Jozef Mihál
02.06.07,17:35
Pravidelne na konci školského roka sa opakujú otázky - dokedy má rodič nárok na prídavky na deti a na daňový bonus za absolventa strednej školy, dokedy za absolventa strednej školy platí zdravotné poistenie štát, čo v prípade, že absolvent strednej školy nastupuje na vysokú školu...a podobne ako je to s absolventami vysokých škôl...

Upozornenie: Aktuálnu tému pre rok 2013 nájdete tu: http://www.porada.sk/t218501-koniec-skolskeho-roka-2012-2013-danovy-bonus-dobps-zdravotne-poistenie.html


Absolvent strednej školy, ktorý nepokračuje v štúdiu na VŠ

Podľa § 3 ods. 1 písm. a) zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa, nezaopatrené dieťa je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom - napríklad na strednej škole alebo na vysokej škole.

Podľa zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) štúdium na strednej škole končí vykonaním maturitnej skúšky.

Podľa § 4 ods. 4 písm. a) a ods. 6 písm. a) zákona o prídavku na dieťa, sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka (do 31.8), v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole a to ak dieťa v tomto období nevykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a ak dieťa nebolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie.

Z toho vyplýva:

1. Nárok na prídavok na dieťa je až do 31.8.
2. Nárok na daňový bonus je až do 31.8.
3. Štát platí zdravotné poistenie až do 31.8.

Ak ale absolvent SŠ ešte pred 31.8. začne pracovať v pracovnom pomere alebo začne podnikať alebo sa zaregistruje ako uchádzač o zamestnanie, nárok na prídavok na dieťa je poslednýkrát za mesiac, v ktorom aspoň deň absolvent ešte nebol v pracovnom pomere alebo aspoň deň ešte nepodnikal.


Príklady

Zuzana je absolventka SŠ, na VŠ nejde. Do 31.8. "prázdninuje".

Jej rodičia za ňu poberajú prídavok na dieťa a daňový bonus až do augusta. Štát za ňu až do 31.8. platí zdravotné poistenie.

Ak sa Zuzana najneskôr do 7.9. prihlási na úrade práce - viď § 34 ods. 2 písm. c) zákona č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti, od 1.9. za ňu aj naďalej platí zdravotné poistenie štát.

Ak sa Zuzana do 7.9. neprihlási na úrade práce, k 1.9. je povinná prihlásiť sa v zdravotnej poisťovni ako "dobrovoľne nezamestnaná", a ako samoplatiteľ si musí sama platiť preddavky na zdravotné poistenie (v roku 2007 je to suma 692 Sk mesačne).


Zdeno je absolvent SŠ, v štúdiu na VŠ nepokračuje. Od 15.7. sa stal zamestnancom v pracovnom pomere.

Jeho rodičia za neho poberajú prídavok na dieťa a daňový bonus poslednýkrát za mesiac júl. Štát za neho platí zdravotné poistenie do 14.7., od 15.7. si platí Zdeno zdravotné poistenie ako zamestnanec.


Absolvent strednej školy, ktorý pokračuje v štúdiu na VŠ

Podľa § 4 ods.4 písm. b) zákona o prídavku na dieťa, sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie od konca školského roka (od 31.8.), v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole.

Z toho v praxi vyplýva:

1. Nárok na prídavok na dieťa je až do zápisu na VŠ a potom ďalej počas štúdia na VŠ.
2. Rovnako zostáva nárok na daňový bonus.
3. Štát stále za študenta platí zdravotné poistenie.


Absolvent vysokej školy II. stupňa

Podľa § 4 ods.3 zákona o prídavku na dieťa, sústavná príprava dieťaťa na povolanie sa študentovi vysokej školy trvá do skončenia štúdia, podľa § 65 a 66 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách.

Štúdium VŠ II. stupňa obvykle končí vykonaním štátnej záverečnej skúšky. Po tomto dni sa absolvent ďalej už nepovažuje za nezaopatrené dieťa.

Z toho vyplýva:

1. Nárok na prídavok na dieťa je poslednýkrát za mesiac, v ktorom študent VŠ vykonal štátnu záverečnú skúšku.
2. Nárok na daňový bonus je poslednýkrát za mesiac, v ktorom študent VŠ vykonal štátnu záverečnú skúšku.
3. Štát platí zdravotné poistenie do dňa vykonania štátnej záverečnej skúšky.


Príklad

Marína študovala na VŠ, štátne záverečné skúšky zložila 8.6.

Jej rodičia za ňu poberajú prídavok na dieťa a daňový bonus poslednýkrát za mesiac jún.

Štát za ňu platí zdravotné poistenie do 8.6.

Ak sa Marína najneskôr do 15.6. prihlási na úrade práce, po 9.6. za ňu aj naďalej platí zdravotné poistenie štát.

Ak sa Marína do 15.6. neprihlási na úrade práce, k 9.6. je povinná prihlásiť sa v zdravotnej poisťovni ako "dobrovoľne nezamestnaná", a ako samoplatiteľ si musí sama platiť preddavky na zdravotné poistenie (v roku 2007 je to suma 692 Sk mesačne).


Pozrite aj témy:

Daňový bonus - ukončenie štúdia na jednej VŠ a začatie štúdia na druhej VŠ (http://www.porada.sk/t44326-danovy-bonus-ukoncenie-studia-na-jednej-vs-a-zacatie-studia-na-druhej-vs.html)

Daňový bonus - prerušenie štúdia (http://www.porada.sk/t37054-danovy-bonus-prerusenie-studia.html)

Daňový bonus - dokedy je nárok po skončení strednej školy (http://www.porada.sk/t37058-danovy-bonus-dokedy-je-narok-po-skonceni-strednej-skoly.html)

