Lenka_D
02.06.07,21:45
Zdravím všetkých, chcela by som sa poradiť pri určení dovolenky: jedna zamestnankyňa má 33 rokov a od 18. roku robí a aj bola evidovaná na úrade práce. Má 2 deti a prvú materskú mala počas pracovného pomeru. Na druhú išla z úradu práce, bola do troch rokov veku dieťaťa a potom si predĺžila do 5 rokov veku dieťaťa. Započítava sa táto doba , teda tieto 2 roky čo bola na predlženej materskej k určeniu dovolenky aby bol nárok na 25 dní za rok alebo tieto dva roky sa jej k tomu určeniu dovolenky nezapočítavajú? Lebo všetko má podložené teda aj zamestnania a aj úrad práce, čo podľa zákonníka sa započítava k určeniu dovolenky a nie som si istá či tam započítavam aj tú predĺženú materskú dovolenku? ďakujem:)
DušanČ
02.06.07,21:05
Zdravím všetkých, chcela by som sa poradiť pri určení dovolenky: jedna zamestnankyňa má 33 rokov a od 18. roku robí a aj bola evidovaná na úrade práce. Má 2 deti a prvú materskú mala počas pracovného pomeru. Na druhú išla z úradu práce, bola do troch rokov veku dieťaťa a potom si predĺžila do 5 rokov veku dieťaťa. Započítava sa táto doba , teda tieto 2 roky čo bola na predlženej materskej k určeniu dovolenky aby bol nárok na 25 dní za rok alebo tieto dva roky sa jej k tomu určeniu dovolenky nezapočítavajú? Lebo všetko má podložené teda aj zamestnania a aj úrad práce, čo podľa zákonníka sa započítava k určeniu dovolenky a nie som si istá či tam započítavam aj tú predĺženú materskú dovolenku? ďakujem:)

Zamestnankyni patrí výmera 5 týždňov dovolenky v roku, kedy dovŕšila 33 rokov veku.
Viď § 103, ods. 5 Zákonníka práce.
(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.
Lenka_D
03.06.07,13:30
vďaka, to som našla v zákonníku ale išlo mi len o tie dva roky čo si predlžila materskú , teda zarátam jej len tie 3 roky a tento rok teda nemá nárok na 25 dní nakoľko tie 2 roky sa nezahŕňajú k určeniu dovolenky?
Lion Topoľčany
03.06.07,14:28
A čo povieš na bod g/ v predchádzajúcom príspevku od Dušana Č. ?
Keď je matka doma s dieťaťom do 5 roku života, nie je to len tak, určite,
aspoň predpokladám zo zdravotných dôvodov dieťaťa...napr. dieťa sa nedokázalo adaptovať v škôlke kvôli častým chorobám a pod. Ja by som jej
tie 2 roky uznala.
Tweety
03.06.07,14:36
vďaka, to som našla v zákonníku ale išlo mi len o tie dva roky čo si predlžila materskú , teda zarátam jej len tie 3 roky a tento rok teda nemá nárok na 25 dní nakoľko tie 2 roky sa nezahŕňajú k určeniu dovolenky?
Áno, podľa zákona sa jej zarátavajú len tri roky.:)