virtuálny záložný systém, niečo ako príkaz SUBST v DOSe, teda virtuálny oddiel alebo také niečo, po nainštalovaní cez USB alebo PCI slot sa celá prevádzka prenesie (skopíruje) do tohoto disku, takže akékoľvek zmeny sa pôvodnej inštalácie na harddisku nedotknú – je to výhodné napr. pri vírusovej infiltrácii, apd..., teda po reštarte počítača akoby bol vždy OS nainštalovaný nanovo...
Zaujímalo by ma na akom princípe to funguje a s akou pamäťou – údajne to už pred 2 rokmi stálo okolo 3000,- takže vylučujem že za tú cenu to pracuje s vlastnou RAM pamäťou, skôr to bude nejaký hardverový smerovač alebo čo... Máte s tým skúsenosti???
pitash
14.10.07,09:00
Rlosť USB kľúčov sa ani zdaleka nemôže porovnávať s rýchlosťou operačnej pamäte RAM a MB je celkom dobrá ale operačná pamäť sa určite nedá rozšíriť USB kľúčom, pretože to pracuje na inom princípe. A zmena výkonu je zanedbateľnáaspoň z mojich skúseností. Mal som Vistu a ledva som sa jej zbavil. Neviedel som si zvyknúť. XP je dobrý operačný systém a Vista stále upozorňuje. Bohužiaľ budeme si na ňu musieť zvyknúť, pretože o pár mesiacov bude všade. A v budúcniosti to budú 64bitové systémy:)