Absolvent SŠ a zdravotné poistenie (http://www.porada.sk/t36049-absolvent-ss-a-zdravotne-poistenie.html)
Arava
24.05.11,10:50
Prosím poraďákov o radu: Platí aj od 1.1.2011, že absolventi strenej školy, ktorí nepokračujú ďalej v štúdiu na Vysokej škole, ak sa nezamestnajú a nezaevidujú na úrade práce - tak rodičia majú nárok na rodinné prídavky a daňový bonus?? Ako je to v prípade žiakov Stredného odborného učilišťa, ktorí majú uzatvorenú zmluvu o budúcej pracovnej zmluve v zmysle § 53 Zákonníka práce kde je uvedené " Nástupným dňom do práce bude deň uvedený na pracovnej zmluve, ktorá bude podpísaná najneskôr 3 pracovný deň po ukončení štúdia" ? Môžem pracovnú zmluvu podpísať v júni s tým že nástupným dňom do práce bude 1.august 2011 a potom by mali prázdniny a rodičia poberali daňový bonus a rodinné prídavky aj za mesiac júl??
Jana Motyčková
24.05.11,12:06
Kým sa nezamestnajú alebo nezaevidujú na ÚP má rodič nárok na prídavky aj daňový bonus. K pracovnej zmluve - áno.
splendida21
25.05.11,05:10
Prosím o radu, 1. stupeň vysokej školy ukončený štátnicou v máji, študent ale pokračuje ďalej zápis na magisterské štúdium cca september. Má nárok na daňový bonus aj v júni, júli, auguste? Alebo treba zastaviť db od júna? Ak treba zastaviť môže v ročnom zúčtovaní dane za rok 2011 dostať naspäť daňový bonus za tie 3 mesiace?? ďakujem za odpoveď.
Dajanka
26.05.11,07:22
Dobrý deň, dcéra ukončila 1.stupeň VŠ štátnicou 23.5.2011. Bola sa nahlásiť na Úrade práce a tam jej povedali, že musíme odhlásiť aj poberanie prídavkov a keď nastúpi opäť na VŠ v septembri, tieto prídavky nám vrátia. Ako je to so zdravotným poistením? Bude jej poistné platiť Úrad práce, alebo sa musí za toto obdobie prihlásiť na ZP ako platiteľ? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
26.05.11,09:59
Prosím o radu, 1. stupeň vysokej školy ukončený štátnicou v máji, študent ale pokračuje ďalej zápis na magisterské štúdium cca september. Má nárok na daňový bonus aj v júni, júli, auguste? Alebo treba zastaviť db od júna? Ak treba zastaviť môže v ročnom zúčtovaní dane za rok 2011 dostať naspäť daňový bonus za tie 3 mesiace?? ďakujem za odpoveď.
Ak je prijatý na magisterské štúdium, treba aby doniesol potvrdenie o prijatí, môžete mu DB vyplácať. Po zápise je treba aby doniesol doklad, že nastúpil na to štúdium.
Ak by sa mu DB nevyplácal v júni až auguste, je možné ho dodatočne uplatiť, ak splní podmienku dostatočného príjmu za celý rok.
Jana Motyčková
26.05.11,10:03
Dobrý deň, dcéra ukončila 1.stupeň VŠ štátnicou 23.5.2011. Bola sa nahlásiť na Úrade práce a tam jej povedali, že musíme odhlásiť aj poberanie prídavkov a keď nastúpi opäť na VŠ v septembri, tieto prídavky nám vrátia. Ako je to so zdravotným poistením? Bude jej poistné platiť Úrad práce, alebo sa musí za toto obdobie prihlásiť na ZP ako platiteľ? Ďakujem za odpoveď.
Keď je na ÚP, tak si myslím, že nárok na PnD a DB mať nebude. Ale informujte sa na tom oddelení, ÚPSVaR, ktorý vypláca PnD.
V období prázdnin medzi bc. a mgr. štúdiom je poistencom štátu, tiež je poistencom štátu ak je evidovaná na ÚP.
Dajanka
27.05.11,17:41
Keď je na ÚP, tak si myslím, že nárok na PnD a DB mať nebude. Ale informujte sa na tom oddelení, ÚPSVaR, ktorý vypláca PnD.
V období prázdnin medzi bc. a mgr. štúdiom je poistencom štátu, tiež je poistencom štátu ak je evidovaná na ÚP.

Ďakujem za odpoveď. Na ÚP sme sa už informovali, zatiaľ sú PnD pozastavené, ale keď nastúpi na inžinierske štúdium, prídavky nám doplatia.
xander
31.05.11,09:02
Dobrý deň, bude sa meniť v súvislosti so zmenou životného minima daňový bonus od 1.7.2011 ? Ak áno, tak ako. Kde je to v ZDP? Ďakujem za odpoveď.
salka
06.06.11,09:52
Ak je prijatý na magisterské štúdium, treba aby doniesol potvrdenie o prijatí, môžete mu DB vyplácať. Po zápise je treba aby doniesol doklad, že nastúpil na to štúdium.
Ak by sa mu DB nevyplácal v júni až auguste, je možné ho dodatočne uplatiť, ak splní podmienku dostatočného príjmu za celý rok.

ja mám podobný prípad s tým rozdielom, že zatiaľ info o prijatí na mgr.štúdium nemáme...3.6.ukončil 1.st.VŠ štátnicou /bakalár/....od 07/2011 strácame nárok na daňový bonus a rodinné prídavky? Treba zamestnávateľovi doložiť aj doklady o ukončení štúdia?
Ďakujem pekne
Jana Motyčková
06.06.11,10:52
Zamestnávateľ potrebuje doklad o tom, kedy boli robené štátnice. Obdobne to bude s ÚPSVaR, ktorý vypláca prídavky na deti. Informáciu o tom, či bude pokračovať v štúdiu v podstate stačí mať do konca júla - keďže až potom sa vypláca DB.
salka
06.06.11,12:01
Zamestnávateľ potrebuje doklad o tom, kedy boli robené štátnice. Obdobne to bude s ÚPSVaR, ktorý vypláca prídavky na deti. Informáciu o tom, či bude pokračovať v štúdiu v podstate stačí mať do konca júla - keďže až potom sa vypláca DB.

