anickaa
03.06.07,10:33
Ahojte, ten nadpis nie je asi dost vystizny, chcem poprosit o radu-k 30.6. rusim zivnost,-dovodom su vysoke odvody-a kedze mam este do februara 2008 platit leasing na auto, kt.je majetkom firmy a odpisujem ho, neviem co s tym. Mam dve moznosti-1.ak by som nasla zvysnych par tisic na vyplatenie celeho leasingu a stihla to do toho 30.6., co s tymi odpismi, tie si tiez naraz zauctujem? 2. ak nebudem schopna vyplatit leasing cely, ako zauctujem tie splatky, co budu potom, po skonceni zivnosti?-poprosim o radu, nevidim do toho poriadne a aj tie odpisy robim v Alfe tak, ako mi to vysvetlila znama...dakujem za rady. A este sa chcem spytat-celkovo, pokial viem, tak plati, ze v JU co je fyzicky zaplatene v danom mesiaci, roku, to tam aj patri, takze moja otazka znie-ak vykonam sluzbu v juni, fakturu mi zaplati klient zaciatkom jula, ide mi to do prijmov? Myslim v tom pripade, ak zrusim tu zivnost 30.6.. A tiez vydavky, mam si socialne a zdravotne zaplatit radsej vsetko v juni, alebo ak je dany trvaly prikaz v banke, mam to nechat, az na zaciatok jula-pojde to do vydavkov v tomto roku? velmi pekne dakujem
rastom
05.06.07,05:39
Pri skončení živnosti sa k danému dátumu zvyšuje daňový základ o neuhradené pohľadávky a znižuje o neuhradené záväzky.
Všetky operácie musia byť v učtovnictve evidované k dátumu ukončenia živnosti. K tomuto dátumu sa môžu dať do nákladov - internými dokladmi aj preukázatelné náklady, ktoré vznikli po uzavretí živnosti. (Napríklad poplatok za vedenie účtu, ked prišiel výpis po uzavretí živnosti). Tak isto je potrebné vysporiadať tovar a majetok. A na účte v a pokladni musí ostať 0,- ( zvyšky treba dať na osobnú spotrebu). Ak som niečo zabudol opravte ma. :)
P.S: úhrady za leasing po ukončení živnosti nie sú VOZD, pretože auto už nie je používané na podnikanie, kedže živnosť zanikla.
anickaa
05.06.07,16:38
velmi pekne dakujem
Marianna01
06.06.07,16:25
Pri skončení živnosti sa k danému dátumu zvyšuje daňový základ o neuhradené pohľadávky a znižuje o neuhradené záväzky.
Všetky operácie musia byť v učtovnictve evidované k dátumu ukončenia živnosti. K tomuto dátumu sa môžu dať do nákladov - internými dokladmi aj preukázatelné náklady, ktoré vznikli po uzavretí živnosti. (Napríklad poplatok za vedenie účtu, ked prišiel výpis po uzavretí živnosti). Tak isto je potrebné vysporiadať tovar a majetok. A na účte v a pokladni musí ostať 0,- ( zvyšky treba dať na osobnú spotrebu). Ak som niečo zabudol opravte ma. :)
P.S: úhrady za leasing po ukončení živnosti nie sú VOZD, pretože auto už nie je používané na podnikanie, kedže živnosť zanikla.

nemám vôbec skúsenosti s ukončením živnosti, ale toto sa mi tak úplne nezdá. Žeby som si mohla odpísať z daňového základu záväzky, ktoré nemám uhradené? To by sa mi oplatilo každého pol roka ukončovať živnosti a znovuzakladať. Tým samozrejme netvrdím, že to tak nemôže byť, len sa tomu čudujem... vyvráťte mi to, prosím...
V neposlednom rade sa mi nezdá leasing - leasing ako taký je VNZD, nárok na odpis mi vzniká pri ročnej závierke. Posúdi sa ukončenie živnosti k 30.6. ako ročná alebo mimoriadna závierka? Ďalej: ak sa leasing ukončí predčasne, nárok na odpis nevzniká. Samozrejme, môže sa leasing postúpiť ďalej...
rastom
07.06.07,06:20
Pozor ja som nič také o leasingu netvrdil. O tom čo s ním som nepovedal ani makké "f" :)

Akurát som povedal, že ked bude platiť leasing po ukončení SZCO, tak to nejde už do výdavkov.. no logicky lebo nemôžeš predsa dať do nákladov niečo čo už nepoužívaš na živnosť! :)
Ale to je jasné, že treba urobiť jednak niečo s autom a jednak s leasingovou zmluvou!
K leasingu viď http://www.porada.sk/t54173-leasing-osobneho-auta.html

Čo sa týka toho zvýšenia a zníženia DZ.. odkazujem na zákon o dani z príjmov a podobné témy na porade.
Napríklad :
http://www.porada.sk/t23775-zrusenie-zivnosti.html?highlight=ukon%E8enie+%BEivnosti
a kopec iných.
Akože nechápem, čo by si získala tým, že by si zakladala a rušila SZCO...
ved nielen záväzky znižujú DZ, ale aj Pohľadávky zvyšujú.....
A
Maryš
04.03.13,13:47
Prosím Vás o pomoc: SZČO ukončila živnosť k 30.6.2012. Spláca leasing auta od júla 2011 na 48 mesiacov. OC 14.538,33 eura, 1.rok odpisy: 1514 eura. Po ukončení živosti pokračuje v leasingu ako fyzická osoba (i keď leasingovú zmluvu neprerobili na FO). Predpokladám, že nejde o porušenie leasingovej zmluvy. Ide mi o to ako vyradiť záväzky(lesingové splátky)-ja by som to urobilia cez ID a auto vyradila z majetku - preradenie do osobného majetku, aké odpisy sa za rok 2012 uplatnia?
Maryš
05.03.13,09:13
Prosím, viete mi poradiť?