hádam tú info do konca júna mať bude, lebo prijímačky ho len čakajú .. uvidíme teda
umb
23.06.11,07:44
Dobrý deň
Chcela by som sa opýtať či nárok na daňový bonus má študent, ktorý vykonal štátnicu 2.6.2011 ešte za jún alebo do mája.
ďakujem
katka50
23.06.11,07:58
Dobrý deň
Chcela by som sa opýtať či nárok na daňový bonus má študent, ktorý vykonal štátnicu 2.6.2011 ešte za jún alebo do mája.
ďakujem
Aj za jún.
umb
23.06.11,08:39
Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď
splendida21
28.06.11,04:40
Dobrý deň, otázku som zadala v inom odkaze, skúsim tu , či mi niekto neporadí, pýtala som sa na tento môj problém: Dobrý deň prajem, prosím Vás pekne o radu, lebo neviem čo mám robiť v prípade vyplácania daň.bonusu. Dcéra zamestnankyne študuje 1. stupeň - bakalárske štúdium podľa rozhodnutia o prijatí ide o 3-ročné štúdium bakalárskeho študijného programu. Študovala ale takto :
1. rok v akad. roku 2008/2009
2. rok v akad. roku 2009/2010
a v akademickom roku 2010/2011 bol znova potvrdený 1. rok denného bak. štúdia. Som sa vtedy pýtala, a vraj ide o medziročník a v akad. roku 2011/2012 bude zapísaná do 3. ročníka. ÚPSVAR vyplácal rodinné nonstop a aj ja daňový bonus. Daňový úrad nevie a ÚPSVAR tvrdí , že bude aj naďalej vyplácať rodinné. Ale ja neviem , lebo 3 roky podľa mňa skončia v auguste, a ja by som mala stopnúť na 1 rok daň.bonus od septembra. Prosím Vás poradíte mi? Vopred ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
28.06.11,05:51
V princípe - čo sa týka štúdia sú identické podmienky pre vyplácanie prídavkov na deti a daňového bonusu. Čiže ak ÚPSVaR vypláca prídavky, tak by mal byť nárok aj na DB.
Poiaľ ide o konkrétne podmienky nároku, zrejme by bolo treba poznať presné podmienky štúdia (ohľadom toho medziročníka).
Sponka
30.06.11,07:38
dobry den, prosim o radu, tyka sa chyby, ktoru urobila vlani mzdarka predo mnou pri uplatneni DB na dieta, ktore skoncilo VS (statne skusky zlozilo 3.6.2010). pani uz danovy bonus za 6. mesiac nepriznala, takze bolo by mozne vyziadat nedoplatok na dan. bonuse od DU, lenze niekde som zachytila, ze pokial z-nec venuje neziskovke 2% zo svojich dani v ramci asignacneho mechanizmu, tak narok na rozne preplatky, resp. upravy dane uz nema, viete mi to prosim potvrdit alebo vyvratit?
Jana Motyčková
30.06.11,08:14
Presne neviem, ale opravy možné sú a je také nejaké pravidlo, že ak odviedla neziskovkám viac ako by to bolo po oprave, tak ten rozdiel zaplatí ona.
Skúste sa spýtať na DÚ, alebo požiadam o odpoveď odborníka na dane (Janku Acsovu).
Iveta20
14.09.12,08:55
dobry den,
chcela by som poprosit o radu. Dcera zamestnankyne nezmaturovala, opravne skusky september 2012. Studentom sa teda povazovala do 31.08.2012.
Od 23.7. - 24.7.2012 mala pracovny pomer (t.j. 2 dni), na urade prace sa bola zahlasit az 01.09. V zdravotnej poistovni jej vymerali ako samoplatcovi obdobie od 25.07. do 31.08.2012.
Zakon o zdravotnom poisteni § 11 ods.7 a)stat plati za nezaopatrene dieta (odvolavka 29 - t.j. na zakon o socialnom poisteni) a ods. 8 ,ze stat plati aj ked ma prijem zo zavislej cinnosti §10b. V zakone o socialnom poisteni je definicia §9 nezaopatrene dieta aj §10 sustavna priprava na povolanie odvolavka na zakon o sustave strednych a zakladnych skol § 25 kde je ze ziakom ostava do 31.08... Nikde nie je spominane , ze nesmie mat prijem zo zarobkovej cinnosti ani ze zanika statut studenta zamestnanim. Moja otazka teda znie: musi zaplatit odvody ako samoplatca ? Dakujem
Jozef Mihál
14.09.12,11:48
Zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení, § 11 ods. 7 písm. a):

"... štát je je platiteľom poistného za nezaopatrené dieťa (odkaz 29 na § 9 a 10 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení)..."


Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, § 10 ods. 3 písm. a):

"...Sústavná príprava na povolanie podľa § 9 ods. 1 písm. b) prvého bodu sa končí žiakovi strednej školy spôsobom ustanoveným osobitným predpisom (odkaz 32 na § 25 ods. 1 zákona č. 29/1984 Zb. v znení neskorších predpisov)..."

Ods 4 písm. a):

"...Sústavná príprava na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roku, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole..."

Zákon č. 25/1984 Zb. školský zákon, § 25 ods. 3:

"...Ak žiak v určenom termíne maturitnú skúšku alebo na stredných odborných školách na štúdiu kratšom ako štyri roky záverečnú skúšku úspešne nevykonal a bola mu povolená opravná skúška, odklad skúšky alebo jej opakovanie, zachovávajú sa mu práva a povinnosti žiaka do konca školského roka, v ktorom mal štúdium skončiť."

Resp. zákon č. 245/2008 Z. z. školský zákon, § 91 ods. 3:

"...Ak žiak strednej školy nevykonal v určenom termíne maturitnú skúšku, záverečnú pomaturitnú skúšku alebo absolventskú skúšku a bola mu povolená opravná skúška, odklad skúšky alebo jej opakovanie, zachovávajú sa mu práva a povinnosti žiaka do konca školského roka, v ktorom mal štúdium skončiť."

Z citovaných ustanovení zákonov vyplýva, že štát je platiteľom poistného v uvedenom prípade až do 31.8.2012, aj keď uvedená študentka mala v júli 2012 dva dni pracovný pomer.
Iveta20
14.09.12,13:28
dakujem za odpoved
milanr
17.09.12,07:17
Dobrý deň, chcem si overiť ako správne postupovať pri vyplácaní DB počas letných prázdnin v prípade študentov, ktorí ukončili 1. stupeň VŠ a v tom istom roku pokračujú v štúdiu 2. stupňa VŠ. Mne zamestnanci predložili v 09/2011 Potvrdenia o návšteve školy platné pre šk. rok 2011/2012, v ktorom dieťa ukončilo 1. stupeň VŠ, teraz v 09/2012 mi nosia Potvrdenia o návšteve školy platné pre šk. rok 2012/2013 o začatí štúdia na 2. stupni VŠ. DB som im vyplácala nepretržite aj počas prázdnin, nakoľko mi zamestnanci vo Vyhlásení neoznámili žiadnu zmenu. Vychádzala som z ust. § 4 odst. 4 písm. d) Zákona o PnD (cit.: sústavná príprava dieťaťa na povolanie je aj obdobie po skončení VŠ 1. stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku , do zápisu na VŠ 2. stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo VŠ 1. stupňa). Musí zamestnanec predložiť okrem uvedených Potvrdení o návšteve školy aj nejaké iné doklady potrebné k vyplateniu DB počas prázdnin, resp. urobiť zmenu vo Vyhlásení ? Ako má zamestnávateľ správne postupovať pri vyplácaní DB v období od vykonania štátnej skúšky na 1. stupni VŠ do zápisu na 2 stupeň VŠ, aby z pohľadu daňovej kontroly DB vyplácal správne ? Ďakujem.
Jozef Mihál
18.09.12,08:31
Postačuje potvrdenie o návšteve školy vystavené na začiatku šk. roka 2011/2012 a následne potvrdenie o návšteve školy vystavené po začatí štúdia na II. stupni VŠ na začiatku šk. roka 2012/2013.
marek32
19.09.12,06:07
Študent nezložil maturitnú skúšku v riadnom a ani opravnom termíne. Od 09/2012 opakuje 4. ročník.

Má rodič nárok na daňový bonus ?
Jozef Mihál
19.09.12,09:01
Áno, zatiaľ (do 31.12.2012) je nárok na daňový bonus, dieťa sa považuje za nezaopatrené.

Po 1.1.2013 bude nárok na DB v závislosti od zmien, ktoré budú schválené v novele zákona o dani z príjmov.
Adriannna
05.10.12,08:52
Student pracoval od 11.6.12 do 19.9.12 cez Work and Travel v USA.Má nárok na PnD a DB za júl a august?
Jozef Mihál
07.10.12,12:16
Pokiaľ neukončil štúdium a naďalej sa považuje za nezaopatrené dieťa, má nárok na PnD aj DB, aj keď počas prázdnin pracoval.
Adriannna
08.10.12,05:21
Dakujem!!
rrrrr
08.10.12,07:48
Dieta zamestnankyne studovalo v zahranici na vysokej skole. ukoncilo statnicu 10.9.2012. ma narok na danovy bonus aj za september 2012? alebo len do konca augusta? dakujem
milanr
08.10.12,10:04
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako postupovať u zamestnancov, ktorí predložia Potvrdenia o návšteve školy platné pre školský rok 2012/2013 až v priebehu októbra s tým, že štúdium začalo v septembri 2012. Mám im od mzdy za september pozastaviť vyplácanie DB a keď v októbri predložia Potvrdenia o návšteve školy, tak im vyplácanie DB obnovím ale až od mzdy za mesiac november? A tie 2 mesiace (09 + 10) si uplatnia v RZD alebo DP? Takže pokiaľ správne chápem nárok na výplatu DB v mzde za september majú len tí zamestnanci, ktorí do 30.9.2012 predložili aktuálne Potvrdenia o návšteve školy, ostatní až od nasledujúceho mesiaca. Ak zamestnanec predkladá k uplatneniu DB Potvrdenie o poberaní PnD z ÚPSVaR je tiež povinný na začiatku školského roka priniesť z ÚPSVaR aktuálne potvrdenie? Ďakujem.
Jozef Mihál
14.10.12,19:02
Dieta zamestnankyne studovalo v zahranici na vysokej skole. ukoncilo statnicu 10.9.2012. ma narok na danovy bonus aj za september 2012? alebo len do konca augusta? dakujem
Za predpokladu, ze neprekročilo štandardnú dobu štúdia, má nárok na DB aj za september 2012.
Jozef Mihál
14.10.12,19:23
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako postupovať u zamestnancov, ktorí predložia Potvrdenia o návšteve školy platné pre školský rok 2012/2013 až v priebehu októbra s tým, že štúdium začalo v septembri 2012. Mám im od mzdy za september pozastaviť vyplácanie DB a keď v októbri predložia Potvrdenia o návšteve školy, tak im vyplácanie DB obnovím ale až od mzdy za mesiac november? A tie 2 mesiace (09 + 10) si uplatnia v RZD alebo DP? Takže pokiaľ správne chápem nárok na výplatu DB v mzde za september majú len tí zamestnanci, ktorí do 30.9.2012 predložili aktuálne Potvrdenia o návšteve školy, ostatní až od nasledujúceho mesiaca. Ak zamestnanec predkladá k uplatneniu DB Potvrdenie o poberaní PnD z ÚPSVaR je tiež povinný na začiatku školského roka priniesť z ÚPSVaR aktuálne potvrdenie? Ďakujem.
Ak štúdium začalo v septembri 2012, za september 2012 má rodič nárok na DB. Nárok dokladuje zamestnanec svojmu zamestnávateľovi potvrdením o návšteve školy v súlade s § 37 ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Ak potvrdenie doručí zamestnávateľovi neskoro - zamestnávateľ spracuje mzdy za september 2012 až po doručení potvrdenia - tak zamestnávateľ uplatní zamestnancovi DB až pri spracovaní miezd za ďalší mesiac (október 2012) a DB za september 2012 zamestnancovi doplatí pri RZD, resp. zamestnanec si ho uplatní pri DP.
Ester plus
17.10.12,05:47
Môj syn ukončil externé štúdium Bc. štátnou skúškou 31.05.2012. V septembri bol prijatý na denné štúdium magisterské. Bola som požiadať o rodinné prídavky, včera mi boli pripísané na účet ale len za september aj keď mi tvrdili, že budem mať nárok na vyplatenie spätne už od júna. Takže moja otázka znie či mám nárok na rodinné prídavky už od júna a či si taktiež budem môcť uplatniť nárok na daňový bonus za mesiace jun, jul a august.
Jozef Mihál
17.10.12,07:47
Nevidím dôvod, prečo by ste mali mať nárok na DB a RP za jún - august, ak Bc. štúdium bolo externou formou. Nárok je pri dennej forme štúdia, preto máte nárok od septembra, odkedy syn začína štúdium dennou formou.
Ester plus
17.10.12,08:07
A v období jún až august už nebol externý študent, štúdium skončilo štátnou záverečnou skúškou. Nepovažoval sa v tomto období za nezaopatrené dieťa?
Jozef Mihál
17.10.12,08:13
Nie.
Adriannna
22.10.12,06:01
Z UPSVaR v Senci som dostala list, v ktorom ma vyzyvaju, aby som im dorucila kopie dohod , ktore ma uzatvorene moj syn, student 1.rocnika VS, ktore vraj potrebuju k vysporiadaniu vyplatených PnD. Je to bezny postup? Dohody boli uzatvorene v july a v auguste 2012, z toho jedna bola iba ako jednorazove tocenie reklamy, kde kopie zmluv ani nedostali.Mozu ma vyzvat na vratenie PnD?
Adriannna
22.10.12,06:40
Z UPSVaR v Senci som dostala list, v ktorom ma vyzyvaju, aby som im dorucila kopie dohod , ktore ma uzatvorene moj syn, student 1.rocnika VS, ktore vraj potrebuju k vysporiadaniu vyplatených PnD. Je to bezny postup? Dohody boli uzatvorene v july a v auguste 2012, z toho jedna bola iba ako jednorazove tocenie reklamy, kde kopie zmluv ani nedostali.Mozu ma vyzvat na vratenie PnD?
Jozef Mihál
22.10.12,15:26
Rodič má nárok na PnD ak je dieťa nezaopatrené - čiže sústavne sa pripravuje na povolanie štúdiom.

V prípade ďieťaťa ktoré študuje na strednej škole je sústavná príprava dieťaťa na povolanie aj obdobie, ktoré bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole - teda do 31.8.

Ďalej ale platí, že sústavná príprava dieťaťa na povolanie nie je obdobie po skončení štúdia na strednej škole do 31.8., ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie.

UPSVaR teda chce mať potvrdené, že šlo o horeuvedené dohody a nie dohody o pracovnej činnosti alebo o pracovné zmluvy.

V prípade dohody o pracovnej činnosti alebo v prípade pracovnej zmluvy by nárok na PnD naozaj nebol.

V prípade Vášho syna však, ak po štúdiu na strednej škole následne pokračoval v štúdiu na VŠ, platí, že:

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie je aj obdobie od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole.

Tu je potom jedno, či v uvedenom období nejakým spôsobom pracuje, nárok na PnD je aj v prípade, ak by syn pracoval na DPČ alebo na PZ.
rrrrr
23.10.12,08:38
Za predpokladu, ze neprekročilo štandardnú dobu štúdia, má nárok na DB aj za september 2012.


Bola to zahranicna vysoka skola, takze tam by sa standardna dlzka studia nemala sledovat. takze jej ho mozem priznat za ten september? dakujem
Jozef Mihál
23.10.12,12:38
Netrúfam si dať k tomuto stanovisko, ale podmienka neprekročenia štandardnej doby štúdia je zásadná a mala by byť preukázaná aj pri štúdiu v zahraničí.
rrrrr
24.10.12,09:46
Netrúfam si dať k tomuto stanovisko, ale podmienka neprekročenia štandardnej doby štúdia je zásadná a mala by byť preukázaná aj pri štúdiu v zahraničí.

Myslite, ze sa treba obratit na ministestvo skolska? ona nepobera rodinne pridavky v SR
Jozef Mihál
24.10.12,14:47
Áno, odporúčam to.
rrrrr
24.10.12,16:02
Áno, odporúčam to.

Dakujem, pockam si na doklad a poslem ho na posudenie. keby sa priznanie dan. bonusu dalo zjednodusit:-(
janber
05.11.12,08:14
Zamestnancova dcéra počas 4 roč. na gymnáziu (09/2011-08/2012) začala študovať súčasne aj na kozervatóriu v Prahe. Od septembra 2012 pokračuje už len v štúdiu na pražskom konzervatóriu. Má nárok na daňový bonus?
rrrrr
07.11.12,20:41
Dakujem, pockam si na doklad a poslem ho na posudenie. keby sa priznanie dan. bonusu dalo zjednodusit:-(

podla dohovoru o statute europskej skoly je tiez potrebne ziadat o posudenie ministerstvo skolstva na tu skolu, ktora je v dohovore uvedena? nikde som nic nenasla. dakujem.
Jozef Mihál
10.11.12,19:50
Zamestnancova dcéra počas 4 roč. na gymnáziu (09/2011-08/2012) začala študovať súčasne aj na kozervatóriu v Prahe. Od septembra 2012 pokračuje už len v štúdiu na pražskom konzervatóriu. Má nárok na daňový bonus?

Áno má.
Jozef Mihál
10.11.12,19:50
podla dohovoru o statute europskej skoly je tiez potrebne ziadat o posudenie ministerstvo skolstva na tu skolu, ktora je v dohovore uvedena? nikde som nic nenasla. dakujem.

Prepáčte, tu už zachádzame do špecifickej problematiky "školských" zákonov, v tom nepomôžem.
Mila123
20.03.13,18:43
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, známa poberala PnD na Slovensku, kým bola zamestnaná, resp. mala príjem na SK (PN a potom PvN) a jej manžel poberá PnD v It (do rozdielu im dopláca It). Známa teraz už je dva mesiace bez akéhokoľvek príjmu a musí vrátiť PnD na UPSVaR v mieste bydliska, úradnička jej vysvetlila, že si ich bude môcť nárokovať iba v prípade , že bude mať príjem. Je to správne ? Ďakujem
Jozef Mihál
20.03.13,18:50
Otázka je nad rámec mzdového účtovníctva, prepáčte ale v tomto v tomto časovom strese pred DP nepomôžem.
marek32
01.06.13,17:18
Študent nezložil maturitnú skúšku v riadnom (05/2012) a ani opravnom termíne (09/2012). Od 09/2012 opakuje 4. ročník. V 05/2013 zmaturoval. Do 31.08.2013 nebude pracovať na pracovnú zmluvu ani sa nezaeviduje na úrade práce.

Má rodič nárok na daňový bonus najneskôr za 08/2013 ?
Marta K.
02.06.13,06:48
áno podľa mňa má nárok na posledné prázdniny teda do 31.8.2013 ak nezačne pracovať alebo sa nezaeviduje na úrade práce
veronikasad
05.06.13,15:17
Má nárok na DB a PnD rodič, ktorého dieťa v máji 2013 ukončilo štúdium na strednej škole a pokračuje v štúdiu na VŠ, ak počas letných prázdnin (1.7.-31.8.2013) bude pracovať na pracovnú zmluvu ?

Vzťahuje sa na tento prípad § 4 odst. 6 Zákona o PnD ?
milanr
06.06.13,07:17
Dobrý deň, môže študent, ktorý úspešne zmaturoval a od septembra chce pokračovať v štúdiu na VŠ od júna do konca letných prázdnin pracovať na Dohodu o brigádnickej práci študentov? Aký doklad preukazujúci štatút študenta má priložiť k dohode? Postačuje Potvrdenie o návšteve školy z posledného ročníka strednej školy + musí priložiť nejaký doklad o prijatí na VŠ (zatiaľ ho ale nemá)? Môže použiť aj Potvrdenie o návšteve, ktoré mu škola vystavila ešte v septembri 2012 na začiatku školského roka 2012/2013. Ďakujem.
Jana Motyčková
06.06.13,07:50
Predloží doklad o skonćení štúdia a môže pracovať na DoBPŠ až do konca októbra tohoto roku. Doklad o prijatí na VŠ nie je potrebný, ani prijatý na VŠ nemusí byť. Potvrdenie o návšteve školy zo septembra 2012 je v tomto prípade nedostačujúce.
milanr
06.06.13,10:48
Ďakujem za odpoveď, pozrela som aj § 228 ods. 2 ZP, myslím, že keď im škola vystaví Potvrdenie o skončení štúdia na strednej škole (po vykonaní maturity), tak môžu brigádovať.
milanr
06.06.13,11:18
Ešte by som potrebovala poradiť aké Potvrdenie majú k dohode priložiť vysokoškoláci, ak sa potvrdenie štatútu študenta k dohode neprikladá od skončenia letného semestra do konca októbra toho istého roku. To znamená, že najprv musia doručiť potvrdenie s dátumom ukončenia letného semestra. Ak sa dohoda uzatvorí pred týmto dátumom, tak doručia klasické potvrdenie o dennom vysokoškolskom štúdiu, ak sa dohoda začne po dátume skončenia letného semestra, tak je potrebné potvrdenie o jeho ukončení? Ešte otázočka k vysokoškolákom, ktorí skončili I. stupeň VŠ (Bc.) a pokračujú po prázdninách v štúdiu na II. stupni VŠ - môžu vôbec pracovať na DoBPŠ počas prázdnin? Potvrdenie s akým znením mám pýtať od nich? Ďakujem
Mila123
08.06.13,19:21
Posúvam a prosím odpoveď. Ďakujem.
Veronika ja som takto prišla o PnD i DB za posledné stredoškolské prázdniny pre dcéru, kt. je teraz v 3 ročníku VŠ........
Jozef Mihál
09.06.13,15:52
Študent nezložil maturitnú skúšku v riadnom (05/2012) a ani opravnom termíne (09/2012). Od 09/2012 opakuje 4. ročník. V 05/2013 zmaturoval. Do 31.08.2013 nebude pracovať na pracovnú zmluvu ani sa nezaeviduje na úrade práce.

Má rodič nárok na daňový bonus najneskôr za 08/2013 ?
Aj pre žiaka strednej školy, ktorý opakoval posledný ročník platí to, čo pre všetkých žiakov strednej školy:

Ak v štúdiu nepokračuje na VŠ, nárok na daňový bonus je až do augusta vrátane, ak nezačne pracovať na pracovnú zmluvu, nezačne podnikať, resp. nezaeviduje sa na úrade práce.
Jozef Mihál
09.06.13,15:55
Má nárok na DB a PnD rodič, ktorého dieťa v máji 2013 ukončilo štúdium na strednej škole a pokračuje v štúdiu na VŠ, ak počas letných prázdnin (1.7.-31.8.2013) bude pracovať na pracovnú zmluvu ?

Vzťahuje sa na tento prípad § 4 odst. 6 Zákona o PnD ?

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie nie je obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce.

V uvedenom prípade rodič na mesiace júl, august nemá nárok na PnD a DB.
Jozef Mihál
09.06.13,16:01
Ešte by som potrebovala poradiť aké Potvrdenie majú k dohode priložiť vysokoškoláci, ak sa potvrdenie štatútu študenta k dohode neprikladá od skončenia letného semestra do konca októbra toho istého roku. To znamená, že najprv musia doručiť potvrdenie s dátumom ukončenia letného semestra. Ak sa dohoda uzatvorí pred týmto dátumom, tak doručia klasické potvrdenie o dennom vysokoškolskom štúdiu, ak sa dohoda začne po dátume skončenia letného semestra, tak je potrebné potvrdenie o jeho ukončení? Ešte otázočka k vysokoškolákom, ktorí skončili I. stupeň VŠ (Bc.) a pokračujú po prázdninách v štúdiu na II. stupni VŠ - môžu vôbec pracovať na DoBPŠ počas prázdnin? Potvrdenie s akým znením mám pýtať od nich? Ďakujem

Študent denného štúdia VŠ, ktorý skončil I. stupeň VŠ, doloží zamestnávateľovi potvrdenie o tom, že bol v školskom roku 2012/2013 takýmto študentom a následne ho môže zamestnávateľ zamestnať aj po skončení štúdia na I. stupni VŠ (po štátniciach) na DoBPŠ bez nutnosti potvrdenia o ďalšom štúdiu na II. stupni VŠ.

Takáto DoBPŠ može trvať až do konca októbra. Po 1. novembri buď študent donesie potvrdenie o dennom štúdiu na VŠ v II. stupni a DoBPŠ môže pojračovať - alebo DoBPŠ k 31. októbru končí.

Mimochodom to isté platí vo vzťahu k ukončeniu II. stupňa VŠ a štúdiu na III. stupni VŠ. Teda študenta, ktorý urobil štátnice na II. stupni, môže zamestnávateľ do konca októbra zamestnať na DoBPŠ aj bez toho, žeby musel predložiť potvrdenie o štúdiu na III. stupni.

V každom prípade nezabudnite, že DoBPŠ môže zamestnávateľ uzavrieť za predpokladu, že dohodár ešte nemá 26 rokov.
veronikasad
09.06.13,16:57
Sústavná príprava dieťaťa na povolanie nie je obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce.

V uvedenom prípade rodič na mesiace júl, august nemá nárok na PnD a DB.
P. Mihál, ďakujem za odpoveď.
Iveta
10.06.13,10:25
Dobrý deň... študent pracujúcúci na DoBPŠ v riadnom termíne (6.6.2013) neobhájil diplomovú prácu... zostáva mu status študenta ohľadne práce na dohodu až do náhradného termínu na obhajobu?
JankaJ
09.09.13,10:40
Dobrý deň,
študent 2.ročníka nadstavbového štúdia nezmaturoval v riadnom ani opravnom termíne, od 01.09.2013 opakuje druhý ročník. Má jeho rodič nárok na daňový bonus (tak ako je to pri klasických študentoch SŠ keď opakujú posledný ročník) aj keď sa jedná o nadstavbové štúdium?
Ďakujem.
Iveta Matlovičová
09.09.13,11:47
Dobrý deň... študent pracujúcúci na DoBPŠ v riadnom termíne (6.6.2013) neobhájil diplomovú prácu... zostáva mu status študenta ohľadne práce na dohodu až do náhradného termínu na obhajobu?
Asi neskoro, ale predsa. Štúdium na vysokých školách je vyjadrené v akademických rokoch, ktorý končí 31.8.. Ak skúšku neobhájil, považoval sa za študenta najdlhšie do skončenia akademického roka, tj. nárok na bonus bol naposledy za mesiac august 2013.
Iveta Matlovičová
09.09.13,13:51
Ad JankaJ: nadstavbové štúdium, ktoré uvádzate asi nemá charakter štúdia na vysokej škole, kde sa pri uplatnení nároku na bonus nesmie presiahnuť štandardná dĺžka štúdia podľa študijného programu.
Podľa zákona o prídavku na dieťa sa aj opakované ročníky považujú za sústavnú prípravu na povolanie, takže nárok na bonus by som jej priznala.
Jojo780
18.09.13,10:06
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať, žiačka od septembra 2013 študuje na strednej škole štvrtý ročník.
V minulosti bola zverená do pestúnskej starostlivosti.

V decembri 2012 dovŕšila 18 rokov veku. Má nárok pestún na daňový bonus i v období
od januára 2013 naďalej? Ďakujem.
JankaJ
19.09.13,06:35
Dobrý deň,
študent 2.ročníka nadstavbového štúdia nezmaturoval v riadnom termíne. Od 01.07.2013 sa zamestnal na pracovnú zmluvu. Od 01.09.2013 opakuje posledný ročník a súčasne pracuje na pracovnú zmluvu. Má rodič dieťaťa nárok na daňový bonus na obdobie prázdnin? Pretože v §4 ods.6, písm. a) je odvolávka iba na §4 ods. 4 písm.a) a ja by som tohto žiaka zaradila skôr pod písm.c). A má rodič nárok na daňový bonus aj po 01.09.2013, keď dieťa má štatút žiaka a súčasne pracuje na pracovnú zmluvu?
Ďakujem.
Jozef Mihál
19.09.13,13:38
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať, žiačka od septembra 2013 študuje na strednej škole štvrtý ročník.
V minulosti bola zverená do pestúnskej starostlivosti.

V decembri 2012 dovŕšila 18 rokov veku. Má nárok pestún na daňový bonus i v období
od januára 2013 naďalej? Ďakujem.

Má.
Jozef Mihál
19.09.13,13:39
Dobrý deň,
študent 2.ročníka nadstavbového štúdia nezmaturoval v riadnom termíne. Od 01.07.2013 sa zamestnal na pracovnú zmluvu. Od 01.09.2013 opakuje posledný ročník a súčasne pracuje na pracovnú zmluvu. Má rodič dieťaťa nárok na daňový bonus na obdobie prázdnin? Pretože v §4 ods.6, písm. a) je odvolávka iba na §4 ods. 4 písm.a) a ja by som tohto žiaka zaradila skôr pod písm.c). A má rodič nárok na daňový bonus aj po 01.09.2013, keď dieťa má štatút žiaka a súčasne pracuje na pracovnú zmluvu?
Ďakujem.

Za mesiace júl, august nárok na DB nie je, od septembra nárok znova je.
Jojo780
25.09.13,05:31
Prepáčte, ale dokedy, resp. na základe čoho ?

Jeden z dôvodov zániku pestúnskej starostlivosti je dovŕšenie 18 rokov veku.

Nie je tu podľa vyjadrenia pestúna (bývalého pestúna) žiadne osobitné rozhodnutie súdu, ani

iného orgánu z posledného obdobia - v súvislosti s predlžením starostlivosti alebo podobne. Žijú

oddelene, aj keď podľa vyjadrenia pestúna (bývalého pestúna) prídavky na dieťa poberá naďalej

on na účet, na základe vzájomnej dohody. Faktom ale je, že dieťa študuje strednú školu

a zamestnávateľovi bolo predložené aj potvrdenie o návšteve.

Ďakujem.
Jozef Mihál
25.09.13,05:48
Prepáčte, ale dokedy, resp. na základe čoho ?

Jeden z dôvodov zániku pestúnskej starostlivosti je dovŕšenie 18 rokov veku.

Nie je tu podľa vyjadrenia pestúna (bývalého pestúna) žiadne osobitné rozhodnutie súdu, ani

iného orgánu z posledného obdobia - v súvislosti s predlžením starostlivosti alebo podobne. Žijú

oddelene, aj keď podľa vyjadrenia pestúna (bývalého pestúna) prídavky na dieťa poberá naďalej

on na účet, na základe vzájomnej dohody. Faktom ale je, že dieťa študuje strednú školu

a zamestnávateľovi bolo predložené aj potvrdenie o návšteve.

Ďakujem.
Prepáčte, ale oblasti pestúnskej starostlivosti sa osobitne nevenujem. Ak po dovŕšení 18 rokov veku zaniká pestúnska starostlivosť a neexistuje žiadne osobitné rozhodnutie súdu o predĺžení starostlivosti, nárok na prídavok na dieťa a na DB dovŕšením 18 rokov zaniká.
vraňarka
14.01.14,16:54
dcéra zamestnanca ukončila I. stupeň VŠ štúdia 28.08.2013 vykonaním štátnej záverečnej skúšky v štandardnej trojročnej dlžke. Od septembra sa stala znova študentkou iného bakalárskeho denného štúdia - to je mi jasné, že zamestnancovi od septembra patrí znovu bonus.

Ale rada by som si u Vás potvrdila, že mu patrí bonus aj za júl a august.
Iveta Matlovičová
16.01.14,19:02
dcéra zamestnanca ukončila I. stupeň VŠ štúdia 28.08.2013 vykonaním štátnej záverečnej skúšky v štandardnej trojročnej dlžke. Od septembra sa stala znova študentkou iného bakalárskeho denného štúdia - to je mi jasné, že zamestnancovi od septembra patrí znovu bonus.

Ale rada by som si u Vás potvrdila, že mu patrí bonus aj za júl a august.



áno patrí jej bonus aj za tieto mesiace; prečo robila štátnu skúšku až v auguste ? (väčšinou sú v máji/v júni)
zlolen
18.02.20,14:46
Dobrý deň



Syn zamestnanca zmaturoval v máji, nastúpil do práce na PZ od 1.6., mal vyplatený DB na 6.,7.,a 8. mesiac, DB sa pri RZ môže zraziť?

Ďakujem
Iveta Matlovičová
18.02.20,20:39
Dobrý deň



Syn zamestnanca zmaturoval v máji, nastúpil do práce na PZ od 1.6., mal vyplatený DB na 6.,7.,a 8. mesiac, DB sa pri RZ môže zraziť?

Ďakujem
nie, danovy bonus nezrazajte v RZD, v tomto pripade je narok az do 31.8., to ze sa dieta zamestnalo nema na danovy bonus vplyv
skocka
19.02.20,06:28
nie, danovy bonus nezrazajte v RZD, v tomto pripade je narok az do 31.8., to ze sa dieta zamestnalo nema na danovy bonus vplyv


Dobrý deň,
nesúhlasím, dieťa už nie je nezaopatrené. Z úvodného článku p. Mihála vyberám:


Podľa § 4 ods. 4 písm. a) a ods. 6 písm. a) zákona o prídavku na dieťa, sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka (do 31.8), v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole a to ak dieťa v tomto období nevykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a ak dieťa nebolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie.


Skočka
Iveta Matlovičová
19.02.20,07:29
Dobrý deň,
nesúhlasím, dieťa už nie je nezaopatrené. Z úvodného článku p. Mihála vyberám:


Podľa § 4 ods. 4 písm. a) a ods. 6 písm. a) zákona o prídavku na dieťa, sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka (do 31.8), v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole a to ak dieťa v tomto období nevykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a ak dieťa nebolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie.
Skočka



to už dávno neplati:-)
skocka
19.02.20,08:04
to už dávno neplati:-)


Beriem späť a ospravedlňujem sa za zmätok.
Mila123
27.07.21,08:51
26 ročný študent denného štúdia na VŠ v ČR neurobil poslednú štátnu skúšku v akademickom roku 2020/2021, reparát je plánovaný k 15 09 2021. Do kedy je poistencom štátu na ZP? Ďakujem
Jana Motyčková
27.07.21,09:32
26 ročný študent denného štúdia na VŠ v ČR neurobil poslednú štátnu skúšku v akademickom roku 2020/2021, reparát je plánovaný k 15 09 2021. Do kedy je poistencom štátu na ZP? Ďakujem

Keďže ide o českú VŠ, treba zistiť dokedy je študentom VŠ podľa českého zákona. Dovtedy bude poistencom štátu na ZP.

Pozrite tiež tento príspevok, https://www.porada.sk/t37065-danovy-bonus-dieta-studuje-v-zahranici.html#post3199589 . V ČR nie je na všetkých školách jednotný akademický rok.

Pozrite prípadne § 55 a §56 českého zákona o VŠ. https://www.epi.sk/zzcr/1998-111#cast5
Mila123
28.07.21,13:30
Dobrý deň, dieťa zamestnanca úspešne ukončila Bc. vzdelanie, má podanú prihlášku na pokračovanie v štúdiu v jej odbore(psychológia), ale nemá zaručené, že bude prijatá na Mgr. štúdium na jej Alma mater. Čo v prípade, že nenastúpi na 2. stupeň VŠ štúdia, lebo ju nevezmú, nedostane sa na mgr. stupeň ? Matke študentky, ktorá si uplatňuje PnD, pracovníčka tunajšieho UPSVaR priznala PnD a dala matke podpísať čestné vyhlásenie, že berie na vedomie skutočnosť, že ak dieťa nenastúpi na 2. stupeň VŠ štúdia, bude musieť matka dieťaťa vrátiť vyplatené PnD (síce neviem od kedy, keď študentka mala bc. štátnicu v5/2021) ? do kedy ostáva študent po bc. štúdiu poistencom štátu z pohľadu ZP? ďakujem za váš názor.
Jana Motyčková
29.07.21,06:40
Na účely poistenia štátom v ZP - ak bude pokračovať v štúdiu, poistencom štátu bude aj medzi skončením Bc stupňa a zápisom na magisterské štúdium. Ak by nepokračovala v štúdiu, poistencom štátu je len do skončenia Bc štúdia - čiže do vykonania záverečnej skúšky.

Ak ešte nemá jasné prijatie na druhý stupeň, odporúčam prihlásiť sa ako samoplatiteľ v ZP (ak nešla na ÚP), a ak bude prijatá a zapísaná na druhý stupeň, potom by tú prihlášku zrušila a vyžiadala si vrátenie poistného.
uctomol
25.08.22,10:57
Dobrý deň, mohla by som Vás poprosiť o pomoc/radu ohľadne možnosti pracovať na základe dohody o BPŠ, v nasledovnej situácii:
Žiak posledného ročníka strednej školy pracuje na základe dohody o BPŠ od 1.1.2022.
Nezmaturoval v riadnom termíne a náhradný termín bude mať v septembri, zároveň však, je už prijatý na VŠ - dennú formu štúdia.
Prosím, môže v tomto prípade dohoda o BPŠ trvať aj po 31. auguste? Alebo je potrebné ju ukončiť 31. augusta, od 1. septembra uzavrieť iný typ pracovnoprávneho vzťahu a potom podľa výsledku maturity, tento ukončiť a opäť uzavrieť dohodu o BPŠ (po zápise na VŠ?)
Ďakujem vopred za pomoc.
Jana Motyčková
25.08.22,11:21
Bude potrebné DoBPŠ ukončiť k 31.8.2022, lebo vtedy končí štúdium na SŠ zo zákona. Študentom VŠ sa stáva najskôr odo dňa zápisu, takže novú DoBPŠ možno uzatvoriť odo dňa zápisu. Medzitým, ak ho potrebujete, treba uzatvoriť niečo iné.
Mila123
10.10.22,16:47
Dobrý deň,
študentka ukončila 4. ročník denného stredoškolského štúdia až 24 08 2022. Maturitnú skúšku mala 22 09 2022, ale neurobila jeden predmet, teda mimoriadnu maturitnú skúšku bude mať niekedy vo februári 2023. Do kedy je študentkou školy? Zisťovala som informáciu na SŠ, ale nedostala som jasnú odpoveď . Ďakujem za Váš názor
Iveta Matlovičová
11.10.22,05:15
Dobrý deň,
študentka ukončila 4. ročník denného stredoškolského štúdia až 24 08 2022. Maturitnú skúšku mala 22 09 2022, ale neurobila jeden predmet, teda mimoriadnu maturitnú skúšku bude mať niekedy vo februári 2023. Do kedy je študentkou školy? Zisťovala som informáciu na SŠ, ale nedostala som jasnú odpoveď . Ďakujem za Váš názor



Vzdelávanie na stredných školách môže byť ukončená záverečnou skúškou, maturitnou skúškou, záverečnou pomaturitnou skúškou alebo absolventskou skúškou. Podľa § 91 a § 92 školského zákona prestáva byť žiak žiakom školy: /dňom, nasledujúcim po dni, kedy žiak vykonal úspešne maturitnú skúšku alebo záverečnú skúšku, //zanechaním štúdia, /// ak mu nebolo povolené opakovať ročník alebo záverečnú skúšku, maturitnú, záverečnú pomaturitnú alebo absolventskú skúšku, ////ktorý je zo štúdia vylúčený.
Ak žiak strednej školy nevykonal v určenom termíne maturitnú skúšku alebo absolventskú skúšku a bola mu povolená opravná skúška, odklad skúšky alebo jej opakovanie, zachovávajú sa mu práva a povinnosti žiaka do konca školského roka, v ktorom mal štúdium skončiť. V školskom zákona sa ešte uvádza: "Zánikom práv a povinností žiaka podľa odsekov 2 a 3 nie je dotknutá možnosť vykonať záverečnú skúšku, maturitnú skúšku alebo absolventskú skúšku."
Podľa môjho názoru, je študentkou do konca augusta 2022, a to napriek skutočnosti, že v 2/2023 bude robť ešte jednu skúšku. Platí to aj na účely daňového bonusu na dieťa, na ktorý vzniká nárok naposledy za mesiac august 2022.
witch
02.10.23,11:43
Dobrý deň, zamestnanec má dcéru študentku. V 06/2023 ukončila bakalársky stupeň na VŠ v SR, robila prijímačky na magisterský stupeň. V 07/2023 sa zaevidovala na Úrad práce, kde je doteraz (zabudla sa odhlásiť, ide to riešiť teraz v októbri). Na magisterský bola prijatá v ČR, mám od nej potvrdenie od 1.9.2023.

Má otec - zamestnanec nárok na daňový bonus počas mesiacov, kedy bola (je) dcéra zaevidovaná na ÚP? DB bol v 07 aj 08 vyplatený.
Iveta Matlovičová
04.10.23,05:11
Dobrý deň, zamestnanec má dcéru študentku. V 06/2023 ukončila bakalársky stupeň na VŠ v SR, robila prijímačky na magisterský stupeň. V 07/2023 sa zaevidovala na Úrad práce, kde je doteraz (zabudla sa odhlásiť, ide to riešiť teraz v októbri). Na magisterský bola prijatá v ČR, mám od nej potvrdenie od 1.9.2023.

Má otec - zamestnanec nárok na daňový bonus počas mesiacov, kedy bola (je) dcéra zaevidovaná na ÚP? DB bol v 07 aj 08 vyplatený.

áno, nárok má aj za mesiace 07-08/2023, kedže v tom istom roku pokračuje v štúdiu na II. stupni vysokoškolského štúdia - predpokladám, že vek 25 rokov ešte nedovŕšila [§ 4 ods. 4 písm d.) zákona č. 600/2003 Z.z.: "Sútavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa."]
witch
05.10.23,10:30
áno, nárok má aj za mesiace 07-08/2023, kedže v tom istom roku pokračuje v štúdiu na II. stupni vysokoškolského štúdia - predpokladám, že vek 25 rokov ešte nedovŕšila [§ 4 ods. 4 písm d.) zákona č. 600/2003 Z.z.: "Sútavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa."]



Ďakujem za odpoveď